Pierwsza pomoc dla psów: jak jej udzielić? Apteczka dla psa - blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Psia pierwsza pomoc

Sytuacje kryzysowe, gdy życie lub zdrowie naszego psa jest zagrożone, wymagają rozważnych i przemyślanych działań. Wiedza na temat sposobu udzielania pierwszej pomocy psiakom jest niezwykle cenna. Zapoznanie się z podstawowymi zasadami resuscytacji psiaka lub postępowania w razie wypadku pozwala zwiększyć jego szanse na przeżycie i powrót do pełni sił.

pies w swerku zbliżenie

Co powinna zawierać apteczka pierwszej pomocy dla psa?

Materiały opatrunkowe

Jest to podstawowa rzecz, którą należy mieć pod ręką w razie zadrapania, skaleczenia czy poważniejszego wypadku psa. Większość materiałów to opatrunki znane nam z naszej domowej apteczki.  W przypadku wszelkiego rodzaju ran bardzo pomocne będą jałowe gaziki, koniecznie w kilku rozmiarach. Do ich aplikacji przydatny będzie bandaż elastyczny lub opaska.

Do zabezpieczenia łapki pupila, gdy jest ona złamana lub zwichnięta przyda się folia bąbelkowa oraz trójkątna chusta. Przydatne, aczkolwiek nieobowiązkowe są plastry stworzone specjalnie dla psów. Ich struktura pozwala na swobodne zaklejanie ran na psiej sierści, co jest niewykonalne w przypadku zwykłych plastrów. Jeśli jednak nie mamy ich akurat pod ręką doskonale sprawdzi się chociażby połączenie gazików i opaski.

Środki medyczne i higieniczne dla psa

Udzielając pierwszej pomocy psu nie należy zapominać o utrzymaniu wysokiego poziomu higieny. Ranny psiak tak samo jak człowiek może dostać zakażenia czy stanu zapalnego.

Chcąc zadbać o możliwie sterylne warunki pomocy pupilowi należy wyposażyć się w przeciwbakteryjne mydło, którym możemy przemywać okolice ran, a także nasze dłonie.

Innymi przydatnymi środkami do odkażania są: roztwór soli fizjologicznej, roztwór antyseptyczny oraz maść antybiotykowa.

Nie możemy jednak zapominać, że nasz pupil może potrzebować naszej pomocy nie tylko podczas skaleczeń czy zadrapań. W przypadku problemów z trawieniem niezbędny jest węgiel aktywny bądź inny produkt przeciwbiegunkowy. Jeśli mamy do czynienia z zatruciem warto sięgnąć po 3% roztwór wody utlenionej.

Akcesoria pierwszej pomocy dla czworonoga

Oprócz materiałów opatrunkowych i środków medycznych warto wyposażyć się w akcesoria, które ułatwią szybkie i sprawne udzielenie pierwszej pomocy pupilowi. Przedmiotami, które w awaryjnych sytuacjach mogą okazać się niezwykle pomocne są między innym: koc termiczny, ręcznik, rękawiczki, nożyczki, strzykawki czy pęseta.

Dokumenty Twojego pupila

Książeczka zdrowia psa zawiera wiele bardzo ważnych informacji dotyczących dotychczasowego stanu zdrowia pupila. Stres spowodowany troską o życie lub zdrowie czworonoga może okazać się dla nas na tyle paraliżujący, że nie będziemy w stanie podać weterynarzowi podstawowych danych.

Dlatego też pamiętaj o tym, aby książeczka zdrowia twojego psa znajdowała się zawsze pod ręką w razie nieszczęśliwego wypadku. Dużym ułatwieniem będzie umieszczenie wewnątrz dokumentu numeru telefonu weterynarza naszego pupila oraz godzin, w których przyjmuje. Oszczędzisz wówczas cenny czas czasu na szukaniu tych informacji w internecie czy stosie posiadanych wizytówek.

Sytuacja alarmowa z Twoim psem w roli głównej – krok po kroku

Przede wszystkim nie możemy wpadać w panikę. Jeśli nasz pupil wyczuje, że jesteśmy mocno zdenerwowani i zaniepokojeni może to wpłynąć na niego negatywnie. Starajmy się więc w miarę możliwości zachowywać spokój. Zanim przystąpimy do pomocy naszemu pupilowi zadbajmy o higienę wokół psiaka. Jeśli problem dotyczył zatrucia pokarmowego psiaka przenieśmy go w czyste, suche miejsce.

W przypadku, jeśli nasz czworonóg zranił się sprawdźmy czy wokół nas nie znajdują się kawałki szkła bądź inne elementy będące przyczyną skaleczenia.

Jeśli nasz pies cierpi na niestrawność bądź inne problemy żołądkowe podajmy mu odpowiednie leki. Jeśli podejrzewamy, że nie jest to zwykłe zatrucie pokarmowe, czy reakcja organizmu na nową karmę, powinniśmy udać się z wizytą do weterynarza. Pamiętaj, że lekceważenie problemów żołądkowych może doprowadzić psa do odwodnienia.

pies w kurteczce

Sytuacja staje się nieco bardziej skomplikowana, jeśli nasz psiak uległ wypadkowi bądź dotkliwie się skaleczył. Wówczas natychmiastowa wizyta w klinice weterynaryjnej jest niezbędna. Zanim jednak ruszymy w drogę musimy udzielić psu pierwszej pomocy, która w wielu przypadkach może okazać się kluczowa w walce o jego życie bądź pełnię zdrowia.

Resuscytacja psa może uratować mu życie

Jeśli pies nie wykazuje funkcji życiowych oraz nie oddycha musimy wykonać resuscytację.

Najpierw należy zamknąć psiakowi pysk, a następnie poprzez nos wydmuchać powietrze, ok 5 razy. Jeśli pies nadal nie oddycha wykonaj masaż serca. W tym celu przyłóż obie dłonie w okolice serca i wykonaj od 10 do 15 uciśnięć. W razie potrzeby powtarzaj te czynności kilkakrotnie do momentu przywrócenia czynności życiowych. Jeśli pies jest ranny należy zdezynfekować miejsca skaleczeń oraz zakleić je opatrunkiem.

W przypadku złamań niezbędne jest zabezpieczenie i unieruchomienie łapy, aby zminimalizować ból psiaka w momencie przemieszczania się z nim do weterynarza.

Pierwsza pomoc dla psa

Znajomość pierwszej pomocy pozwoli nam racjonalnie postępować w sytuacjach kryzysowych. Szybka reakcja i podjęcie właściwych kroków to zwiększenie szans na przeżycie naszego pupila, czy też jego powrót do pełni zdrowia.

Masaż serca czy sztuczne oddychanie to czynności, które powinien potrafić wykonać każdy właściciel czworonoga. Wiedza ta być może okaże się przydatna przy ratowaniu przypadkowego psiaka, który dzięki naszej pomocy ujdzie cało z kryzysowej sytuacji.

Autor: Dawid

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

pies śpi na materacu w pokoju

Jak dobrać najlepsze posłanie ortopedyczne dla psa

W wyborze najlepszego posłania ortopedycznego dla psa należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych kwestii. To dopasowanie legowiska do indywidualnych potrzeb psa, zapewnienie jakości wykonania oraz odpowiednich materiałów, właściwy rozmiar i komfort, który oferuje, a także jego zdolność do wspierania stawów i kręgosłupa. Decyzja o posłaniu ortopedycznym to inwestycja w zdrowie psa, dlatego warto zadbać o [...]

Czytaj dalej… from Jak dobrać najlepsze posłanie ortopedyczne dla psa

Czytaj dalej
piesek na legowisku z zabawkami

Objawy babeszjosy u psa

Wiedza na temat babeszjozy, jej przyczyn i sposobów leczenia jest kluczowa dla każdego właściciela psa. Zapoznanie się z możliwymi objawami i sposobami zapobiegania tej chorobie może pomóc w szybszym rozpoznaniu i skutecznym leczeniu. Objawy babeszjozy mogą być różnorodne i łatwo je przeoczyć. Czego się dowiesz z tego artykułu: Babeszjosa u psa W trosce o zdrowie [...]

Czytaj dalej… from Objawy babeszjosy u psa

Czytaj dalej
pies czeka na chodzniku

Podstawowa higiena psich uszu

Każdy opiekun psa powinien zrozumieć, że dbanie o higienę uszu nie jest tylko kwestią estetyki, lecz głównie troską o dobre samopoczucie pupila. Różne rasy mogą wymagać różnego podejścia do pielęgnacji uszu, dlatego też kluczowe jest systematyczne sprawdzanie ich stanu i odpowiednia pielęgnacja, dostosowana do indywidualnych potrzeb konkretnego psa. Czego się dowiesz z tego artykułu: Higiena [...]

Czytaj dalej… from Podstawowa higiena psich uszu

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup