Kiedy psy gubią najwięcej sierści? - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Kiedy psy gubią najwięcej sierści?

Każdy psi opiekun z pewnością dobrze zna problem z gubieniem sierści przez jego pupila. W niektórych momentach w roku linienie psów jest zdecydowanie bardziej wzmożone i zauważalne Ma to miejsce zimą gdy psiak przygotowuje się na nadejście niskich temperatur jak i wiosną, gdy zaczyna robić się coraz cieplej.

Czy wiesz w jakich momentach w ciągu całego roku możesz spodziewać się najbardziej wzmożonego wypadania sierści u twojego czworonożnego przyjaciela? Psy zaczynają bardziej intensywnie linieć w okresach przejściowych, aby przygotować się nazmianę pory roku.

Czego się dowiesz z tego artykułu:

  • Każdy psiak gubi sierść
  • Zimą pies przygotuje swoje ciało do ochrony przed zimnem
  • Wiosną psiaki gubią sierść ponieważ przygotowują się na nadejście wysokich temperatur

Psy gubią sierść

Nieodłącznym elementem opieki nad moim czworonożnym przyjacielem jest sprzątanie jego sierści rozsianej po całym domu. Co ciekawe, z biegiem lat podchodzę już do tego jak do stałego elementu w moim życiu. Przyzwyczaiłam się do tego, że posiadanie psa łączy się ze stałym sprzątaniem sierści z podłogi, mebli czy ubrań i nie przeszkadza mi już to tak, jak na początku.

Nie zawsze jednak twój psiak będzie gubił swoją sierść z taką samą intensywnością. Bywają takie momenty w roku, gdy to psy linieją najbardziej ale również i takie, gdy gubienie sierści jest najmniej dokuczliwe. Czy jako psia opiekunka potrafisz jednoznacznie określić, kiedy to mają miejsce te dwa etapy w życiu twojego pupila?

Oczywiście bywa również i tak, że u psa występuje bardzo obfite gubienie sierści nawet jeśli pora roku na to nie wskazuje. Może to wynikać ze złego stanu zdrowia pieska. W takich sytuacjach konieczna będzie konsultacja ze specjalistą.

Czy każdy pies gubi sierść?

Jeśli posiadasz psa, który ma sierść to niestety musisz przyzwyczaić się do tego, że stałym elementem jego życia będzie regularne gubienie sierści. Czy więc zawsze pies równa się codzienne odkurzanie? Niekoniecznie.

Psy, które zamiast sierści posiadają włosie, nie zmagają się z takim problemem. Tak więc jeśli zależy ci na tym, to rozważ pieska takiej rasy jak maltańczyk czy york.

Czy jednak posiadanie przez psa włosia zamiast sierści rozwiązuje wszystkie problemy? Niestety nie. Owszem, psie włosie wypada raczej sporadycznie. Nie mniej jednak musi być regularnie przycinane.

Dlatego też mając pod swoja opieką pieska posiadającego włosie, musisz przygotować się na regularne wizyty u psiego fryzjera. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, kim jest groomer, to odsyłam cię do innego mojego wpisu, poświęconego w pełni tej tematyce. Znajdziesz go TUTAJ.

Tak więc o ile posiadając pod swoją opieką pieska nie zawsze będziesz borykać się z gubieniem przez niego sierści. Jednak w takim przypadku twoim zadaniem będzie pielęgnowanie i regularne przycinanie włosia twojego pupila.

Kiedy psy gubią najwięcej sierści

Gubienie przez twojego czworonożnego przyjaciela sierści to sprawa pewna i nie da się tego uniknąć. Biorąc pod swoją opiekę psiaka musisz być po prostu na to gotowa. Jednak nie oznacza to, że nie możesz sobie pomóc w tym, aby czas gubienia przez pieska sierści nie był łatwiejszy.

Sezonowe gubienie sierści

Psy gubią swoją sierść ze zdecydowanie wzmożona intensywność wraz ze zmianą pór roku, a dokładniej przechodzeniem z jednej do drugiej. Jest to jak najbardziej normalny proces. Jednakże co ciekawe, gubienie przez psa sierści o danej porze roku jest spowodowane konkretnymi czynnikami. Inny jest powód tego zjawiska latem, a inny zimą. Warto mieć to na uwadze przygotowując się na ten moment w roku.

Pies gubi sierść na wiosnę

Mając pod swoją opieką czworonożnego przyjaciela możesz zaobserwować u niego wzmożone gubienie sierści w czasie wiosny. Jest to jeden z dwóch momentów w roku, gdy psiaki gubią zdecydowanie najwięcej sierści. Co roku obserwuję to u mojego psiaka.

Dlaczego pieski gubią sierść na wiosnę? Z bardzo prostego i oczywistego powodu. Przygotowują swoją okrywę wierzchnią na nadejście lata. Co sprawia, że będzie im to potrzebne? Zimą sierść naszych piesków jest grubsza, aby chronić ciało psiaka w mniejszym lub większym stopniu przed wiatrem i niską temperaturą.

Wraz z nastaniem wiosny, a później lata, zbyt gruba sierść mogłaby sprawiać, że piesek odczuwałby dyskomfort, ponieważ byłoby mu zwyczajnie zbyt gorąco. Myślę, że dla nikogo nie jest to przyjemne uczucie.

Z tego też powodu, gdy nastaną cieplejsze miesiące, musisz być przygotowana na to, że u twojego czworonożnego przyjaciela rozpocznie się wzmożone gubienie sierści. Jego ciała działa instynktownie i przygotowuje się na cieplejszy okres w roku. Dlatego jeśli wraz z nastaniem wiosny zauważysz, że zaczyna on linieć zdecydowanie bardziej intensywnie, to jest to normalna kolej rzeczy i nie musisz się tego obawiać.

Dobrze jest być tego świadomym ponieważ zdecydowanie ułatwia to zapanowanie nad gubieniem sierści przez pieska po całym domu.

Pies gubi sierść na zimę

Kolejnym z momentów w roku, w którym możesz zaobserwować u swojego czworonożnego  przyjaciela wzmożone wypadanie sierści jest okres jesienno-zimowy. Wtedy, gdy temperatura za oknem zaczyna się znacząco obniżać. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ organizm twojego pieska instynktownie wyczuwa, że będzie potrzebować dodatkowej ochrony przed zimnem.

Pies gubi dotychczasową sierść, a w jej miejsce wyrasta nowa, znacznie grubsza. Ma ona za zadanie odizolować ciało pieska od wiatru i niskiej temperatury.

Oczywiście w przypadku wielu piesków jest to zdecydowanie niewystarczające, aby piesek czuł się ciepło podczas spacerów. W takich sytuacjach niezbędne jest zakładanie pupilowi ubranka na wspólne wyjścia. Jeśli chciałabyś dowiedzieć się więcej na temat tego, od jakiej temperatury powinno się ubierać pieska w ubranka podczas spacerów, to odsyłam cię do innego mojego wpisu, który znajdziesz TUTAJ.

 Pies gubi sierść z powodu choroby

Przyczyną nadmiernego wypadania sierści u psa może być również choroba. W przypadku niedoborów w organizmie psiaka jednym z objawów może być właśnie nadmierne linienie. Dlatego jeśli nie znajdujemy się obecnie w okresie wzmożonego gubienia sierści przez psy, a mimo to zauważyłaś, że twój psiak bardzo intensywnie linieje, to coś może być nie w porządku.

Wzmożone wypadanie sierści u psa może być spowodowane zarówno poważnymi chorobami jak i również tymi bardziej lżejszymi. Dlatego niestety obserwując taką sytuację u pieska powinnaś zachować pełną ostrożność.

Jeśli nie masz podejrzenia co do tego, jaka dolegliwość mogła dopaść twojego pieska to nie wahaj się skonsultować się w weterynarzem. Wykrycie choroby na jej wczesnym stadium pozwala na bardzo szybką reakcję zwiększając tym samym szanse na pełne wyzdrowienie pieska.

Pies gubi sierść z powodu niedoborów

Innym z powodów gubienia sierści przez psa mogą być niedobory witamin w jego organizmie. Dieta to podstawa zdrowia psa. Jeśli brakuje w niej ważnych składników, to będzie to przekładało się bezpośrednio na prawidłowe funkcjonowanie organizmu psa. Jednym z objawów braku witamin w jadłospisie twojego pupila może być właśnie wzmożone wypadanie sierści.

Gubienie sierści przez psa

Mając pod swoją opieką czworonoga musisz być przygotowana na to, że w mniejszym lub większym stopniu jego sierść będzie przez ciebie znajdowana na podłodze czy dywanie. Jest to nieodłączny element opieki nad psem.

Twój psiak gubi dużo sierści w ciągu całego roku, czy może najbardziej we wskazanym  przeze mnie okresach? Napisz mi swoją odpowiedź w komentarzu poniżej.

Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

pies ze smyczą w zębach siedzi na kamiennych schodach

Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Nauczanie dorosłego psa chodzenia na smyczy to zadanie wymagające zaangażowania, konsekwencji i cierpliwości. Kluczowe są spokojne podejście, dostosowanie metod do indywidualnych potrzeb psa oraz systematyczne nagradzanie pozytywnego zachowania. Warto pamiętać, że każdy pies jest inny i może wymagać odmiennego podejścia, a postępy mogą być stopniowe. Wnioskiem jest też fakt, że nauka nowych zachowań u dorosłego [...]

Czytaj dalej… from Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Czytaj dalej
pies biegnie w wodzie zabawa

Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Zabawy w wodzie nie tylko dostarczają rozrywki, ale także stanowią doskonałą formę ćwiczeń fizycznych, które wspierają zdrowie i kondycję psa. Dodatkowo, interakcja właściciela z psem podczas takich zabaw wzmacnia więź między nimi, co może przyczynić się do lepszej komunikacji i zrozumienia. Jednak istotne jest zachowanie ostrożności podczas zabaw w wodzie, zwłaszcza jeśli pies nie jest [...]

Czytaj dalej… from Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Czytaj dalej
pies siedzi na poduszce

Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Nadmiernie szczekające psy mogą w ten sposób wyrażać swoje potrzeby, a ich szczekanie może wynikać z różnych przyczyn, takich jak nuda, stres czy brak odpowiedniej aktywności. Kluczem do rozwiązania problemu jest zrozumienie potrzeb psa. Istotne jest indywidualne podejście do każdego psiaka, uwzględnienie jego charakteru i upodobań, a także trenowanie z pupilem umiejętności opanowywania jego potrzeby [...]

Czytaj dalej… from Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup