Petsitter - czym zajmuje się psi opiekun - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Petsitter – czym zajmuje się psi opiekun

Petsitter zajmuje się opieką psiak podczas naszej nieobecności w domu. Dba aby pupil zaspokoił swoje podstawowe potrzeby ale również spędza wraz z nim aktywnie czas. Pies nie musi  czuć się dłużej osamotniony dzięki towarzystwu swojego nowego opiekuna.

pies z zabawką na kocu

Petsitter – kto to taki?

Petsitter to nikt inny jak opiekunka lub opiekun naszego psiaka. Dla wielu zawód ten wydaje się być banalnie prosty. Gdzie może tkwić trudność podczas wyprowadzania psa na spacery, zabawy z nim czy podawaniu jedzenia. W rzeczywistości petsitter to ktoś na kim ciąży ogromna  odpowiedzialność. Osoba pełniąca tę funkcję zobowiązana jest zadbać o psiaka, zarówno o jego podstawowe potrzeby jak i samopoczucie. Wbrew pozorom jest to zadanie niełatwe, wymagające w pełni zaangażowania i umiejętnego podejścia do naszych czworonożnych przyjaciół. Dlatego też bycie petsitterem wymaga cechowania się między innymi cierpliwością, obowiązkowością, a przede wszystkim ogromną empatią do zwierząt.

Dobry petsitter czyli jaki?

Czym powinien charakteryzować się petsitter aby bez obaw powierzyć mu pod opiekę swojego ukochanego pupila? Pożądanych cech jest kilka. Warto jednak poznać je wszystkie aby z pełną świadomością podjąć decyzję o odpowiednim opiekunie dla naszego psiaka.

  • poprawne odczytywanie potrzeb psa

Każdy psiak jest inny i inaczej okazuje swoje potrzeby. Umiejętne zrozumienie jego pragnień to jedno z podstawowych zadań należących do petsittera. Indywidualny charakter psiaka to jednak nie tylko odmienne informowanie o swoich potrzebach ale także różnica w ich istocie i intensywności. Zależnie od charakteru pupila, tego czy uwielbia sport czy też jest typowym kanapowcem, a także jego potrzeb socjalizacji, będzie on wymagał innej formy spędzenia wolnego czasu. Rolą opiekuna jest dostosowanie intensywności spędzanych wspólnie godzin do uosobienia psa.

  • oparcie w sytuacjach kryzysowych

Podczas sprawowania opieki nad psiakiem może zdarzyć się wiele nieprzewidzianych sytuacji. Umiejętność radzenia sobie w stresie i rozwiązywania niespodziewanych problemów to jedna z ważniejszych umiejętności petsittera. Powierzając swojego pupila pod opiekę innej osobie dobrze mieć pewność, że jest on bezpieczny. Zarówno znajomość psiej pierwszej pomocy jak i schemat postępowania w czasie nieszczęśliwego wypadku to kluczowa wiedza przydatna do odpowiedzialnej opieki nad psem. Dobrze przygotowany petsitter poradzi sobie w każdej z tych sytuacji.

  • nauczyciel i przewodnik

Wspólne spędzanie dnia z psem  nie musi opierać się jedynie na spacerach czy zabawie w parku. Nauka nieznanych dotychczas popisów czy też poprawnego reagowania na polecenia, to doskonały sposób na adaptację wolnego czasu. Odpowiednio przemyślana równowaga między zabawą, a edukacją wpływa pozytywnie na samopoczucie psiaka.

  • przyjaciel

Spędzając długie godziny ze swoim podopiecznym petsitter staje się w oczach psiaka osobą niezwykle mu bliską. Postrzega go niemal jak część rodziny. Ważne jest aby pupil czuł, że z opiekunem bądź opiekunką łączy go przyjazna więź. Psiak będzie czuł się bardziej komfortowo i spokojnie wiedząc, że zostaje pod opieką osoby, której ufa i z którą czuje emocjonalne przywiązanie.

  • towarzysz zabaw

Psiak zostając pod opieką petsittera przede wszystkim powinien czuć się swobodnie i nie odczuwać presji. Wspólne gry i zabawy to bardzo ważny element dnia dla psiaka. Dlatego też dobrze jeżeli petsitter jest zaznajomiony z różnymi atrakcjami i aktywnościami przeznaczonymi dla psiaków. Zabawy powinny być dobierane bezpośrednio do wieku psa, jego charyzmy oraz sprawności fizycznej.

pies gryzie zabawkę

Dlaczego warto zatrudnić petsittera

Zatrudnienie petsittera, posiadającego wieloletnie doświadczenie, a także dodatkowe kwalifikacje i przebyte szkolenia stanowi niezbyt mały wydatek. Decydując się na zaangażowanie psiego opiekuna do regularnego pilnowania naszego pupila dobrze byśmy mieli pewność, że taka osoba będzie dla nas pomocna. Korzyści z zatrudnienia petsittera jest wiele.

Walka z psią samotnością

Jedną z najważniejszych cech jest brak ciągłej obawy o jego osamotnienie i przygnębienie w czasie gdy my jesteśmy długo poza domem. Dzięki towarzystwie osoby, która pod naszą nieobecność całą swoją uwagę poświęca pupilowi, nie musimy obawiać się jego reakcji na samotnie spędzony czas. Niektóre psy  odczuwają traumę związaną z samotnym pozostawaniem w domu.

Czas psiaka spędzony u siebie

Petsitter nie tylko opiekuje się pieskiem, ale co równie istotne zajmuje się nim w jego własnej przestrzeni. Psiak nie czuje się nieswojo zmuszany do codziennej zmiany miejsca. Dzięki temu, że spotkania z nowym opiekunem odbywać się będą w naszym domu i jego okolicy, pies dużo szybciej nawiąże z nim dobrą relację. Pies czuje się w swojej przestrzeni komfortowo i spokojnie. W domu ma swój własny kąt, gdzie może się schować w razie zdenerwowania czy uczucia lęku. Otuchy dodają mu ulubione zabawki czy ukochany kocyk. Nie musi dostosowywać się do zasad panujących w nowym, nieznanym środowisku.

Mniejsze ryzyko zachorowania

Decydując się na umieszczenie psiaka podczas naszej nieobecności w psim hotelu bądź podobnym miejscu musimy pamiętać o tym, że pupil jest narażony na choroby, którymi zarazić się może od innych psów. Opieka petsittera choć częściowo przeciwdziała temu problemowi. Oczywiście pieski narażone są na wirusy niemal wszędzie, jednakże domowa opieka i spacery na znajomym terenie nieco zmniejszają ryzyko infekcji.

Dostosowanie do indywidualnych potrzeb psiaka

Petsitter dba o to, aby psiak aktywnie spędzał czas w ciągu dnia. Potrafi ocenić kondycję fizyczną psiaka i dobrać odpowiedni dla niego poziom codziennej aktywności. Pestitter będzie wspierać witalność psa poprzez gry i zabawy, tak aby pupil nie czuł się przytłoczony obowiązkiem wykonywania ćwiczeń. Radość ze wspólnej zabawy na świeżym powietrzu to gwarancja przyjemnego snu wieczorową porą.

Czy mój psiak naprawdę potrzebuje dodatkowej opieki?

Zawód petsittera staje się coraz bardziej popularny. Właściciele świadomi samopoczucia swoich psiaków pozostawianych na długie godziny samotnego spędzania czasu, coraz częściej decydują się na pomoc opiekuna. Petsitter nie tylko pilnuje psiaka aby ten nie zrobił sobie krzywdy pod nieobecność właścicieli. Zadba jednocześnie o zaspokojenie jego podstawowych potrzeb. Staje się on również przyjacielem naszego pupila, nierzadko tworząc z nim wspaniała relację. Dzięki petsitterowi nie tylko mamy pewność, że psiak jest bezpieczny ale i czuje się dobrze i komfortowo pod naszą nieobecność.

Warto jednak pamiętać, że nie dla każdego psa opieka petsittera będzie korzystna. Niektóre psy wyjątkowo cenią sobie chwile samotności i spokoju, których doświadczają podczas naszej nieobecności w domu. Próba zorganizowania im towarzystwa może przynieść wówczas zupełnie odmienny skutek. Psiak nieumiejący nawiązać więzi z petsitterem może czuć się niekomfortowo i nieswojo. W efekcie może stać się osowiały i apatyczny, stracić apetyt czy też chęć do zabawy.

Decydując się na pomoc petsittera zastanówmy się jakiej reakcji możemy się spodziewać ze strony psiaka. Weźmy pod uwagę jego usposobienie i charyzmę, a także łatwość nawiązywania kontaktów. Jeśli podejrzewamy, że psiak nie będzie zadowolony z opiekuna nie powinniśmy zatrudniać petsittera. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnego stresu. Jeśli jednak wizja samotnego pozostania w domu jest dla twojego pupila źródłem lęku i strachu to pomoc w postaci opieki petsittera może okazać się nieoceniona.

Autor: Dawid

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

pies ze smyczą w zębach siedzi na kamiennych schodach

Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Nauczanie dorosłego psa chodzenia na smyczy to zadanie wymagające zaangażowania, konsekwencji i cierpliwości. Kluczowe są spokojne podejście, dostosowanie metod do indywidualnych potrzeb psa oraz systematyczne nagradzanie pozytywnego zachowania. Warto pamiętać, że każdy pies jest inny i może wymagać odmiennego podejścia, a postępy mogą być stopniowe. Wnioskiem jest też fakt, że nauka nowych zachowań u dorosłego [...]

Czytaj dalej… from Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Czytaj dalej
pies biegnie w wodzie zabawa

Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Zabawy w wodzie nie tylko dostarczają rozrywki, ale także stanowią doskonałą formę ćwiczeń fizycznych, które wspierają zdrowie i kondycję psa. Dodatkowo, interakcja właściciela z psem podczas takich zabaw wzmacnia więź między nimi, co może przyczynić się do lepszej komunikacji i zrozumienia. Jednak istotne jest zachowanie ostrożności podczas zabaw w wodzie, zwłaszcza jeśli pies nie jest [...]

Czytaj dalej… from Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Czytaj dalej
pies siedzi na poduszce

Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Nadmiernie szczekające psy mogą w ten sposób wyrażać swoje potrzeby, a ich szczekanie może wynikać z różnych przyczyn, takich jak nuda, stres czy brak odpowiedniej aktywności. Kluczem do rozwiązania problemu jest zrozumienie potrzeb psa. Istotne jest indywidualne podejście do każdego psiaka, uwzględnienie jego charakteru i upodobań, a także trenowanie z pupilem umiejętności opanowywania jego potrzeby [...]

Czytaj dalej… from Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup