×

Brak produktów w koszyku.

Przeprowadzka – jak przygotować psa na zmianę otoczenia

Dla psiaka dom w którym mieszka stanowi przestrzeń w której czuje się w pełni swobodnie i najbezpieczniej. Jest to miejsce, w którym doskonale się odnajduje, zna każdy kąt i każdy zapach. Dlatego też przeprowadzka może być dla naszego pupila niezwykle stresująca. Chcąc uchronić psiaka przed negatywnymi emocjami  warto odpowiednio wcześniej przygotować go na zmianę otoczenia.

Metoda małych kroków

Jeśli zawczasu znamy docelowe miejsce przeprowadzki warto zaznajomić  psiaka z nowym otoczeniem. Nawet jeżeli nasz nowy dom czy mieszkanie nie jest jeszcze dla nas dostępne, to wybierzmy się z pupilem na spacer w tej okolicy. Pozwoli mu  to zapoznać się z nowymi zapachami i zakątkami. Dzięki temu w momencie przeprowadzki nie będzie czuł się całkowicie obco na nowym terenie.

Wspólne zwiedzanie nowej okolicy z pupilem to doskonała okazja na nawiązanie nowych znajomości. Psiaki tak jak ludzie czerpią radość z przebywania w towarzystwie, w ich przypadku psim towarzystwie. Szybko może okazać się, że pies sąsiadów zostanie najlepszym, psim przyjacielem naszego pupila. Dzięki radości towarzyszącej wspólnym zabawom nasz pies nawet nie odczuje stresu związanego ze zmianą otoczenia.

Jak przygotować psa na zmianę otoczenia

Moment, w którym pierwszy raz przyprowadzamy naszego pupila do nowego miejsca jest kluczowy. Przede wszystkim musimy zadbać aby to wydarzenie było dla niego jak najmniej  stresujące. Psiak musi mieć poczucie, że pomimo nowego miejsca wciąż może czuć się przy nas dobrze i bezpiecznie. Nie bójmy się okazywać mu czułości i pełni zainteresowania.

Musimy zadbać o to, aby podczas pierwszej wizyty w nowym domu nic nie wywołało u psiaka uczucia niepokoju czy strachu. Sprawdźmy czy psiak nie natknie się znienacka na szeleszczącą folię czy inny tego hałaśliwy element. Ważnym jest aby nowe miejsce już podczas pierwszej wizyty nie wywołało u psiaka negatywnych emocji.

Wchodząc z pupilem do nowego miejsca dajmy mu samodzielnie poznać każdy kąt i zakamarek. Psiak w ten sposób nie będzie czuł presji, a jednocześnie rozniesie po domu swój zapach. Dobrym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą jakiejś rzeczy pupila, takiej jak kocyk czy zabawka. Znajomy zapach w nowej przestrzeni doda mu otuchy.

Chcąc aby psiak miał lepsze wspomnienia z pierwszego pobytu w nowym domu zabierz ze sobą jego miskę i ulubioną karmę. Jedzenie to jedna z ulubionych czynności większości psiaków. Pyszny posiłek zjedzony w nowym miejscu sprawi, że pies będzie się czuł tutaj naprawdę dobrze.

Jeśli jest to możliwe spróbujcie również wspólnej zabawy. Niech pupil wie, że czeka go tutaj radość i dobra zabawa.

Dzień przeprowadzki

Pierwsza noc psiaka w nowym miejscu budzi wśród właścicieli największy niepokój. Jak przyzwyczaić psa do nowego miejsca snu? Oczywiście powinniśmy zabrać ze sobą stare legowisko pupila. Nowe posłanie w nowym mieszkaniu mogłoby okazać się  zbyt dużą zmianą dla niego jak na jeden moment. Znajomy zapach pozwoli mu spokojnie i bez większych obaw zasnąć.

Psiak przed snem może czuć się nieco zdezorientowany, chodząc po nowym miejscu i szukając pokoju, w którym zaśnie. Chcąc tego uniknąć zamknijmy drzwi do większości pomieszczeń w domu i zostawmy tylko te gdzie chcemy aby pupil spał. Tym sposobem psiak nie mając zbyt dużego wyboru mimowolnie powędruje do naszej sypialni, gdzie w rogu czekać będzie jego posłanie.

Odpowiednie przygotowanie psiaka do zmiany otoczenia to klucz do sukcesu. Oszczędzimy tym niepotrzebnych nerwów zarówno sobie jak i pupilowi. Pamiętajmy, że pies to członek naszej rodziny i przeprowadzając się zmieniamy dom nie tylko nasz ale i jego.

5.00 / 3 głosów
Posty, które mogą Cię zainteresować

Z psem w pracy

Zabieranie psiaka wraz z sobą do pracy to stosunkowo nowa inicjatywa wielu pracodawców, która jednak zyskuje coraz większą popularnoś...
szelki dla psa denim navy bowl and bone republic ls1sa

Jak nauczyć psa komendy siad?

Jedną z podstawowych poleceń, których uczymy swoje czworonogi jest wykonywanie komendy siad. Przedstawiamy czteroetapowy trening który p...