Pierwsza wizyta u weterynarza z naszym pupilem - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Pierwsza wizyta u weterynarza z naszym pupilem

Wizyta u weterynarza z pewnością nie należy do ulubionych czynności psów. W większości przypadków jest to dla nich bardzo stresujący i krępujący obowiązek. Dlatego też odpowiednie przygotowanie to ograniczenie niepotrzebnego napięcia i niepokoju.

pies w niebieskich szelkach

Pierwsza wizyta u weterynarza oczami psa

Pierwsza wizyta psiaka u weterynarza to wyjątkowy dzień, który zapamiętamy na długo. Jest to równocześnie bardzo duże wyzwanie. Większość psiaków dość drażliwie podchodzi do konsultacji u weterynarza. Chcąc uniknąć nerwowej reakcji naszego czworonoga na widok kliniki weterynaryjnej powinniśmy jak najlepiej przygotować go do pierwszej wizyty. Dobre początkowe wrażenie to połowa sukcesu dla bezproblemowego przebiegu kolejnych wizyt i pozytywnego nastawienia psiaka.

Pamiętajmy, że konsultacja z weterynarzem to konieczność odwiedzenia miejsca, gdzie psiak będzie przytłoczony ogromem zapachów innych zwierząt, ich śladami. Także nierzadko również ich bezpośrednią obecnością. Dlatego też każda wizyta u weterynarza może wywołać niespodziewany lęk u psa nawet jeśli do tej pory wszystkie konsultacje przebiegały bezproblemowo. Mając to na uwadze warto wiedzieć jak odpowiednio przygotować swojego czworonoga na spotkanie z weterynarzem, tak aby uchronić go przed niepotrzebnym stresem.

Przygotowanie psiaka do wizyty

Pierwsze o czym powinniśmy pamiętać wybierając się z pieskiem do weterynarza to, jeśli to tylko możliwe, umówić konsultacje weterynaryjne na konkretną godzinę. Jeden z najbardziej stresujących dla psa etapów wizyty w klinice to moment oczekiwania w poczekalni. Jest to miejsce gdzie nierzadko psiak będzie musiał zetknąć się z innymi, obcymi zwierzętami, które również same czują się nieswojo. Długie czekanie na swoją kolej w nerwowej atmosferze panującej w tym miejscu może negatywnie wpłynąć na nastrój psiaka.

Przed pierwszą wizytą u weterynarza zadbaj o to, aby psiak był wypoczęty i zrelaksowany. Uprzednio skonsultuj z weterynarzem czy psiak podczas badania musi być na czczo. Jeśli jednak nie ma ku temu przeciwskazań zadbaj aby pupil nie był głodny. Co więcej nie zapomnij zabrać do kliniki ulubionych przysmaków psiaka. W razie stresującej sytuacji być może uda się w ten sposób choć na chwilę odwrócić uwagę psa. Większość weterynarzy w swoich gabinetach dysponuje pomocniczymi smakołykami, jednakże zabierając swoje mamy pewność, że mają one smak uwielbiany przez psiaka. Podanie ulubionego przysmaku bo pomyślnym przebiegu wizyty to również doskonała nagroda dla psa który zakończenie konsultacji będzie odbierał jako miły akcent i w efekcie wzbudzi to pozytywne skojarzenia.

Podczas wizyty w klinice możemy dodać otuchy pieskowi zabierając ze sobą jego ulubioną zabawkę lub kocyk. Znajomy zapach ukoi nieco jego nerwy dając poczucie bezpieczeństwa i spokoju. Zabawka odwróci uwagę w nerwowych momentach i pozwoli psiakowi skupić się na czymś innym.

Jeśli wizyta w klinice ma na celu jedynie omówienie kilku kwestii związanych z psiakiem, zadaniem konkretnych pytań weterynarzowi i konsultacji, to warto przemyśleć konieczność angażowania w spotkanie czworonoga. Oszczędzimy tym niepotrzebnego stresu psiakowi, który będzie mógł spędzić ten czas spokojny w swoim legowisku.

Pierwsza wizyta szczeniaka – co warto wiedzieć

Pierwsza wizyta u weterynarza jest wyjątkowa, zarówno dla nas jako opiekunów jak i naszego nowego, czworonożnego przyjaciela. Głównym zadaniem lekarza będzie kontrola parametrów psiaka, ocena prawidłowego rozwoju i stanu zdrowia.

Do podstawowych punktów należy sprawdzenie ogólnego stanu zdrowia szczeniaka. Tak więc lekarz między innymi powinien ocenić sierść psiaka, zarówno jej kondycję jak i możliwość obecności niechcianych pasożytów. Niezbędna jest również kontrola uzębienia pupila, a także stanu jego uszu. Sprawdzeniu poddane powinny być również łapki pieska oraz stan pazurków. Jest to szczególnie istotne w przypadku szczeniaków, ponieważ ich opuszki nie są jeszcze na tyle utwardzone aby zawsze bez problemu radzić sobie z ochroną przeciw skaleczeniom.

Jeśli szczeniak przed trafieniem pod naszą opiekę nie został odrobaczony to weterynarz zaaplikuje lek lub też umówi nas w tym celu na odrębną wizytę. Pierwsza wizyta w klinice jest to moment omówienia z lekarzem kalendarza przyszłych szczepień szczeniaka. Warto zapytać wówczas o zalecane szczepienia dodatkowe, a także wskazaną częstotliwość powtarzania ich aplikacji. Zwróć uwagę na to, czy przed wykonaniem szczepienia psiak na pewno został odrobaczony. Jest to niezbędny wymóg. Jeśli weterynarz proponuje wykonać szczepienie bez uprzedniego zweryfikowania czy psiak jest w danym momencie pod ochroną działa leku odrobaczającego, niezwłocznie poproś o skontrolowanie tej kwestii.

O to powinieneś zapytać weterynarza

Podczas wizyty w klinice weterynaryjnej powinieneś pamiętać o zadaniu lekarzowi kilku ważnych pytań. Samodzielne przygotowanie do wspólnej rozmowy zdecydowanie ułatwi przebieg wizyty.

  • kalendarz szczepień psiaka

Jedną z najważniejszych kwestii, które należy omówić z weterynarzem jest kalendarz szczepień i odrobaczania. Jest to szczególnie ważne w przypadku szczeniaków. Ich układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, przez co są bardziej podatne na zakażenie infekcją.

W zależności od sezonu psiak wymaga ochrony przed kleszczami, pchłami oraz innymi pasożytami. Zapytaj weterynarza przed czym w danym momencie w szczególności powinniśmy ustrzec pupila. Poproś o przepisanie najlepszego leku dopasowanego bezpośrednio dla naszego psa, a także szczegółów jego dawkowania.

  • kontrola podstawowych parametrów psa

Pierwsza wizyta u weterynarza to doskonały moment na skontrolowania prawidłowości podstawowych parametrów psa. Zapytaj czy masa ciała psiaka jest odpowiednia, a w razie nadwagi bądź też niedowagi poproś o pomoc w skomponowaniu odpowiedniej diety. Jeśli podejrzewasz alergię pokarmową u psiaka skonsultuj swoje przypuszczenia z weterynarzem. Zapytaj również o stan dziąseł oraz uzębienia psiaka. W przypadku gdy weterynarz zauważy początki schorzeń omówcie kwestię sugerowanych sposobów poprawy higieny jamy ustnej psiaka.

  • profilaktyczne badania kontrolne

Wskazane jest aby weterynarz w ramach profilaktyki psiakowi powinien wykonać przynajmniej podstawowe badania kontrolne. Zapytaj weterynarza co poleca w przypadku twojego czworonoga i jakie są związane z tym koszty. Jest to szczególnie ważne jeśli psiak jest w grupie ryzyka zachorowania na schorzenia często występujące w przypadku danej rasy. Może być również obarczony prawdopodobieństwem dziedziczenia choroby.

  • wskaż niepokojące sygnały

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stanu zdrowia psiaka, zauważyłeś niepokojące sygnały, koniecznie przedyskutuj tę kwestie z weterynarzem. Być może jest to jedynie fałszywy alarm i zupełnie nie musisz zaprzątać sobie głowy. Jednakże jeśli problem okaże się poważny, to szybka reakcja może okazać się nieoceniona w walce z chorobą.

Bądź wsparciem swojego czworonożnego przyjaciela

Przede wszystkim nie zapominaj o tym, że bez względu jak dzielnie twój psiak znosi wizytę w klinice weterynaryjnej, zawsze zapewnij mu maksymalne poczucie bezpieczeństwa. Spraw aby psiak czuł, że bez względu na wszystko nie musi się niczego obawiać mając ciebie obok. Okaż mu swoją bliskość i troskę o jego dobro a on odwzajemni Ci to po tysiąckroć.

Autor: Dawid

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

pies śpi na materacu w pokoju

Jak dobrać najlepsze posłanie ortopedyczne dla psa

W wyborze najlepszego posłania ortopedycznego dla psa należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych kwestii. To dopasowanie legowiska do indywidualnych potrzeb psa, zapewnienie jakości wykonania oraz odpowiednich materiałów, właściwy rozmiar i komfort, który oferuje, a także jego zdolność do wspierania stawów i kręgosłupa. Decyzja o posłaniu ortopedycznym to inwestycja w zdrowie psa, dlatego warto zadbać o [...]

Czytaj dalej… from Jak dobrać najlepsze posłanie ortopedyczne dla psa

Czytaj dalej
piesek na legowisku z zabawkami

Objawy babeszjosy u psa

Wiedza na temat babeszjozy, jej przyczyn i sposobów leczenia jest kluczowa dla każdego właściciela psa. Zapoznanie się z możliwymi objawami i sposobami zapobiegania tej chorobie może pomóc w szybszym rozpoznaniu i skutecznym leczeniu. Objawy babeszjozy mogą być różnorodne i łatwo je przeoczyć. Czego się dowiesz z tego artykułu: Babeszjosa u psa W trosce o zdrowie [...]

Czytaj dalej… from Objawy babeszjosy u psa

Czytaj dalej
pies czeka na chodzniku

Podstawowa higiena psich uszu

Każdy opiekun psa powinien zrozumieć, że dbanie o higienę uszu nie jest tylko kwestią estetyki, lecz głównie troską o dobre samopoczucie pupila. Różne rasy mogą wymagać różnego podejścia do pielęgnacji uszu, dlatego też kluczowe jest systematyczne sprawdzanie ich stanu i odpowiednia pielęgnacja, dostosowana do indywidualnych potrzeb konkretnego psa. Czego się dowiesz z tego artykułu: Higiena [...]

Czytaj dalej… from Podstawowa higiena psich uszu

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup