Zabawa z psem: dlaczego jej potrzebuje? | Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Zabawa z psem – dlaczego pies jej potrzebuje

Każdy pies potrzebuje zabawy, bez względu na to, w  jakim wieku się właśnie znajduje. Dla psa zabawa jest formą spędzania wolnego czasu, sprawia, że pupil nie nudzi się. Jest to również sposób na umacnianie więzi z ukochanym opiekunem. Psiak poprzez zabawę uczy się nowych rzeczy.

Czy jesteś w pełni świadoma tego, jak ważna jest zabawa w życiu twojego pieska? Ma ona bezpośredni wpływ na wiele sfer życia naszych czworonożnych przyjaciół. Zabawa dla psa jest czymś znacznie więcej niż jedynie sposobem na spędzenie swojego wolnego czasu.

Czego się dowiesz z tego artykułu:

  • Pies potrzebuje zabawy z każdym wieku
  • Poprzez zabawę psiak radzi sobie z nudą
  • Wspólna zabawa z psem umacnia waszą więź

Zabawa z psem

Jak często bawisz się ze swoim czworonożnym przyjacielem? Ja staram się robić to każdego dnia. Niestety nie wszyscy psi opiekunowie zdają  sobie sprawę z tego, jak ważna jest zabawa z psiakiem.

Zabawa jest stałym elementem życia twojego czworonoga. Często uważa się, że starsze psy nie potrzebują już bawić się. Nic bardziej mylnego, dla psich seniorów zabawa jest w życiu równie ważna, jak ma to miejsce w przypadku szczeniaków. Po prostu starsze pieski w nieco inny sposób postrzegają zabawę.

Dla twojego pieska zabawa jest czymś więcej niż sposób na spędzenie wolnego czasu. Chcę opowiedzieć ci o tym, dlaczego zabawa w życiu twojego pieska odgrywa tak ważną i znaczącą dla niego rolę. Może ty masz pomysł, dlaczego tak właśnie jest. Napisz mi swoją odpowiedź w sekcji komentarzy na końcu artykułu.

Jak często bawisz się ze swoim psem?

Zanim jednak wyjaśnię ci dlaczego zabawa w życiu twojego czworonożnego przyjaciela jest tak ważna, to chciałabym, abyś w pełni szczerze odpowiedziała sobie na pytanie, jak często bawisz się ze swoim psem. Niestety bardzo często obserwuje taką prawidłowość, że im pupil jest starszy, tym jego opiekunowie rzadziej poświęcają czas na zabawę z nim.

Najwięcej czasu na zabawę spędzamy ze szczeniakiem i oczywiście jest to jak najbardziej normalne. Psiak na tym etapie swojego życia jest nastawiony przede wszystkim na spędzanie czasu właśnie na zabawie. Leżenie i relaks na kanapie owszem, jest przez młode psiaki lubiany, jednak po kilku chwilach potrafi się znudzić.

Im bardziej piesek dorośleje, tym jego zainteresowanie innymi formami spędzania czasu niż jedynie na zabawie zaczyna wzrastać. Nie oznacza to jednak ze w ogóle przestaje go interesować. Dla dorosłego czy też starszego psiaka, inny rodzaj zabawy będzie najbardziej satysfakcjonujący.

Jeśli nie masz pomysłu na to, jak możesz bawić się ze swoim pieskiem, nie bój się zadawać pytań. Jestem pewna, że inni psi opiekunowie, w tym także ja, z chęcią podpowiedzą ci jakie aktywności sprawdziły się w przypadku ich piesków.

Ja ze swoim pieskiem bawię się każdego dnia. Oczywiście, raz spędzamy więcej czasu na zabawie, raz mniej. Staram się jednak, aby codziennie spędzić choć trochę czasu z moim czworonogiem. Wiem, że dla niego również jest to to niezwykle ważne i bardzo czeka na ten moment dnia.

Dlaczego pies potrzebuje zabawy

Jest kilka powodów dla których zabawa w życiu twojego pieska jest tak ważna. Mam nadzieje, że nawet jeśli do tej pory nie byłaś przekonana co do słuszności tego stwierdzenia, to przedstawione przeze mnie argumenty cię do tego przekonają.

Czas spędzony z opiekunem

Zabawa jest to jeden z ulubionych sposobów psiaków, na spędzanie czasu z ukochanym opiekunem. Dla twojego czworonożnego przyjaciela niezwykle ważne jest to, że macie czas w ciągu dnia tylko i wyłącznie dla siebie. Ma to ogromny wpływ na łączącą was więź.

W tej sytuacji zabawa w oczach twojego psiaka działa jak budulec, który wzmacnia waszą relację. Owszem, piesek oczywiście czerpie radość z samej zabawy, jednak ma to dla niego podwójne znaczenie. Piesek czuje się ważny i kochany, ponieważ poświęcasz mu swój czas.

Zabawa daje twojemu pieskowi poczucie bezpieczeństwa oraz świadomość tego, że jest dla ciebie kimś wyjątkowym. Psy lubią spędzać czas ze swoim opiekunem na różne sposoby, spacerować, relaksować się na kanapie. Jednak wspólna zabawa dla twojego pupila ma wyjątkowe znaczenie.

Sposób na nudę

Myślę, że dla nikogo z nas nuda trwająca dłużej niż jedynie krótką chwilę nie jest niczym przyjemnym. Szukamy sposobu, aby zająć się czymś, co nas w pełni zaangażuje. Twój psiak nie ma tyle opcji na spędzanie swojego wolnego czasu to ty. Jego możliwości są znacznie ograniczone. Zabawa tuż obok snu jest jednym z najczęstszych sposobów zabijania nudy przez pieski.

Znudzony pies to nieszczęśliwy pies. To że ma do dyspozycji jakąś zabawkę nie oznacza wcale, że musi być ona dla niego na tyle interesująca, aby w danym momencie była ciekawsza od nudy. Psie zabawki mogą się twojemu czworonożnym przyjacielowi po prostu znudzić. Dlatego warto jest zmieniać mu je co jakiś czas.

Oczywiście nie oznacza to, że musisz ciągle kupować mu nowe. Umysł pieska działa w tej kwestii bardzo podobnie do naszego. Jeśli zapomnimy o czymś, co sprawia nam radość, to gdy sobie o tym przypomnimy, nasze zainteresowanie jest znacznie większe niż gdybyśmy mieli do tego stały, nieustanny dostęp. Dlatego staram się rotować zabawkami mojego pieska, tak aby ciągle doświadczał uczucia nowości i świeżości.

Rozwijanie umiejętności psa

Nie bez powodu mówi się o tym, że nauka poprzez zabawę jest bardzo skuteczna, a przy tym przyjemna. Dotyczy to również twojego pieska. Zabawa może stanowić dla niego również jeden z rodzajów treningu nowych umiejętności. Do tego celu warto wykorzystać wszelkiego rodzaju zabawki, rozwijające zarówno intelekt pieska, jak i również jego umiejętności manualne.

Jedną z takich zabaw może być poszukiwanie smaczków schowanych na macie węchowej. Dzięki temu psiak ma możliwość wykorzystać swój bardzo dobry zmysł węchu podczas zabawy. Jeśli martwisz się o to, jakie najlepiej wybrać smaczki do takiej zabawy, aby miały one dobry skład, to polecam ci zrobić je samodzielnie. Sprawdź mój przepis na smakołyki dla psa DIY. Bardzo ci go polecam.

Umacnianie więzi z innym psem

Psia przyjaźń to stały i nieodłączny element życia twojego pieska. Nawet jeśli wydaje ci się, że twoja obecność i zaangażowanie to wszystko czego potrzebuje twój psiak, to gwarantuje ci, że jesteś w błędzie. Relacja, która tworzy się pomiędzy dwoma pieskami jest zupełnie czym innym niż twoja więź z pieskiem. Jeśli chciałabyś dowiedzieć się nieco więcej na temat psiej przyjaźni, to odsyłam cię do artykułu, który znajdziesz tutaj: psia przyjaźń – jak psy nawiązują relacje.

Stałym elementem psiej przyjaźni jest wspólna zabawa. To właśnie w ten sposób pieski spędzają najwięcej czasu razem. Tak więc zabawa jest czymś, co pozwala na zacieśnianie się więzi pomiędzy twoim pupilem, a jego pieskim przyjacielem.

Jakie zabawy najlepiej sprawdzą się w przypadku dwóch psów? Wszelkie rodzaju przeciąganie się i siłowanie. Mój psiak uwielbia bawić się ze swoją psią przyjaciółką Franią za pomocą bulletu z grubego sznura od Bowl&Bone Republic. Psiaki siłują się i gonią za zabawką.

Zabawa w życiu psa jest ważna

Wiesz już jak ważna w życiu twojego czworonożnego przyjaciela jest zabawa. Ma ona bezpośredni wpływ na wiele sfer jego życia. Jest to forma relaksu dla psa ale również sposób na to, aby zacieśnić więzi z opiekunem.

Twój psiak lubi się bawić? Napisz mi w komentarzu poniżej jak myślisz jaki rodzaj zabawy jest dla niego najbardziej satysfakcjonujący.

Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

pies ze smyczą w zębach siedzi na kamiennych schodach

Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Nauczanie dorosłego psa chodzenia na smyczy to zadanie wymagające zaangażowania, konsekwencji i cierpliwości. Kluczowe są spokojne podejście, dostosowanie metod do indywidualnych potrzeb psa oraz systematyczne nagradzanie pozytywnego zachowania. Warto pamiętać, że każdy pies jest inny i może wymagać odmiennego podejścia, a postępy mogą być stopniowe. Wnioskiem jest też fakt, że nauka nowych zachowań u dorosłego [...]

Czytaj dalej… from Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Czytaj dalej
pies biegnie w wodzie zabawa

Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Zabawy w wodzie nie tylko dostarczają rozrywki, ale także stanowią doskonałą formę ćwiczeń fizycznych, które wspierają zdrowie i kondycję psa. Dodatkowo, interakcja właściciela z psem podczas takich zabaw wzmacnia więź między nimi, co może przyczynić się do lepszej komunikacji i zrozumienia. Jednak istotne jest zachowanie ostrożności podczas zabaw w wodzie, zwłaszcza jeśli pies nie jest [...]

Czytaj dalej… from Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Czytaj dalej
pies siedzi na poduszce

Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Nadmiernie szczekające psy mogą w ten sposób wyrażać swoje potrzeby, a ich szczekanie może wynikać z różnych przyczyn, takich jak nuda, stres czy brak odpowiedniej aktywności. Kluczem do rozwiązania problemu jest zrozumienie potrzeb psa. Istotne jest indywidualne podejście do każdego psiaka, uwzględnienie jego charakteru i upodobań, a także trenowanie z pupilem umiejętności opanowywania jego potrzeby [...]

Czytaj dalej… from Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup