Uczucia u twojego psa - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Uczucia u twojego psa

Jak psy okazują swoją sympatię, a w jaki sposób komunikują, że ktoś nie jest szczególnie bliski ich sercu? Dobrze jest wiedzieć jakie emocje przemawiają przez twojego pupila. Pozwala to zrozumieć, co nasz piesek lubi, a czego stara się unikać. Psiaki w inny sposób niż my okazują, że kogoś lubią. Czy wiesz jak to robią?

Uczucia psa

Komunikacja między psiakiem, a jego opiekunem wydaje się być bardzo prosta. Często zapominamy jednak o tym, że to w jaki sposób my wyrażamy swoją ekspresję, różni się od tego jak wyglądają uczucia naszego psa.

Jak więc dowiedzieć się, co tak naprawdę myśli psiak i jaki ma stosunek do nas, czy też innych napotkanych ludzi?

Psy w głównej mierze komunikują się za pomocą swojego zachowania. Poprzez to co robią wyrażają swój stosunek do danej osoby, przedmiotu czy sytuacji. Obserwacja zachowania psiaka, a przede wszystkim świadomość znaczenia znaków jakie pupil stara się nam przekazać, pomoże nam zrozumieć jego uczucia.

Psiak okazuje sympatię czy niechęć na swój własny sposób, zupełnie inny niż ten, którego my moglibyśmy się spodziewać. Uczucia psa objawiają się inaczej, dlatego warto wiedzieć, jak poprawnie je odczytywać.

Czy wiesz jak Twój pies okazuje swoje uczucia?

Przede wszystkim ważnym jest, aby potrafić odróżnić negatywne uczucia twojego pupila od tych pozytywnych. Pozwoli to odpowiednio zareagować w danej sytuacji oraz mieć świadomość tego, jak w danej chwili powinniśmy zachować się względem psiaka.

Jak pies okazuje sympatię

– machanie ogonem

Jest to chyba jeden z najbardziej popularnych oznak okazywania sympatii przez psa. Owszem, machanie ogonem przez czworonoga oznacza, że psiak cieszy się na nasz widok. Sprawa ta jest jednak nieco bardziej złożona.

W zależności od tego w jakiej pozycji znajduje się ogon psiaka oraz tego jakiego rodzaju ruchy nim wykonuje.

Gdy piesek macha ogonem na boki, ustawionym mniej więcej w połowie wysokości, a jego postawa ciała jest rozluźniona oznacza to, że pupil się cieszy. W ten sposób okazuje nam, że jest zadowolony z tego, że nas widzi.

Jeśli jednak zauważymy, że pies ma ogon postawiony do pionu, a ruchy jakie nim wykonuje wydają się być nerwowe i impulsywne to znak, że zwierzak jest czymś wyraźnie zaniepokojony.

Bardzo ważne jest umiejętne rozróżnianie tych dwóch zachowań psiaka i tego, co w ten sposób próbuje zakomunikować swojemu otoczeniu. 

– lizanie po twarzy

Choć ta forma okazywania sympatii przez psiaka nie do końca uznawana jest za przyjemną przez ludzi, to w oczach pupila jest to jeden z najczulszych gestów jakie może wykonać względem swojego opiekuna.

Piesek poprzez chęć polizania nas po twarzy pragnie okazać nam swoją wdzięczność i przywiązanie.

– szukanie twojego zapachu

Z pewnością niejednokrotnie zauważyłeś po powrocie do domu, że podczas twojej nieobecności pies postanowił przygarnąć jakąś twoją rzecz. Co więcej psiak wcale nie nie zniszczył tego przedmiotu. Zwyczajnie leży w legowisku pupila lub w innym lubianym przez niego miejscu.

Dlaczego tak się dzieje? Twój piesek jest do ciebie tak przywiązany, że podczas twojej nieobecności tęskni za tobą. Pupil szuka twojego zapachu, aby w ten sposób nieco złagodzić uczucie samotności.

Bardzo często wracając z pracy znajduje jednego swojego buta w legowisku LOFT mojego psiaka.

– nieodstępowanie na krok

Jeśli twój pupil jest przy tobie niemal cały ten czas, gdy jesteś w domu, to możesz być pewien, że darzy cię ogromną sympatią. Psiak zachowuje się w ten sposób ponieważ czuje się przy tobie bezpiecznie i wie, że nic mu wówczas nie grozi. Chce mieć cię ciągle przy sobie, ponieważ już sama twoja obecność sprawia pieskowi ogromną radość.

Takie zachowanie oznacza również, że jesteś wzorem dla swojego psiaka, który patrzy z podziwem na każdy twój ruch.

Jak pies okazuje, że kogoś nie lubi

– reakcja negatywna na głos

Psy mają bardzo dobry słuch. Potrafią rozpoznać wiele dźwięków, które są dla człowieka ledwo słyszalne. Słuch jest to zmysł bardzo dla nich ważny, poprzez który w dużej mierze analizują i odkrywają to, co ich otacza. Psy potrafią bez problemu rozpoznawać ludzkie głosy i przypisywać je do konkretnej osoby.

Dźwięk głosu kogoś bliskiego jest dla psiaka bardzo przyjemny w odbiorze. Sytuacja wygląda zupełnie odwrotnie w przypadku osoby, której pies naprawdę nie lubi. Już sam dźwięk głosu tego kogoś może sprawiać, że psiak poczuje niepokój i niezadowolenie.

– unikanie kontaktu wzrokowego

Nawiązanie kontaktu wzrokowego dla psiaka oznacza co innego w przypadku człowieka, aniżeli drugiego czworonoga.

Poprzez patrzenie prosto w oczy innego zwierzaka psiak okazuje swoją gotowość do podjęcia konfrontacji czy rozpoczęcia starcia.

Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku interakcji z człowiekiem. Psiak szybko pojmuje, że gdy długo wpatruje się błagalnym wzrokiem prosto w oczy swojego opiekuna, to prędzej czy później uda mu się w ten sposób skutecznie poprosić o ulubiony przysmak.

Dlatego jeśli pies nie przepada za jakąś osobą, to w jego mniemaniu utrzymywanie z kimś takim kontaktu wzrokowego nie ma większego sensu.

– brak reakcji na zawołanie

Jeśli pies za kimś szczególnie nie przepada będzie starał się ignorować wszelkie próby nawiązania interakcji z tą osobą. Taki psiak nie będzie reagował na zawołania takiej osoby.

Co więcej, jeśli piesek jest do kogoś szczególnie wrogo nastawiony, to w żadnym wypadku nie chce podejmować się zabawy, ani jakiejkolwiek innej formy spędzania wspólnego czasu.

pies w czerwonym kominie

Zrozum uczucia swojego psa

Uczucia psa są bardzo ważne, należy je szanować i odpowiednio respektować. Psiaki to przecież żywe istoty, tak jak i my są pełne emocji, mogą coś lub kogoś lubić bądź wręcz odwrotnie, być negatywnie nastawione.

Psy nie budują swojej opinii na temat ludzi zbyt pochopnie. Zanim obdarzą kogoś pełnym zaufaniem muszą upewnić się, że mogą się czuć bezpiecznie i pewnie przy tej osobie.

Podobnie sprawa wygląda w przypadku, gdy piesek ma do kogoś negatywne nastawienie. Z pewnością nie jest to przypadek i psiak miał poważne przesłanki ku temu, aby przestać kogoś lubić.

Jeśli twój pupil nagle przestał darzyć kogoś z twojego otoczenia sympatią, zastanów się, co mogło być tego przyczyną. Podziel się ze mną swoimi spostrzeżeniami w komentarzu.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

pies ze smyczą w zębach siedzi na kamiennych schodach

Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Nauczanie dorosłego psa chodzenia na smyczy to zadanie wymagające zaangażowania, konsekwencji i cierpliwości. Kluczowe są spokojne podejście, dostosowanie metod do indywidualnych potrzeb psa oraz systematyczne nagradzanie pozytywnego zachowania. Warto pamiętać, że każdy pies jest inny i może wymagać odmiennego podejścia, a postępy mogą być stopniowe. Wnioskiem jest też fakt, że nauka nowych zachowań u dorosłego [...]

Czytaj dalej… from Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Czytaj dalej
pies biegnie w wodzie zabawa

Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Zabawy w wodzie nie tylko dostarczają rozrywki, ale także stanowią doskonałą formę ćwiczeń fizycznych, które wspierają zdrowie i kondycję psa. Dodatkowo, interakcja właściciela z psem podczas takich zabaw wzmacnia więź między nimi, co może przyczynić się do lepszej komunikacji i zrozumienia. Jednak istotne jest zachowanie ostrożności podczas zabaw w wodzie, zwłaszcza jeśli pies nie jest [...]

Czytaj dalej… from Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Czytaj dalej
pies siedzi na poduszce

Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Nadmiernie szczekające psy mogą w ten sposób wyrażać swoje potrzeby, a ich szczekanie może wynikać z różnych przyczyn, takich jak nuda, stres czy brak odpowiedniej aktywności. Kluczem do rozwiązania problemu jest zrozumienie potrzeb psa. Istotne jest indywidualne podejście do każdego psiaka, uwzględnienie jego charakteru i upodobań, a także trenowanie z pupilem umiejętności opanowywania jego potrzeby [...]

Czytaj dalej… from Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup