×

Brak produktów w koszyku.

Obroża czy szelki dla psa – co wybrać

6 minutes


Częstą zagwozdką psich właścicieli jest podjęcie decyzji, co będzie bardziej odpowiednie dla ich pupila - szelki czy obroża? Chcąc zdecydować dobrze należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. To czy w przypadku twojego pupila sprawdzi się obroża czy też szelki zależy od jego codziennej aktywności, budowy ciała, a także wieku.
szelki dla psa candy red blue bowl and bone republic ls2sa

Obroża czy szelki dla psa

Częstym dylematem świeżo upieczonych właścicieli psiaków jest odpowiedź na pytanie, co jest lepsze, obroża czy szelki dla psa. Zdania na ten temat są bardzo podzielone, dlatego niezwykle trudno o jednoznaczną odpowiedź, która będzie uniwersalna i odpowiednia dla każdego psiaka.

Dlaczego więc tak trudno jednoznacznie określić wyższość szelek nad obrożą, bądź też wręcz przeciwnie, obroży na szelkami? Dzieje się tak, ponieważ jest to kwestia bardzo indywidualna każdego czworonoga. To która opcja będzie dla niego wygodniejsza zależy od jego rasy, wielkości oraz budowy ciała, a także wieku.

Istotną kwestią jest również to, do jakiego rodzaju aktywności będzie wykorzystywana owa uprząż do smyczy, czy jedynie do wspólnych spacerów po parku, czy też może treningów.

Kierując się kilkoma zasadami, które ci przedstawię z pewnością podejmiesz dobrą decyzję stojąc przed wyborem – obroża czy szelki dla psa?

Szczeniak powinien nosić obrożę

Szczenięta są wyjątkowo wrażliwe na wszelkiego rodzaju czynniki zewnętrzne. Ich ciało wciąż się rozwija, rośnie, a co za tym idzie jest bardzo delikatne i podatne na urazy. Z tego też powodu w przypadku szczeniaków zaleca się wybór obroży.

Dlaczego? Wynika to z faktu, że szelki mogą negatywnie wpływać na postawę bardzo młodego psiaka, która w tym wieku nie jest w pełni unormowana.

obroza dla psa monaco chocolate bowl and bone republic ls3sa

Ponadto zdecydowanie łatwiej, a przede wszystkim bezpieczniej jest zapanować nad niesfornym psiakiem, który nie potrafi jeszcze poprawnie zachowywać się podczas spacerów.

Wiadomym jest, że młody pies niepotrafiący jeszcze chodzić na smyczy będzie wyrywał się i ciągnął. W przypadku gdyby ubrany był w szelki to takie zachowanie mogłoby nawet w skrajnych przypadkach powodować uszkodzenie żeber malucha.

Dlatego też u małych psiaków z uwagi na ich zdrowie oraz bezpieczeństwo zaleca się wybór obroży. Oczywiście jeśli piesek już podrośnie bez obaw możemy przejść na szelki nawet jeśli uprzednio pupil nosił jedynie obroże.

Dla starszego psa lepsze są szelki

Sytuacja psich seniorów wygląda wręcz odwrotnie niż ma to miejsce w przypadku szczeniaków.

szelki smycz dla psa active red bowl and bone republic ls2sa

U pupili w podeszłym wieku zalecanym wyborem na codzienne spacery są szelki dla psa. Wynika to z faktu, że wraz z wiekiem tchawica u psów traci swą pierwotną elastyczność. Przez to noszenie obroży może powodować u nich uczucie dyskomfortu podczas oddychania.

Ponadto szelki są zalecane w przypadku zwyrodnienia stawów lub też innych problemów z kręgosłupem u czworonogów.

Obroża dla psa – wady i zalety

Do niedawna to właśnie obroża wiodła prym wśród akcesoriów dla psów na spacer. Rynek akcesoriów dla naszych piesków jest bogaty w różnego rodzaju obroże, o różnym kroju, kształcie, materiale czy też wykończeniu.

Ogrom możliwości wyboru może przytłoczyć, dlatego też ważnym jest, aby decyzje o wyborze obroży dla psa podejmować w pełni świadomie i przemyślanie.

Zalety obroży dla psa

Ogromną zaletą psiej obroży jest fakt, że umożliwia ona sprawowanie nieco większej kontroli nad psiakiem niż ma to miejsce w przypadku szelek. Jest to szczególnie istotne, gdy nasz psiak dopiero co uczy się poprawnego chodzenia na smyczy, a jest przy tym wyjątkowo oporny. Obroża bardzo dobrze sprawdza się w przypadku dużych i silnych psów.

obroza dla psa monaco mustard bowl and bone republic ls3sa

Jest również ułatwieniem w zapanowaniu nad zachowaniem psiaka o żywiołowym i nieco agresywnym uosobieniu. Pozwala na sprawowanie większej kontroli nad psim urwisem.

Dodatkowo obroża nadaje psiakowi stylu i elegancji. Chcąc osiągnąć ten efekt polecam ci obroże MONACO od Bowl&Bone Republic.

Wady obroży

Niekwestionowaną wadą obroży dla psa jest fakt bardziej miejscowego rozłożenia nacisku i odczucia większego dyskomfort podczas jej noszenia.

Należy pamiętać, że źle dobrany rozmiar może powodować otarcia na szyi pieska, a w skrajnych wypadkach nawet podduszenia.

Szelki dla psa – wady i zalety

Szelki dla psa stosunkowo od niedawna stanowią stały element rynku akcesoriów dla psiaków. Nie mniej jednak bardzo szybko zebrały ogromną ilość wielbicieli.

W jakich sytuacjach sprawdzą się lepiej, a w jakich gorzej niż klasyczna obroża?

Zalety szelek dla psa

Przede wszystkim należy wspomnieć o tym, że szelki stanowią nieodzowny element wyposażenia psiaka, który jest wyjątkowo aktywny fizycznie. Podczas wspólnych treningów szelki sprawdzają się doskonale i są w tej kwestii bezkonkurencyjne w zestawieniu z obrożą.

Przykładem szelek, które idealnie sprawdzają się podczas wspólnego uprawiania sportu z psem jest linia ACTIVE od Bowl&Bone Republic.

Pies west terrier

Szelki to również wskazany wybór w przypadku psów o krótkiej szyi, u których to noszenie obroży byłoby wyjątkowo niekomfortowe. Pozwalają psiakowi na pełną, nieskrępowaną swobodę ruchów.

Szelki i ich wady

Dobór odpowiedniego rozmiaru szelek jest nieco trudniejszy i bardziej wymagający niż w przypadku obroży. Co więcej, źle dobrane szelki, dodatkowo wykonane ze słabej jakości materiałów, mogą powodować otarcia na ciele psiaka.

Psy o nieco mniej standardowych wymiarach mogą mieć problem z dostępnością odpowiedniego rozmiaru dla siebie. Bardzo małe, wyjątkowo bojaźliwe pieski mogą czuć się nieco przytłoczone konstrukcją szelek.

Wadę szelek może również stanowić ich sposób zakładania w przypadku, gdy nasz pupil jest wyjątkowo niesforny i ruchliwy.

Więc lepsze będą szelki czy obroża dla psa?

Stojąc przed wyborem szelek bądź też obroży dla psa warto przede wszystkim wziąć pod uwagę potrzeby naszego psiaka, jego uosobienie ale również w głównej mierze posturę i budowę ciała.

Nie bój się eksperymentować, pozwól pieskowi na własnej skórze wypróbować oba rozwiązania i zadecydować, w którym czuje się lepiej. Obserwuj jego zachowanie i samopoczucie podczas wspólnych spacerów. W żadnym wypadku nie powinieneś zmuszać psa do noszenia czegoś w czym będzie czuł się nieswojo.

Zarówno obroża jak  szelki dla psa są dobrym rozwiązaniem. Jeśli zostaną odpowiednio dobrane z pewnością twój psiak będzie czuł się w nich dobrze i wygodnie bez względu na to, którą opcję dla niego wybierzesz.

Zdjęcie Klaudii

Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów
Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
oddanych głosów: 4
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Posty, które mogą Cię zainteresować

Najlepsze zabawki dla małego psa

Zabawka dla małego psa nie powinna być dla niego zbyt duża. W przeciwnym wypadku piesek będzie miał trudność z zabawą, a nawet przen...

Jakie twój pies powinien mieć zabawki

Psie zabawki mogą mieć naprawdę wiele funkcji. Jeśli twój psiak lubi spędzać z tobą czas to dobrym wyborem będzie zakup szarpaka w ...