×

Brak produktów w koszyku.

Psia pierwsza pomoc

Sytuacje kryzysowe, gdy życie lub zdrowie naszego psa jest zagrożone, wymagają rozważnych i przemyślanych działań. Wiedza na temat sposobu udzielania pierwszej pomocy psiakom jest niezwykle cenna. Zapoznanie się z podstawowymi zasadami resuscytacji psiaka lub postępowania w razie wypadku pozwala zwiększyć jego szanse na przeżycie i powrót do pełni sił.

Odpowiednie przygotowanie – co powinna zawierać apteczka pierwszej pomocy dla psa

Materiały opatrunkowe

Jest to podstawowa rzecz, którą należy mieć pod ręką w razie zadrapania, skaleczenia czy poważniejszego wypadku psa. Większość materiałów to opatrunki znane nam z naszej domowej apteczki.  W przypadku wszelkiego rodzaju ran bardzo pomocne będą jałowe gaziki, koniecznie w kilku rozmiarach. Do ich aplikacji przydatny będzie bandaż elastyczny lub opaska.

Do zabezpieczenia łapki pupila, gdy jest ona złamana lub zwichnięta przyda się folia bąbelkowa oraz trójkątna chusta. Przydatne, aczkolwiek nieobowiązkowe są plastry stworzone specjalnie dla psów. Ich struktura pozwala na swobodne zaklejanie ran na psiej sierści, co jest niewykonalne w przypadku zwykłych plastrów. Jeśli jednak nie mam ich akurat pod ręką doskonale sprawdzi się chociażby połączenie gazików i opaski.

Środki medyczne i higieniczne

Udzielając pierwszej pomocy psu nie należy zapominać o utrzymaniu wysokiego poziomu higieny. Ranny psiak tak samo jak człowiek może dostać zakażenia czy stanu zapalnego.

Chcąc zadbać o możliwie sterylne warunki pomocy pupilowi należy wyposażyć się w przeciwbakteryjne mydło, którym możemy przemywać okolice ran, a także nasze dłonie.

Innymi przydatnymi środkami do odkażania są: roztwór soli fizjologicznej, roztwór antysceptyczny oraz maść antybiotykowa.

Nie możemy jednak zapominać, że nasz pupil może potrzebować naszej pomocy nie tylko podczas skaleczeń czy zadrapań. W przypadku problemów z trawieniem niezbędny jest węgiel aktywny bądź inny produkt przeciwbiegunkowy. Jeśli mamy do czynienia z zatruciem warto sięgnąć po 3% roztwór wody utlenionej.

Akcesoria

Oprócz materiałów opatrunkowych i środków medycznych warto wyposażyć się w akcesoria, które ułatwią szybkie i sprawne udzielenie pierwszej pomocy pupilowi. Przedmiotami, które w awaryjnych sytuacjach mogą okazać się niezwykle pomocne są między innym: koc termiczny, ręcznik, rękawiczki, nożyczki, strzykawki czy pęseta.

Dokumenty

Książeczka zdrowia psa zawiera wiele bardzo ważnych informacji dotyczących dotychczasowego stanu zdrowia pupila. Stres spowodowany troską o życie lub zdrowie czworonoga może okazać się dla nas na tyle paraliżujący, że nie będziemy w stanie podać weterynarzowi podstawowych danych. Dlatego też pamiętaj o tym, aby książeczka zdrowia twojego psa znajdowała się zawsze pod ręką w razie nieszczęśliwego wypadku. Dużym ułatwieniem będzie umieszczenie wewnątrz dokumentu numeru telefonu weterynarza naszego pupila oraz godzin, w których przyjmuje. Oszczędzisz wówczas cenny czas czasu na szukaniu tych informacji w internecie czy stosie posiadanych wizytówek.

Sytuacja alarmowa – krok po kroku

Przede wszystkim nie możemy wpadać w panikę. Jeśli nasz pupil wyczuje, że jesteśmy mocno zdenerwowani i zaniepokojeni może to wpłynąć na niego negatywnie. Starajmy się więc w miarę możliwości zachowywać spokój. Zanim przystąpimy do pomocy naszemu pupilowi zadbajmy o higienę wokół psiaka. Jeśli problem dotyczył zatrucia pokarmowego psiaka przenieśmy go w czyste, suche miejsce.

W przypadku, jeśli nasz czworonóg zranił się sprawdźmy czy wokół nas nie znajdują się kawałki szkła bądź inne elementy będące przyczyną skaleczenia.

Jeśli nasz pies cierpi na niestrawność bądź inne problemy żołądkowe podajmy mu odpowiednie leki. Jeśli podejrzewamy, że nie jest to zwykłe zatrucie pokarmowe, czy reakcja organizmu na nową karmę, powinniśmy udać się z wizytą do weterynarza. Pamiętaj, że lekceważenie problemów żołądkowych może doprowadzić psa do odwodnienia.

Sytuacja staje się nieco bardziej skomplikowana, jeśli nasz psiak uległ wypadkowi bądź dotkliwie się skaleczył. Wówczas natychmiastowa wizyta w klinice weterynaryjnej jest niezbędna. Zanim jednak ruszymy w drogę musimy udzielić psu pierwszej pomocy, która w wielu przypadkach może okazać się kluczowa w walce o jego życie bądź pełnię zdrowia.

Resuscytacja psa może uratować mu życie

Jeśli pies nie wykazuje funkcji życiowych oraz nie oddycha musimy wykonać resuscytację. Najpierw należy zamknąć psiakowi pysk, a następnie poprzez nos wydmuchać powietrze, ok 5 razy. Jeśli pies nadal nie oddycha wykonaj masaż serca. W tym celu przyłóż obie dłonie w okolice serca i wykonaj od 10 do 15 uciśnięć. W razie potrzeby powtarzaj te czynności kilkakrotnie do momentu przywrócenia czynności życiowych. Jeśli pies jest ranny należy zdezynfekować miejsca skaleczeń oraz zakleić je opatrunkiem.

W przypadku złamań niezbędne jest zabezpieczenie i unieruchomienie łapy aby zminimalizować ból psiaka w momencie przemieszczania się z nim do weterynarza.

Pierwsza pomoc na wagę złota

Znajomość pierwszej pomocy pozwoli nam racjonalnie postępować w sytuacjach kryzysowych. Szybka reakcja i podjęcie właściwych kroków to zwiększenie szans na przeżycie naszego pupila, czy też jego powrót do pełni zdrowia.

Masaż serca czy sztuczne oddychanie to czynności, które powinien potrafić wykonać każdy właściciel czworonoga. Wiedza ta być może okaże się przydatna przy ratowaniu przypadkowego psiaka, który dzięki naszej pomocy ujdzie cało z kryzysowej sytuacji.

5.00 / 2 głosów
Posty, które mogą Cię zainteresować

Z psem w pracy

Zabieranie psiaka wraz z sobą do pracy to stosunkowo nowa inicjatywa wielu pracodawców, która jednak zyskuje coraz większą popularnoś...
szelki dla psa denim navy bowl and bone republic ls1sa

Jak nauczyć psa komendy siad?

Jedną z podstawowych poleceń, których uczymy swoje czworonogi jest wykonywanie komendy siad. Przedstawiamy czteroetapowy trening który p...