×

Brak produktów w koszyku.

Petsitter – czym zajmuje się psi opiekun

6 minutes


Petsitter zajmuje się opieką psiak podczas naszej nieobecności w domu. Dba aby pupil zaspokoił swoje podstawowe potrzeby ale również spędza wraz z nim aktywnie czas. Pies nie musi  czuć się dłużej osamotniony dzięki towarzystwu swojego nowego opiekuna.

kocyk dla psa royal czerwony niebieski zabawka toffi bowl and bone republic ls1a

Petsitter – kto to taki?

Petsitter to nikt inny jak opiekunka lub opiekun naszego psiaka. Dla wielu zawód ten wydaje się być banalnie prosty. Gdzie może tkwić trudność podczas wyprowadzania psa na spacery, zabawy z nim czy podawaniu jedzenia. W rzeczywistości petsitter to ktoś na kim ciąży ogromna  odpowiedzialność. Osoba pełniąca tę funkcję zobowiązana jest zadbać o psiaka, zarówno o jego podstawowe potrzeby jak i samopoczucie. Wbrew pozorom jest to zadanie niełatwe, wymagające w pełni zaangażowania i umiejętnego podejścia do naszych czworonożnych przyjaciół. Dlatego też bycie petsitterem wymaga cechowania się między innymi cierpliwością, obowiązkowością, a przede wszystkim ogromną empatią do zwierząt.

Dobry petsitter czyli jaki?

Czym powinien charakteryzować się petsitter aby bez obaw powierzyć mu pod opiekę swojego ukochanego pupila? Pożądanych cech jest kilka. Warto jednak poznać je wszystkie aby z pełną świadomością podjąć decyzję o odpowiednim opiekunie dla naszego psiaka.

  • poprawne odczytywanie potrzeb psa

Każdy psiak jest inny i inaczej okazuje swoje potrzeby. Umiejętne zrozumienie jego pragnień to jedno z podstawowych zadań należących do petsittera. Indywidualny charakter psiaka to jednak nie tylko odmienne informowanie o swoich potrzebach ale także różnica w ich istocie i intensywności. Zależnie od charakteru pupila, tego czy uwielbia sport czy też jest typowym kanapowcem, a także jego potrzeb socjalizacji, będzie on wymagał innej formy spędzenia wolnego czasu. Rolą opiekuna jest dostosowanie intensywności spędzanych wspólnie godzin do uosobienia psa.

  • oparcie w sytuacjach kryzysowych

Podczas sprawowania opieki nad psiakiem może zdarzyć się wiele nieprzewidzianych sytuacji. Umiejętność radzenia sobie w stresie i rozwiązywania niespodziewanych problemów to jedna z ważniejszych umiejętności petsittera. Powierzając swojego pupila pod opiekę innej osobie dobrze mieć pewność, że jest on bezpieczny. Zarówno znajomość psiej pierwszej pomocy jak i schemat postępowania w czasie nieszczęśliwego wypadku to kluczowa wiedza przydatna do odpowiedzialnej opieki nad psem. Dobrze przygotowany petsitter poradzi sobie w każdej z tych sytuacji.

  • nauczyciel i przewodnik

Wspólne spędzanie dnia z psem  nie musi opierać się jedynie na spacerach czy zabawie w parku. Nauka nieznanych dotychczas popisów czy też poprawnego reagowania na polecenia, to doskonały sposób na adaptację wolnego czasu. Odpowiednio przemyślana równowaga między zabawą, a edukacją wpływa pozytywnie na samopoczucie psiaka.

  • przyjaciel

Spędzając długie godziny ze swoim podopiecznym petsitter staje się w oczach psiaka osobą niezwykle mu bliską. Postrzega go niemal jak część rodziny. Ważne jest aby pupil czuł, że z opiekunem bądź opiekunką łączy go przyjazna więź. Psiak będzie czuł się bardziej komfortowo i spokojnie wiedząc, że zostaje pod opieką osoby, której ufa i z którą czuje emocjonalne przywiązanie.

  • towarzysz zabaw

Psiak zostając pod opieką petsittera przede wszystkim powinien czuć się swobodnie i nie odczuwać presji. Wspólne gry i zabawy to bardzo ważny element dnia dla psiaka. Dlatego też dobrze jeżeli petsitter jest zaznajomiony z różnymi atrakcjami i aktywnościami przeznaczonymi dla psiaków. Zabawy powinny być dobierane bezpośrednio do wieku psa, jego charyzmy oraz sprawności fizycznej.

legowisko poducha dla psa deco sapphire zabawka bax bowl and bone republic ls1sa blog

Dlaczego warto zatrudnić petsittera

Zatrudnienie petsittera, posiadającego wieloletnie doświadczenie, a także dodatkowe kwalifikacje i przebyte szkolenia stanowi niezbyt mały wydatek. Decydując się na zaangażowanie psiego opiekuna do regularnego pilnowania naszego pupila dobrze byśmy mieli pewność, że taka osoba będzie dla nas pomocna. Korzyści z zatrudnienia petsittera jest wiele.

Walka z psią samotnością

Jedną z najważniejszych cech jest brak ciągłej obawy o jego osamotnienie i przygnębienie w czasie gdy my jesteśmy długo poza domem. Dzięki towarzystwie osoby, która pod naszą nieobecność całą swoją uwagę poświęca pupilowi, nie musimy obawiać się jego reakcji na samotnie spędzony czas. Niektóre psy  odczuwają traumę związaną z samotnym pozostawaniem w domu.

Czas psiaka spędzony u siebie

Petsitter nie tylko opiekuje się pieskiem, ale co równie istotne zajmuje się nim w jego własnej przestrzeni. Psiak nie czuje się nieswojo zmuszany do codziennej zmiany miejsca. Dzięki temu, że spotkania z nowym opiekunem odbywać się będą w naszym domu i jego okolicy, pies dużo szybciej nawiąże z nim dobrą relację. Pies czuje się w swojej przestrzeni komfortowo i spokojnie. W domu ma swój własny kąt, gdzie może się schować w razie zdenerwowania czy uczucia lęku. Otuchy dodają mu ulubione zabawki czy ukochany kocyk. Nie musi dostosowywać się do zasad panujących w nowym, nieznanym środowisku.

Mniejsze ryzyko zachorowania

Decydując się na umieszczenie psiaka podczas naszej nieobecności w psim hotelu bądź podobnym miejscu musimy pamiętać o tym, że pupil jest narażony na choroby, którymi zarazić się może od innych psów. Opieka petsittera choć częściowo przeciwdziała temu problemowi. Oczywiście pieski narażone są na wirusy niemal wszędzie, jednakże domowa opieka i spacery na znajomym terenie nieco zmniejszają ryzyko infekcji.

Dostosowanie do indywidualnych potrzeb psiaka

Petsitter dba o to, aby psiak aktywnie spędzał czas w ciągu dnia. Potrafi ocenić kondycję fizyczną psiaka i dobrać odpowiedni dla niego poziom codziennej aktywności. Pestitter będzie wspierać witalność psa poprzez gry i zabawy, tak aby pupil nie czuł się przytłoczony obowiązkiem wykonywania ćwiczeń. Radość ze wspólnej zabawy na świeżym powietrzu to gwarancja przyjemnego snu wieczorową porą.

szelki smycz dla psa active red czerwony bowl and bone republic ls1sa

Czy mój psiak naprawdę potrzebuje dodatkowej opieki?

Zawód petsittera staje się coraz bardziej popularny. Właściciele świadomi samopoczucia swoich psiaków pozostawianych na długie godziny samotnego spędzania czasu, coraz częściej decydują się na pomoc opiekuna. Petsitter nie tylko pilnuje psiaka aby ten nie zrobił sobie krzywdy pod nieobecność właścicieli. Zadba jednocześnie o zaspokojenie jego podstawowych potrzeb. Staje się on również przyjacielem naszego pupila, nierzadko tworząc z nim wspaniała relację. Dzięki petsitterowi nie tylko mamy pewność, że psiak jest bezpieczny ale i czuje się dobrze i komfortowo pod naszą nieobecność.

Warto jednak pamiętać, że nie dla każdego psa opieka petsittera będzie korzystna. Niektóre psy wyjątkowo cenią sobie chwile samotności i spokoju, których doświadczają podczas naszej nieobecności w domu. Próba zorganizowania im towarzystwa może przynieść wówczas zupełnie odmienny skutek. Psiak nieumiejący nawiązać więzi z petsitterem może czuć się niekomfortowo i nieswojo. W efekcie może stać się osowiały i apatyczny, stracić apetyt czy też chęć do zabawy.

Decydując się na pomoc petsittera zastanówmy się jakiej reakcji możemy się spodziewać ze strony psiaka. Weźmy pod uwagę jego usposobienie i charyzmę, a także łatwość nawiązywania kontaktów. Jeśli podejrzewamy, że psiak nie będzie zadowolony z opiekuna nie powinniśmy zatrudniać petsittera. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnego stresu. Jeśli jednak wizja samotnego pozostania w domu jest dla twojego pupila źródłem lęku i strachu to pomoc w postaci opieki petsittera może okazać się nieoceniona.

Zdjęcie Klaudii

Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów
Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (No Ratings Yet)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Posty, które mogą Cię zainteresować

Elementy odblaskowe w szelkach Twojego psa

Po zmroku widoczność twojego pieska podczas waszych wspólnych spacerów drastycznie spada. Zadbaj o bezpieczeństwo twojego czworonożneg...

Spacer z psem w deszczu

Spacery z psiakiem w deszczowe dni są dla ciebie czymś stresującym? Chcąc tego uniknąć musisz dobrze przygotować swojego czworonożne...