Wyjazd z psem za granicę. Zasady, przygotowanie i co zabrać - blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Wyjazd z psem za granicę – co trzeba wiedzieć

Czeka cię podróż do innego kraju wraz z psiakiem i nie wiesz czego się spodziewać? Bez obaw, jeśli zadbasz o kilka najwierniejszych kwestii wasza wycieczka  z pewnością będzie bardzo udana!

Wakacje z psem za granicą

Planujesz wspólny wyjazd za granicę z ukochanym pupilem? Przed rozpoczęciem podróży warto upewnić się czy aby na pewno jesteś odpowiednio przygotowany. Zasady obowiązujące podczas podróżowania z psem poza granicami swojego kraju bywają różne, a co więcej często są aktualizowane. Ponadto warto zwrócić uwagę na to, że każdy kraj może posiadać swoje własne wytyczne dotyczące przebywania czworonogów na swoim terenie. Dlatego też pomimo posiadania podstawowej wiedzy na temat podróży z psiakiem upewnij się czy w miejscu docelowym waszej wycieczki nie obowiązuje odrębne, nieznane ci dotąd przepisy. 

Wspólna podróż z psem to wyzwanie dla każdego właściciela. Duża część czworonogów staje się nieco kapryśna podczas długich wypraw, szczególnie w nieznane dotąd miejsca. Chcąc, aby psiak mógł czerpać radość ze wspólnego wyjazdu zadbaj o to aby czuł się w pełni komfortowo i bezpiecznie

Za granicą microchip to obowiązek dla psa

Udając się w na wyjazd z psem za granicę niezbędne jest wyposażenie psa w microchip. Co to takiego? Microchip to niewielkie urządzenie posiadające swój indywidualny, 15-cyfrowy kod, który jest możliwy do odczytania przy użyciu specjalnego czytnika. Jego celem jest możliwość identyfikacji psiaka w razie jego zagubienia. Jeśli chip został zarejestrowany w oficjalnej bazie danych będzie możliwe odczytanie imienia i nazwiska właściciela, adresu oraz numeru telefonu bądź też innych informacji. Jest to ogromne ułatwienie w przypadku w przypadku zagubienia się psiaka szczególnie w obcym miejscu poza granicami kraju.

Microchip umieszcza się pod skórą psa jednakże sam zabieg jest nieinwazyjny i bezbolesny dla pupila. Dlatego też nie należy obawiać się jego wykonania. Koszt microchipu waha się od 60 do 100 zł w zależności od danej kliniki weterynaryjnej. W przypadku wielu krajów posiadanie microchipa u czworonoga jest obowiązkowe, aby uzyskać zgodę na pobyt psiaka.

Paszport i książeczka zdrowia psiaka

Posiadanie paszportu przez psa jest obowiązkowe nawet w przypadku wycieczki do tych krajów, które nie wymagają takiego dokumentu od nas samych. Dlatego też udając się na wyjazd z psem za granicę obowiązkowo należy wyrobić swojemu pupilowi paszport. Bez niego nie będziemy mogli kontynuować wspólnej podróży. Chcąc wyrobić paszport dla psiaka musimy udać się do gabinetu weterynaryjnego. Pamiętaj jednak, że nie  każdy weterynarz posiada uprawnienia do wydawania tego rodzaju dokumentu, dlatego upewnij się czy lekarz do którego się wybierasz posiada takie kompetencje. Paszport dla psa jest bezterminowy, a jego koszt to około 100 zł.

Kolejnym niezwykle ważnym punktem, na który musimy zwrócić uwagę wybierając się z pieskiem do innego kraju jest książeczka zdrowia z aktualnymi szczepieniami. Obowiązkowo musimy zaszczepić swojego psiaka przeciwko wściekliźnie, jest to wymóg obowiązujący niemal w każdym państwie. Dodatkowo w przypadku niektórych krajów warto zaszczepić pupila przeciwko chorobom zakaźnym.

Przygotuj psa na podróż za granicę

Dokumenty uprawniające psiaka do swobodnego podróżowania czy też aktualne szczepienia to jednak nie wszystko. Chcąc przygotować siebie oraz swojego pieska na wspólną wyprawę zwróć uwagę na kilka istotnych kwestii.

  • Stan zdrowia psa

Planując podróż z psem upewnij się czy stan jego zdrowia jest odpowiedni. W żadnym wypadku nie należy bagatelizować nawet najmniejszych, niepokojących symptomów u psiaka. Wybierz się z wizytą do weterynarza, aby sprawdzić stan zdrowia pupila. Podróż z pieskiem, który jest osłabiony lub w słabej kondycji zdrowotnej może nieść za sobą bardzo negatywne skutki. Dopiero mając pewność, że stan zdrowia pieska jest w porządku możesz rozpocząć planowanie wspólnej podróży.

  • Zasady panujące w danym kraju

Niektóre państwa posiadają swoje własne zasady i obostrzenia prawne dotyczące przebywania na swoim terenie czworonogów z innych krajów. Dotyczy to między innymi ras psów, które ustawowo mają zakaz wjazdu do danego państwa. Regulacje te dotyczą przede wszystkim  ras, które uznane są za niebezpieczne. Dla przykładu do Anglii nie możemy wjechać z takimi rasami jak między innymi: pitbull, buldog amerykański, pies kanaryjski, dog argentyński czy też rottweiler.

Ponadto na terenie Cypru oraz Szwajcarii obowiązuje zakaz przebywania psów, które zostały poddane takim zabiegom jak: przycinanie uszu, obcinanie ogona czy też usuniętymi pazurami.

  • Dobre samopoczucie psa

Jeśli z odpowiednim wyprzedzeniem wiesz o czekającej cię podróży w towarzystwie pupila możesz przygotować go na to wydarzenie. Jest to szczególnie ważne jeśli psiak nigdy wcześniej nie uczestniczył w długiej podróży. Postaraj przyzwyczaić go do przebywanie poza domem. Zwróć również uwagę na to jak piesek czuje się w towarzystwie obcych ludzi i zwierząt. Być może kilka wizyt w parku dla psów pozwoli mu nieco oswoić się z innymi czworonogami i zachować pewność siebie.

Obowiązkowo zabierz ze sobą ulubioną zabawkę psiaka czy też jego ukochany, psi kocyk. Znajomy zapach pomoże pieskowi czuć się bezpieczniej oraz dobrze wpłynie na jego samopoczucie.

Niezłym pomysłem jest zabranie ze sobą jego przenośnego legowiska – śpiworka Twojego pupila lub przystosowanej do transportu maty dla psa.

Wyjazd pełen przygód

Wspólna wycieczka za granicę powinna przede wszystkim być dla was czasem pełnym radości i uśmiechu. Jeśli podejdziesz do tematu odpowiedzialnie i przygotujesz siebie, jak i pupila na wszelkie niespodzianki, które mogą stanąć wam na drodze, wasza podróż z pewnością będzie udana. Jeśli jest taka możliwość dobrze, aby pies przekraczał granice innego państwa w towarzystwie prawnego opiekuna. Nie jest to oficjalny wymóg aczkolwiek zdecydowanie ułatwi całe przedsięwzięcie.

Pamiętaj, że podróż do obcego kraju to ważne wydarzenie nie tylko dla ciebie, ale i psiaka. Obserwuj jego zachowanie i gdy tylko zauważysz, że jest on przytłoczony nowym miejscem czy nieznajomymi ludźmi lub czuje się nieswojo dodaj mu otuchy. Pozwól mu czuć, że jest tutaj z tobą i bez względu na wszystko ochronisz go w każdej sytuacji.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

pies ze smyczą w zębach siedzi na kamiennych schodach

Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Nauczanie dorosłego psa chodzenia na smyczy to zadanie wymagające zaangażowania, konsekwencji i cierpliwości. Kluczowe są spokojne podejście, dostosowanie metod do indywidualnych potrzeb psa oraz systematyczne nagradzanie pozytywnego zachowania. Warto pamiętać, że każdy pies jest inny i może wymagać odmiennego podejścia, a postępy mogą być stopniowe. Wnioskiem jest też fakt, że nauka nowych zachowań u dorosłego [...]

Czytaj dalej… from Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Czytaj dalej
pies biegnie w wodzie zabawa

Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Zabawy w wodzie nie tylko dostarczają rozrywki, ale także stanowią doskonałą formę ćwiczeń fizycznych, które wspierają zdrowie i kondycję psa. Dodatkowo, interakcja właściciela z psem podczas takich zabaw wzmacnia więź między nimi, co może przyczynić się do lepszej komunikacji i zrozumienia. Jednak istotne jest zachowanie ostrożności podczas zabaw w wodzie, zwłaszcza jeśli pies nie jest [...]

Czytaj dalej… from Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Czytaj dalej
pies siedzi na poduszce

Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Nadmiernie szczekające psy mogą w ten sposób wyrażać swoje potrzeby, a ich szczekanie może wynikać z różnych przyczyn, takich jak nuda, stres czy brak odpowiedniej aktywności. Kluczem do rozwiązania problemu jest zrozumienie potrzeb psa. Istotne jest indywidualne podejście do każdego psiaka, uwzględnienie jego charakteru i upodobań, a także trenowanie z pupilem umiejętności opanowywania jego potrzeby [...]

Czytaj dalej… from Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup