Jak sam zapewne wiesz, istnieją psy dla których najprzyjemniejszą formą spożytkowania swojej energii jest popołudniowy relaks na kanapie. O ile nie ma w tym nic złego, to jednak odrobina sportu wpływa bardzo pozytywnie na zdrowie psiaka. Jednak czy sportowy duch psa drzemie w każdym pupilu?
Naszym zdaniem jako dobrych opiekunów jest zadbać o to, aby zachować w życiu naszego pupila zdrowy balans pomiędzy ruchem, a odpoczynkiem. Co jednak w sytuacji gdy nasz pupil zdecydowanie nie przejawia nawet najmniejszego zainteresowania sportem? Czy da się obudzić sportowy duch psa u każdego czworonoga?
Zastanów się jaka może być przyczyna tego, że twój pupil nie lubi sportu. Czy ta niechęć towarzyszy mu od zawsze, czy może pojawiła się w jego życiu dopiero od pewnego momentu?
Wbrew pozorom nieco łatwiej będzie poradzić sobie z wrodzonym brakiem zamiłowania do aktywności fizycznej. Wynika to z faktu, że prościej będzie obudzić w pupilu miłość do sportu, niż pokonanie towarzyszącej temu traumy.
Pies i sport to połączenie, które może być albo doskonale ze sobą zgrane albo wręcz przeciwnie. Jeśli zależy ci na tym, aby sportowy duch psa się obudził u twojego pupila, to postaraj się ustalić dlaczego nie lubi aktywności fizycznej.
Ta wiedza pomoże ci obrać odpowiednią postawę wobec niego. Skuteczność twojego działania w dużej mierze opiera się właśnie na identyfikacji przyczyny takiego stanu rzeczy. Jednak w przypadku, gdy przyczyną jest trauma z przeszłości, to warto abyś uprzednio skonsultował się z psim behawiorystą. On pomoże ci zidentyfikować drzemiący w psiaku lęk, a także doradzi, jak znaleźć najłatwiejsze wyjście z tej trudnej sytuacji.
Zacznijmy też od najprostszego i jednego z najprzyjemniejszych etapów wspólnej pracy z pupilem. Jeśli zaczynacie przygodę ze sportem, to niezwykle istotne jest odpowiednie przygotowanie.
Myślę, że przyznasz mi racje, że poranny bieg wydaje się nieco bardziej przyjemny w nowym sportowym kostiumie? Zasada ta działa bardzo podobnie w przypadku naszych czworonożnych przyjaciół. Zanim więc rozpoczniecie pobudzanie ducha sportu u pieska zadbaj o to, aby dobrze go do tego przygotować.
Stare, wyblakłe szelki wymień na takie, które powstały z myślą o aktywnym spędzaniu czasu z czworonogiem. Osobiście mogę polecić ci linię ACTIVE od Bowl&Bone Republic. Szelki te sprawdzają się świetnie ponieważ są zaprojektowane tak, aby w żadnym stopniu nie krępować swobody ruchu pupila.
Jednocześnie są utrzymane w klasycznej stylistyce i kolorystyce, dzięki czemu z całą śmiałością możemy używać ich również podczas codziennych spacerów do parku. Szelki ACTIVE dostępne są w trzech kolorach: grey, red oraz beige. Do kompletu możemy dobrać smycz, która kolorystycznie i stylistycznie doskonale współgra z szelkami.
Podczas chłodniejszych dni niektóre czworonogi potrzebują dodatkowego wsparcia przed niską temperaturą. Jeśli jesteśmy już w sportowym klimacie, to doskonałym rozwiązaniem będzie bluza dla psa.
Linia CLOUD to stylowa bluza o sportowym charakterze, która jednocześnie dzięki swojemu niebanalnemu naszyciu zyskuje lekkości. Jest to doskonałe połączenie dla tych, którzy lubią sportowy look w modnym wydaniu.
Najtrudniejszy wydaje się zawsze pierwszy krok. Gdy przełamiemy barierę niechęci, lęku i znudzenia czekają na nas nieodkryte dotąd obszary działania. Zasada ta sprawdza się również w przypadku naszych czworonogów. Najtrudniejsza część prowadząca do obudzenia w piesku sportowego ducha to początek. Twoim zadaniem jest więc pokazanie pupilowi, że nie ma się czego obawiać.
Znajdź rodzaj aktywności, który będzie najbardziej odpowiadał twojemu pupilowi. Lubi biegać, siłować się, a może aportować? Nie bój się eksperymentować i nie zrażaj się po pierwszym niepowodzeniu.
Być może twój pupili czerpie radość ze sportu jedynie np. podczas pływania. Możliwości jest naprawdę wiele. Obserwuj reakcje swojego psiaka i jeśli zobaczysz, że dana dyscyplina jest zdecydowanie nie dla niego, to wówczas pomyśl o czymś innym.
Pamiętaj jednak, że sukces zależy od tego, czy twój piesek przekona się do sportu. Nie możesz na siłę i za wszelką cenę starać się wpoić mu zamiłowanie do sportu. Jeśli wyraźnie widzisz, że to zdecydowanie nie jest dla niego, to uszanuj wolną wolę pieska.
Postaraj się cieszyć nawet z niewielkich postępów. Jeśli uda ci się go przekonać do dłuższych spacerów i zabawy, to będzie to już krok w lepszą stronę. Być może, sportowy duch u twojego psa się obudzi. Pamiętaj jednak, że psiak i sport nie zawsze muszą chodzić ze sobą w parze.
Dodaj komentarz