Chociaż akcja „Nie strzelam w Sylwestra” staje się coraz popularniejsza, odpalanie fajerwerków na przywitanie Nowego Roku nadal jest tradycją, którą wielu Polaków bardzo lubi. Nic dziwnego – piękne pokazy rozświetlające niebo robią ogromne wrażenie. Niestety nie na wszystkich dobre – w sylwestrową noc cierpią dzikie zwierzęta, ptaki i nasi ukochani bracia mniejsi. Czy Twój pies boi się fajerwerków? Dowiedz się, jak możesz mu pomóc.
Dlaczego pies boi się fajerwerków?
W pierwszej kolejności należy zdać sobie sprawę, dlaczego nasz pies boi się fajerwerków. Głównym źródłem strachu są głośne wystrzały. Większość psów boi się również innych głośnych dźwięków – wycia syren pojazdów uprzywilejowanych czy ryku motocyklowych silników. Dzieje się tak, ponieważ psy mają kilkukrotnie wrażliwszy słuch od ludzi – upraszając, dla psów petardy brzmią jak dla człowieka wybuchające bomby. Również efekty świetlne mogą wywoływać stres. Dla psów, które boją się petard – a w mniejszym lub większym stopniu boi się ich większość psów – są one bodźcem alarmującym, że dzieje się coś złego. Co robić, gdy pies boi się fajerwerków? Jak mu pomóc?
Jak przygotować psa do Sylwestra, jeśli boi się fajerwerków?
Jeśli wiemy, że nasz pies boi się fajerwerków, należy odpowiednio go przygotować do Sylwestra. Przede wszystkim należy przygotować w mieszkaniu kryjówki, w których pies będzie mógł się schować – może to być łazienka czy nakryty kocem stół. Warto kilka dni przed Sylwestrem kusić go smakołykami, by przyzwyczajał się do kryjówki.
Jeśli strach naszego psa przed fajerwerkami przeradza się w lęk, należy zgłosić się do weterynarza, który zaleci stosowanie stosownych preparatów. Mogą to być preparaty na bazie serotoniny lub preparaty uspokajające. W ich przypadku konieczne jest wysycenie organizmu – będą one skuteczne, gdy zaczniemy je podawać odpowiednio wcześniej. Przy niewielkim strachu psa przed fajerwerkami sprawdzają także feromony oraz suplementacja CBD. Z kolei na silne lęki najczęściej przepisywany jest przez lekarza weterynarza alprazolam o działaniu przeciwlękowym i uspokajającym. Psu nie wolno podawać samodzielnie leków bez konsultacji z lekarzem – część „ludzkich” leków jest dla psów toksyczna. Nie powinno się także podawać preparatów o działaniu sedacyjnym, które nie działają uspokajająco.
Sylwester z psem, który boi się fajerwerków
31 grudnia to dzień wyjątkowo trudny dla wielu opiekunów psów. Od samego rana należy zwiększyć czujność podczas wyprowadzania czworonoga – najlepiej pojechać z nim przed południem gdzieś za miasto lub zrezygnować z dłuższych spacerów i skupić się wyłącznie na załatwianiu przez psa potrzeb. Bezwzględnie należy wyprowadzać czworonoga na smyczy dla psów, a do obroży dla psa warto przypiąć adresatkę z numerem telefonu na wypadek, gdyby pies zerwał się ze smyczy. Oczywiście zachęcamy też do chipowania psów – należy pamiętać o zarejestrowaniu chipa, gdyż bez tego znalezienie czworonożnego przyjaciela nie będzie możliwe. Spacery na smyczy zalecane są również na kilka dni przed Sylwestrem – to właśnie wtedy najwięcej psów ucieka.
W Sylwestra zamknijmy i zasłońmy okna, zgłośnijmy nieco muzykę – ale też nie przesadzajmy z głośnością. Gdy usłyszymy pierwsze fajerwerki i zauważymy, że pies zaczyna się bać, poświęćmy mu nieco więcej uwagi. Wbrew obiegowym mitom głaskanie psa jest wskazane, dodaje mu otuchy i daje poczucie bezpieczeństwo. Nie nośmy jednak na rękach i nie przesadzajmy z troską – sami musimy zachować spokój. Pokażmy naszemu przyjacielowi, że nic złego się nie dzieje. Nie możemy jednak ignorować jego zachowań, nie możemy karać psa, jeśli coś w przypływie negatywnych emocji zniszczy, bo tylko wzmocni to jego lęki. Nie należy też zostawiać psa samego w domu – jeśli wybieramy się na zabawę sylwestrową poza domem, zapewnijmy mu odpowiednią opiekę.
Odwrażliwianie psa – trening przed Sylwestrem
U psów, które nie boją się fajerwerków aż tak bardzo, skuteczne jest odwracanie uwagi – pomagają w tym smaczki i zabawki dla psów. Wykorzystać je również warto podczas odwrażliwiania psa przed Sylwestrem. Posiłkując się nagraniami z Internetu, włączajmy dźwięki fajerwerków, ale nie za głośno. Jeśli pies się wystraszmy, przyciszmy fajerwerki do poziomu, w którym będzie je słyszał, ale my będzie w stanie skutecznie odwrócić jego uwagę. Takie odwrażliwianie psa warto przeprowadzić w ciągu roku u behawiorysty.
Fajerwerki to nie problem tylko psów i kotów, ale także zwierząt dzikich i ptaków. Z tego względu mamy nadzieję, że zastąpią je ciche fajerwerki bezhukowe lub innego rodzaju bezpieczniejsze pokazy. Życzymy udanej i przede wszystkim bezpiecznej zabawy Sylwestrowej oraz Szczęśliwego Nowego Roku!