Właściciele czworonogów często borykają się z wieloma problemami związanymi z żywieniem pupila. Brak chęci do jedzenia czy wręcz przeciwnie, nadmierny apetyt psa mogą być nie lada utrapieniem. Postaramy się szerzej omówić te kwestie i ich potencjalne rozwiązanie.
Psi niejadek
Niechęć do jedzenia jest stosunkowo częstym problemem występującym u psów. Sytuacja ta najczęściej dotyczy psiaków ras zaliczanych do miniaturowych, np.: maltańczyk, york. Jeżeli problem nie tkwi w stanie zdrowia pupila, a jedynie w jego wybrednym podejściu do jedzenia, można temu zaradzić.
Przedstawiamy kilka rozwiązaniem, które pomogą uporać się z psim niejadkiem.
- stałe pory karmienia
Jeżeli wyznaczymy konkretne godziny karmienia i będziemy trzymać się tego ustalenia, pupil szybko zorientuje się, że jedynie w tych określonych ramach czasowych może spodziewać się jedzenia. Tym samym będzie świadomy, że rezygnując z porannego posiłku będzie zmuszony czekać aż do południa na kolejną porcję jedzenia.
- koniec z dokarmianiem między posiłkami
Częstowanie psiaka zbyt dużą ilością smakołyków może być przyczyną braku chęci do jedzenia regularnych posiłków. Pies, który przed chwilą dostał kilka smakowitych przysmaków, może nie mieć ochoty na dalsze jedzenie.
- odpowiednia miska
Wybór odpowiedniej miski dla psa jest niezwykle ważny. Jej rozmiar powinien być dopasowany do naszego pupila. Może okazać się, że problemem nie jest brak apetytu psiaka, a jedynie zbyt duża miska, której pojemność znacznie przekracza możliwości czworonoga. Miska dla psa powinna być stabilna, aby podczas jedzenia nie przesuwała się. Doskonale sprawdzą się te wykonane z prawdziwego drewna. W asortymencie marki Bowl&Bone Republic można znaleźć ręcznie wykonane miski dla małych i dużych psów, charakteryzujące się wyjątkowo dobrym wykonaniem. Idealnie dobrana miska zapewni psiakowi komfort jedzenia i być może zmieni jego dotychczasowy stosunek do posiłków.
- aktywność fizyczna
Wzmożona ilość ruchu to doskonały sposób na zwiększenie apetytu psiaka. Aktywności fizyczna wpływa na poprawę metabolizmu, a przy okazji spalane są pokłady energii, które następnie należy uzupełnić poprzez jedzenie.
Pies łakomczuch
Przeciwieństwem niejadka jest czworonożny głodomór. Jego apetyt jest nie do zaspokojenia, tuż po zjedzeniu swojego posiłku błagalnym wzrokiem prosi o jeszcze.
Jak radzić sobie z problemem psiego łakomczucha:
- nuda
Bardzo często przyczyną nadmiernego zainteresowania jedzeniem jest znudzenie. Psiak w ramach spędzenia wolnego czasu nieustannie zagląda do miski. Zakup nowej zabawki czy wspólne uprawianie sportu może okazać się prostym rozwiązaniem problemu.
- stałe porcje, stała pora
Należy przeanalizować sposób karmienia pupila. Bardziej optymalne będzie ograniczenie posiłków do 2 dziennie o ustalonych godzinach, o stałej gramaturze niż kilka mniejszych w losowych porach dnia. Pies przyzwyczai się do jedzenia w regularnych odstępach czasu i nie będzie oczekiwał od nas w międzyczasie dodatkowych przekąsek.
- stres i rywalizacja
Niektóre psy spożywają jedzenie w nadmiernych ilościach z obawy przed głodem. To zachowanie ma w dużej mierze podłoże psychologiczne i może być traumą związaną z pobytem w schronisku lub innym miejscu gdzie przebywała jednocześnie duża liczba psów. Samodzielna próba rozwiązania tego problemu jest niezwykle trudna. W takim przypadku warto udać się do psiego psychologa.
Gdy jedzenie psa jest problemem
Nie należy bagatelizować zaburzeń odżywiania występujących u psów. Zarówno nieustanny apetyt u psiaka, jak długotrwała niechęć do jedzenia mogą nieść za sobą tragiczne skutki. Utrzymująca się zmiana nawyków żywieniowych u psiaka powinna być dla nas sygnałem, że coś jest nie w porządku. Jeśli powyższe zasady nie przyniosły poprawy, należy koniecznie udać się po pomoc do specjalisty.