O czym myśli pies - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

O czym myśli pies

Twój pies potrafi myśleć, jednak nie do końca w taki sposób, jak może ci się to wydawać. Myśli psa nie opierają się na wspomnieniach, a tworzeniu w głowie skojarzeń wywołanych różnymi sytuacjami, przedmiotami, czy też spotkanymi osobami.  Myśli twojego psiaka mogą dotyczyć zarówno pozytywnych dla nich sytuacji, jak i negatywnych.

Zastanawiasz się czasem o czym myśli twój czworonożny przyjaciel? Mi bardzo często to się zdarza. Myśli psów powstają w nieco inny sposób niż ma to miejsce w przypadku ludzi. Jednak warto wiedzieć, ze twój mały piesek również posiada pewnego rodzaju zdolność myślenia.

Czego się dowiesz z tego artykułu:

  • Psy myślą w inny sposób niż ludzie.
  • Myśli psa opierają się na wspomnieniach, a na skojarzeniach
  • Skojarzenia mogą wywoływać spotkani ludzie, przedmioty, czy sytuacje

O czym myśli pies 

Czy zastanawiałaś się kiedyś nad tym, o czym myśli pies? Patrząc w oczy swojego zamyślonego psiaka próbujesz odgadnąć, co kryje jego umysł? Jestem pewna, że tak, ja robię to bardzo często. Mój psiak jest moim przyjacielem i jego podejście do tego, co go otacza jest dla mnie bardzo ważne.

Pojęcie myśli jest bardzo trudne do jednoznacznego sklasyfikowania. Nie możemy przecież zapytać się swojego czworonoga, o czym myśli w danej chwili. Co więcej, nasuwa się tutaj z pewnością pytanie, dotyczące tego, czy psy w ogóle są w stanie myśleć.

Osobiście uważam, że jest to niezwykle ciekawy temat. Jako duża miłośniczka psów ale również i innych zwierząt, bardzo interesuje mnie sposób działania mózgu zwierzaków. Oczywistym jest to, że z pewnością działa nieco inaczej, niż w przypadku nas, ludzi. Dlatego też uważam, że ta odmienność sprawia, że zwierzęta i możliwość życia u ich boku jest tak fascynująca.

Czy pies potrafi myśleć

W pierwszej kolejności myślę, że warto  skupić się na tym, czy pies ma zdolność myślenia. Nie dla każdego przecież odpowiedź na to pytanie musi być tak oczywista. Jestem pewna, że chcesz więc dowiedzieć się, jak sprawa ta wygląda w rzeczywistości.

Psy potrafią myśleć, jednak odbywa się to w nieco inny sposób, niż w przypadku ludzi. Mianowicie ich tok myślenia opiera się na różnego rodzaju skojarzeniach. Podobnie wygląda sposób myślenia małych dzieci.

Pies widząc miskę, będzie myślał o jedzeniu, ponieważ jego mózg wytworzył w tej sytuacji właśnie takie skojarzenie. Podobnie ma to miejsce np wtedy, gdy twój czworonożny przyjaciel widzi smycz lub usłyszy od ciebie słowo spacer. Automatycznie w jego mózgu powstanie skojarzenie, które podpowie mu, że niebawem, czeka go wyjście na zewnątrz.

Tak więc nie można zaprzeczyć temu, że nasze pieski mają możliwość kreowania myśli przez swój mózg. Co prawda, nie wygląda to dokładnie tak samo, jak w przypadku ludzkich myśli, niemniej jest to bardzo ważna psia cecha.

Uważam, że umiejętność myślenia przez psy sprawia, że są one tak wyjątkowe. Sprawia, że czujemy się tak związani ze swoimi czworonożnym przyjacielem. Dbamy o to, aby czuły się jak najlepiej, ponieważ mamy świadomość tego, że są to w pełni indywidualne jednostki. Mają swój własny charakter, są rzeczy które sprawiają im radość, czy smutek.

Często obserwuje zachowanie mojego pieska. Lubię patrzeć na jego reakcje na dane sytuacji. Ciekawi mnie, jak zareaguje na nowe dla siebie doświadczenie, co o nim pomyśli. Jestem pewna, że jako psia miłośniczka masz podobnie w stosunku do swojego czworonożnego przyjaciela. Nasze pieski są częścią naszej rodziny, właśnie tak je traktujemy i są dla nas równie ważni.

O czym myśli twój pies 

Skoro wiemy, że pieski cechuje zdolność myślenia, to pewnie zastanawiasz się, o czym tak naprawdę myśli twój psiak. Oczywiście przypuszczam, że nigdy nie będziemy mieć co do tego pewności. Odczytywanie ludzkich myśli jest czymś niemożliwym. Tak więc w przypadku psiaków brzmi to również dość nierzeczywiście.

Z drugiej jednak strony są sytuacje, gdy to znając dobrze swojego czworonoga możemy z przypuszczalnie dość dużą precyzją przewidzieć co w danej chwili może myśleć nasz psiak, Jako opiekunka jestem pewna, że bardzo dobrze znasz swojego pieska. Wiesz jaka jest jego reakcja na daną sytuację, jakie przemawiają wówczas przez niego emocje i co za tym idzie, co może sobie wówczas myśleć na dany temat.

Tak więc skupmy się teraz na tym, w jaki sposób możesz starać się odczytywać myśli twojego psiaka.

Czy pies potrafi wspominać

Umysł psów nie ma możliwości melancholijnego wspominania ludzi czy sytuacji, które miały miejsce w jego życiu w przeszłości. Jeśli myślisz, że twój psiak kładzie się w swoim legowisku i wspomina wasze wspólne chwile, to niestety muszę cię rozczarować. Psiaki nie potrafią wspominać w taki sposób, jak robisz to ty czy ja.

Nie mniej jednak nie oznacza to, że psy nie zapamiętują tego, czego doświadczyły w przeszłości. Wręcz przeciwnie, twój psiak ma bardzo dobrą pamięć. Psy cechują się pamięcią emocjonalną. Gdy widzą lub doświadczają czegoś, co miało już miejsce w przeszłości i wywarło na nich duży wpływ, to momencie gdy sytuacja się powtarza, przypominają sobie dawne uczucia.

Sama obserwowałam to nie w przypadku mojego psiaka. Kiedyś podczas wspólnego spaceru w parku, mój czworonożny przyjaciel bardzo wystraszył się innego pieska, który nagle wyskoczył na niego zza krzaków. Choć nie zrobił mu żadnej krzywdy to jednak ta sytuacja bardzo została w pamięci mojego pupila.

Dziś za każdym razem gdy mijam to miejsce w parku, mój psiak zatrzymuje się i bacznie obserwuje przestrzeń dookoła. Jestem  pewna, że w tym momencie na swój pieski sposób myśli o tym wydarzeniu. Budzi ono w nim negatywne skojarzenia i skłania do zastanowienia się, co może zrobić, aby ta sytuacja więcej się nie wydarzyła.

Dla mnie jest to dowód na to, że psy potrafią wspominać, ale nie w dokładnie taki sam sposób, jak ludzie. Nie mniej jednak każdy człowiek, który ma kontakt z psem powinien mieć to na uwadze. Krzywdząc psa w jakikolwiek sposób, wpływa się na niego nie tylko w danej chwili. Taka sytuacja może zostać z psiakiem do końca jego życia i budzić w nim bardzo traumatyczne skojarzenia.

Myśli psa związane przedmiotami

Tak jak już wcześniej wspomniałam, myśli psa przede wszystkim opierają się na tworzeniu skojarzeń w jego głowie. Oczywiście nie muszą one wiązać się jedynie z negatywnymi sytuacjami. Jestem pewna, że w umyśle twojego pieska powstaje bardzo wiele niezwykle pozytywnych skojarzeń.

Pies widząc swoją miskę zaczyna myśleć o jedzeniu. Jest to naturalny i jak najbardziej zrozumiały mechanizm. W przypadku niektórych psów ze specyficzną budową kufy w takim momencie może pojawiać się również nadmierne ślinienie się.

Podobnie w sytuacji, gdy pies widzi swoją smycz. Mój psiak gdy tylko widzi, że sięgam po jego szelki, to czym prędzej ustawia się przy drzwiach wyjściowych czekając na wspólne wyjście.  Widok smyczy sprawia, że w jego głowie pojawia się myśl spacer.

Myśli psa działają również w podobny sposób nie tylko na widok jakiejś rzeczy. Ma to również swoje zastosowanie gdy wypowiadamy jakieś słowo. Gdy mój psiak słyszy słowo spacer, to dokładnie wie, czego się spodziewać. Nawet jeśli nie widzi w moim ręku smyczy, to samo wypowiedzenie tego słowa sprawia, że zaczyna radośnie podskakiwać.

Myśli twojego psiaka

Twój psiak jest istotą zdolną do myślenia. Jest to z pewnością jeden z powodów, dlaczego potrafimy stworzyć ze swoim psem tak silną więź.

A ty jak uważasz, o czym myśli twój psiak? Napisz mi swoje przypuszczenia w komentarzu poniżej.

Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

piesek w różowym sweterku

Jak fotografować swojego pieska – moje najlepsze wskazówki 

Fotografowanie psów to nie tylko umiejętność uchwycenia pięknych chwil z naszymi wiernymi towarzyszami, ale także sposób na wzmocnienie więzi między właścicielem, a psem. Warto poznać kilka technik, takich jak między innymi wykorzystanie naturalnego światła, cierpliwość podczas pracy z pupilem oraz kreatywne podejście do kadrowania, aby uzyskać udane i jak najpiękniejsze zdjęcia swojego czworonożnego przyjaciela. Czego [...]

Czytaj dalej… from Jak fotografować swojego pieska – moje najlepsze wskazówki 

Czytaj dalej
pies ubrany w plaszczyk dla psa brazowy

Dlaczego pies ucieka

Dla każdego psiego opiekuna uciekanie pupila jest czymś bardzo stresującym. Czasem psiak nie chce wcale opuścić swojego właściciela, a jedynie brakuje mu aktywnej rozrywki. Jednak niektóre pieski uciekają z chęci wolności i zobaczenia tego co nowe i nieznane. Czego się dowiesz z tego artykułu Pies ucieka Wiele zachowań naszych czworonożnych przyjaciół jest dla nas nie [...]

Czytaj dalej… from Dlaczego pies ucieka

Czytaj dalej
pies podczas spaceru siedzi z opiekunką z przyczepioną saszetką

Dlaczego pies liże właściciela

Wiele codziennych zachowań naszych czworonożnych przyjaciół jest nieprzypadkowych. To, że psiak zaczyna lizać swojego właściciela, czy to po twarzy, czy po rękach, jest spowodowane konkretnymi intencjami psa. Wśród nich możemy wymienić między innymi chęć psiaka zwrócenia na siebie uwagi. Czego się dowiesz z tego artykułu: Dlaczego pies liże właściciela  Często zachowanie naszych czworonożnych przyjaciół bywa [...]

Czytaj dalej… from Dlaczego pies liże właściciela

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup