×

Brak produktów w koszyku.

Pies w samochodzie

4 minutes


Podróże wraz z czworonożnym przyjacielem są bardzo powszechnym zjawiskiem.  Nie ważne czy chcemy się przemieścić na kilka godzin czy na kilka dni, czy jedziemy w dwójkę do trochę bardziej oddalonego parku czy w większym gronie za granicę - dla naszego pupila jest to niecodzienne przeżycie.

zabawka dla psa duckie bowl and bone republic ls1sa blog

Podróż samochodem z psim pupilem krok po kroku

Z naszym psiakiem możemy podróżować praktycznie każdym środkiem transportu – od roweru poprzez pociąg kończąc (choć niekoniecznie) na samolocie. Ze względu na wygodę najczęściej decydujemy się na przejazd  samochodem. Chcąc zadbać o bezpieczeństwo naszego pupila w trakcie podróży należy odpowiednio przygotować środek transportu. Jazda samochodem może być dla psa bardzo stresująca. Nawet jeśli na co dzień jest on bardzo spokojny i zrównoważony to nie należy oczekiwać, że w czasie podróży będzie zachowywać się tak samo. Dodatkowo nigdy nie możemy przewidzieć co spotka nas na drodze dlatego należy zapewnić pasażerom maksymalne bezpieczeństwo.

Jak przygotować się do jazdy samochodem z psem

Przed wyruszeniem w pierwszą podróż z naszym pupilem powinniśmy go do tego odpowiednio wcześniej przygotować. Pies, który nigdy wcześniej nie miał styczności z samochodem powinien mieć możliwość oswojenia się z nim. Jeżeli wiemy, że czeka nas kilkugodzinna podróż z psiakiem zabierzmy go wcześniej kilkukrotnie na krótkie przejażdżki po okolicy.

Zaleca się również rezygnację z większych psich posiłków przed samą podróżą. Stres związany z nowymi bodźcami może być być przyczyną wystąpienia problemów trawiennych u psiaka. W takim wypadku lepiej nakarmić pupila dopiero po dotarciu do celu podróży. Psy tak jak i ludzie mogą mieć chorobę lokomocyjną. W tym przypadku przed jazdą samochodem należy podać pupilowi lek minimalizujący uczucie dyskomfortu.

Sam sposób przewożenia psa w samochodzie jest kluczowy dla jego bezpieczeństwa. Na rynku można znaleźć wiele akcesoriów przydatnych podczas transportowania czworonoga. Do tego celu często używa się specjalnych transporterów podróżnych dla psów. Powinien być on dobrany bezpośrednio do wymiarów psiaka i stabilnie przymocowany do tylnego siedzenia. W przypadku większych psów ich transportowanie może być nieco bardziej uciążliwe. Dobrym rozwiązaniem jest ich bezpośrednie przypinanie do pasów na tylnym siedzeniu za pomocą specjalnej uprzęży. Często stosuje się również rozkładane maty, tzw hamaki, montowane między przednim i tylnym oparciem. Dzięki temu psiak nie przemieszcza się po całym samochodzie, a dodatkowo nie musimy martwić się o ślady łap na tapicerce.

Podczas podróży

Należy pamiętać aby obowiązkowo co około 1,5 godziny zrobić przerwę. Wypuśćmy psa z samochodu i udajmy się na kilkuminutowy spacer. Dbamy, aby nasz pupil był odpowiednio nawodniony w czasie jazdy. Nie należy ograniczać mu wody z obawy przed częstymi postojami. Lepiej zaplanować więcej czasu na całą podróż niż sprawić, że pies będzie spragniony.

W trakcie trwania jazdy z psim pasażerem starajmy się jechać z mniejszą prędkością niż gdybyśmy podróżowali sami, aby zaoszczędzić psiakowi stresu. Unikajmy również zbyt gwałtownych zakrętów lub ostrego hamowania. Nie należy również otwierać okien na taką szerokość, która umożliwiałaby psu wyskoczenie z samochodu.

Psiak na pewno będzie czuć się bezpieczniej jeśli razem z nim na tylnym siedzenie będzie siedział inny pasażer. Jeżeli nie mamy takiej możliwości to podczas trwania jazdy starajmy się mówić do psa. Będzie czuł naszą obecność co pozwoli zmniejszyć jego zdenerwowanie i niepokój. Chcąc aby psiak czuł się w czasie jazdy bardziej komfortowo nie zapomnijmy zabrać ze sobą jego ulubionej zabawki, umili mu ona czas podczas podróży.

Pies w samochodzie nie musi oznaczać utrudnienia w podróży. Odpowiednie przygotowanie do wspólnej wyprawy pozwoli zachować komfort jazdy zarówno dla właściciela jak i jego pupila. Wspólne podróże z psem są wyzwaniem ale jednocześnie wspaniałym doświadczeniem. Nie unikajmy ich gdyż niesamowicie umacniają więź pupila i właściciela.

Zdjęcie Klaudii

Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów
Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (No Ratings Yet)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Posty, które mogą Cię zainteresować

Elementy odblaskowe w szelkach Twojego psa

Po zmroku widoczność twojego pieska podczas waszych wspólnych spacerów drastycznie spada. Zadbaj o bezpieczeństwo twojego czworonożneg...

Spacer z psem w deszczu

Spacery z psiakiem w deszczowe dni są dla ciebie czymś stresującym? Chcąc tego uniknąć musisz dobrze przygotować swojego czworonożne...