Opieka nad szczeniakiem to coś więcej niż wspólne spędzanie czasu na zabawie. Nauka nowych umiejętności jest również bardzo ważna w prawidłowym rozwoju pieska. Kiedy jednak jest dobry moment, aby rozpocząć szkolenie małego szczeniaka? Powinno się to odbyć najwcześniej po ukończeniu trzeciego miesiąca życia.
Czego się dowiesz z tego artykułu:
- Szkolenie szczeniaka to dobry pomysł
- Ważne, aby oprócz szkolenia szczeniak miał dużo czasu na zabawę
- Szkolenie nowych umiejętności powinno się rozpocząć najwcześniej od trzeciego miesiąca życia
Szkolenie szczeniaka
Opieka nad szczeniakiem, szczególnie jeśli jest to twój pierwszy pupil, może wydawać się być czymś bardzo trudnym i skomplikowanym. Nic bardziej mylnego. Kluczowe jest jednak dobre przygotowanie i posiadanie wiedzy na temat wychowania psów. Jeśli nie masz pewności jak zachować się w danej sytuacji, to nie bój się pytać. Gwarantuje ci, że inni psi opiekunowie chętnie we wszystkim ci pomogą.
Jeśli masz jakieś pytania dotyczące wychowania psa, a nie znalazłaś na nie odpowiedzi w moich artykułach, to zostaw je w komentarzu na końcu artykułu. Z ogromną chęcią postaram się ci pomóc.
Jedną z zagwozdek, przed którą często stają początkujący psi opiekunowie jest pytanie, kiedy powinno się rozpocząć szkolenie szczeniaka. Jestem pewna, że każdemu zależy na tym, aby jego psiak jak najszybciej opanował podstawowe umiejętności przydatne w codziennym życiu.
Jednak kiedy jest ten odpowiedni moment, aby twój mały psiak mógł rozpocząć naukę nowych umiejętności? Kiedy jest na to gotowy? Właśnie na te i inne pytania odpowiem w tym artykule.
Czy powinno się szkolić psa
Często zadajecie mi pytania, czy szkolenie psa jest w ogóle czymś dobrym. Jedna z was zapytała się mnie, czy będzie czymś złym, jeśli nie będzie uczyła swojego pieska żadnych sztuczek. Myślę, że duża część psich opiekunów może zadawać sobie takie pytania. Dlatego w pierwszej kolejności chciałabym poruszyć właśnie tą kwestię.
Przede wszystkim powinniśmy mieć na uwadze fakt, że szkolenie psa nie polega jedynie na nauce wykonywania przez niego sztuczek. Podczas treningu uczysz twojego czworonożnego przyjaciela dyscypliny, poprawnego reagowania na twoje polecenia oraz skupiania swojej uwagi na jednej aktywności.
Dla mnie szkolenie psa to przede wszystkim nauka wzajemnego zrozumienia i lepszego poznania się z pieskiem. W głównej mierze dlatego, że nie uczę mojego pieska bezsensownych umiejętności. Staram się, aby nasze wspólne treningi wpływały na rozwój inteligencji mojego psa. Nie zależy mi na tym, aby wykonywał śmieszne polecenia, a raczej aby nasze codzienne życie było łatwiejsze.
Dlatego przede wszystkim uważam, że powinniśmy potrafić rozróżniać to, że czym innym jest nauka wykonywania poleceń, od uczenia psiaka sztuczek i trików.
Oczywiście to nie jest tak, że ucząc psa sztuczek robimy mu krzywdę. Jednak zanim podejmiesz się takiej aktywności z psem to upewnij się, czy potrafi on poprawnie reagować np na polecenia zostaw czy do nogi. Jest kilka psich umiejętności, których opanowanie, przez pieska będzie miało bezpośredni wpływ na jego codzienne zachowanie.
W stresującej, nieprzewidzianej sytuacji zdecydowanie ważniejsze jest to, aby psiak potrafił przyjść do nas na zawołanie niż wykonać sztuczkę.
Kiedy powinno się zacząć szkolenie szczeniaka
Okres, który jest odpowiedni na szkolenie szczeniaka zależy od poziomu rozwoju twojego czworonożnego przyjaciela. Jeśli masz pod swoją opieką nowonarodzonego pieska, który ma dopiero kilka dni, to zdecydowanie nie jest to dobry moment na rozpoczęcie treningów. Ciało pieska jest wówczas bardzo delikatne, znajduje się w fazie intensywnego wzrostu. Dostarczanie bodźców w postaci treningu byłoby wówczas niewskazane.
Na tym etapie zaleca się zadbanie o dobre samopoczucie pieska i poczucie bezpieczeństwa. Możesz dużo głaskać i w delikatny sposób przytulać pieska. Jest to dla szczeniaka bardzo ważne. Pozwól mu w sposób spokojnie i powolny poznawać otaczający go świat. Czas na rozpoczęcie wspólnych treningów i aktywności jeszcze przed wami.
Gdy psiak ukończy 3 miesiąc życia, to jest to dobry moment, aby w spokojnym tempie rozpocząć naukę nowych umiejętności. W pierwszej kolejności skupmy się na dość prostych poleceniach. Nie możesz oczekiwać, że tak mały szczeniak będzie w stanie zrozumieć i z powodzeniem odtworzyć skomplikowane komendy.
W pierwszej kolejności możesz nauczyć psiaka reagowania na swoje imię. Jest to dość łatwa do opanowania przez pieska umiejętność, a jednocześnie nie stanowi dla niego wyzwania pod względem fizycznym.
Chciałabym, abyś jednak wiedziała, że jeśli twój trzymiesięczny szczeniak nie będzie potrafił wykonywać poleceń, których próbujesz go nauczyć, to coś jest z nim nie w porządku. Każdy piesek jest inny i może rozwijać się w nieco innym tempie. Dlatego jeśli twój piesek będzie miał trudności z opanowaniem poleceń, to nie jest to niczym niepokojącym.
Przede wszystkim zastanów się, czy aby na pewno, to co chcesz mu przekazać będzie dla niego zrozumiałe na tym etapie życia.
Kiedy szkolenie szczeniaka będzie złym pomysłem
Oczywiście są również momenty, w których szkolenie szczeniak będzie dość kiepskim pomysłem. Może mieć to miejsce wówczas, gdy psiak ma problemy zdrowotne. W przypadku szczeniaków, na początkowym etapie życia, gdy ich układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, pieski mogą mieć tendencję do łapania mniejszych lub większych infekcji.
Pamiętam jak było to w przypadku mojego psiaka, gdy był mały. Jego uszy są oklapnięte, przez co w początkowych miesiącach mojej opieki na nim, zdarzało mu się mieć zapalenie ucha. Dziś już na szczęście nie ma tego problemu.
W takich sytuacjach najważniejsze jest zdrowie psiaka. Nie jest to dobry moment, aby próbować szkolić pupila. Pamiętaj, że nic się nie stanie jeśli twój czworonożny przyjaciel opanuje sztukę załatwiania swoich spraw na zewnątrz tydzień później. Jeśli zagrożone jest jego zdrowie i dobre samopoczucie
Dobrze jest również mieć na uwadze fakt, że szczeniaki chcą przede wszystkim spędzać swój wolny czas na zabawie. Zdaje sobie sprawę z tego, że z pewnością każdemu psiemu opiekunowi zależy na tym, aby jego piesek szybko opanował podstawowe umiejętności. Jednak uważam, że nie powinniśmy robić to kosztem szczęśliwego czasu szczenięcego.
Jeśli widzisz, że twój mały psiak jest już wyraźnie znudzony nauką nowych umiejętności, to jest to sygnał, że przyszedł czas na przerwę. W takiej sytuacji dobrze jest mieć pod ręką ulubioną zabawkę pieska. W przypadku mojego pupila jest to sznurowy bullet od Bowl&Bone.
Jeśli podczas wspólnego treningu widzę, że jego skupienie i zaangażowanie zaczyna mocno spadać, to rozpoczynamy przerwę i zabawę. Bardzo ważne jest jednak to, aby wyraźnie rozgraniczyć czas na zabawę od treningu. Jeśli te dwie strefy będą na siebie zachodzić, to twój czworonożny przyjaciel może być zdezorientowany.
Zabawka dla psa |BULLET niebieski
Równowaga pomiędzy treningiem a zabawą
Podstawą szczęśliwego szczenięcego okresu życia pieska jest równowaga pomiędzy nauką, a zabawą, z naciskiem na to drugie. Będziesz mieć jeszcze wiele czasu w późniejszym etapie życia pieska, aby nauczyć go różnych umiejętności. Pozwól mu cieszyć się z tego wyjątkowego czasu w jego życiu.
Kiedy zaczęłaś uczyć swojego pieska nowych umiejętności? Napisz mi swoją odpowiedź w komentarzu poniżej.
Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.