×

Brak produktów w koszyku.

Zaginięcie psa – jak postępować w takiej sytuacji?

7 minutes


Zaginięcie ukochanego pupila to traumatyczne przeżycie. Chcąc zwiększyć szanse na odnalezienie psiaka należy postępować racjonalnie i wykorzystać wszystkie możliwe rozwiązania. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak konsekwentne unikanie sytuacji podczas których może mieć miejsce zaginięcie psa.

ubranko sweterek dla psa aspen pink bowl and bone republic ls6sa blog
Zaginięcie psa – staraj się postępować racjonalnie

Zniknięcie ukochanego psa to z całą pewnością traumatyczne uczucie dla jego opiekunów. Pod wpływem targających emocji nie jest łatwo podejmować racjonalne decyzje. Obawa o życie i zdrowie czworonoga potrafi działać paraliżująco. Dodatkowo upływ czasu jedynie oddala naszą szansę na odnalezienie psiaka.

Rozpoczęcie poszukiwań powinno być w pełni przemyślane, biorąc pod uwagę wszystkie możliwe scenariusze, które mogły mieć miejsce. Jak więc postępować aby uniknąć tej jakże stresującej sytuacji jaką jest zaginięcie pupila? Nadmierna ostrożność pilnowania psa jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż poszukiwanie zagubionego psiaka.

Zanim zaczniesz poszukiwania zaginionego psa

Przed rozpoczęciem poszukiwań upewnij się najpierw, że psiak nie ukrył się w najbliższym otoczeniu, przestraszony głośnym dźwiękiem czy też hałasem. Sprawdź ulubione kryjówki pupila, w których potencjalnie mógł szukać schronienia czując zagrożenie.

Nim ruszysz w poszukiwaniu psiaka przez pewien czas pozostań w miejscu gdzie pupil widział cię po raz ostatni. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że pies zorientowawszy się, że odszedł zbyt daleko wróci tą samą drogą, którą do tej pory podążał. Choć nie jest łatwe pozostawać bezczynnie podczas nieoczekiwanego zniknięcia czworonoga, to być może pozwoli to psiakowi samodzielnie wrócić do opiekuna. Chcąc ułatwić mu odnalezienie drogi powrotnej możemy nawoływać go jego imieniem.

Powiadom sąsiadów mieszkających w najbliższej okolicy o zaginięciu twojego pupila. Być może psiak skrył się w ich ogrodzie lub nieświadomy wywołanego zamieszaniu udał się w odwiedziny do ich psa. Do poszukiwań warto również wykorzystać powszechność internetu, umieszczając ogłoszenie o zaginięciu psiaka na grupach czy forach twojego osiedla czy miasta. Koniecznie dodaj aktualne zdjęcie psa co też ułatwi jego identyfikację przez nieznane osoby.

Poproś o pomoc w poszukiwaniach. Psiak może przemieszczać się o wiele szybciej niż ty. Szukając go w pojedynkę mocno ograniczysz szanse na jego odnalezienie. Najlepiej jeśli w poszukiwania włączą się inni członkowie rodziny, których zapach jest dla psa znajomy. Przygotuj ulubione przysmaki psiaka. Jest to szczególnie ważne, jeśli w poszukiwania zaangażowane są osoby obce, nieznane przez pupila, które mogą nie wzbudzać w nim zaufania. W takiej sytuacji zachęta w postaci smakołyku może wywabić pieska z ukrycia.

Miej na uwadze, że przestraszony pies może przebiec nawet do kilkunastu kilometrów. Dlatego też dobrze, jeśli ktoś pomagający nam w poszukiwaniach jeżdżąc autem sprawdzi dalsze ulice i leśne drogi.

ubranko kurteczka dla psa spirit grey bowl and bone republic ls4sa blog

Kluczowe wskazówki podczas zaginięcia

Jeśli podczas codziennych spacerów pokonywaliście zawsze tę samą trasę to istnieje duże prawdopodobieństwo, że właśnie na tym odcinku czeka na ciebie zbłąkany pupil. Psy w chwilach strachu szukają otuchy w miejscach, które dobrze znają. Sprawdź dokładnie całą waszą trasę, przeszukując zakamarki drzew, sterty liści oraz inne kryjówki, w których psiak mógłby szukać schronienia. Zapytaj napotkanych przechodniów czy aby nie widzieli w tej okolicy twojego psa. Być może zawędrował w to miejsce wcześniej lecz nadal nie czując się tam bezpiecznie pobiegł dalej przed siebie.

Największa szansa na odnalezienie zagubionego psiaka to późny wieczór, noc, a także wczesny poranek. Wynika to z faktu, że wówczas na zewnątrz jest najbardziej spokojnie. Podczas ciszy psiak łatwiej usłyszy twoje nawoływania. Dodatkowo panujący o tej porze dnia spokój i brak zgiełku miasta sprawia, że psiak może poczuć się bezpieczniej i w rezultacie opuścić swoją dotychczasową kryjówkę.

Koniecznie zadzwoń do pobliskiego schroniska. Zagubione w mieście zwierzęta bardzo szybko są tam transportowane. Być może ktoś znalazł twojego pupila błąkającego się po okolicy i odwiózł go do  najbliższego schroniska. Pozostaw rysopis psiaka oraz swój numer i poproś o kontakt w razie gdyby w późniejszym czasie ktoś przywiózł do nich twojego czworonoga. Kolejnym miejscem do którego warto zadzwonić jest straż miejska. Jest to organ do którego ludzie najczęściej zwracają się z informacją o napotkanym przez siebie, błąkającym się psie.

Przygotuj ogłoszenia informujące o zaginięciu psa. Dobrze przygotowany plakat powinien zawierać: aktualne zdjęcie, szczegółowy opis wyglądu w tym również wiek i znaki szczególne, imię na jakie reaguje, a także czas oraz miejsce w którym był widziany po raz ostatni.

Jak uniknąć zaginięcia psiaka – kilka wskazówek

Jak więc zapobiec zaginięciu psiaka? Dzięki odpowiednim środkom prewencyjnym możemy zminimalizować ryzyko zagubienia się naszego czworonoga. Zaginięcie dla psa to bardzo traumatyczne przeżycie, dlatego też nie powinniśmy próbować oszczędzać na jego zdrowiu i stanie psychicznym. Nawet jeśli pupil jest do nas wyjątkowo przywiązany i sam nie odchodzi na krok, warto być przygotowanym na każdą ewentualność.

szelki dla psa candy red czerwone bowl and bone republic ls2sa

Zadbaj o odpowiednie oznaczenie psiaka. Najlepszą opcją jest zachipowanie. Jest to najbardziej trwały ze sposobów oznaczenia pupila. Inną opcją jest tatuaż jednakże istnieje możliwość, że po kilku latach ulegnie on wyblaknięciu i w efekcie może stać się nieczytelny. Doskonałym uzupełnieniem powyższych oznaczeń jest adresówka, przyczepiona do obroży lub szelek. Osoba, która znajdzie błąkającego się pieska będzie mogła bardzo szybko zlokalizować jego właścicieli bez potrzeby kontroli chipu. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że podczas gwałtownej ucieczki psiak zgubi swój adresownik, dlatego też nie powinniśmy traktować go jako jedynego sposobu oznaczenia pupila.

Chcąc uniknąć zaginięcia psiaka powinniśmy przede wszystkim unikać sytuacji, w których taki incydent  mógłby mieć miejsce. Dużym ryzykiem obarczone są psiaki adoptowane, które dopiero co trafiły pod naszą opiekę. Taki pies może początkowo nie czuć się u nas bezpiecznie i komfortowo w nowym miejscu, dlatego powinniśmy zwracać na niego szczególną uwagę. Puszczanie go luzem ze smyczy podczas pierwszych spacerów może być przez niego odebrane jako doskonała okazja do ucieczki.

obroza dla psa monaco claret bowl and bone republic ls1sa

Wiele zależy od charakteru psa. Zagubienie się psiaka nie zawsze jest wynikiem próby ucieczki od właścicieli, czy też efektem spłoszenia się. Jeśli nasz pupil uwielbia tropić, to silna chęć podążania po śladach potencjalnej ofiary może  spowodować jego nagłą pogoń za złapanym tropem. Znając uosobienie psiaka i jego zamiłowanie do polowania powinniśmy stale mieć go na oku podczas spacerów.

Szczęśliwy powrót do domu Twojego ukochanego pupila

Zaginięcia psiaków zdarzają się często i wcale nie muszą wynikać z naszego niedopilnowania. Psy często reagują bardzo gwałtownie w sytuacji lęku, a ucieczka jest  właśnie jednym ze sposobów ich organizmu na radzenie sobie ze strachem. Intensywne poszukiwania w dużej części przypadków kończą się szczęśliwym powrotem psa do domu. Bywają również sytuacje, że po pewnym czasie gdy poszukiwania zakończą się fiaskiem, psiak sam wraca do swoich opiekunów.

Jednakże starajmy się przede wszystkim unikać sytuacji umożliwiających zaginięcie psiaka i chrońmy go przed tym możliwymi  sposobami.

Zdjęcie Klaudii

Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów
Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
oddanych głosów: 1
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Posty, które mogą Cię zainteresować

Dlaczego mój pies nie potrafi bawić się z innymi psami

Przyczyn tego, że twój czworonożny przyjaciel nie chce bawić się z innymi psami może być kilka. Twój psiak może być nieśmiały, a...

Jak prać psie zabawki

Pranie i regularne czyszczenie zabawek twojego psa pozwoli ci utrzymać je w pełnej higienie. Dzięki temu znacznie ograniczasz możliwoś...