Pies reaktywny – czyli jaki? Co warto wiedzieć? - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Pies reaktywny – co to oznacza i jak pracować z reaktywnym psem?

Reaktywność to jeden z najczęstszych problemów, z jakimi opiekunowie psów zgłaszają się do behawiorystów. Często bywa mylony z innymi zaburzeniami, np. z agresją lękową lub po prostu z brakiem wychowania – niestety reaktywność u psa to problem o wiele trudniejszy do opanowania. Kiedy mówimy o reaktywności psa i jak pracować z psem reaktywnym?

Pies reaktywny, czyli jaki?

Reaktywność u psa charakteryzuje się niskim progiem pobudzenia. Gwałtowne i szybkie reakcje na określone bodźce wywołują szczekanie, skakanie, agresję, których podłoże stanowią skrajne emocje: od silnej ekscytacji, przez lęk po agresję. To szerokie spektrum emocji nie jest jednak wywołane brakiem wychowania, wypracowania pewnych granic, błędów w komunikacji czy zaspokojenia potrzeb psa. Jakie są zatem przyczyny reaktywności u psów?

Reaktywny pies – przyczyny reaktywności u psów

Do głównych przyczyn reaktywności u psów zaliczamy okres prenatalny mamy. Jeśli suka w trakcie ciąży była narażona na różne bodźce w dużych ilościach, ryzyko wystąpienia reaktywności u psa się zwiększa. Jej przyczyną może być również zaburzenie w gospodarce hormonalnej, alergie i inne problemy zdrowotne. Z tego względu przed pójściem do behawiorysty należy wykonać komplet badań u lekarza weterynarza, wskazując oczywiście z jakim problemem się mierzymy – chory i nieleczony pies pod okien najlepszego behawiorysty nie przestanie być reaktywny.

Inną przyczyną reaktywności u psa może być przebodźcowanie – brak wypracowanej rutyny i spacery w bardzo niespokojnym środowisku (np. głośne centrum miasta).

Jak pracować z reaktywnym psem?

Praca z psem reaktywnym nie jest łatwa. Behawiorysta opracowuje indywidualny plan, w oparciu o przeprowadzony wywiad, a niekiedy również rozpoznanie środowiskowe – zapoznanie się z terenami, gdzie pies spaceruje. Podstawą pracy z psem reaktywnym jest wypracowanie rutyny, która ogranicza nowe bodźce i ułatwia psu panowanie nad emocjami, gdy te się pojawią. Kluczowy jest też trening metodą BAT (Behavior Adjusment Training), który polega na pracy z bodźcem poniżej progu reakcji psa. Jeśli bodźcem są inne psy, a nasz czworonóg reaguje agresją na nie, gdy zbliżają się na odległość 50 m, staramy się przejść obok w odległości 70 m. Gdy nasz pies jest w stanie się skupić i przejść bez ataków agresji, z czasem i stopniowo zmniejszamy odległość.

To bardzo żmudna praca wymagająca stworzenia określonych warunków. Z całą pewnością opiekun psa reaktywnego na spacerze musi w pełni poświęcić się opiece nad swoim pupilem – pogaduchy z sąsiadami czy przeglądanie SM absolutnie odpadają. Na spacery należy wybierać także odpowiednie dla psa akcesoria – jeśli pies ciągnie, szelki dla psa będą lepszym rozwiązaniem niż sama obroża, podobnie jak smycze przepinane od regularnych.

Jeśli coś w zachowaniu naszego pupila – psa, kota i każdego innego zwierzaka – nas niepokoi, bezzwłocznie należy zgłosić się do lekarza. Zmiana zachowania to częsty objaw choroby. Często badania u weterynarza są także wstępem do wizyty u profesjonalnego psiego behawiorysty, którego pomoc jest nieocenionym wsparciem w opiece nas psem.

Autor: Denis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Pies reaktywny – co to oznacza i jak pracować z reaktywnym psem?

Reaktywność to jeden z najczęstszych problemów, z jakimi opiekunowie psów zgłaszają się do behawiorystów. Często bywa mylony z innymi zaburzeniami, np. z agresją lękową lub po prostu z brakiem wychowania – niestety reaktywność u psa to problem o wiele trudniejszy do opanowania. Kiedy mówimy o reaktywności psa i jak pracować z psem reaktywnym? Pies reaktywny, [...]

Czytaj dalej… from Pies reaktywny – co to oznacza i jak pracować z reaktywnym psem?

Czytaj dalej
legowisko dla psa urban grafitowe

Gdzie pies powinien mieć legowisko?

Wybór miejsca na legowisko dla psa to istotna decyzja, która wpływa na codzienny komfort i samopoczucie Twojego pupila. Nie każdy wie, jak wielką rolę odgrywa odpowiednia lokalizacja psiego posłania, dlatego wyjaśnię, na co zwrócić uwagę, aby Twój czworonożny przyjaciel czuł się w pełni szczęśliwy i bezpieczny. Wybór wygodnego legowiska dla psa to dopiero początek, bo [...]

Czytaj dalej… from Gdzie pies powinien mieć legowisko?

Czytaj dalej
pies w płaszczyku przeciwdeszczowym na spacerze

Czy pies potrzebuje płaszcza przeciwdeszczowego?

Wielu opiekunów psów zastanawia się, czy ich pupil naprawdę potrzebuje płaszcza przeciwdeszczowego. W końcu psy mają futro, które teoretycznie powinno chronić je przed deszczem i zimnem. Ale czy zawsze tak jest? Często spotykam się z tym pytaniem, a odpowiedź nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Zależy to od wielu czynników, takich jak rasa [...]

Czytaj dalej… from Czy pies potrzebuje płaszcza przeciwdeszczowego?

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup