Sport z psem - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Sport z psem

Aktywność jaką podejmujemy wraz z naszym pupilem nie musi ograniczać się jedynie do wspólnych spacerów. Pies może być wspaniałym towarzyszem ćwiczeń. Wspólne uprawianie sportu nie tylko wpływa pozytywnie na naszą kondycję ale również umacnia więź łączącą nas z pupilem.

pies na tle trawy

Kiedy sport z psem jest dobrym pomysłem

Ważne jest, aby wyczuć czy nasz psiak jest chętny na uczestnictwo we wszelkiego rodzaju aktywnościach sportowych. W żadnym wypadku nie należy zmuszać psa do ćwiczeń czy biegów jeżeli poczujemy, że wykazuje  duży opór do tego typu czynności.

Jaki rodzaj sportu z psem wybrać

Decydując się na konkretny rodzaj psiego sportu należy upewnić się czy jest on odpowiedni dla naszego czworonoga. Wybierając daną dyscyplinę weźmy pod uwagę stan zdrowia pupila, jego kondycję oraz charakter. Jeżeli nie mamy pewności, że wybrany rodzaj sportu będzie odpowiedni dla naszego psa możemy skonsultować się z weterynarzem.

  • Frisbee

Jest to jedna z najpopularniejszych dyscyplin sportowych, którą możemy wykonywać wraz z psiakiem. Łączy w sobie zabawę z aktywnością ruchową. Do jej wykonywania potrzebny jest jedynie dysk oraz kawałek wolnej przestrzeni w ogrodzie czy parku. Ta dyscyplina opiera się na bardzo prostym schemacie, polegającym na rzucaniu frisbee przez właściciela, a następnie łapaniu go przez psiaka. Aktywność ta pomimo swojej prostoty dostarcza dużo zabawy i radości. Rzut dyskiem wpływa pozytywnie na kondycję zarówno psiaka jak i jego właściciela, rozwija refleks i koncentrację.

  • Agility

Ten rodzaj sportu opiera się na wykorzystaniu wszelkiego rodzaju przeszkód takich jak tunele, slalomy, poprzeczki i inne. Zadaniem psiaka jest pokonanie toru zbudowanego z powyższych utrudnień w sposób szybki i dokładny. Rolą właściciela jest kierowanie pupila za pomocą komend oraz gestów. Agility w głównej mierze rozwija zręczność oraz zwinność psiaka, a także jego posłuszeństwo względem właściciela.

  • Canicross

Jest to nic innego jak jogging w towarzystwie psiaka. Bieganie z pupilem wymaga zachowania harmonii i wzajemnego zaufania między właścicielem, a jego czworonogiem. W tej dyscyplinie sportowej przydatny jest specjalny pas biodrowy połączony z uprzężą dla pupila. Pozwala to na zwiększenie komfortu podczas biegu.

szelki smycz dla psa active czerwone na spacerze
  • Bikejoring

Ta dyscyplina sportowa podobna jest do wcześniej wspomnianego canicross. Różnica polega na tym, że psiak przypięty jest za pomocą uprzęży nie do naszego ciała, a do roweru, na którym się poruszamy. W przypadku tej dyscypliny należy zwrócić szczególną uwagę na kondycję psa. Zbyt szybka jazda na rowerze może przekraczać możliwości wysiłkowe psiaka.

  • Dogtrekking

Sport z psem nie wymagający dużego wysiłku oraz zaangażowania. Jego istotą są długie, kilkukilometrowe spacery z pupilem pokonywane zwyczajowo szybkim marszem. Ta dyscyplina to dobre rozwiązanie dla tych, którzy z powodów zdrowotnych nie mogą pozwolić sobie na intensywne treningi, a jednocześnie nie chcą całkowicie rezygnować z aktywności sportowej. Dodatkowo dogtrekking może wpływać niezwykle wyciszająco i odprężająco na stan ducha.

Zalety sportu z psem

Sport to nie zawsze zdrowie. Jeśli widzimy, że nasz pupil nie kwapi się do wspólnych biegów czy długich spacerów lub po takiej aktywności bardzo długo regeneruje siły, odpuśćmy. Zbyt intensywny trening może wpłynąć negatywnie na zdrowie czworonoga.

Nierzadko jednak odrobina sportu ma ogromny wpływ na poprawę samopoczucia naszego psiaka. Aktywność fizyczna może sprawić, że pupil będzie mniej osowiały i smętny. Zamiłowanie do sportu u psów jest w dużej mierze zależne od ich temperamentu, dlatego nie można z góry założyć, które rasy są odpowiednie do danej dyscypliny.

Jest to zależne również od podejścia właściciela do aktywności fizycznej. Jeśli nie będzie wykazywał chęci wspólnego uprawiania sportu nie można oczekiwać, że psiak go do tego zachęci.

Autor: Dawid

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

legowisko dla psa urban grafitowe

Gdzie pies powinien mieć legowisko?

Wybór miejsca na legowisko dla psa to istotna decyzja, która wpływa na codzienny komfort i samopoczucie Twojego pupila. Nie każdy wie, jak wielką rolę odgrywa odpowiednia lokalizacja psiego posłania, dlatego wyjaśnię, na co zwrócić uwagę, aby Twój czworonożny przyjaciel czuł się w pełni szczęśliwy i bezpieczny. Wybór wygodnego legowiska dla psa to dopiero początek, bo [...]

Czytaj dalej… from Gdzie pies powinien mieć legowisko?

Czytaj dalej

Przywołanie psa – jak nauczyć psa przybiegać na komendę bez względu na wszystko?

Swobodna eksploracja i możliwość węszenia to – oczywiście obok wielu innych – warunki, jakie powinniśmy spełnić, aby zadbać o dobrostan psa. Nawet najdłuższe spacery na smyczy nie zaspokoją w pełni potrzeb czworonoga. I chociaż w wielu miejscach trzeba lub warto chodzić z psem na smyczy i nawet dorosłego psa należy tego nauczyć (przeczytaj Jak nauczyć [...]

Czytaj dalej… from Przywołanie psa – jak nauczyć psa przybiegać na komendę bez względu na wszystko?

Czytaj dalej
pies ze smyczą w zębach siedzi na kamiennych schodach

Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Nauczanie dorosłego psa chodzenia na smyczy to zadanie wymagające zaangażowania, konsekwencji i cierpliwości. Kluczowe są spokojne podejście, dostosowanie metod do indywidualnych potrzeb psa oraz systematyczne nagradzanie pozytywnego zachowania. Warto pamiętać, że każdy pies jest inny i może wymagać odmiennego podejścia, a postępy mogą być stopniowe. Wnioskiem jest też fakt, że nauka nowych zachowań u dorosłego [...]

Czytaj dalej… from Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup