Pies przewodnik - to co powinieneś wiedzieć - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Pies przewodnik – to co powinieneś wiedzieć

Rola psa przewodnika jest kluczowa dla sprawnego funkcjonowania w przestrzeni publicznej osoby niewidomej. Dzięki jego pomocy poruszanie się poza domem staje się o wiele łatwiejsze, a przede wszystkim bezpieczniejsze. Znaczenie funkcji jaką pełni pies przewodnik jest nieocenione. Bez jego pomocy codzienne życie osób niewidomych byłoby jeszcze bardziej skomplikowane. Na czym dokładnie polega praca takiego pieska? Postaram się tobie przybliżyć jego rolę w tym wpisie.

Pies przewodnik

Przede wszystkim taki psiak dba o bezpieczeństwo swojego właściciela, dając mu sygnały dotyczące zagrożeń czyhających w zgiełku ulic i przestrzeni publicznej. Pies przewodnik potrzebuje maksymalnego skupienia, aby móc w pełni zadbać o bezpieczeństwo swojego pana. Dlatego też nigdy nie rozpraszaj psiaka, gdy pełni on swoją funkcję opiekuna.

Co ciekawe, nie każdy czworonóg może zostać przewodnikiem. W tym celu psiaki przechodzą specjalistyczne szkolenia, które przygotowują je do pracy w terenie. Bycie psem przewodnikiem, to bardzo odpowiedzialne i trudne zadanie, dlatego tak ważne jest, aby piesek przeszedł kompleksowy kurs.

Charakterystyka psa przewodnika

Jak wspomniałam wcześniej, nie każdy psiak może zostać przewodnikiem. Jest to bardzo odpowiedzialna rola. Dlatego, aby móc pełnić tę funkcję piesek musi posiadać określone ku temu predyspozycje.

Do szkoleń w głównej mierze wybierane są czworonogi takich ras jak labrador, golden retriever, owczarek niemiecki, czy też border collie. Na wstępie należy ocenić podatność psiaka na szkolenie i łatwość przyswajanie wiedzy. Piesek musi szybko pojmować nowe umiejętności, a także być bardzo posłuszny. Dobry psi przewodnik to taki, który potrafi szybko reagować w sytuacji kryzysowej, umie ocenić poziom czyhającego zagrożenia.

Pies, który będzie pełnił funkcję przewodnika powinien potrafić nawiązać mocną więź ze swoim opiekunem. Nie może bać się kontaktu z ludźmi. Co więcej, taki psiak powinien być odporny na stres, a także potrafić poradzić sobie w nieprzewidzianej sytuacji. Pies przewodnik musi postępować racjonalnie. Ważnym jest również, aby psiak nie wykazywał skłonności do agresji względem ludzi, a także innych zwierząt.

Zdarza się, że podczas trwania szkolenia podejmuje się decyzję o zaprzestaniu przygotowań danego psiaka do pełnienia funkcji przewodnika. Oczywiście nie oznacza to, że z tymże czworonogiem jest coś nie tak.

Zdarzają się jednak przypadki, że podczas trwania kursu ujawniają się cechy pieska, które mogą niezbyt dobrze wpływać na wykonywanie obowiązków przewodnika, jak np. zbytnia otwartość i chęć nawiązywania kontaktów z obcymi ludźmi. Takie zachowywanie się psiaka mogłoby zakłócać sprawowanie w pełni ochrony nad osobą niewidomą.

Pies przewodnik – na czym polega jego praca?

Co więc dokładnie należy do obowiązków psa przewodnika? Przede wszystkim jego głównym celem jest dbanie o bezpieczeństwo osoby niewidomej. Psiak pomaga poruszać się w miejscach publicznych, unikać przeszkód oraz niebezpieczeństw.

Zazwyczaj piesek prowadzi swojego pana środkiem chodnika ponieważ w ten sposób jest w stanie najbardziej efektywnie rozglądać się po okolicy. Pies przewodnik informuje osobę niewidomą o znacznych nierównościach na pokonywanej trasie, czy też krawężnikach.

Jeśli jest taka możliwość pies tak pokieruje swojego pana, aby sprawnie ominąć przeszkodę. W przypadku gdy podczas przemieszczania się napotka schody, bądź też inne tego rodzaju utrudnienie, psiak zatrzymuje się i przekazuje informacje za pomocą specjalnego sygnału.

Co więcej, warto wspomnieć, że pies ma na uwadze przeszkody znajdujące się nie tylko na ziemi ale również te na poziomie głowy swojego pana.

Oprócz dbania o bezpieczeństwo swojego pana podczas przemieszczania się pies przewodnik ułatwia również funkcjonowanie w przestrzeni publicznej. Pozwala wskazać puste miejsce w środkach komunikacji, czy też parku. Co ciekawe, gdy uważa, że komenda wydana przez właściciela może nie być możliwa do zrealizowania lub jest niebezpieczna, to psiak ma za zadanie odmówić jej wykonania.

Pies przewodnik rozpoczynając pracę z osobą niewidomą posiada wiele umiejętności, które pozwalają mu w pełni efektywnie wykonywać swoje obowiązki. Jednakże koniec szkolenia w jego przypadku wcale nie oznacza końca nauki.

Taki psiak uczy się cały czas funkcjonowania ze swoim panem. Poznaje jego przyzwyczajenia, stara zrozumieć się jego poszczególne zachowania, a także podstawowe potrzeby.

Bardzo ważnym zadaniem psa przewodnika jest umiejętność wyciągania wniosków wynikających z zachowania lub komend swojego pana. Psiak musi poprawnie odczytywać to, co osoba, którą się opiekuje chce mu przekazać. Piesek poznaje miejsca, które są ważne dla jego pana. Potrafi sprawnie pokierować, aby dotrzeć do wybranego celu, czy jest nim dom bliskiej osoby, czy też ulubiony sklep.

Codzienność psa przewodnika

Psiak pełniący rolę przewodnika dla osoby niewidomej ma do wykonania bardzo ważne i odpowiedzialne zadanie. Musi zachować nieustanną czujność i stan gotowości do działania, aby zadbać o bezpieczeństwo swojego pana.

Musimy jednak pamiętać o tym, że pomimo swojej odpowiedzialnej roli pies przewodnik ma takie same potrzeby jak nasze domowe czworonogi. Potrzebuje czułości i miłości, a także czasu na zabawę i odpoczynek. Dlatego również należy zadbać by taki psiak miał czym się bawić po pracowitym dniu.

Ulubiona zabawka z pewnością umili psiakowi czas poza pracą. Zachowanie odpowiedniego balansu między pracą, a czasem wolnym pozwoli psiakowi czuć się dobrze i jednocześnie efektywnie wykonywać swoje codzienne obowiązki.

Jak zachowywać się w towarzystwie psa przewodnika?

Jeśli nie chcemy, aby nasze zachowanie wyprowadziło z równowagi psa przewodnika podczas gdy pełni on swoje codzienne obowiązki, musimy wiedzieć jak odpowiednio zachowywać się w stosunku do niego.

Przede wszystkim nie możemy go w żaden sposób rozpraszać. Dotyczy to zarówno sytuacji, gdy osoba niewidoma przemieszcza się wraz z psiakiem, czy też odpoczywa. Pies przewodnik musi być gotowy do działania w każdej sytuacji. Dlatego też nie wołaj takiego czworonoga lub tym bardziej nie staraj się go pogłaskać.

Nie musisz obawiać się przebywania w towarzyskie psa przewodnika. Pomimo, że takie psiaki nie należą do grona małych psów, to są przeszkolone do obcowania wśród ludzi. Wiedzą jakie zachowania są dozwolone, a jakie niedopuszczalne.

Praca psa przewodnika jest bardzo trudnym i odpowiedzialnym zajęciem. Psiaki, które pełnią taką funkcję umożliwiają osobom niewidomym sprawne i bezpieczne poruszanie się po miejscach, w których samodzielnie byłoby im niezwykle trudno.

Zasługują na ogromną wdzięczność i uznanie z naszej strony. Masz jakieś swoje doświadczenia z psimi przewodnikami? Zachęcam do podzielenia się nimi w komentarzu.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

pies ze smyczą w zębach siedzi na kamiennych schodach

Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Nauczanie dorosłego psa chodzenia na smyczy to zadanie wymagające zaangażowania, konsekwencji i cierpliwości. Kluczowe są spokojne podejście, dostosowanie metod do indywidualnych potrzeb psa oraz systematyczne nagradzanie pozytywnego zachowania. Warto pamiętać, że każdy pies jest inny i może wymagać odmiennego podejścia, a postępy mogą być stopniowe. Wnioskiem jest też fakt, że nauka nowych zachowań u dorosłego [...]

Czytaj dalej… from Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Czytaj dalej
pies biegnie w wodzie zabawa

Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Zabawy w wodzie nie tylko dostarczają rozrywki, ale także stanowią doskonałą formę ćwiczeń fizycznych, które wspierają zdrowie i kondycję psa. Dodatkowo, interakcja właściciela z psem podczas takich zabaw wzmacnia więź między nimi, co może przyczynić się do lepszej komunikacji i zrozumienia. Jednak istotne jest zachowanie ostrożności podczas zabaw w wodzie, zwłaszcza jeśli pies nie jest [...]

Czytaj dalej… from Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Czytaj dalej
pies siedzi na poduszce

Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Nadmiernie szczekające psy mogą w ten sposób wyrażać swoje potrzeby, a ich szczekanie może wynikać z różnych przyczyn, takich jak nuda, stres czy brak odpowiedniej aktywności. Kluczem do rozwiązania problemu jest zrozumienie potrzeb psa. Istotne jest indywidualne podejście do każdego psiaka, uwzględnienie jego charakteru i upodobań, a także trenowanie z pupilem umiejętności opanowywania jego potrzeby [...]

Czytaj dalej… from Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup