Wizyta u weterynarza z pewnością nie należy do ulubionych czynności psów. W większości przypadków jest to dla nich bardzo stresujący i krępujący obowiązek. Dlatego też odpowiednie przygotowanie to ograniczenie niepotrzebnego napięcia i niepokoju.
Pierwsza wizyta u weterynarza oczami psa
Pierwsza wizyta psiaka u weterynarza to wyjątkowy dzień, który zapamiętamy na długo. Jest to równocześnie bardzo duże wyzwanie. Większość psiaków dość drażliwie podchodzi do konsultacji u weterynarza. Chcąc uniknąć nerwowej reakcji naszego czworonoga na widok kliniki weterynaryjnej powinniśmy jak najlepiej przygotować go do pierwszej wizyty. Dobre początkowe wrażenie to połowa sukcesu dla bezproblemowego przebiegu kolejnych wizyt i pozytywnego nastawienia psiaka.
Pamiętajmy, że konsultacja z weterynarzem to konieczność odwiedzenia miejsca, gdzie psiak będzie przytłoczony ogromem zapachów innych zwierząt, ich śladami. Także nierzadko również ich bezpośrednią obecnością. Dlatego też każda wizyta u weterynarza może wywołać niespodziewany lęk u psa nawet jeśli do tej pory wszystkie konsultacje przebiegały bezproblemowo. Mając to na uwadze warto wiedzieć jak odpowiednio przygotować swojego czworonoga na spotkanie z weterynarzem, tak aby uchronić go przed niepotrzebnym stresem.
Przygotowanie psiaka do wizyty
Pierwsze o czym powinniśmy pamiętać wybierając się z pieskiem do weterynarza to, jeśli to tylko możliwe, umówić konsultacje weterynaryjne na konkretną godzinę. Jeden z najbardziej stresujących dla psa etapów wizyty w klinice to moment oczekiwania w poczekalni. Jest to miejsce gdzie nierzadko psiak będzie musiał zetknąć się z innymi, obcymi zwierzętami, które również same czują się nieswojo. Długie czekanie na swoją kolej w nerwowej atmosferze panującej w tym miejscu może negatywnie wpłynąć na nastrój psiaka.
Przed pierwszą wizytą u weterynarza zadbaj o to, aby psiak był wypoczęty i zrelaksowany. Uprzednio skonsultuj z weterynarzem czy psiak podczas badania musi być na czczo. Jeśli jednak nie ma ku temu przeciwskazań zadbaj aby pupil nie był głodny. Co więcej nie zapomnij zabrać do kliniki ulubionych przysmaków psiaka. W razie stresującej sytuacji być może uda się w ten sposób choć na chwilę odwrócić uwagę psa. Większość weterynarzy w swoich gabinetach dysponuje pomocniczymi smakołykami, jednakże zabierając swoje mamy pewność, że mają one smak uwielbiany przez psiaka. Podanie ulubionego przysmaku bo pomyślnym przebiegu wizyty to również doskonała nagroda dla psa który zakończenie konsultacji będzie odbierał jako miły akcent i w efekcie wzbudzi to pozytywne skojarzenia.
Podczas wizyty w klinice możemy dodać otuchy pieskowi zabierając ze sobą jego ulubioną zabawkę lub kocyk. Znajomy zapach ukoi nieco jego nerwy dając poczucie bezpieczeństwa i spokoju. Zabawka odwróci uwagę w nerwowych momentach i pozwoli psiakowi skupić się na czymś innym.
Jeśli wizyta w klinice ma na celu jedynie omówienie kilku kwestii związanych z psiakiem, zadaniem konkretnych pytań weterynarzowi i konsultacji, to warto przemyśleć konieczność angażowania w spotkanie czworonoga. Oszczędzimy tym niepotrzebnego stresu psiakowi, który będzie mógł spędzić ten czas spokojny w swoim legowisku.
Pierwsza wizyta szczeniaka – co warto wiedzieć
Pierwsza wizyta u weterynarza jest wyjątkowa, zarówno dla nas jako opiekunów jak i naszego nowego, czworonożnego przyjaciela. Głównym zadaniem lekarza będzie kontrola parametrów psiaka, ocena prawidłowego rozwoju i stanu zdrowia.
Do podstawowych punktów należy sprawdzenie ogólnego stanu zdrowia szczeniaka. Tak więc lekarz między innymi powinien ocenić sierść psiaka, zarówno jej kondycję jak i możliwość obecności niechcianych pasożytów. Niezbędna jest również kontrola uzębienia pupila, a także stanu jego uszu. Sprawdzeniu poddane powinny być również łapki pieska oraz stan pazurków. Jest to szczególnie istotne w przypadku szczeniaków, ponieważ ich opuszki nie są jeszcze na tyle utwardzone aby zawsze bez problemu radzić sobie z ochroną przeciw skaleczeniom.
Jeśli szczeniak przed trafieniem pod naszą opiekę nie został odrobaczony to weterynarz zaaplikuje lek lub też umówi nas w tym celu na odrębną wizytę. Pierwsza wizyta w klinice jest to moment omówienia z lekarzem kalendarza przyszłych szczepień szczeniaka. Warto zapytać wówczas o zalecane szczepienia dodatkowe, a także wskazaną częstotliwość powtarzania ich aplikacji. Zwróć uwagę na to, czy przed wykonaniem szczepienia psiak na pewno został odrobaczony. Jest to niezbędny wymóg. Jeśli weterynarz proponuje wykonać szczepienie bez uprzedniego zweryfikowania czy psiak jest w danym momencie pod ochroną działa leku odrobaczającego, niezwłocznie poproś o skontrolowanie tej kwestii.
O to powinieneś zapytać weterynarza
Podczas wizyty w klinice weterynaryjnej powinieneś pamiętać o zadaniu lekarzowi kilku ważnych pytań. Samodzielne przygotowanie do wspólnej rozmowy zdecydowanie ułatwi przebieg wizyty.
- kalendarz szczepień psiaka
Jedną z najważniejszych kwestii, które należy omówić z weterynarzem jest kalendarz szczepień i odrobaczania. Jest to szczególnie ważne w przypadku szczeniaków. Ich układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, przez co są bardziej podatne na zakażenie infekcją.
W zależności od sezonu psiak wymaga ochrony przed kleszczami, pchłami oraz innymi pasożytami. Zapytaj weterynarza przed czym w danym momencie w szczególności powinniśmy ustrzec pupila. Poproś o przepisanie najlepszego leku dopasowanego bezpośrednio dla naszego psa, a także szczegółów jego dawkowania.
- kontrola podstawowych parametrów psa
Pierwsza wizyta u weterynarza to doskonały moment na skontrolowania prawidłowości podstawowych parametrów psa. Zapytaj czy masa ciała psiaka jest odpowiednia, a w razie nadwagi bądź też niedowagi poproś o pomoc w skomponowaniu odpowiedniej diety. Jeśli podejrzewasz alergię pokarmową u psiaka skonsultuj swoje przypuszczenia z weterynarzem. Zapytaj również o stan dziąseł oraz uzębienia psiaka. W przypadku gdy weterynarz zauważy początki schorzeń omówcie kwestię sugerowanych sposobów poprawy higieny jamy ustnej psiaka.
- profilaktyczne badania kontrolne
Wskazane jest aby weterynarz w ramach profilaktyki psiakowi powinien wykonać przynajmniej podstawowe badania kontrolne. Zapytaj weterynarza co poleca w przypadku twojego czworonoga i jakie są związane z tym koszty. Jest to szczególnie ważne jeśli psiak jest w grupie ryzyka zachorowania na schorzenia często występujące w przypadku danej rasy. Może być również obarczony prawdopodobieństwem dziedziczenia choroby.
- wskaż niepokojące sygnały
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stanu zdrowia psiaka, zauważyłeś niepokojące sygnały, koniecznie przedyskutuj tę kwestie z weterynarzem. Być może jest to jedynie fałszywy alarm i zupełnie nie musisz zaprzątać sobie głowy. Jednakże jeśli problem okaże się poważny, to szybka reakcja może okazać się nieoceniona w walce z chorobą.
Bądź wsparciem swojego czworonożnego przyjaciela
Przede wszystkim nie zapominaj o tym, że bez względu jak dzielnie twój psiak znosi wizytę w klinice weterynaryjnej, zawsze zapewnij mu maksymalne poczucie bezpieczeństwa. Spraw aby psiak czuł, że bez względu na wszystko nie musi się niczego obawiać mając ciebie obok. Okaż mu swoją bliskość i troskę o jego dobro a on odwzajemni Ci to po tysiąckroć.