Podróż z psem pociągiem - co warto na temat temat wiedzieć - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Podróż z psem pociągiem – co warto na temat temat wiedzieć

Podróż z psem to wspaniałą przygoda, pod warunkiem że przygotujesz się do niej odpowiednio. Znając zasady obowiązujące podczas jazdy pociągiem z ukochanym pupilem z pewnością spędzicie miły i przyjemny czas podczas wspólnej wycieczki.

pies na kocyku z zabawką

Czego się dowiesz z tego artykułu:

  • Jaki jest koszt podróży z psem pociągiem
  • Jakie zasady obowiązują w pociągu
  • Jak przygotować psa na podróż pociągiem

Informacje zostały zaktualizowane o:

  • Co zrobić jeśli pies nie lubi jeździć pociągiem
  • Lepiej podróżować z psem samochodem czy pociągiem?
  • Jak pies załatwia swoje potrzeby podczas podróży pociągiem

Podróż z psem pociągiem

Wycieczka  z psiakiem pociągiem to dla właściciela nie lada wyzwanie. Bez względu na to czy nasz ukochany pupil uwielbia podróże czy też wręcz przeciwnie, wspólny przejazd koleją wymaga od nas odpowiedniego przygotowania.

Nie jesteśmy w stanie w pełni przewidzieć zachowania naszego psiaka dlatego musimy być przygotowani na wszelkie niespodziewane sytuacje. Co więcej, pamiętajmy, że podróże  z pupilem są częstym powodem konfliktów z innymi pasażerami, którzy nie przepadają za psami. Jak więc możliwe uniknąć wszelkich sporów i niemiłych sytuacji? Przede wszystkim nie możemy dać się zaskoczyć. Odpowiednie przygotowanie do wspólnej wycieczki pociągiem z psiakiem pozwoli czuć się pewnie i bez obaw o komfort waszej wyprawy.

Oczywiście, nie ma uniwersalnych, odgórnie ustalonych zasad dotyczących podróżowania pociągami z psem. Pomimo powszechnie przyjętych i zaakceptowanych norm istnieje możliwość, że dany przewoźnik kolejowy będzie respektował jedynie ogłoszony przez siebie regulamin podróży. Nie mniej jednak chcąc nieco przybliżyć powszechnie obowiązujące zasady podróżowania przeanalizowaliśmy bieżące ustalenia aby móc podzielić się z wami naszymi wnioskami.

Jakie są koszty podróżowania pociągiem z psiakiem?

Wiele zależy od wielkości naszego pupila. Jeśli psiak jest na tyle mały aby móc zmieścić się w standardowych rozmiarów transporterze, nie musimy uiszczać opłaty za możliwość podróżowania wraz z nim. Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku większych psiaków. Wówczas to cena biletu na jeden przejazd wynosi około 10- 15 zł. W żadnym wypadku nie możemy bagatelizować konieczności uregulowania opłaty za podróż naszego pupila. W przeciwnym wypadku będziemy musieli zapłacić karę za podróż psa bez biletu, tak jak miałoby to miejsce w przypadku gdybyśmy my sami go nie posiadali.

Jak kupić bilet dla swojego psiaka? To proste. Większość przewoźników kolejowych posiada możliwość wykupienia dodatkowej opcji, jaką jest upoważnienie do przewożenia psa podczas wyboru właściwego dla siebie biletu. Możemy to zrobić zarówno zamawiając bilet online jak i udają się do kasy na dworcu kolejowym.

Obowiązujące zasady w pociągu z psem

Czy psiaki są mile widziane na siedzeniu? Odpowiedź brzmi nie i jest to zasada jasno określona w regulaminie pociągu. Jest to dość powszechna reguła i w znacznej większości przypadków w pełni respektowana przez właścicieli czworonogów. Psiaki nie mogą również wchodzić na łóżko w wagonach sypialnych.

Udając się w podróż z psem niestety należy pamiętać o kagańcu. To czy nasz psiak będzie musiał mieć go na sobie podczas podróży zależy w dużej mierze od towarzyszących nam pasażerów. Jeśli nie mają ku temu zastrzeżeń to śmiało możemy zdjęć czworonogowi kaganiec. Nie mniej jednak pamiętajmy, że nie możemy przewidzieć jaka będzie reakcja współpasażerów. Dlatego wybierając się w podróż pociągiem warto mieć go przy sobie.

Z reguły obowiązuje zasada mówiąca o tym, że pieski nie mogą przebywać w strefie gastronomicznej. Wyjątek stanowią psy przewodniki oraz asystujące osobom niepełnosprawnym. Dlatego też udając się na samotną podróż z pupilem warto zaopatrzyć się w niezbędny prowiant gdyż wizyta w pociągowej kafeterii będzie wówczas niemożliwa. Bardzo często podczas dłuższych kursów obsługa pociągu oferuje zakup kawy bądź herbaty z mobilnego wózka gastronomicznego, którym przemieszczają się między przedziałami. Jest to świetne ułatwienie dla właścicieli psiaków podróżujących w pojedynkę z czworonogiem.

Właściwe miejsce w pociągu dla psiaka

Znając zasady obowiązuje w pociągu zadajemy sobie pytanie, jakie w takim razie jest najbardziej odpowiednie miejsce w pociągu dla naszego psiaka? Chcąc zapewnić maksymalny komfort pupilowi podczas podróży przede wszystkim powinniśmy wybrać obszar, który będzie możliwie najmniej konfliktowy względem innych pasażerów.

Wagon przedziałowy stanowi najmniej komfortowe miejsce do podróży z psiakiem, szczególnie jeśli jest on większych wymiarów.  Stosunkowo mała, zamknięta przestrzeń może być przyczyną niechcianych konfrontacji z innymi współpasażerami. Bliskość obcych psiakowi osób może sprawiać, że pupil będzie czuł się nieswojo. Ponadto niestety jeśli jeden ze współpasażerów stanowczo zakwestionuje przebywanie psa w wagonie przedziałowym to obsługa pociągu może poprosi nas o opuszczenie przedziału. Jest to jednak ostateczność i w większości przypadków pracownicy pociągu starają się zażegnywać tego rodzaju konflikty w jak najbardziej pokojowy sposób.

Dlatego też jeśli masz taką możliwość zdecyduj się w pociągu z naszym czworonożnym przyjacielem na wagon bezprzedziałowy. Otwarta przestrzeń wbrew pozorom stanowi udogodnienie wspólnego podróżowania z psem. Bezpośredni kontakt z innymi pasażerami jest znacznie mniejszy niż w przypadku miejsca w przedziale. Wagon bezprzedziałowy to większa swoboda dla psiaka, który spokojnie może położyć się przy naszym fotelu nie wadząc nikomu siedzącemu naprzeciwko. Jest to szczególnie istotne gdy nasz pupil jest nieco większych rozmiarów.

Dobre samopoczucie psiaka podczas jazdy pociągiem w dużej mierze jest uzależnione od uosobienia psa. Obserwuj zachowanie psiaka w czasie wspólnej podróży. Może okazać się że otwarty przedział sprawia, że czuje się on nieswojo i zdecydowanie lepszą dla niego opcją jest wersja przedziałowa.

Jak przygotować pupila na podróż pociągiem

Przede wszystkim przed podróżą pociągiem wraz z psem udajcie się na długi spacer. Pozwól czworonogowi załatwić swoje potrzeby. Dodatkowo jeśli czeka was wyjątkowo długa podróż zadbaj o to aby psiak miał uprzednio zapewnioną odpowiednią ilość ruchu i aktywności fizycznej.

Dla dobra psiaka warto nieco ograniczyć wielkość spożywanego posiłku przed podróżą. Jeśli twój pupil cierpi na chorobę lokomocyjną będzie mu wówczas zdecydowanie łatwiej przetrwać podróż. Psiak nie powinien być nadmiernie najedzony podczas jazdy pociągiem.

Pamiętaj aby koniecznie zabrać ze sobą butelkę wody i małą miseczkę. Psiak musi mieć możliwość zaspokojenia pragnienia. Staraj się jednak kontrolować ilość wypitej wody szczególnie jeśli następny postój jest jeszcze daleko przed wami.

Chcąc umilić psiakowi czas podróży pociągiem możesz zabrać jego ulubioną zabawkę. Ważne jest jednak aby nie wydawała ona głośnych dźwięków, które mogłyby przeszkadzać innym pasażerom. Jeśli chcesz dodać pupilowi otuchy podczas podróży zabierz w podróż jego kocyk, na którym odpoczywa na co dzień. Znajomy zapach ukoi jego nerwy i pozwoli odnaleźć się w nowej sytuacji.

Co zrobić jeśli pies nie lubi jeździć pociągiem

Jeśli pies nie lubi jeździć pociągiem, warto stopniowo przyzwyczajać go do tego środka transportu i stworzyć mu jak najbardziej komfortowe warunki podróży. Przede wszystkim dobrze jest rozpocząć od krótkich wizyt na dworcu, pozwalając psu oswoić się z nowym otoczeniem, hałasem i ruchem. Następnie można stopniowo wprowadzać krótkie przejazdy, nagradzając psa za spokojne zachowanie.

Podczas samej podróży ważne jest, aby pies miał bezpieczne i wygodne miejsce – małe psy można przewozić w transporterze, a większe powinny mieć wygodną smycz i kaganiec, jeśli jest wymagany. Dobrze jest zabrać ulubiony kocyk lub zabawkę, które pomogą psu poczuć się bezpieczniej. Warto także zapewnić mu wodę i unikać karmienia tuż przed podróżą, aby zmniejszyć ryzyko mdłości.

Jeśli pies nadal odczuwa silny stres, można skonsultować się z weterynarzem w sprawie naturalnych środków uspokajających. Kluczem do sukcesu jest cierpliwość i stopniowe oswajanie psa z podróżowaniem, aby każda kolejna trasa była dla niego mniej stresująca.

Lepiej podróżować z psem samochodem czy pociągiem?

Wybór między podróżą samochodem a pociągiem z psem zależy od wielu czynników, takich jak temperament psa, jego przyzwyczajenia, długość trasy oraz warunki podróży.

Podróż samochodem daje większą kontrolę nad warunkami, ponieważ można robić przerwy, dostosować temperaturę i zapewnić psu wygodną przestrzeń. Jest to szczególnie korzystne dla psów, które źle reagują na obce otoczenie lub hałas. Jednak niektóre psy cierpią na chorobę lokomocyjną, a długie godziny w zamkniętej przestrzeni mogą być dla nich męczące.

Podróż pociągiem może być lepsza dla psów, które nie lubią jazdy samochodem i źle znoszą długie postoje. W pociągu pies ma więcej miejsca na odpoczynek, a podróż często jest płynniejsza i mniej męcząca. Wadą jest jednak hałas, obecność obcych ludzi i konieczność przestrzegania regulaminów przewoźnika, takich jak noszenie kagańca czy przewożenie psa w transporterze.

Najlepiej dostosować środek transportu do potrzeb psa i przygotować go wcześniej, oswajając z podróżowaniem w danym środku transportu, aby uniknąć stresu i nieprzyjemnych sytuacji.

Jak pies załatwia swoje potrzeby podczas podróży pociągiem

Podczas podróży pociągiem pies nie ma możliwości swobodnego załatwienia swoich potrzeb, dlatego warto odpowiednio się do tego przygotować. Najlepiej, jeśli przed wejściem do pociągu zapewnisz psu długi spacer, aby mógł załatwić się i spokojnie przetrwać podróż.

W przypadku dłuższych tras warto sprawdzić, czy pociąg ma planowane postoje, na których można szybko wyprowadzić psa na krótki spacer. Niektóre dworce mają wyznaczone miejsca, gdzie pies może się załatwić. Jeśli podróż jest bardzo długa i nie ma możliwości zejścia z pociągu, pomocne mogą być maty higieniczne lub specjalne podkłady, które można położyć na podłodze w przedziale, choć większość psów unika załatwiania się w zamkniętej przestrzeni.

Bądź gotowy na przygodę

Wspólna podróż z psem może być miła i przyjemna. Nawet jeśli początkowo psiak podchodził nieco sceptycznie do jazdy pociągiem, to z pewnością szybko zrozumie, że nie ma się czego bać. Wspólne podróżowanie to moment gdzie wasza relacja staje się jeszcze silniejsza. Nie zmarnuj tej okazji i pozwól sobie cieszyć się przygodą, która na was czeka! A co twój pupil uważa o podróżowaniu pociągiem?

Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jaki pies do bloku? Jaką rasę wybrać do mieszkania w bloku?

Wiele osób, które mieszkają w bloku, marzy o przygarnięciu czworonoga, jednak powstrzymuje ich wątpliwość, czy pies w mieszkaniu to dobry pomysł. Przyglądając się jednak poszczególnym rasom, z powodzeniem można wybrać odpowiedniego psa do bloku. Szukając takiej rasy, uwagę należy zwracać nie tylko na wielkość mieszkania i wielkość psa, ale także na nasz styl życia oraz [...]

Czytaj dalej… from Jaki pies do bloku? Jaką rasę wybrać do mieszkania w bloku?

Czytaj dalej

Zimowe ubranka dla psa – fanaberia czy konieczność?

Ubieranie czworonogów w kubraczki i innego rodzaju ubranka to temat, który budzi zaskakująco dużo emocji. Wiele osób twierdzi, że to wyłącznie fanaberia opiekunów, którzy niepotrzebnie rozpieszczają swoje psy. Jeśli jednak wsłuchamy się w głos weterynarzy, dowiemy się, że w wielu przypadkach ubieranie psów zimą to jak najbardziej słuszne rozwiązanie. Kiedy warto zapewnić swojemu psu ubranie [...]

Czytaj dalej… from Zimowe ubranka dla psa – fanaberia czy konieczność?

Czytaj dalej

Pies boi się fajerwerków? Jak mu pomóc przetrwać sylwestrowe wystrzały?

Chociaż akcja „Nie strzelam w Sylwestra” staje się coraz popularniejsza, odpalanie fajerwerków na przywitanie Nowego Roku nadal jest tradycją, którą wielu Polaków bardzo lubi. Nic dziwnego – piękne pokazy rozświetlające niebo robią ogromne wrażenie. Niestety nie na wszystkich dobre – w sylwestrową noc cierpią dzikie zwierzęta, ptaki i nasi ukochani bracia mniejsi. Czy Twój pies [...]

Czytaj dalej… from Pies boi się fajerwerków? Jak mu pomóc przetrwać sylwestrowe wystrzały?

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup