×

Brak produktów w koszyku.

Sport z psem

4 minutes


Aktywność jaką podejmujemy wraz z naszym pupilem nie musi ograniczać się jedynie do wspólnych spacerów. Pies może być wspaniałym towarzyszem ćwiczeń. Wspólne uprawianie sportu nie tylko wpływa pozytywnie na naszą kondycję ale również umacnia więź łączącą nas z pupilem.

szelki dla psa active red bowl and bone republic ls2sa blog

Kiedy sport z psem jest dobrym pomysłem

Ważne jest, aby wyczuć czy nasz psiak jest chętny na uczestnictwo we wszelkiego rodzaju aktywnościach sportowych. W żadnym wypadku nie należy zmuszać psa do ćwiczeń czy biegów jeżeli poczujemy, że wykazuje  duży opór do tego typu czynności.

Jaki rodzaj sportu z psem wybrać

Decydując się na konkretny rodzaj psiego sportu należy upewnić się czy jest on odpowiedni dla naszego czworonoga. Wybierając daną dyscyplinę weźmy pod uwagę stan zdrowia pupila, jego kondycję oraz charakter. Jeżeli nie mamy pewności, że wybrany rodzaj sportu będzie odpowiedni dla naszego psa możemy skonsultować się z weterynarzem.

  • Frisbee

Jest to jedna z najpopularniejszych dyscyplin sportowych, którą możemy wykonywać wraz z psiakiem. Łączy w sobie zabawę z aktywnością ruchową. Do jej wykonywania potrzebny jest jedynie dysk oraz kawałek wolnej przestrzeni w ogrodzie czy parku. Ta dyscyplina opiera się na bardzo prostym schemacie, polegającym na rzucaniu frisbee przez właściciela, a następnie łapaniu go przez psiaka. Aktywność ta pomimo swojej prostoty dostarcza dużo zabawy i radości. Rzut dyskiem wpływa pozytywnie na kondycję zarówno psiaka jak i jego właściciela, rozwija refleks i koncentrację.

  • Agility

Ten rodzaj sportu opiera się na wykorzystaniu wszelkiego rodzaju przeszkód takich jak tunele, slalomy, poprzeczki i inne. Zadaniem psiaka jest pokonanie toru zbudowanego z powyższych utrudnień w sposób szybki i dokładny. Rolą właściciela jest kierowanie pupila za pomocą komend oraz gestów. Agility w głównej mierze rozwija zręczność oraz zwinność psiaka, a także jego posłuszeństwo względem właściciela.

  • Canicross

Jest to nic innego jak jogging w towarzystwie psiaka. Bieganie z pupilem wymaga zachowania harmonii i wzajemnego zaufania między właścicielem, a jego czworonogiem. W tej dyscyplinie sportowej przydatny jest specjalny pas biodrowy połączony z uprzężą dla pupila. Pozwala to na zwiększenie komfortu podczas biegu.

szelki smycz dla psa active red czerwony bowl and bone republic blog

 

  • Bikejoring

Ta dyscyplina sportowa podobna jest do wcześniej wspomnianego canicross. Różnica polega na tym, że psiak przypięty jest za pomocą uprzęży nie do naszego ciała, a do roweru, na którym się poruszamy. W przypadku tej dyscypliny należy zwrócić szczególną uwagę na kondycję psa. Zbyt szybka jazda na rowerze może przekraczać możliwości wysiłkowe psiaka.

  • Dogtrekking

Sport z psem nie wymagający dużego wysiłku oraz zaangażowania. Jego istotą są długie, kilkukilometrowe spacery z pupilem pokonywane zwyczajowo szybkim marszem. Ta dyscyplina to dobre rozwiązanie dla tych, którzy z powodów zdrowotnych nie mogą pozwolić sobie na intensywne treningi, a jednocześnie nie chcą całkowicie rezygnować z aktywności sportowej. Dodatkowo dogtrekking może wpływać niezwykle wyciszająco i odprężająco na stan ducha.

Zalety sportu z psem

Sport to nie zawsze zdrowie. Jeśli widzimy, że nasz pupil nie kwapi się do wspólnych biegów czy długich spacerów lub po takiej aktywności bardzo długo regeneruje siły, odpuśćmy. Zbyt intensywny trening może wpłynąć negatywnie na zdrowie czworonoga.

legowisko mata dla psa loft graphite bowl and bone republic ls2sa blog

Nierzadko jednak odrobina sportu ma ogromny wpływ na poprawę samopoczucia naszego psiaka. Aktywność fizyczna może sprawić, że pupil będzie mniej osowiały i smętny. Zamiłowanie do sportu u psów jest w dużej mierze zależne od ich temperamentu, dlatego nie można z góry założyć, które rasy są odpowiednie do danej dyscypliny.

Jest to zależne również od podejścia właściciela do aktywności fizycznej. Jeśli nie będzie wykazywał chęci wspólnego uprawiania sportu nie można oczekiwać, że psiak go do tego zachęci.

Zdjęcie Klaudii

Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów
Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (No Ratings Yet)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Posty, które mogą Cię zainteresować

Dlaczego mój pies nie potrafi bawić się z innymi psami

Przyczyn tego, że twój czworonożny przyjaciel nie chce bawić się z innymi psami może być kilka. Twój psiak może być nieśmiały, a...

Jak prać psie zabawki

Pranie i regularne czyszczenie zabawek twojego psa pozwoli ci utrzymać je w pełnej higienie. Dzięki temu znacznie ograniczasz możliwoś...