Mój pies jest nieśmiały - co mogę zrobić? - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Mój pies jest nieśmiały – co mogę zrobić?

Nieśmiałość u psa wcale nie musi być jego zaletą. Ważne jest jednak aby pomóc pieskowi w sytuacjach, gdy z powodu swojej nieśmiałości może on poczuć się on zestresowany lub zaniepokojony. W takich sytuacjach należy stosować metodę małych kroczków. Twój psiak może poznawać nowe miejsca i osoby jednak bardzo powoli.

spiworek dla psa bliss koralowy

Czego się dowiesz z tego artykułu:

  • Nieśmiałość u psa wcale nie jest czymś złym
  • Jeśli pies jest nieśmiały to w niektórych sytuacjach może czuć się bardzo zestresowany
  • Staraj się dawać pieskowi dużo otuchy i podchodzić ze zrozumieniem do jego sytuacji

Pies jest nieśmiały

Każdy psiak, bez względu na to jakiej jest rasy, jest inny. Nic w tym dziwnego, nasze czworonogi tak jak i ludzie cechują się swoim własnym indywidualnym charakterem. Decydując się na konkretną rasę może oczekiwać pewnych wzorców zachowań i upodobań bo psiak, nie oznacza to jednak, że z całą pewnością możemy określić, że nasz psiak będzie taki, a nie inny.

Jedną z cech, którą może, ale nie musi posiadać twój psiak jest nieśmiałość. Z pewnością wiele psich opiekunów zastanawia się, czy można oduczyć pieska bycia nieśmiałym. Co więcej, ja uważam, że warto sobie w pierwszej kolejności zadać pytanie, czy powinniśmy w ogóle chcieć wpływać na charakter naszych psiaków.

Jeśli dla ciebie również temat nieśmiałości u psów wydaje się być interesujący, to z chęcią przybliżę ci nieco tą kwestię. Opowiem ci jak to było w przypadku nieśmiałości u mojego pieska, oraz jak ta sytuacja wygląda na obecną chwilę.

Czy nieśmiałość u psa jest czymś złym

W pierwszej kolejności zastanówmy się jednak nad tym, czy nieśmiałość u psa jest czymś złym. Czy jeśli zauważymy u swojego pieska taką cechę charakteru, to powinniśmy się niepokoić. Ja uważam, że jak najbardziej nie i już spieszę się wyjaśnić ci dlaczego.

Czy poznając nieśmiałą osobę myślisz tylko o tym, że chciałabyś pomóc jej wyzbyć się tej cechy? Myślę, że twoja odpowiedź brzmi nie. Nie ma nic złego w tym, że ktoś jest nieśmiały. Dokładnie takie samo podejście mam do naszych czworonożnych przyjaciół.

Jeśli twój piesek jest nieśmiały, to wszystko jest z nim jak najbardziej w porządku. Pewnie zastanawiasz się teraz nad tym, że w takim razie jeśli takie jest moje zdanie na ten temat, to co więcej mam do powiedzenia.

Chciałabym zwrócić uwagę na to, że pomimo faktu, że bycie nieśmiałym przez psa nie jest niczym złym, to jednak może to negatywnie odbijać się na jego codziennym życiu. Bardzo często nieśmiałości towarzyszy pieskowi lęk i obawa przed nieznanym. Psiak nie chce poznawać nowych ludzi czy odwiedzać nowych miejsc, co może być dla niego dość kłopotliwe biorąc pod uwagę fakt, że pomimo swojej niechęci tak czy inaczej będzie musiał znajdować się w takich sytuacjach. Nie da się uchronić pieska przed nowymi miejscami czy spotkaniem podczas wyjść z domu nieznanych psów czy osób.

Patrząc na tą sytuację właśnie z tej perspektywy można jak najbardziej zacząć zastanawiać się, czy w takim razie nieśmiałość u psa nie jest czymś złym. Osobiście uważam, że należy znaleźć w tej sytuacji złoty środek. Mianowicie nie starać się wpłynąć na charakter psa w taki sposób, aby nie był on nieśmiały, a raczej pomóc mu w wypracowaniu nieco większej otwartości.

Dzięki temu pomożesz swojemu nieśmiałemu pieskowi poradzić sobie ze stresem, który do tej pory był nieodłącznym elementem jego życia. Jestem pewna, że twój piesek będzie czuł się zdecydowanie bardziej komfortowo, gdy każda nowa sytuacja nie będzie kojarzyła mu się z czymś wywołującym u niego uczucie niepewności.

ortopedyczny materac dla psa bliss zolty kosc

Co zrobić gdy pies jest nieśmiały

Nieśmiałość u psa zazwyczaj możemy zauważyć w sytuacji, gdy psiak doświadcza nowej sytuacji. Pieski, które charakteryzuje bycie nieśmiałym, w swoim domowym zaciszu zazwyczaj czują się dobrze i pewnie. Komfort jaki daje im przebywanie w dobrze sobie znanej przestrzeni sprawia, że taki psiak na pierwszy rzut oka w ogóle może nie wydawać się być nieśmiałym.

To, że piesek jest nieśmiały poza domem, nie oznacza, że będzie również taki gdy jesteście sami. Większość piesków będąc tylko w obecności swojego opiekuna, w miejscu w którym mieszkają, czują się w pełni dobrze i pewnie. Nieśmiałość zaczyna być widoczna dopiero w sytuacji, gdy piesek jest zmuszony wyjść ze swojej strefy komfortu.

Co możesz zrobić, aby pomóc twojemu nieśmiałemu pieskowi? Sposobów na to jest kilka. Przede wszystkim jednak chciałabym uświadomić cię, że charakter twojego czworonożnego przyjaciela sam z siebie nie ulegnie zmianie, jeśli żadne czynniki z zewnątrz nie będą miały na niego wpływu. Dlatego jeśli chcesz pomóc pieskowi z nieśmiałością, to będzie potrzebna twoja ingerencja i chęci.

Zabieraj psa w nowe miejsca

Jak pomóc psu lepiej czuć się w nieznanej przestrzeni? Zabierać go w nowe miejsca. Jednak nie jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać. Przecież z całą pewnością nie chcesz narażać swojego czworonożnego przyjaciela na duży stres. Jak więc to zrobić, aby pokazać pieskowi nowe miejsca a jednocześnie nie narażać go na duży stres?

Zabierz go najpierw na spacer do ulubionego parku, a dopiero później w nowe miejsce. Jeśli twój psiak jest wyjątkowo strachliwy to zabierz ze sobą ulubioną zabawkę psa.

Mój psiak uwielbia bawić się w przeciąganie i siłowanie w parku. Używamy do tego sznurowego bulletu od Bowl&Bone Republic. Zabawa ulubioną zabawką w nowym miejscu sprawi, że twój piesek znacznie szybciej oswoi się z nieznaną przestrzenią. Co więcej, wyrobisz w ten sposób u niego skojarzenie, że nowy park oznacza wspólną zabawę z opiekunem.

Zdaje sobie jednocześnie sprawę, że sytuacja wcale nie musi wyglądać tak kolorowo. Jeśli piesek jest bardzo nieśmiały to może wcale nie chcieć bawić się w nowym parku. W takiej sytuacji nie zmuszaj pieska na siłę do zabawy. Być może podczas kolejnej wizyty w tym miejscu będzie czuł się już nieco pewniej.

Poznawaj psa z innymi czworonogami

Jeśli piesek jest nieśmiały, to nawiązywanie relacji z innymi psami może być bardzo trudne. Jak sobie poradzić w takiej sytuacji. Twój psiak będzie czuł się pewnie jeśli będzie mu towarzyszyć dobrze mu już znany psi przyjaciel.

Mój psiak nie do końca pewnie czuje się nawiązując nowe znajomości. Chcąc jednak go do tego przekonać jeśli wybieramy się np na wybieg dla psów umawiam się z jego psią przyjaciółką Franią i jej właścicielką. Mój piesek czuje się zdecydowanie pewniej w towarzystwie innych psów jeśli u jego boku znajduje się jego dobra koleżanka.

Dawaj psu dodatkowe wsparcie

Jeśli idziecie na wspólną wizytę do nowego domu czy lokalu, zabierz ze sobą coś, co z pewnością doda otuchy twojemu pieskowi. Może być to psi kocyk lub podróżna mata dla psa. Znajomy zapach pozwoli pieskowi nieco przełamać swoją nieśmiałość w nowym miejscu. Piesek poczuje się pewniej i bardziej bezpiecznie.

Zawsze mam również przy sobie ulubione smakołyki mojego czworonożnego przyjaciela. Pomagają mu one w rozładowaniu stresu i odciągają jego myśli od sytuacji, która ze względu na jego nieśmiałość wywołała w nim niepokój.

pies wącha poduchę dla psa kremową

Twój nieśmiały psiak

Uważam, że nieśmiałość u psiaka jest naprawdę urocza. Jednak taki piesek potrzebuje dużo zrozumienia ze strony swojego opiekuna. Bez tego zamiast pokonywać swoje słabości będzie czuł się jeszcze bardziej zaniepokojony.

Uważasz, że twój piesek jest nieśmiały? Napisz w komentarzu poniżej dlaczego tak uważasz.

Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

pies ze smyczą w zębach siedzi na kamiennych schodach

Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Nauczanie dorosłego psa chodzenia na smyczy to zadanie wymagające zaangażowania, konsekwencji i cierpliwości. Kluczowe są spokojne podejście, dostosowanie metod do indywidualnych potrzeb psa oraz systematyczne nagradzanie pozytywnego zachowania. Warto pamiętać, że każdy pies jest inny i może wymagać odmiennego podejścia, a postępy mogą być stopniowe. Wnioskiem jest też fakt, że nauka nowych zachowań u dorosłego [...]

Czytaj dalej… from Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Czytaj dalej
pies biegnie w wodzie zabawa

Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Zabawy w wodzie nie tylko dostarczają rozrywki, ale także stanowią doskonałą formę ćwiczeń fizycznych, które wspierają zdrowie i kondycję psa. Dodatkowo, interakcja właściciela z psem podczas takich zabaw wzmacnia więź między nimi, co może przyczynić się do lepszej komunikacji i zrozumienia. Jednak istotne jest zachowanie ostrożności podczas zabaw w wodzie, zwłaszcza jeśli pies nie jest [...]

Czytaj dalej… from Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Czytaj dalej
pies siedzi na poduszce

Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Nadmiernie szczekające psy mogą w ten sposób wyrażać swoje potrzeby, a ich szczekanie może wynikać z różnych przyczyn, takich jak nuda, stres czy brak odpowiedniej aktywności. Kluczem do rozwiązania problemu jest zrozumienie potrzeb psa. Istotne jest indywidualne podejście do każdego psiaka, uwzględnienie jego charakteru i upodobań, a także trenowanie z pupilem umiejętności opanowywania jego potrzeby [...]

Czytaj dalej… from Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup