×

Brak produktów w koszyku.

Pies dla alergika – jaką rasę wybrać?

5 minutes


Masz alergię, a marzysz o psim pupilu? Nic straconego! Istnieją rasy psów odpowiednie dla alergików.

psy dla alergików

Psy dla alergików

Czy alergia na psy oznacza, że nie dane nam będzie zostać opiekunem małego czworonoga? Otóż nie!

W wielu przypadkach przyczyną występowania reakcji alergicznych u ludzi nie jest sierść psiaka, a lipokalina znajdująca się w jego ślinie czy też naskórku. Istnieją więc rasy psów, które charakteryzują się niewielką ilością alergenów. Dlatego też w przypadku alergików posiadanie czworonoga nie musi być wcale wykluczone.

Jakie rasy psów są odpowiednie dla alergików?

Odpowiedni wybór rasy psiaka pozwoli cieszyć się tą niesamowitą przyjaźnią łącząca psa i opiekuna. Niestety musimy pamiętać, że istnieje możliwość, iż nawet rasa, która potencjalnie jest bezpieczna dla alergików może wywołać u nas reakcję alergiczną. Dzieje się tak, ponieważ każde ciało człowieka jest inne i w różny sposób odbiera bodźce zewnętrze. Dlatego też nawet jeśli jakiś alergen potencjalnie nie jest odbierany negatywnie przez większość z nas to zawsze istnieje możliwość, że dla jakiejś osoby będzie on stanowił poważny problem.

Yorkshire terrier

Psiaki rasy yorkshire terrier są jednymi z najczęściej wybieranych przez alergików. Yorki nie posiadają podszerstka, nie zrzucają sierści, a także nie mają problemów z łupieżem. Oczywiście wiele zależy od tego, w jaki sposób dbamy o psiaka tej rasy. Bez odpowiedniej pielęgnacji u pieska może wystąpić łupież, który często jest przyczyną reakcji alergicznej u człowieka.

Yorki do wyjątkowo urocze psiaki. Co prawda nie można odmówić im, że często zachowują się przekornie i uparcie. Nie mniej jednak są bardzo czujne i energiczne. Z reguły podchodzą z sympatią do obcych, jednakże nie zawsze bliskie stosunki z innymi czworonogami są przez nich mile widziane.

Pudel dla alergika

Pudel to doskonały pies dla alergika. Co prawda jego sierść jest dość wymagająca, jednakże dzięki odpowiedniej pielęgnacji, pudle prezentują się bardzo dostojnie. Jest to psiak wyjątkowo inteligentny i chłonny na wiedzę oraz naukę nowych umiejętności.

Dodatkowo rasa ta charakteryzuje się ogromną gracją oraz wrodzoną elegancją. Pudle to psiaki o stosunkowo długiej żywotności. Większość z nich żyje nawet 15 lat lub więcej.

Maltańczyk

Rasę psa, jaką jest maltańczyk, uznaje się za niewywołującą reakcji alergicznej ze względu na brak podszerstka. Ich włosie jest jedwabiste i niezwykle miękkie w dotyku. Pieski tej rasy są niewielkiej wielkości, zaliczane do grupy małych psiaków.

Maltańczyki charakteryzują się wesołym uosobieniem, są energiczne i żywiołowe. Należy pamiętać, że rasa ta wymaga regularnej pielęgnacji.

jaki pies dla alergika

Sznaucer

Pieski tej rasy gubią bardzo mało sierści w porównaniu do większości psów, lecz wymagają regularnych wizyt u fryzjera.  Sznaucer obdarzy cię bezgraniczną przyjaźnią, jeśli tylko poświęcisz mu tyle uwagi, ile potrzebuje. Bardzo przywiązuje się do swojego opiekuna, który stanowi dla niego najważniejszą osobę. Jest to psiak niezwykle wierny i i emocjonalnie zżyty ze swoim właścicielem. Sznaucer jest bardzo energiczny, uwielbia aktywne spędzanie czasu.

Portugalski pies dowodny

Rasa o dość niecodziennie brzmiącej nazwie, która jest adekwatna do uosobienia i charakteru tych psiaków. Portugalskie psy dowodne uwielbiają pływać. Doskonale radzą sobie nawet w naprawdę trudnych warunkach. Jest to bardzo aktywna i ruchliwa rasa, przy której z pewnością nie będziesz się nudzić.

Co prawda, są to psiaki wyjątkowo uparte i nieustępliwe, jednakże bardzo szybko się uczą i chętnie poddają się tresurze i nauce nowych umiejętności. Co ciekawe, właśnie ta rasa psa została wybrana przez prezydenta Baracka Obamę jako prezent dla swoich córek po wygranej w wyborach.

Grzywacz chiński

Jak sama nazwa wskazuje jest to rasa, której elementem charakterystycznym i wyróżniającym jest bujna grzywa. W połączeniu z brakiem sierści psiak wygląda wyjątkowo oryginalnie i niebanalnie. Należy jednak pamiętać, że może być to przyczyną występowania poparzeń u psiaka w wyjątkowo słonecznie dni, a także powodem, dla którego psiaki te potrzebują dodatkowej ochrony podczas niskiej temperatury. Taki piesek w zimne, wietrzne dni będzie potrzebował ciepłego ubranka dla psa.

Wybór rasy psa dla alergika to nie wszystko

Oprócz wyboru rasy psa dla alergika należy również pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim ważne jest dbanie o higienę. Po kontakcie z pupilem warto dokładnie umyć ręce. Ważne jest również odpowiednie dbanie o pielęgnację psiaka. Regularne kąpiele przy użyciu specjalistycznych kosmetyków pozwolą ograniczyć ilość alergenów występujących w sierści pupila. Zaleca się systematyczne wizyty u psiego fryzjera, jeśli rasa naszego pupila wymaga regularnego strzyżenia. Pozwoli to ograniczyć wypadanie sierści pieska i rozprzestrzenianie się jej po całym domu.

rasy psów dla alergików

Chcąc uniknąć przykrej niespodzianki w postaci wystąpienia reakcji alergicznej na skutek kontaktu z psiakiem, który potencjalnie miał nie wywoływać alergii, warto uprzednio zorganizować spotkanie z przedstawicielem wybranej rasy. Jeśli po dłuższym przebywaniu z psiakiem nie zauważymy wystąpienia alergii, dopiero wówczas powinniśmy zdecydować się na przygarnięcie pod swoją opiekę psiaka. Dotyczy to przede wszystkim osób, u których występuje podwyższone ryzyko wystąpienia alergii na psa.

Pies dla alergika to wybór niełatwy. Nie mniej jednak w większości przypadków jak najbardziej wykonalny. Istnieją rasy psów, które będą wręcz idealne dla osób z alergią!

Zdjęcie Klaudii

Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów
Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (No Ratings Yet)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Posty, które mogą Cię zainteresować

Dlaczego mój pies nie potrafi bawić się z innymi psami

Przyczyn tego, że twój czworonożny przyjaciel nie chce bawić się z innymi psami może być kilka. Twój psiak może być nieśmiały, a...

Jakie rasy psów mają włosy

Dla osoby cierpiącej na alergię związaną z psią sierścią, jedyną możliwością na posiadanie czworonożnego przyjaciela jest wybór...