Przeprowadzka - jak przygotować psa na zmianę otoczenia - blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Przeprowadzka – jak przygotować psa na zmianę otoczenia

Dla psiaka dom, w którym mieszka stanowi przestrzeń, w której czuje się w pełni swobodnie i najbezpieczniej. Jest to miejsce, w którym doskonale się odnajduje, zna każdy kąt i każdy zapach. Dlatego też przeprowadzka może być dla naszego pupila niezwykle stresująca. Chcąc uchronić psiaka przed negatywnymi emocjami  warto odpowiednio wcześniej przygotować go na zmianę otoczenia.

Wpis zaktualizowano 29.02.2024 o:

● Czy pies stresuję się przeprowadzka?
● Jak długo pies się przyzwyczaja do nowego domu?
● Jak uspokoić psa w nowym miejscu?

Czego się dowiesz z tego artykułu:

  • Dobrze jest wcześniej przygotować psa do przeprowadzki
  • Psiak potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do nowego miejsca
  • Przeprowadzka może wywoływać u twojego pieska stres

Metoda małych kroków

Jeśli zawczasu znamy docelowe miejsce przeprowadzki warto zaznajomić psiaka z nowym otoczeniem. Nawet jeżeli nasz nowy dom czy mieszkanie nie jest jeszcze dla nas dostępne, to wybierzmy się z pupilem na spacer w tej okolicy. Pozwoli mu  to zapoznać się z nowymi zapachami i zakątkami. Dzięki temu w momencie przeprowadzki nie będzie czuł się całkowicie obco na nowym terenie. Jest to dobry sposób na to, jak przyzwyczaić psa do nowego domu.

Wspólne zwiedzanie nowej okolicy z pupilem to doskonała okazja na nawiązanie nowych znajomości. Psiaki tak jak ludzie czerpią radość z przebywania w towarzystwie, w ich przypadku psim towarzystwie. Szybko może okazać się, że pies sąsiadów zostanie najlepszym, psim przyjacielem naszego pupila. Dzięki radości towarzyszącej wspólnym zabawom zmiana otoczenia dla psa nie będzie stresująca.

Zmiana otoczenia dla psa – jak go przygotować?

Moment, w którym pierwszy raz przyprowadzamy naszego pupila do nowego miejsca jest kluczowy. Przede wszystkim musimy zadbać aby przeprowadzka z psem była dla niego jak najmniej  stresująca. Psiak musi mieć poczucie, że pomimo nowego miejsca wciąż może czuć się przy nas dobrze i bezpiecznie. Nie bójmy się okazywać mu czułości i pełni zainteresowania.

Musimy zadbać o to, aby podczas pierwszej wizyty w nowym domu nic nie wywołało u psiaka uczucia niepokoju czy strachu. Sprawdźmy czy psiak nie natknie się znienacka na szeleszczącą folię czy inny hałaśliwy element. Ważnym jest aby nowe miejsce już podczas pierwszej wizyty nie wywołało u psiaka negatywnych emocji.

Wchodząc z pupilem do nowego miejsca dajmy mu samodzielnie poznać każdy kąt i zakamarek. Psiak w ten sposób nie będzie czuł presji, a jednocześnie rozniesie po domu swój zapach. Dobrym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą rzeczy, takiej jak np. kocyk dla psa czy zabawka dla psa Twojego. Znajomy zapach w nowej przestrzeni doda mu otuchy.

Chcąc aby nasz pupil miał lepsze wspomnienia z pierwszego pobytu w nowym domu, warto aby była przy nim miska dla psa i jego ulubiona karma. Jedzenie to jedna z ulubionych czynności większości psiaków. Pyszny posiłek zjedzony w nowym miejscu sprawi, że pies będzie się czuł tutaj naprawdę dobrze.

Jeśli jest to możliwe spróbujcie również wspólnej zabawy. Niech pupil wie, że czeka go tutaj radość i dobra zabawa.

Czy pies stresuję się przeprowadzka?

Tak, pies może doświadczać stresu związanego z przeprowadzką, podobnie jak ludzie. Przeprowadzka może wprowadzić wiele zmian w życiu psa, takich jak nowe otoczenie, nowe zapachy, nowe dźwięki i nowe rutyny, co może wywołać niepokój i stres. Objawy stresu u psa mogą różnić się w zależności od osobowości i temperamentu psa, ale mogą obejmować zmiany w zachowaniu, takie jak nadmierne szczekanie, ucieczka, brak apetytu, problemy z załatwianiem się czy agresywne zachowania.

Jak długo pies się przyzwyczaja do nowego domu?

Czas, jaki potrzebuje pies, aby się przyzwyczaić do nowego domu, zależy od wielu czynników, takich jak wiek, osobowość, doświadczenia życiowe i warunki. Osobowość psa i doświadczenia życiowe mogą wpłynąć na tempo adaptacji. Ważne jest zapewnienie psu wsparcia, ciepła i spokoju w nowym otoczeniu poprzez regularne spacery, zabawy i pozytywne wzmocnienie. Cierpliwość i wyrozumiałość są kluczowe podczas tego procesu. Z odpowiednim podejściem i zaangażowaniem pies szybko może się przyzwyczaić i stać się częścią rodziny.

Jak uspokoić psa w nowym miejscu?

Aby uspokoić psa w nowym miejscu, zapewnij mu bezpieczną przestrzeń, kontrolując bodźce otoczenia i regularnie zapewniając spacery oraz zabawy. Wprowadź rutynę w codzienne czynności, pozwalając psu samodzielnie badać nowe miejsce. Nagradzaj pozytywne zachowania i pociesz psa w razie potrzeby, ale unikaj nadmiernego uspakajania. W razie trudności w adaptacji skonsultuj się z weterynarzem lub behawiorystą. Priorytetem jest stworzenie spokojnego i bezpiecznego środowiska dla psa, by mógł poczuć się komfortowo i pewnie w nowym domu.

Dzień przeprowadzki do nowego domu

Pierwsza noc psiaka w nowym miejscu budzi wśród właścicieli największy niepokój. Jak przyzwyczaić psa do nowego miejsca snu? Oczywiście powinniśmy zabrać ze sobą legowisko dla psa. Nowe posłanie w nowym mieszkaniu mogłoby okazać się  zbyt dużą zmianą dla niego jak na jeden moment. Znajomy zapach pozwoli mu spokojnie i bez większych obaw zasnąć.

kocyk dla psa brązowy futerko ciepły

Psiak przed snem może czuć się nieco zdezorientowany, chodząc po nowym miejscu i szukając pokoju, w którym zaśnie. Chcąc tego uniknąć zamknijmy drzwi do większości pomieszczeń w domu i zostawmy tylko te gdzie chcemy aby pupil spał. Tym sposobem psiak nie mając zbyt dużego wyboru mimowolnie powędruje do naszej sypialni, gdzie w rogu czekać będzie jego posłanie.

Odpowiednie przygotowanie psiaka do zmiany otoczenia to klucz do sukcesu. Oszczędzimy tym niepotrzebnych nerwów zarówno sobie jak i pupilowi. Pamiętajmy, że pies to członek naszej rodziny i przeprowadzając się zmieniamy dom nie tylko nasz ale i jego. Mamy nadzieję, że wiesz już jak przyzwyczaić psa do nowego mieszkania czy domu.

Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.

Autor: Dawid

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

pies ze smyczą w zębach siedzi na kamiennych schodach

Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Nauczanie dorosłego psa chodzenia na smyczy to zadanie wymagające zaangażowania, konsekwencji i cierpliwości. Kluczowe są spokojne podejście, dostosowanie metod do indywidualnych potrzeb psa oraz systematyczne nagradzanie pozytywnego zachowania. Warto pamiętać, że każdy pies jest inny i może wymagać odmiennego podejścia, a postępy mogą być stopniowe. Wnioskiem jest też fakt, że nauka nowych zachowań u dorosłego [...]

Czytaj dalej… from Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Czytaj dalej
pies biegnie w wodzie zabawa

Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Zabawy w wodzie nie tylko dostarczają rozrywki, ale także stanowią doskonałą formę ćwiczeń fizycznych, które wspierają zdrowie i kondycję psa. Dodatkowo, interakcja właściciela z psem podczas takich zabaw wzmacnia więź między nimi, co może przyczynić się do lepszej komunikacji i zrozumienia. Jednak istotne jest zachowanie ostrożności podczas zabaw w wodzie, zwłaszcza jeśli pies nie jest [...]

Czytaj dalej… from Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Czytaj dalej
pies siedzi na poduszce

Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Nadmiernie szczekające psy mogą w ten sposób wyrażać swoje potrzeby, a ich szczekanie może wynikać z różnych przyczyn, takich jak nuda, stres czy brak odpowiedniej aktywności. Kluczem do rozwiązania problemu jest zrozumienie potrzeb psa. Istotne jest indywidualne podejście do każdego psiaka, uwzględnienie jego charakteru i upodobań, a także trenowanie z pupilem umiejętności opanowywania jego potrzeby [...]

Czytaj dalej… from Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup