Komenda do nogi - jak nauczyć jej psa - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Komenda do nogi – jak nauczyć jej psa

Psiak, który grzecznie przychodzi na nasze zawołanie – to połowa sukcesu dobrej komunikacji z pupilem w codziennym życiu. Jest to polecenie stosunkowo proste, a przy tym niezwykle ważne w relacji z psiakiem. Chcesz dowiedzieć się jak oswoić twojego pupila z tą komendą? Jeśli tak, to przygotowałam dla ciebie skuteczny poradnik.

Komenda do nogi

Umiejętność reagowania na różne komendy oprócz zwiększenia dyscypliny u psiaka, wpływa również pozytywnie na jego poziom bezpieczeństwa. Podczas nagłej, kryzysowej sytuacji pies będzie mógł podążać za naszymi komendami, które bardzo dobrze zna i rozumie oraz wie jak powinien na nie zareagować, nie wpadając w niepotrzebną panikę. Komenda do nogi to jedno z kluczowych poleceń, których powinniśmy nauczyć swojego psiaka.

Powrót do właściciela na wezwanie stanowi podstawę dobrej komunikacji w codziennym życiu z psem. Nie wiesz jak się za to zabrać? Nic trudnego, opowiem Ci jak nauczyć pieska nowej komendy.

Szczeniak – nauka przywoływania

Młode psiaki potrafią w bardzo szybkim tempie nauczyć się komendy do nogi. Dlaczego? Dzieje się tak za sprawą ich silnej potrzeby podążania za swoim nowym opiekunem.

Jest on dla nich najważniejszą osobą, przy której czują się w pełni bezpiecznie. Naszym zadaniem wówczas jest wzmocnienie tego zachowania poprzez nagradzanie szczeniaka, gdy ten będzie podążać za nami zachęcony naszym poleceniem.

Nagrodą za dobrze wykonane polecenie nie musi być jedynie smakołyk. Szczególnie w przypadku małych psiaków, w których diecie powinny przeważać zrównoważone posiłki, a nie przysmaki. Formą nagrodzenia pieska może być okazanie czułość, chwila na zabawę, czy aktywne spędzenie wspólnego czasu.

Nauka komendy do nogi dorosłego psa

Starsze psiaki w porównaniu do szczeniaków, będą wymagały od nas nieco więcej zaangażowania i cierpliwości przy nauce nowego polecenia. Najlepiej rozpocząć w spokojnych warunkach, tak aby pieska nie rozpraszały bodźce z otoczenia.

Stopniowo, gdy pupil będzie radził sobie coraz lepiej możecie zmienić miejsce treningu na nieco bardziej absorbujące czynnikami zewnętrznymi.

Na wstępie ustal jaką konkretnie komendę do przywoływania będziesz stosować: do nogi, do mnie, bądź też innego własnego wariantu. Pamiętaj, że raz wybranego polecenia nie powinieneś zmieniać, gdyż tym sposobem możesz dezorientować pupila, który ostatecznie nie będzie wiedział czego od niego oczekujesz.

Komenda do nogi – etap pierwszy

Chcąc pokazać psiakowi, czego tak właściwie od niego oczekujemy wypowiadając polecenie do nogi, możesz użyć długiej smyczy jako pomocy dydaktycznej. Przypnij ją do obroży bądź szelek psiaka i poczekaj, aż pupil odejdzie od ciebie na jej pełną długość.

Następnie wypowiadając komendę przywoływania, przyciągnij delikatnie psiaka w swoim kierunku, tak aby kierując się wypowiedzianym poleceniem, wrócił do bliskiej odległości od ciebie. Nie zapomnij nagrodzić pupila za poprawną reakcję.

Zwróć uwagę na jak bliską odległość psiak podbiega do ciebie, gdy wypowiadana jest komenda do nogi. Czy jesteś w stanie bez problemu go dotknąć, czy może znajduje się 1-2 kroki od ciebie? Podczas wspólnych treningów staraj się wyrobić u psiaka nawyk przychodzenia na tyle blisko, abyś mógł od razu przypiąć go do smyczy.

Kolejny etap szkolenia

Jeśli psiak opanował już reagowanie na komendę do nogi znajdując się na smyczy, możemy przejść do kolejnego etapu. Pozostaw psiaka wolno i odejdź kilka kroków od niego. Wówczas gdy pupil zajmie się sobą, wypowiedź jego imię dla przyciągnięcia jego uwagi oraz wydaj komendę do nogi.

Jeśli psiak wykona twoje polecenie nie zapomnij o odpowiedniej nagrodzie. Staraj się, aby początkowo dystans między wami nie był zbyt duży. Stopniowo wraz z rozwojem waszych treningów, możecie zwiększać tą odległość.

W przypadku gdy wykonujcie ćwiczenia w domu, możesz na tym etapie nieco podnieść poprzeczkę podczas treningu. Pozostaw psiaka samego i udaj się do innego pomieszczenia, znajdującego się na tyle blisko, aby pupil mógł bez trudu usłyszeć twój głos.

Następnie wypowiedz komendę przywołującą i obserwuj zachowanie czworonoga.  Jeśli usłyszawszy polecenie przyjdzie na twoje zawołanie koniecznie nagródź go ulubionym smakołykiem.

Etap trzeci – komenda do nogi na poza domem

Gdy twój pupil opanował komendę do nogi w spokojnym otoczeniu lub domowych warunkach, możemy przejść do ostatniego, najtrudniejszego etapu. Wybierzcie się do pobliskiego parku, gdzie będzie czekać na psiaka wiele rozpraszających go bodźców.

Zasada treningu opiera się na tych samych zasadach jak miało to miejsce w poprzednich etapach. W momencie gdy psiak nieco oddali się od ciebie stanowczym głosem wypowiadaj komendę do nogi, a następnie jeśli poprawnie wykona zadanie pochwal go za to.

Na tym etapie możecie zatrzymać się ciut dłużej aby psiak w pełni przyswoił sobie nową umiejętność

Etap czwarty czyli utrwalanie komendy do nogi

Chcąc nieco rozwinąć u psiaka tę nowo zdobytą umiejętność, mam dla ciebie kilka wskazówek, jak możecie nieco zmodyfikować wasze treningi, zwiększając ich stopień trudności.

Zobacz jak psiak będzie reagować, gdy wydasz komendę do nogi nie stojąc w miejscu jak dotychczas, a poruszając się w przeciwną do pupila stronę. Przywołaj czworonoga znaną mu komendą. Następnie żwawym krokiem zacznij się od niego oddalać – pamiętaj aby nie biec zbyt szybko, psiak musi mieć szansę cię dogonić.

Chcąc zachęcić psa do podążania twoim śladem, możesz przywołać go kilkukrotnie. Jeśli psiak poprawnie wykona ćwiczenie nie zapominaj o nagrodzie.

Ciekawym utrudnieniem wspólnego treningu może być praca nad skupieniem pełnej uwagi psiaka na nas. W tym celu pomocne będą zabawki psiaka lub ciut mniej lubiane smakołyki.

Rozłóż któreś z wymienionych rzeczy wokół was. Następnie przywołaj psa komendą do nogi, pokazując mu trzymany w ręku ulubiony przysmak. Psiak z pewnością zwróci uwagę na znajdujące się wokół zabawki czy inne przysmaki.

Jednakże skuszony uwielbianym smakołykiem z pewnością ostatecznie zdecyduje się przyjść właśnie do ciebie. Po kilku udanych próbach zrezygnuj z trzymanego w ręku smakołyka starając się być na tyle pewnym siebie w wydawaniu komendy, aby pies mimo to wykonał polecenie.

Wasz wspólny sukces w treningu zależy od Ciebie

Myślę, że dzięki tym radom i wskazówkom bez problemu będziesz w stanie nauczyć psiaka nowej umiejętności, jaką jest komenda do nogi. Wiele zależy od charakteru psa i tego, jak szybko przyswaja nową wiedzę i umiejętności. Dlatego też przede wszystkim pamiętaj o cierpliwości i wyrozumiałości.

Gdy zauważysz, że psiak bardzo niechętnie wykonuje ćwiczenia, odpuść tego dnia. Daj mu czas na regeneracje i przyswojenie tego, co już potrafi.

Pamiętaj, że trening to nie tylko moment nauki ale również miłego spędzania czasu z naszym pieskiem. A czy twój pupil umie wykonać tę komendę czy proces nauki dopiero przed wami?

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

legowisko dla psa urban grafitowe

Gdzie pies powinien mieć legowisko?

Wybór miejsca na legowisko dla psa to istotna decyzja, która wpływa na codzienny komfort i samopoczucie Twojego pupila. Nie każdy wie, jak wielką rolę odgrywa odpowiednia lokalizacja psiego posłania, dlatego wyjaśnię, na co zwrócić uwagę, aby Twój czworonożny przyjaciel czuł się w pełni szczęśliwy i bezpieczny. Wybór wygodnego legowiska dla psa to dopiero początek, bo [...]

Czytaj dalej… from Gdzie pies powinien mieć legowisko?

Czytaj dalej

Przywołanie psa – jak nauczyć psa przybiegać na komendę bez względu na wszystko?

Swobodna eksploracja i możliwość węszenia to – oczywiście obok wielu innych – warunki, jakie powinniśmy spełnić, aby zadbać o dobrostan psa. Nawet najdłuższe spacery na smyczy nie zaspokoją w pełni potrzeb czworonoga. I chociaż w wielu miejscach trzeba lub warto chodzić z psem na smyczy i nawet dorosłego psa należy tego nauczyć (przeczytaj Jak nauczyć [...]

Czytaj dalej… from Przywołanie psa – jak nauczyć psa przybiegać na komendę bez względu na wszystko?

Czytaj dalej
pies ze smyczą w zębach siedzi na kamiennych schodach

Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Nauczanie dorosłego psa chodzenia na smyczy to zadanie wymagające zaangażowania, konsekwencji i cierpliwości. Kluczowe są spokojne podejście, dostosowanie metod do indywidualnych potrzeb psa oraz systematyczne nagradzanie pozytywnego zachowania. Warto pamiętać, że każdy pies jest inny i może wymagać odmiennego podejścia, a postępy mogą być stopniowe. Wnioskiem jest też fakt, że nauka nowych zachowań u dorosłego [...]

Czytaj dalej… from Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup