Najczęściej powielane mity na temat psów - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Najczęściej powielane mity na temat psów

Stereotypy na temat psów stanowią dość sporą grupę. Jak więc odnaleźć się w natłoku tych błędnie powielanych teorii? Przedstawię ci najczęściej powielane mity na temat psów oraz dokładnie wytłumaczę, skąd one pochodzą, a także dlaczego nie są prawdą. Pomoże ci to w racjonalnym podejściu do czworonogów.

Mity na temat psów

Pies jest nieodłącznym elementem życia ludzkiego od zarania dziejów. Czworonogi towarzyszą nam od tysięcy lat, są naszymi najlepszymi przyjaciółmi i druhami w dobrych i złych chwilach. Stała obecność psa w życiu człowieka sprawiła, że nasza wiedza na temat tego gatunku ssaków znacznie się pogłębiła. Jednocześnie łączy się to również z tym, że powstają mity na temat psów.

Niestety jak się okazuje wiele często powielanych teorii na temat psów stało się dalekimi od prawdy mitami. Jak więc nie dać się zwieść powszechnie głoszonym twierdzeniom i kierować się jedynie racjonalnymi opiniami?

Jakie są mity na temat psów

Przedstawię ci kilka najczęściej powielanych mitów na temat psów oraz wytłumaczę, dlaczego nie warto zaprzątać sobie nimi głowy.

Czarne podniebienie – uwaga zły pies!

Jest to jeden z niemal najczęściej powielanych mitów dotyczących psiaków. Według tej teorii ciemne podniebienie oznacza, że psiak ma zły charakter, a z kolei różowe dobry.

Nie ma ona jednak żadnego potwierdzenia w formie badań, czy też opinii lekarzy weterynarii. Z kolorem podniebienia sytuacja wygląda podobnie jak z kolorem sierści czy oczu. Ich barwa w żadnym stopniu nie wpływa na charakter psiaka, ani tym bardziej poziom jego agresji.

Dlatego jeśli kiedykolwiek usłyszysz, że do psiaka z ciemnym podniebieniem powinieneś podchodzić z rezerwą i trzymać się na dystans, to pamiętaj, że jest to jedynie bezsensownie powielany mit.

Jak pies z kotem

Relacje między psem a kotem z reguły oceniane są jako dość chłodne, a wręcz wrogie. Czy jednak rzeczywiście psy mają w genach zapisaną nienawiść do tych puchatych czworonogów? Niekoniecznie jest to prawdą.

W zasadzie konflikty powstające pomiędzy kotem, a psem wynikają z braku umiejętności wzajemnego zrozumienia. Zwierzaki te w swoim własnym gronie porozumiewają się między sobą na swój indywidualny sposób, który jest niezrozumiały dla tej drugiej strony.

Psy często zwyczajnie nie potrafią poprawnie zinterpretować zachowania kota. Odbierają jego sygnały w błędny sposób, co w większości przypadków prowadzi do konfliktów.

Potwierdzeniem dla niesłuszności tego często powtarzanego stereotypu jest relacja jaka nawiązuje się między psem, a kotem, które mają okazję razem dorastać i wychowywać się. Wówczas doskonale możemy zaobserwować, że te dwa gatunki zwierząt mogą bez większych przeszkód wieść spokojne życie w jednym domu.

Co więcej, w takiej sytuacji nierzadko psiak i kot stają się najlepszymi druhami. Jak więc widzisz, to wcale nie jest tak, że jedną z cech charakteru psa jest wrodzona niechęć do kotów. Bardzo ważne jest aby oba pupile mały swój własny azyl. Dla psiaka może być to legowisko LOFT od Bowl&Bone Republic.

Psiaki ich zwyczajnie nie rozumieją. Ponadto zachowanie kotów często jeszcze dodatkowo podsyca rodzący się konflikt poprzez raptowną ucieczkę, czy też inne gwałtowne zachowanie. Psy jak wiemy mają wrodzony instynkt łowczy więc w ich mniemaniu nie pozostaje im nic innego jak gonić za uciekającą zdobyczą.

Suchy nos u psa to z pewnością choroba

Jednym z najczęściej analizowanych symptomów potencjalnej choroby u psa jest suchość jego nosa. Panuje bardzo powszechne przekonanie, że jest to pewna oznaka pogorszenia się stanu zdrowia czworonoga. Nic bardziej mylnego.

Przyczyn, które mają wpływ na suchość nosa psa może być wiele. Jest to na przykład wysoka temperatura powietrza, silny wiatr lub też czynnie działająca klimatyzacja w pobliżu której psiak przebywał przez dłuższy moment.

Suchość oraz wilgotność nosa psa zmienia się nawet kilkukrotne w ciągu doby. Jeśli jesteś zaniepokojony stanem zdrowia psiaka zdecydowanie bardziej rzetelne będzie sprawdzenie temperatury jego ciała.

Powinna być ona nie wyższa niż 38,5°C oraz nie niższa niż 37,5°C. Dopiero odstępstwo od tych wartości stanowi miarodajny wyznacznik pogorszenia się stanu zdrowia psiaka.

Czy pies merdający ogonem jest szczęśliwy?

Dla większości z nas obraz machającego ogonem psiaka jest jednoznaczny z radością i pozytywnym nastawieniem czworonoga. Jednakże nie stanowi to żelaznej zasady. Istnieją sytuacje w których merdanie ogonem może oznaczać coś zupełnie innego.

Jak więc rozpoznać intencje psiaka? Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę zachowanie całego ciała zwierzaka. Jeśli ten machając ogonem jednocześnie stoi w jednej pozycji, ze sztywnym tułowiem i zamkniętym pyskiem, to znak, że coś jest nie w porządku. Psiak jest wyraźnie zaniepokojony sytuacją w jakiej się znalazł, odczuwa niepokój i dyskomfort.

Psy merdają ogonem również wtedy, gdy chcą rozprzestrzenić swój zapach by stał się bardziej wyczuwalny.

Obalenie tego stereotypu jest bardzo ważne. Błędne odczytanie stosunku psiaka w danej sytuacji może spowodować, że pies może zachowywać się agresywnie, chcąc w ten sposób zaakcentować nieprzekraczalność swojej strefy komfortu.

– psia ślina leczy rany – niebezpieczny mit

Z pewnością niejednokrotnie słyszałeś o cudownych właściwościach psiej śliny. Częściowo jest to prawda.

Psia ślina zawiera w sobie substancje działające odkażająco, jednakże oprócz tego posiada również wirusy, grzyby, a także bakterie.

Dlatego też nie powinniśmy psiakowi pozwalać na lizanie ani swoich własnych ran, ani tym bardziej naszych. Propagowanie tego mitu może doprowadzić do powstania zakażenia w chorym miejscu. Jeśli nasz psiak zrani się to w żadnym wypadku nie powinniśmy kierować się przeświadczeniem, że pupil jest w stanie sam sobie poradzić.

W takiej sytuacji czym prędzej udaj się z czworonogiem do weterynarza i poproś o dezynfekcje oraz opatrzenie rany.

Nie wierz w mity na temat psów

Wszechobecne mity na temat psów nie są nowym zjawiskiem. Jednakże wiele z nich dzięki coraz większej świadomości ludzi oraz łatwemu dostępowi do wiedzy z zakresu biologii oraz funkcjonowania organizmów sprawia, zostało obalonych.

Niestety, stereotypy były, są i z pewnością będą towarzyszyły ludzkości jeszcze przez wiele lat. Dlatego warto być świadomym które teorie są prawdziwe, a w których słuszność wydaje się być nieco naciągana.

A tobie na jakie mity na temat psów udało się natknąć?

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

pies ze smyczą w zębach siedzi na kamiennych schodach

Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Nauczanie dorosłego psa chodzenia na smyczy to zadanie wymagające zaangażowania, konsekwencji i cierpliwości. Kluczowe są spokojne podejście, dostosowanie metod do indywidualnych potrzeb psa oraz systematyczne nagradzanie pozytywnego zachowania. Warto pamiętać, że każdy pies jest inny i może wymagać odmiennego podejścia, a postępy mogą być stopniowe. Wnioskiem jest też fakt, że nauka nowych zachowań u dorosłego [...]

Czytaj dalej… from Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Czytaj dalej
pies biegnie w wodzie zabawa

Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Zabawy w wodzie nie tylko dostarczają rozrywki, ale także stanowią doskonałą formę ćwiczeń fizycznych, które wspierają zdrowie i kondycję psa. Dodatkowo, interakcja właściciela z psem podczas takich zabaw wzmacnia więź między nimi, co może przyczynić się do lepszej komunikacji i zrozumienia. Jednak istotne jest zachowanie ostrożności podczas zabaw w wodzie, zwłaszcza jeśli pies nie jest [...]

Czytaj dalej… from Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Czytaj dalej
pies siedzi na poduszce

Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Nadmiernie szczekające psy mogą w ten sposób wyrażać swoje potrzeby, a ich szczekanie może wynikać z różnych przyczyn, takich jak nuda, stres czy brak odpowiedniej aktywności. Kluczem do rozwiązania problemu jest zrozumienie potrzeb psa. Istotne jest indywidualne podejście do każdego psiaka, uwzględnienie jego charakteru i upodobań, a także trenowanie z pupilem umiejętności opanowywania jego potrzeby [...]

Czytaj dalej… from Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup