×

Brak produktów w koszyku.

O czym śni mój pies?

Czy zastanawiałeś się kiedyś o czym psy mają sny? A jeżeli coś im się śni to co to może być? Pewnie kość :) Jest to jak najbardziej możliwe :)
legowisko dla psa loft grey szare zabawka bax rex duckie bowl and bone republic ls2a

Sny mojego psa

Życie z czworonożnym przyjacielem u boku wciąż nieustannie mnie zaskakuje. Gdy myślę, że moja wiedza na temat psów jest już naprawdę duża, to zawsze znienacka trafiam na temat, który do tej pory był mi zupełnie obcy. Tak też było ostatnio, gdy mój psiak podczas snu zaczął dość intensywnie ruszać łapkami. Co prawda wiem, że jest to powszechne i normalne zachowanie wśród psów, jednak nigdy do tej pory nie zastanawiałam się głębiej nad tym zjawiskiem.

Wówczas zadałam sobie pytanie, czy mój pupil potrafi śnić? Jeśli tak, to jak wyglądają sny psa?

Czy pies potrafi śnić

Odpowiedz na to pytanie jest niejednoznaczna. Choć przeprowadzono wiele badań skupiających się na śnie psa, to mogą one jedynie po części przedstawiać to, co wówczas dzieje się w umyśle czworonoga. Dlaczego?

Odpowiedz na to pytanie jest bardzo prosta. Jedynym, rzetelnym potwierdzeniem tego, co naprawdę widzi psiak podczas snu mogłaby być jego osobista refleksja, co jak wiemy jest raczej mało możliwe. Psiaki bowiem nie mogą podzielić się z nami swoimi sennymi przeżyciami.

Nie mniej jednak obserwacja psiego zachowania, gdy ten kładzie się spać pozwala nam zakładać, że wówczas jego umysł kreuje możliwość śnienia. Na jakiej więc podstawie twierdzimy, że nasz psiak śni?

instagram magdalena.mska kocyk dla psa nap grey obroza monaco mustard bowl and bone republic lssa02

Zazwyczaj, gdy piesek wchodzi w głębszą fazę snu możemy z łatwością zaobserwować drobne ruchy oraz wydawane przez niego dźwięki. Wówczas podczas snu psiak może lekko ruszać łapkami w taki sposób jakby właśnie był w trakcie biegu. Dodatkowo możemy również usłyszeć pomrukiwanie pupila, warczenie, a niekiedy nawet piszczenie. Ostatnio udało mi się nawet zaobserwować, że mój piesek podczas snu marszczy nos tak jakby właśnie węszył.

Obserwacja tego jak piesek biegnie podczas snu jest dla mnie mocno rozczulająca. Jednakże, gdy słyszę, że pupil zaczyna cichutko popiskiwać to mimo, że wiem iż w rzeczywistości nie dzieje mu się żadna krzywda, to jest mi bardzo smutno.

Różnica między snem psa a człowieka

Zarówno w przypadku ludzi jak i psiaków wyróżnić możemy dwie główne fazy snu. Faza pierwsza nazywana NREM rozpoczyna się tuż po naszym zaśnięciu. Po pewnym czasie przechodzimy w fazę REM, w której to nasz sen jest najbardziej głęboki i umożliwia nam pełen relaks i odpoczynek. To właśnie wówczas w umyśle człowieka, ale również psiaka, pojawiają się sny.

Pierwszą różnicą jest długość przechodzenia z fazy NREM do REM. W przypadku naszych czworonożnych przyjaciel proces trwa znacznie krócej niż ma to miejsce podczas naszego snu. Człowiek zapada w sen głęboki po upływie mniej więcej 90 minut. U psów ma to miejsce już po około 20 minutach. Jak więc możemy zauważyć psiak zdecydowanie szybciej niż my wkracza w fazę REM.

Kolejną dość znaczącą różnicą występującą pomiędzy snem człowieka i psiaka jest jego czas trwania. Chcąc być w pełni wypoczęty potrzebujesz mniej więcej 8 godzin snu w ciągu dnia.

Jak z pewnością zauważyłeś nasze psiaki przesypiają znacznie dłużej. W ciągu dnia psy potrafią spędzić nawet do 15 godzin na spaniu. Oczywiście dokładna długość snu jest kwestią indywidualną każdego psiaka, ale średnia jest znacznie dłuższa niż u ludzi.

Czy można budzić psa

Sny psa bywają różne, mogą być dobre i złe. Co więc powinniśmy zrobić w przypadku, gdy po zachowaniu naszego pupila możemy wywnioskować, że znajduje się właśnie w trakcie koszmaru? Czy możemy go zbudzić? Odpowiedź brzmi – lepiej nie. Pewnie zastanawiasz się dlaczego. Po pierwsze nie mamy pewności czy na pewno dobrze odczytaliśmy zachowanie psiaka podczas snu. Istnieje szansa, że wydaliśmy mylną opinię w tej sprawie.

instagram sarakisala peppa legowisko dla psa urban grey bowl and bone republic lssa03

Sny psa pojawiają się, gdy ten znajduje się w fazie REM. Wówczas to jego organizm ma możliwość na pełną regenerację i relaks. Jeśli wybudzimy psiaka znajdującego się właśnie w środku tej fazy to jego sen będzie mniej efektywny i znacznie obniży się jego jakość.

Kolejny nie mniej ważnym powodem, dlaczego nie powinniśmy przeszkadzać psiakowi, gdy śpi jest fakt, że nagłe przerwanie snu sprawi, że będzie on mocno zdezorientowany zaistniałą sytuacją. Niespodziewane wyrwanie go z fazy REM jest bardzo nieprzyjemnym uczuciem, którego z pewnością ty również miałeś okazję kiedyś doświadczyć. Nie możemy przewidzieć co w danym momencie śniło się pieskowi i jak zareaguje on w pierwszej chwili po przebudzeniu. Być może w jego umyśle znajdował się on właśnie w samym środku konfliktu. Kilka pierwszych sekund po wybudzeniu może wciąż traktować jako sen i wykonać niekontrolowany atak.

Jeśli naprawdę musisz obudzić śpiącego pupila to zrób to za pomocą nawoływania. Psiak z pewnością usłyszawszy swoje imię wypowiadane przez opiekuna wybudzi się nawet ze smacznego snu.

Jak poprawić jakość snu psa

Jak już pewnie wiesz sen odgrywa ważną rolę w procesie regeneracji organizmu psiaka. To właśnie wtedy nasz pupil ma szansę w pełni odpocząć i zrelaksować się.  Tak więc jeśli tylko mamy taką możliwość warto poprawić jakość snu naszego pupila. Bardzo ważnym czynnikiem jest dobór odpowiedniego legowiska.

Jeśli chcesz wiedzieć jak wybrać odpowiednie posłanie dla swojego czworonoga zachęcam Cię do zapoznania się z postem poświęconym w pełni temu tematowi – Jak dobrać odpowiednie legowisko dla psa.

Moim ostatnim odkryciem są wszelkiego rodzaju śpiworki dla psów. Mój psiak je wprost uwielbia. Pośród jego faworytów są śpiworki  BLISS od Bowl&Bone Republic. Jego miękkie i przyjemne wnętrze sprawia, że mój pupil zasypia w mgnieniu oka.

A Ty jak myślisz? O czym twój psiak śni podczas popołudniowej drzemki?

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
oddanych głosów: 3
Loading...
Posty, które mogą Cię zainteresować
zabawka dla psa duckie bowl and bone republic ls1sa blog

Co mówi psi ogon – komunikacja psa

Czy wiesz jakie emocje przekazuje pies poprzez ruch swoim ogonem? Jest to podstawa komunikacji każdego psiaka. Za pomocą swojego ogona pie...
ubranko sweterek dla psa snowflake bowl and bone republic ls2sa

Jakie jest znaczenie pory roku dla psa

Czy wiesz jakie znaczenie ma pora roku dla psa? Oczywiście, nie dla każdego czworonoga zmiana pór roku będzie odgrywała w życiu równi...