×

Brak produktów w koszyku.

Pies w łóżku – czy powinno się spać z pupilem?

5 minutes


Każdy psi opiekun zmierzył się z dylematem, czy pozwolić pupilowi przebywać na swoim łóżku czy też nie. Utrzymywanie bliskiej więzi z czworonogiem jest niezwykle istotne jednak musimy określić granice jasne do zrozumienia przez pupila. Psiak powinien wiedzieć co w waszym wspólnym domu jest dozwolone, a co nie. Dotyczy to właśnie między innymi kwestii spania w twoim łóżku. Jest to jedna ze spraw nad którą powinno się zastanowić jeszcze zanim nowy czworonożny przyjaciel pojawi się w Twoim domu. Postaram się przybliżyć ci wszystkie za i przeciw pozwalaniu pupilowi spać w łóżku.
legowisko spiworek dla psa dreamy mint bowl and bone republic ls3sa blog

Zalety spania psiaka w naszym łóżku

Czy pies śpiący w łóżku jest dobrym pomysł? Wielu nowych opiekunów psiaków staje przed tym pytaniem. Na początku przedstawię ci zalety jakie wynikają z pozwolenia pupilowi spania w Twoim własnym łóżku.

Wspólne spanie przede wszystkim pozwala zacieśnić relacje z Twoim psiakiem. Większość czworonogów uwielbia spędzać czas ze swoimi opiekunami. Czują się wtedy dobrze i bezpiecznie. Podczas snu psiaki również chcą czuć spokój i pewność, że przy ukochanym opiekunie nic złego im nie grozi.

Dlatego też z pewnością zauważyłeś, że pupil bardzo często na miejsce swojej drzemki wybiera taką część domu, w której akurat się znajdujesz. Jest to nieprzypadkowe działanie. Psiak postępuje w ten sposób z pełną świadomością. Nie tylko podczas popołudniowej drzemki psiak chce czuć twoją obecność blisko siebie. W nocy pupil również będzie spał o wiele spokojniej wiedząc, że znajdujesz się tuż obok. Dobry sen ma bardzo duży wpływ na codzienne samopoczucie pieska. Sprawia, że Twój pupil jest bardziej zrelaksowany i wypoczęty.

kocyk dla psa nap brown brazowy bowl and bone republic ls2sa blog

Pies w łóżku to również pozytywny wpływ na Twoje samopoczucie. Bliska obecność pupila podczas snu wpływa na obniżenie się poziomu stresu w organizmie, a także zwiększa uczucie relaksu i odprężenia. Czujemy się wówczas wyraźnie bardziej wypoczęci i pozytywnie nastawieni na nowy dzień. Poczucie bezpieczeństwa ze wzajemnej bliskości jest zauważane nie tylko u naszego czworonożnego przyjaciela, ale również i u nas. Ponadto jest to doskonały sposób aby rozbudowywać u siebie poziom empatii oraz zrozumienia drugiej istoty.

Bliska obecność psiaka podczas snu ma pozytywny wpływ na jakość naszego snu. Osoby, które zasypiają w towarzystwie swojego czworonoga szybciej wkraczają w głęboką fazę snu oraz są mniej podatni na przypadkowe przebudzenie. Rano czują większe pokłady energii i dobrego samopoczucia.

Wady jakie wynikają z goszczenia psa w naszym łóżku

Jednym z kluczowych negatywnych skutków pozwalania pupilowi spać w naszym łóżku jest utrudnienie w dbaniu o higienę. Pomimo tego, że z pewnością bardzo dbasz o wygląd i czystość swojego psiaka, to wypadanie sierści jest oczywistą codziennością każdego czworonoga. Dla osób szczególnie wrażliwych na punkcie czystości, znalezienie sierści psiaka na własnej pościeli jest czymś nie do przyjęcia.  Mogą wówczas odczuwać duży dyskomfort podczas snu.

Warto wspomnieć również o alergikach. Dotyczy to nie tylko tych, którzy są uczuleni na psią sierść, ale wszystkich należących do tej grupy. Osoby cierpiące na wszelkiego rodzaju alergie powinny unikać spania w bliskiej odległości od czworonogów. Pies w łóżku może pogłębiać dokuczające już reakcje alergiczne. 

legowisko spiworek dla psa dreamy mint zabawka felix bowl and bone republic ls1a blog

Niektóre psiaki zachowują się naprawdę głośno podczas snu. Ich chrapanie może sprawiać trudności w zasypianiu osobie, która będzie znajdować się w tym samym pomieszczeniu. Niestety wiele ras ze względu na budowę kufy charakteryzuje się tendencją do chrapania. Niestety jest to rodzaj problemu praktycznie bez możliwości skutecznego rozwiązania. 

Nie tylko chrapanie psiaka może powodować, że jego obecność będzie wpływać negatywnie na nasz sen. Niektóre psiaki są wyjątkowo niespokojne w nocy. Często budzą się, chodzą po pokoju co może wybijać nas ze snu. Pies w łóżku, kręcący się, gdy za wszelką cenę próbujemy zasnąć to niezbyt miłe uczucie.

A może własne łóżko dla psiaka?

Chcąc znaleźć kompromis w powyższej sytuacji istnieje bardzo proste rozwiązanie. Własne legowisko dla psiaka. Można je umieścić na tyle blisko naszego łóżka, aby pupil czuł naszą obecność i miał nas w zasięgu wzroku. Jest to doskonały sposób na to aby każde z was było usatysfakcjonowane. 

legowisko dla psa urban graphite szelki active red bowl and bone republic ls1sa blog

Jak więc wybrać odpowiednie posłanie dla psa? Koniecznie sprawdź moje poprzednie wpisy poświęcone doborze śpiworka dla psa oraz o tym, jak przekonać psa do spania w legowisku.

Legowisko powinno być przede wszystkim dopasowane do wielkości naszego psiaka. Bardzo ważną kwestię odgrywa wygoda i komfort użytkowania. Piesek powinien czuć się zrelaksowany i odprężony. Dobrze dopasowane posłanie wpływa bezpośrednio na jakość snu psiaka. Co za tym idzie oddziałuje na jego samopoczucie i dobry humor.

Szczególnie polecam wygodne legowiska z miejskiej linii URBAN, soft-loftowe LOFT czy wielkomiejskie COSMOPOLITAN od Bowl&Bone Republic. Są to idealne propozycje dla nawet najbardziej wybrednych czworonogów. Psiak mający do dyspozycji takie posłanie nie zawsze będzie chciał wymienić go na nasze łóżko a to jest już jakiś start 🙂

A jakie są twoje doświadczenia w tym temacie? Pozwalasz psiakowi spać ze sobą, czy raczej niekoniecznie?

Zdjęcie Klaudii

Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów
Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
oddanych głosów: 2
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Posty, które mogą Cię zainteresować

Dlaczego mój pies nie potrafi bawić się z innymi psami

Przyczyn tego, że twój czworonożny przyjaciel nie chce bawić się z innymi psami może być kilka. Twój psiak może być nieśmiały, a...

Jak prać psie zabawki

Pranie i regularne czyszczenie zabawek twojego psa pozwoli ci utrzymać je w pełnej higienie. Dzięki temu znacznie ograniczasz możliwoś...