×

Brak produktów w koszyku.

Pies dla alergika – jaką rasę wybrać

Masz alergię, a marzysz o psim pupilu? Nic straconego! Istnieją rasy psów odpowiednie dla alergików.

legowisko spiworek dla psa dreamy mint zielony bowl and bone republic ls2sa blog

Pies dla alergika

Czy alergia na psy oznacza, że nie dane nam będzie zostać opiekunem małego czworonoga? Otóż nie.

W wielu przypadkach przyczyną występowania reakcji alergicznych u ludzi nie jest sierść psiaka, a lipokalina znajdująca się w jego ślinie czy też naskórku. Istnieją więc rasy psów, które charakteryzują się niewielką ilością alergenów. Dlatego też w przypadku alergików posiadanie czworonoga nie musi być wcale wykluczone.

Odpowiedni wybór rasy psiaka pozwoli cieszyć się tą niesamowitą przyjaźnią łącząca psa i opiekuna. Niestety musimy pamiętać, że istnieje możliwość, iż nawet rasa która potencjalnie jest bezpieczna dla alergików może wywołać u nas reakcję alergiczną. Dzieje się tak ponieważ każde ciało człowieka jest inne i w różny sposób odbiera bodźce zewnętrze. Dlatego też nawet jeśli jakiś alergen potencjalnie nie jest odbierany negatywnie przez większość z nas to zawsze istnieje możliwość, że dla jakiejś osoby będzie on stanowił poważny problem.

Yorkshire terrier

Psiaki rasy yorkshire terrier są jednymi z najczęściej wybieranych przez alergików. Yorki nie posiadają podszerstka, nie zrzucają sierści, a także nie mają problemów z łupieżem. Oczywiście wiele zależy od tego w jaki sposób dbamy o psiaka tej rasy. Bez odpowiedniej pielęgnacji u pieska może wystąpić łupież, który często jest przyczyną reakcji alergicznej u człowieka.

Yorki do wyjątkowo urocze psiaki. Co prawda nie można odmówić im, że często zachowują się przekornie i uparcie. Nie mniej jednak są bardzo czujne i energiczne. Z reguły podchodzą z sympatią do obcych jednakże nie zawsze bliskie stosunki z innymi czworonogami są przez nich mile widziane.

Pudel

Pudel to doskonały pies dla alergika. Co prawda jego sierść jest dość wymagająca jednakże dzięki odpowiedniej pielęgnacji pudle prezentują się bardzo dostojnie. Jest to psiak wyjątkowo inteligentny i i chłonny na wiedzę oraz naukę nowych umiejętności.

Dodatkowo rasa ta charakteryzuje się ogromną gracją oraz wrodzoną elegancją. Pudle to psiaki o stosunkowo długiej żywotności. Większość z nich żyje nawet 15 lat lub więcej.

Maltańczyk

Rasę psa jaką jest maltańczyk uznaje się za niewywołującą reakcji alergicznej ze względu na brak podszerstka. Ich włosie jest jedwabiste i niezwykle miękkie w dotyku. Pieski tej rasy są niewielkiej wielkości, zaliczane do grupy małych psiaków.

Maltańczyki charakteryzują się wesołym uosobieniem, są energiczne i żywiołowe. Należy pamiętać, że rasa ta wymaga regularnej pielęgnacji. Więcej na temat maltańczyków możecie przeczytać w artykule poświęconym w pełni tej rasie o tytule „Maltańczyk pod lupą”.

legowisko dla psa loft grey szare zabawka bax rex duckie bowl and bone republic ls1a

Sznaucer

Pieski tej rasy gubią bardzo mało sierści w porównaniu do większości psów lecz wymaga regularnych wizyt u fryzjera.  Sznaucer obdarzy cię bezgraniczną przyjaźnią jeśli tylko poświęcisz mu tyle uwagi ile potrzebuje. Bardzo przywiązuje się do swojego opiekuna, który stanowi dla niego najważniejszą osobę. Jest to psiak niezwykle wierny i i emocjonalnie zżyty ze swoim właścicielem. Sznaucer jest bardzo energiczny, uwielbia aktywne spędzanie czasu.

Portugalski pies dowodny   

Rasa o dość niecodziennie brzmiącej nazwie, która jest adekwatna do uosobienia i charakteru tych psiaków. Portugalskie psy dowodne uwielbiają pływać. Doskonale radzą sobie nawet w naprawdę trudnych warunkach. Jest to bardzo aktywna i ruchliwa rasa, przy której z pewnością nie będziesz się nudzić.

Co prawda są to psiaki wyjątkowo uparte i nieustępliwe, jednakże bardzo szybko się uczą i chętnie poddają się tresurze i nauce nowych umiejętności. Co ciekawe, właśnie ta rasa psa została wybrana przez prezydenta Baracka Obamę jako prezent dla swoich córek po wygranej w wyborach.

Grzywacz chiński

Jak sama nazwa wskazuje jest to rasa, której elementem charakterystycznym i wyróżniającym jest bujna grzywa. W połączeniu z brakiem sierści psiak wygląda wyjątkowo oryginalnie i niebanalnie. Należy jednak pamiętać, że może być to przyczyną występowania poparzeń u psiaka w wyjątkowo słonecznie dni, a także powodem dla którego psiaki te potrzebują dodatkowej ochrony podczas niskiej temperatury. Taki piesek w zimne, wietrzne dni będzie potrzebował sweterka bądź kurteczki.

Wybór rasy psa dla alergika to nie wszystko

Oprócz wyboru rasy psa dla alergika należy również pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim ważne jest dbanie o higienę. Po kontakcie z pupilem warto dokładnie umyć ręce. Ważne jest również odpowiednie dbanie o pielęgnację psiaka. Regularne kąpiele przy użyciu specjalistycznych kosmetyków pozwoli ograniczyć ilość alergenów występujących w sierści pupila. Zaleca się systematyczne wizyty u psiego fryzjera jeśli rasa naszego pupila wymaga regularnego strzyżenia. Pozwoli to ograniczyć wypadanie sierści pieska i rozprzestrzenianie się jej po całym domu.

legowisko mata dla psa chill rose rozowa zabawka toffi bowl and bone republic ls1sa

Chcąc uniknąć przykrej niespodzianki w postaci wystąpienia reakcji alergicznej na skutek kontaktu z psiakiem, który potencjalnie miał nie wywoływać alergii, warto uprzednio zorganizować spotkanie z przedstawicielem wybranej rasy.  Jeśli po dłuższym przebywaniu z psiakiem nie zauważymy wystąpienia alergii dopiero wówczas powinniśmy zdecydować się na przygarnięcie pod swoją opiekę psiaka. Dotyczy to przede wszystkim osób u których występuje podwyższone ryzyko wystąpienia alergii na psa.

Pies dla alergika to wybór niełatwy. Nie mniej jednak w większości przypadków jak najbardziej wykonalny. Istnieją rasy psów które będą wręcz świetne dla osób z alergią!

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (No Ratings Yet)
Loading...
Posty, które mogą Cię zainteresować
kocyk dla psa nap grey szary bowl and bone republic blog

5 nietypowych błędów przy wychowywaniu psa

Opieka nad czworonogiem to duże wyzwanie. Chcąc zapewnić psiakowi poczucie miłości i bezpieczeństwa musimy dokładnie poznać jego pot...
Jak dobrać rozmiar ubranka dla psa?

Czy psy lubią muzykę?

Czy zastanawiałeś się jakie znaczenie w życiu twojego pupila ma muzyka? Czy psy lubią muzykę? Czy podchodzą do niej w sposób obojęt...