Stereotypy na temat psów stanowią dość sporą grupę. Jak więc odnaleźć się w natłoku tych błędnie powielanych teorii? Przedstawię ci najczęściej powielane mity na temat psów oraz dokładnie wytłumaczę, skąd one pochodzą, a także dlaczego nie są prawdą. Pomoże ci to w racjonalnym podejściu do czworonogów.
Mity na temat psów
Pies jest nieodłącznym elementem życia ludzkiego od zarania dziejów. Czworonogi towarzyszą nam od tysięcy lat, są naszymi najlepszymi przyjaciółmi i druhami w dobrych i złych chwilach. Stała obecność psa w życiu człowieka sprawiła, że nasza wiedza na temat tego gatunku ssaków znacznie się pogłębiła. Jednocześnie łączy się to również z tym, że powstają mity na temat psów.
Niestety jak się okazuje wiele często powielanych teorii na temat psów stało się dalekimi od prawdy mitami. Jak więc nie dać się zwieść powszechnie głoszonym twierdzeniom i kierować się jedynie racjonalnymi opiniami?
Jakie są mity na temat psów
Przedstawię ci kilka najczęściej powielanych mitów na temat psów oraz wytłumaczę, dlaczego nie warto zaprzątać sobie nimi głowy.
– Czarne podniebienie – uwaga zły pies!
Jest to jeden z niemal najczęściej powielanych mitów dotyczących psiaków. Według tej teorii ciemne podniebienie oznacza, że psiak ma zły charakter, a z kolei różowe dobry.
Nie ma ona jednak żadnego potwierdzenia w formie badań, czy też opinii lekarzy weterynarii. Z kolorem podniebienia sytuacja wygląda podobnie jak z kolorem sierści czy oczu. Ich barwa w żadnym stopniu nie wpływa na charakter psiaka, ani tym bardziej poziom jego agresji.
Dlatego jeśli kiedykolwiek usłyszysz, że do psiaka z ciemnym podniebieniem powinieneś podchodzić z rezerwą i trzymać się na dystans, to pamiętaj, że jest to jedynie bezsensownie powielany mit.
– Jak pies z kotem
Relacje między psem a kotem z reguły oceniane są jako dość chłodne, a wręcz wrogie. Czy jednak rzeczywiście psy mają w genach zapisaną nienawiść do tych puchatych czworonogów? Niekoniecznie jest to prawdą.
W zasadzie konflikty powstające pomiędzy kotem, a psem wynikają z braku umiejętności wzajemnego zrozumienia. Zwierzaki te w swoim własnym gronie porozumiewają się między sobą na swój indywidualny sposób, który jest niezrozumiały dla tej drugiej strony.
Psy często zwyczajnie nie potrafią poprawnie zinterpretować zachowania kota. Odbierają jego sygnały w błędny sposób, co w większości przypadków prowadzi do konfliktów.
Potwierdzeniem dla niesłuszności tego często powtarzanego stereotypu jest relacja jaka nawiązuje się między psem, a kotem, które mają okazję razem dorastać i wychowywać się. Wówczas doskonale możemy zaobserwować, że te dwa gatunki zwierząt mogą bez większych przeszkód wieść spokojne życie w jednym domu.
Co więcej, w takiej sytuacji nierzadko psiak i kot stają się najlepszymi druhami. Jak więc widzisz, to wcale nie jest tak, że jedną z cech charakteru psa jest wrodzona niechęć do kotów. Bardzo ważne jest aby oba pupile mały swój własny azyl. Dla psiaka może być to legowisko LOFT od Bowl&Bone Republic.
Psiaki ich zwyczajnie nie rozumieją. Ponadto zachowanie kotów często jeszcze dodatkowo podsyca rodzący się konflikt poprzez raptowną ucieczkę, czy też inne gwałtowne zachowanie. Psy jak wiemy mają wrodzony instynkt łowczy więc w ich mniemaniu nie pozostaje im nic innego jak gonić za uciekającą zdobyczą.
Legowisko dla psa
LOFT koralowe
od 329,95zł
– Suchy nos u psa to z pewnością choroba
Jednym z najczęściej analizowanych symptomów potencjalnej choroby u psa jest suchość jego nosa. Panuje bardzo powszechne przekonanie, że jest to pewna oznaka pogorszenia się stanu zdrowia czworonoga. Nic bardziej mylnego.
Przyczyn, które mają wpływ na suchość nosa psa może być wiele. Jest to na przykład wysoka temperatura powietrza, silny wiatr lub też czynnie działająca klimatyzacja w pobliżu której psiak przebywał przez dłuższy moment.
Suchość oraz wilgotność nosa psa zmienia się nawet kilkukrotne w ciągu doby. Jeśli jesteś zaniepokojony stanem zdrowia psiaka zdecydowanie bardziej rzetelne będzie sprawdzenie temperatury jego ciała.
Powinna być ona nie wyższa niż 38,5°C oraz nie niższa niż 37,5°C. Dopiero odstępstwo od tych wartości stanowi miarodajny wyznacznik pogorszenia się stanu zdrowia psiaka.
– Czy pies merdający ogonem jest szczęśliwy?
Dla większości z nas obraz machającego ogonem psiaka jest jednoznaczny z radością i pozytywnym nastawieniem czworonoga. Jednakże nie stanowi to żelaznej zasady. Istnieją sytuacje w których merdanie ogonem może oznaczać coś zupełnie innego.
Jak więc rozpoznać intencje psiaka? Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę zachowanie całego ciała zwierzaka. Jeśli ten machając ogonem jednocześnie stoi w jednej pozycji, ze sztywnym tułowiem i zamkniętym pyskiem, to znak, że coś jest nie w porządku. Psiak jest wyraźnie zaniepokojony sytuacją w jakiej się znalazł, odczuwa niepokój i dyskomfort.
Psy merdają ogonem również wtedy, gdy chcą rozprzestrzenić swój zapach by stał się bardziej wyczuwalny.
Obalenie tego stereotypu jest bardzo ważne. Błędne odczytanie stosunku psiaka w danej sytuacji może spowodować, że pies może zachowywać się agresywnie, chcąc w ten sposób zaakcentować nieprzekraczalność swojej strefy komfortu.
– psia ślina leczy rany – niebezpieczny mit
Z pewnością niejednokrotnie słyszałeś o cudownych właściwościach psiej śliny. Częściowo jest to prawda.
Psia ślina zawiera w sobie substancje działające odkażająco, jednakże oprócz tego posiada również wirusy, grzyby, a także bakterie.
Dlatego też nie powinniśmy psiakowi pozwalać na lizanie ani swoich własnych ran, ani tym bardziej naszych. Propagowanie tego mitu może doprowadzić do powstania zakażenia w chorym miejscu. Jeśli nasz psiak zrani się to w żadnym wypadku nie powinniśmy kierować się przeświadczeniem, że pupil jest w stanie sam sobie poradzić.
W takiej sytuacji czym prędzej udaj się z czworonogiem do weterynarza i poproś o dezynfekcje oraz opatrzenie rany.
Nie wierz w mity na temat psów
Wszechobecne mity na temat psów nie są nowym zjawiskiem. Jednakże wiele z nich dzięki coraz większej świadomości ludzi oraz łatwemu dostępowi do wiedzy z zakresu biologii oraz funkcjonowania organizmów sprawia, zostało obalonych.
Niestety, stereotypy były, są i z pewnością będą towarzyszyły ludzkości jeszcze przez wiele lat. Dlatego warto być świadomym które teorie są prawdziwe, a w których słuszność wydaje się być nieco naciągana.
A tobie na jakie mity na temat psów udało się natknąć?