×

Brak produktów w koszyku.

Podróż z psem pociągiem – co warto na tem temat wiedzieć

7 minutes


Podróż z psem to wspaniałą przygoda, pod warunkiem że przygotujesz się do niej odpowiednio. Znając zasady obowiązujące podczas jazdy pociągiem z ukochanym pupilem z pewnością spędzicie miły i przyjemny czas podczas wspólnej wycieczki.

kocyk dla psa zen szary zabawka duckie bowl and bone republic ls1a

Podróż z psem pociągiem

Wycieczka  z psiakiem pociągiem to dla właściciela nie lada wyzwanie. Bez względu na to czy nasz ukochany pupil uwielbia podróże czy też wręcz przeciwnie, wspólny przejazd koleją wymaga od nas odpowiedniego przygotowania.

Nie jesteśmy w stanie w pełni przewidzieć zachowania naszego psiaka dlatego musimy być przygotowani na wszelkie niespodziewane sytuacje. Co więcej, pamiętajmy, że podróże  z pupilem są częstym powodem konfliktów z innymi pasażerami, którzy nie przepadają za psami. Jak więc możliwe uniknąć wszelkich sporów i niemiłych sytuacji? Przede wszystkim nie możemy dać się zaskoczyć. Odpowiednie przygotowanie do wspólnej wycieczki pociągiem z psiakiem pozwoli czuć się pewnie i bez obaw o komfort waszej wyprawy.

Oczywiście, nie ma uniwersalnych, odgórnie ustalonych zasad dotyczących podróżowania pociągami z psem. Pomimo powszechnie przyjętych i zaakceptowanych norm istnieje możliwość, że dany przewoźnik kolejowy będzie respektował jedynie ogłoszony przez siebie regulamin podróży. Nie mniej jednak chcąc nieco przybliżyć powszechnie obowiązujące zasady podróżowania przeanalizowaliśmy bieżące ustalenia aby móc podzielić się z wami naszymi wnioskami.

Jakie są koszty podróżowania pociągiem z psiakiem?

Wiele zależy od wielkości naszego pupila. Jeśli psiak jest na tyle mały aby móc zmieścić się w standardowych rozmiarów transporterze, nie musimy uiszczać opłaty za możliwość podróżowania wraz z nim. Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku większych psiaków. Wówczas to cena biletu na jeden przejazd wynosi około 10- 15 zł. W żadnym wypadku nie możemy bagatelizować konieczności uregulowania opłaty za podróż naszego pupila. W przeciwnym wypadku będziemy musieli zapłacić karę za podróż psa bez biletu, tak jak miałoby to miejsce w przypadku gdybyśmy my sami go nie posiadali.

Jak kupić bilet dla swojego psiaka? To proste. Większość przewoźników kolejowych posiada możliwość wykupienia dodatkowej opcji, jaką jest upoważnienie do przewożenia psa podczas wyboru właściwego dla siebie biletu. Możemy to zrobić zarówno zamawiając bilet online jak i udają się do kasy na dworcu kolejowym.

Obowiązujące zasady w pociągu z psem

Czy psiaki są mile widziane na siedzeniu? Odpowiedź brzmi nie i jest to zasada jasno określona w regulaminie pociągu. Jest to dość powszechna reguła i w znacznej większości przypadków w pełni respektowana przez właścicieli czworonogów. Psiaki nie mogą również wchodzić na łóżko w wagonach sypialnych.

Udając się w podróż z psem niestety należy pamiętać o kagańcu. To czy nasz psiak będzie musiał mieć go na sobie podczas podróży zależy w dużej mierze od towarzyszących nam pasażerów. Jeśli nie mają ku temu zastrzeżeń to śmiało możemy zdjęć czworonogowi kaganiec. Nie mniej jednak pamiętajmy, że nie możemy przewidzieć jaka będzie reakcja współpasażerów. Dlatego wybierając się w podróż pociągiem warto mieć go przy sobie.

Z reguły obowiązuje zasada mówiąca o tym, że pieski nie mogą przebywać w strefie gastronomicznej. Wyjątek stanowią psy przewodniki oraz asystujące osobom niepełnosprawnym. Dlatego też udając się na samotną podróż z pupilem warto zaopatrzyć się w niezbędny prowiant gdyż wizyta w pociągowej kafeterii będzie wówczas niemożliwa. Bardzo często podczas dłuższych kursów obsługa pociągu oferuje zakup kawy bądź herbaty z mobilnego wózka gastronomicznego, którym przemieszczają się między przedziałami. Jest to świetne ułatwienie dla właścicieli psiaków podróżujących w pojedynkę z czworonogiem.

miska dla psa duo jasmine biala bowl and bone republic drewniana ls3

Właściwe miejsce w pociągu dla psiaka

Znając zasady obowiązuje w pociągu zadajemy sobie pytanie, jakie w takim razie jest najbardziej odpowiednie miejsce w pociągu dla naszego psiaka? Chcąc zapewnić maksymalny komfort pupilowi podczas podróży przede wszystkim powinniśmy wybrać obszar, który będzie możliwie najmniej konfliktowy względem innych pasażerów.

Wagon przedziałowy stanowi najmniej komfortowe miejsce do podróży z psiakiem, szczególnie jeśli jest on większych wymiarów.  Stosunkowo mała, zamknięta przestrzeń może być przyczyną niechcianych konfrontacji z innymi współpasażerami. Bliskość obcych psiakowi osób może sprawiać, że pupil będzie czuł się nieswojo. Ponadto niestety jeśli jeden ze współpasażerów stanowczo zakwestionuje przebywanie psa w wagonie przedziałowym to obsługa pociągu może poprosi nas o opuszczenie przedziału. Jest to jednak ostateczność i w większości przypadków pracownicy pociągu starają się zażegnywać tego rodzaju konflikty w jak najbardziej pokojowy sposób.

Dlatego też jeśli masz taką możliwość zdecyduj się w pociągu z naszym czworonożnym przyjacielem na wagon bezprzedziałowy. Otwarta przestrzeń wbrew pozorom stanowi udogodnienie wspólnego podróżowania z psem. Bezpośredni kontakt z innymi pasażerami jest znacznie mniejszy niż w przypadku miejsca w przedziale. Wagon bezprzedziałowy to większa swoboda dla psiaka, który spokojnie może położyć się przy naszym fotelu nie wadząc nikomu siedzącemu naprzeciwko. Jest to szczególnie istotne gdy nasz pupil jest nieco większych rozmiarów.

Dobre samopoczucie psiaka podczas jazdy pociągiem w dużej mierze jest uzależnione od uosobienia psa. Obserwuj zachowanie psiaka w czasie wspólnej podróży. Może okazać się że otwarty przedział sprawia, że czuje się on nieswojo i zdecydowanie lepszą dla niego opcją jest wersja przedziałowa.

Jak przygotować pupila na podróż pociągiem

Przede wszystkim przed podróżą pociągiem wraz z psem udajcie się na długi spacer. Pozwól czworonogowi załatwić swoje potrzeby. Dodatkowo jeśli czeka was wyjątkowo długa podróż zadbaj o to aby psiak miał uprzednio zapewnioną odpowiednią ilość ruchu i aktywności fizycznej.

Dla dobra psiaka warto nieco ograniczyć wielkość spożywanego posiłku przed podróżą. Jeśli twój pupil cierpi na chorobę lokomocyjną będzie mu wówczas zdecydowanie łatwiej przetrwać podróż. Psiak nie powinien być nadmiernie najedzony podczas jazdy pociągiem.

Pamiętaj aby koniecznie zabrać ze sobą butelkę wody i małą miseczkę. Psiak musi mieć możliwość zaspokojenia pragnienia. Staraj się jednak kontrolować ilość wypitej wody szczególnie jeśli następny postój jest jeszcze daleko przed wami.

kocyk dla psa nap grey legowisko loft graphite bowl and bone republic ls8sa

Chcąc umilić psiakowi czas podróży pociągiem możesz zabrać jego ulubioną zabawkę. Ważne jest jednak aby nie wydawała ona głośnych dźwięków, które mogłyby przeszkadzać innym pasażerom. Jeśli chcesz dodać pupilowi otuchy podczas podróży zabierz w podróż jego kocyk, na którym odpoczywa na co dzień. Znajomy zapach ukoi jego nerwy i pozwoli odnaleźć się w nowej sytuacji.

Bądź gotowy na przygodę

Wspólna podróż z psem może być miła i przyjemna. Nawet jeśli początkowo psiak podchodził nieco sceptycznie do jazdy pociągiem, to z pewnością szybko zrozumie, że nie ma się czego bać. Wspólne podróżowanie to moment gdzie wasza relacja staje się jeszcze silniejsza. Nie zmarnuj tej okazji i pozwól sobie cieszyć się przygodą, która na was czeka! A co twój pupil uważa o podróżowaniu pociągiem?

Zdjęcie Klaudii

Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów
Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (No Ratings Yet)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Posty, które mogą Cię zainteresować

Elementy odblaskowe w szelkach Twojego psa

Po zmroku widoczność twojego pieska podczas waszych wspólnych spacerów drastycznie spada. Zadbaj o bezpieczeństwo twojego czworonożneg...

Czego dowiesz się o psie patrząc na sposób jedzenia

Sposób jedzenia posiłku przez twojego czworonożnego przyjaciela może powiedzieć ci bardzo dużo o nim samym. Psiaki po przejściach bar...