×

Brak produktów w koszyku.

Najlepsza rasa psa dla dziecka

Zastanawiasz się jaki psiak najlepiej sprawdzi się przy dziecku? Przede wszystkim taki, który stanie się jego najlepszym i oddanym przyjacielem, który będzie cierpliwy i wyrozumiały dla niektórych zachowań bobasa.
Rasy psów dla dzieci

Rasa psa dla dzieci: jaka najlepsza?

Na wstępie trzeba zaznaczyć bardzo jasno wszystkim, że nowy psiak będzie szczególnym członkiem naszej rodziny, a nie jej dodatkiem. Należy uświadomić wszystkim, w szczególności dzieciom, że psiak to żywe stworzenie, którym trzeba się opiekować bez względu na pogodę, humor czy inne czynniki. Dlatego też jeśli decydujemy się na opiekę nad psiakiem jedynie ze względu na prośby naszych najmłodszych, warto poważnie przemyśleć tę decyzję i rozważyć wszystkie za i przeciw.

Opieka nad psem jest to bardzo odpowiedzialne i wymagające zaangażowania zadanie. Jest to bardzo ważna decyzja wprowadzająca do domu wiele radości, ale również dodatkowej odpowiedzialności na lata.

Jeśli decydujemy się na powiększenie naszej rodziny o czworonoga warto wybrać taką rasę, która dobrze czuje się w towarzystwie dzieci. Jednakże dokonując wyboru kierujmy się przede wszystkim cechami charakteru danej rasy, a nie chwilowymi upodobaniami dzieci. Co najważniejsze psiak powinien być dobrym kumplem i częścią naszej rodziny. Jaki pies dla dziecka sprawdzi się zatem najlepiej?

Jaka rasa psa dla dziecka: duża czy mała?

Częstym stereotypem powtarzanym przy wyborze rasy psa, który będzie wychowywał się w jednym domu wraz z dziećmi, jest preferencja niedużych czworonogów. Nie zawsze jest to jednak słuszne podejście. Dlaczego? Przekonaj się, jaka rasa psa dla dziecka sprawdzi się najlepiej.

Mały piesek

Jeśli zdecydujemy się na psiaka należącego do jednej z naprawdę niewielkich ras, istnieje możliwość, że dziecko niechcący skrzywdzi pupila. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć zachowania najmłodszych. Dziecko może postrzegać małego pieska jako jedną z zabawek i w efekcie ciągnąć czworonoga za uszy bądź ogon.

Dotyczy to przede wszystkim bardzo małych dzieci, które jeszcze nie potrafią w pełni pojąć otaczającego ich świata. Dlatego też w takim przypadku wybór takiej rasy psa dla dzieci jak chihuahua nie jest zbyt dobrym pomysłem.

Rasa psa dla dzieci

Duży pies

Z drugiej jednak strony rozważmy kwestię wyboru dużej rasy psa dla dzieci. Jest to często podejmowana decyzja przez rodziców posiadających duży dom z ogrodem. Wedle przeświadczenia większy rozmiar psa nie powinien stanowić problemu, gdyż będzie on miał do dyspozycji duży teren. Co za tym idzie, dziecko oraz pies nie będą znajdować się w tak częstej konfrontacji jak w przypadku niewielkiego mieszkania.

Pamiętajmy jednak, że duży psiak, nawet ten naprawdę łagodny, może wywoływać swoją posturą strach u dziecka. Dwulatek czy trzylatek może czuć się niepewnie lub nieswojo w towarzystwie dużego psiaka. Małe dziecko nie do końca będzie rozumiało, że ten duży, puchaty czworonóg może zostać jego najlepszym przyjacielem.

Wybór wielkości psiaka to sprawa bardzo indywidualna. Nie jesteśmy w stanie jednoznacznie określić wielkości psa, która będzie odpowiednia dla dzieci w każdym wieku. Przede wszystkim powinniśmy podejść do tematu racjonalnie, biorąc pod uwagę uosobienia naszego dziecka. Istotną kwestią jest poziom jego empatii względem zwierząt ale również bojaźliwość i strach przed nieznanym. Dopiero wówczas powinniśmy podejmować decyzję dotycząca wielkości naszego nowego członka rodziny.

Jaka rasa psa dla dziecka w danym wieku?

Charakter i potrzeby dziecka zmieniają się wraz z wiekiem. Tak więc może się tak zdarzyć, że nasz pięciolatek będzie lepiej dogadywał się z danym psiakiem niż dorastający nastolatek. Oczywiście nie oznacza to, że gdy nasze maleńkie dziecko zacznie dorastać powinniśmy zdecydować się na nowego psa. W żadnym wypadku! Podejmując rozważania na temat tego, jaka rasa psa dla dziecka jest najbardziej odpowiednia, bierzmy pod uwagę moment ich pierwszego spotkania i początku nawiązania się wspólnej relacji.

Rasa psów dla dzieci

Kilkuletnie dziecko

Decydując się na psiaka mając kilkuletnie dziecko pamiętajmy, że nie możemy oczekiwać od niego pełnej odpowiedzialności oraz pomocy przy pupilu. Przypuszczalnie zdecydowana większość obowiązków będzie spoczywać właśnie na nas. Nie mniej jednak pomoc przy opiece nad psem działa wspaniale na rozwój dziecka, pobudza w nim empatię i szacunek do zwierząt. Jakiego więc psiaka wybrać gdy mamy już kilkuletnie dziecko?

Jeśli celujemy w mniejsze psy warto wziąć pod uwagę takie rasy psów dla dzieci jak cavalier, cocker spanielu czy maltańczyk. Psiaki tych ras z pewnością okażą się dobrymi kumplami dla dziecka. Ich radosne i dość żywiołowe uosobienie dobrze sprawdzi się w kontakcie z równie energicznym dzieckiem. Wspólna zabawa przyniesie wiele radości zarówno dziecku jak i naszemu czworonożnym przyjacielowi.

Jeśli jednak wybór padnie na nieco większego psiaka, nasza propozycją jest samoyed, owczarek szkocki colie czy wheaten pszeniczny. Te pieski są przyjaźnie nastawione do dzieci, jednocześnie będąc na tyle cierpliwymi aby poradzić sobie z częstą niesfornością najmłodszych.

Rasa psa dla dziecka małego powinna być raczej wesoła i energiczna przy jednoczesnej dozie opanowania i umiejętności zachowania spokoju.

Nastolatek

Wybór rasy psa dla nastolatka daje nam większy obszar możliwości. Przede wszystkim możemy wówczas liczyć na pomoc ze strony naszego dziecka w opiece nad czworonogiem. Niektóre czynności jak na przykład karmienie psiaka lub wychodzenie z nim na spacery możemy bez problemu oddelegować nastolatkowi. Wyposażając duet w odpowiedni sprzęt do sprzątania cała okolica będzie należała do nich 🙂

Co więcej, większość nastolatków chce móc samodzielnie wybrać rasę psa, a my nie powinniśmy im tego zabraniać. Oczywiście wszystko w granicach zdrowego rozsądku. Każdy wybór dziecka poddajmy  pod wspólną dyskusję. Taka decyzja powinna być poparta dogłębną weryfikacją i podjęta możliwie racjonalnie. Czasami ciężko w takiej sytuacji oddzielić emocje od logicznego myślenia ale zawsze trzeba się starać 🙂

Jaka rasa psa dla dziecka

Bardzo często pies dla nastolatka staje się jego prawdziwym, wiernym przyjacielem. Warto mieć to na uwadze decydując się na konkretną rasę psa dla dzieci w tym wieku. Tak więc przede wszystkim taki pupil powinien być otwarty na drugiego człowieka, lubić jego towarzystwo, a także potrafić wytworzyć silną więź ze swoim właścicielem. Przykładem takich właśnie psiaków są przedstawiciele ras jak między innymi owczarek niemiecki, retriever czy seter irlandzki.

Jakich ras warto unikać jeśli piesek w głównej mierze ma być pod opieką nastolatka? Przede wszystkim bardzo wymagających. Pamiętajmy, że często u starszych dzieci  zapał i zaangażowanie w dbanie o psa słabnie. Co prawda nastolatek wciąż będzie mocno związany ze swoim pupilem, jednakże może zapominać o regularnym szczotkowaniu w przypadku psiaków o wymagającej sierści czy też może nieco zabraknąć czasu na długie spacery. Każdy okres w życiu dziecka rządzi się swoimi prawami. Przychodzi moment, że zajęć jest tak dużo iż czasami ciężko wszystko pogodzić. Warto wziąć to wszystko pod uwagę planując czworonożnego przyjaciela.

Najlepsza rasa psa dla dziecka

Pies najlepszym przyjacielem dziecka

Sprawowanie jednocześnie opieki nad dzieckiem oraz czworonożnym pupilem to często nie lada wyzwanie. Jednakże z całą pewnością można powiedzieć, że dziecko wychowujące się w towarzystwie psiaka uczy się odpowiedzialności, empatii oraz miłości. Co więcej psiak często staje się najlepszym przyjacielem, powiernikiem największych sekretów oraz wsparciem w trudnych chwilach Twojego dziecka.

Wybór najlepszej rasy psa dla dziecka co prawda jest ważny, jednakże więź, która narodzi się między nimi jest najważniejsza, nieporównywalna z żadną inną relacją.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
oddanych głosów: 2
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Posty, które mogą Cię zainteresować
zabawka dla psa duckie bowl and bone republic ls1sa

Nauka aportowania twojego psa krok po kroku

Chcesz nauczyć swojego psiaka aportowania? Jeśli tak, to świetnie trafiłeś. Opowiem ci jak w przystępny sposób możesz nauczyć swoje...
szalik komin dla psa joy red bowl and bone republic ls3sa

Jak ułożyć dobry plan dnia z psem

Chcesz ułożyć idealny plan dnia z psem ale nie wiesz od czego zacząć? Jeśli tak, to bardzo dobrze trafiłeś. Opowiem ci krok po kroku...