Jak psy okazują swoją sympatię, a w jaki sposób komunikują, że ktoś nie jest szczególnie bliski ich sercu? Dobrze jest wiedzieć jakie emocje przemawiają przez twojego pupila. Pozwala to zrozumieć, co nasz piesek lubi, a czego stara się unikać. Psiaki w inny sposób niż my okazują, że kogoś lubią. Czy wiesz jak to robią?
Uczucia psa
Komunikacja między psiakiem, a jego opiekunem wydaje się być bardzo prosta. Często zapominamy jednak o tym, że to w jaki sposób my wyrażamy swoją ekspresję, różni się od tego jak wyglądają uczucia naszego psa.
Jak więc dowiedzieć się, co tak naprawdę myśli psiak i jaki ma stosunek do nas, czy też innych napotkanych ludzi?
Psy w głównej mierze komunikują się za pomocą swojego zachowania. Poprzez to co robią wyrażają swój stosunek do danej osoby, przedmiotu czy sytuacji. Obserwacja zachowania psiaka, a przede wszystkim świadomość znaczenia znaków jakie pupil stara się nam przekazać, pomoże nam zrozumieć jego uczucia.
Psiak okazuje sympatię czy niechęć na swój własny sposób, zupełnie inny niż ten, którego my moglibyśmy się spodziewać. Uczucia psa objawiają się inaczej, dlatego warto wiedzieć, jak poprawnie je odczytywać.
Czy wiesz jak Twój pies okazuje swoje uczucia?
Przede wszystkim ważnym jest, aby potrafić odróżnić negatywne uczucia twojego pupila od tych pozytywnych. Pozwoli to odpowiednio zareagować w danej sytuacji oraz mieć świadomość tego, jak w danej chwili powinniśmy zachować się względem psiaka.
Jak pies okazuje sympatię
– machanie ogonem
Jest to chyba jeden z najbardziej popularnych oznak okazywania sympatii przez psa. Owszem, machanie ogonem przez czworonoga oznacza, że psiak cieszy się na nasz widok. Sprawa ta jest jednak nieco bardziej złożona.
W zależności od tego w jakiej pozycji znajduje się ogon psiaka oraz tego jakiego rodzaju ruchy nim wykonuje.
Gdy piesek macha ogonem na boki, ustawionym mniej więcej w połowie wysokości, a jego postawa ciała jest rozluźniona oznacza to, że pupil się cieszy. W ten sposób okazuje nam, że jest zadowolony z tego, że nas widzi.
Jeśli jednak zauważymy, że pies ma ogon postawiony do pionu, a ruchy jakie nim wykonuje wydają się być nerwowe i impulsywne to znak, że zwierzak jest czymś wyraźnie zaniepokojony.
Bardzo ważne jest umiejętne rozróżnianie tych dwóch zachowań psiaka i tego, co w ten sposób próbuje zakomunikować swojemu otoczeniu.
– lizanie po twarzy
Choć ta forma okazywania sympatii przez psiaka nie do końca uznawana jest za przyjemną przez ludzi, to w oczach pupila jest to jeden z najczulszych gestów jakie może wykonać względem swojego opiekuna.
Piesek poprzez chęć polizania nas po twarzy pragnie okazać nam swoją wdzięczność i przywiązanie.
– szukanie twojego zapachu
Z pewnością niejednokrotnie zauważyłeś po powrocie do domu, że podczas twojej nieobecności pies postanowił przygarnąć jakąś twoją rzecz. Co więcej psiak wcale nie nie zniszczył tego przedmiotu. Zwyczajnie leży w legowisku pupila lub w innym lubianym przez niego miejscu.
Dlaczego tak się dzieje? Twój piesek jest do ciebie tak przywiązany, że podczas twojej nieobecności tęskni za tobą. Pupil szuka twojego zapachu, aby w ten sposób nieco złagodzić uczucie samotności.
Bardzo często wracając z pracy znajduje jednego swojego buta w legowisku LOFT mojego psiaka.
Legowisko dla psa
LOFT szare
od 349,95zł
– nieodstępowanie na krok
Jeśli twój pupil jest przy tobie niemal cały ten czas, gdy jesteś w domu, to możesz być pewien, że darzy cię ogromną sympatią. Psiak zachowuje się w ten sposób ponieważ czuje się przy tobie bezpiecznie i wie, że nic mu wówczas nie grozi. Chce mieć cię ciągle przy sobie, ponieważ już sama twoja obecność sprawia pieskowi ogromną radość.
Takie zachowanie oznacza również, że jesteś wzorem dla swojego psiaka, który patrzy z podziwem na każdy twój ruch.
Jak pies okazuje, że kogoś nie lubi
– reakcja negatywna na głos
Psy mają bardzo dobry słuch. Potrafią rozpoznać wiele dźwięków, które są dla człowieka ledwo słyszalne. Słuch jest to zmysł bardzo dla nich ważny, poprzez który w dużej mierze analizują i odkrywają to, co ich otacza. Psy potrafią bez problemu rozpoznawać ludzkie głosy i przypisywać je do konkretnej osoby.
Dźwięk głosu kogoś bliskiego jest dla psiaka bardzo przyjemny w odbiorze. Sytuacja wygląda zupełnie odwrotnie w przypadku osoby, której pies naprawdę nie lubi. Już sam dźwięk głosu tego kogoś może sprawiać, że psiak poczuje niepokój i niezadowolenie.
– unikanie kontaktu wzrokowego
Nawiązanie kontaktu wzrokowego dla psiaka oznacza co innego w przypadku człowieka, aniżeli drugiego czworonoga.
Poprzez patrzenie prosto w oczy innego zwierzaka psiak okazuje swoją gotowość do podjęcia konfrontacji czy rozpoczęcia starcia.
Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku interakcji z człowiekiem. Psiak szybko pojmuje, że gdy długo wpatruje się błagalnym wzrokiem prosto w oczy swojego opiekuna, to prędzej czy później uda mu się w ten sposób skutecznie poprosić o ulubiony przysmak.
Dlatego jeśli pies nie przepada za jakąś osobą, to w jego mniemaniu utrzymywanie z kimś takim kontaktu wzrokowego nie ma większego sensu.
– brak reakcji na zawołanie
Jeśli pies za kimś szczególnie nie przepada będzie starał się ignorować wszelkie próby nawiązania interakcji z tą osobą. Taki psiak nie będzie reagował na zawołania takiej osoby.
Co więcej, jeśli piesek jest do kogoś szczególnie wrogo nastawiony, to w żadnym wypadku nie chce podejmować się zabawy, ani jakiejkolwiek innej formy spędzania wspólnego czasu.
Zrozum uczucia swojego psa
Uczucia psa są bardzo ważne, należy je szanować i odpowiednio respektować. Psiaki to przecież żywe istoty, tak jak i my są pełne emocji, mogą coś lub kogoś lubić bądź wręcz odwrotnie, być negatywnie nastawione.
Psy nie budują swojej opinii na temat ludzi zbyt pochopnie. Zanim obdarzą kogoś pełnym zaufaniem muszą upewnić się, że mogą się czuć bezpiecznie i pewnie przy tej osobie.
Podobnie sprawa wygląda w przypadku, gdy piesek ma do kogoś negatywne nastawienie. Z pewnością nie jest to przypadek i psiak miał poważne przesłanki ku temu, aby przestać kogoś lubić.
Jeśli twój pupil nagle przestał darzyć kogoś z twojego otoczenia sympatią, zastanów się, co mogło być tego przyczyną. Podziel się ze mną swoimi spostrzeżeniami w komentarzu.