×

Brak produktów w koszyku.

Jak zmobilizować psa leniuszka do aktywności

Mam w domu psiego leniuszka i co dalej? Najlepszym sposobem walki z apatią psiaka jest sport, oczywiście dawkowany z rozsądkiem.

legowisko dla psa classic grey szary bowl and bone republic blog

 

Mój pies leniuszek

Choć dla niektórych mało wymagający piesek jest niczym spełnienie marzeń, to jednak musimy pamiętać, że takie zachowanie nie wpływa pozytywnie na jego zdrowie. Pies leniuszek to co prawda nieco mniej obowiązków jednak to przecież właśnie wspólne spędzanie czasu z pupilem daje nam tyle radości i umacnia naszą relację.

Nie zapominajmy, że leniwe uosobienie psiaka to nie tylko cecha jego charakteru. Przede wszystkim pieski, które stronią od aktywności fizycznej, a drzemka na kanapie to ich ulubione hobby, są narażone na odkładanie się w ich ciele nadmiernych kilogramów. Co więcej, mało ruchliwe psiaki są bardziej podatne na wszelkiego rodzaju złamania i kontuzje. Dlatego też jeśli twój pies to leniuszek zacznij działać w ochronie jego zdrowia, a także lepszego samopoczucia.

Jak zaczęła się apatia Twojego psa

Czy zastanawiasz się jak to się stało, że jeszcze niedawno twój pupil był niemalże wulkanem energii? Wszędzie go było pełno, co więcej, z trudem dawałeś radę poskromić jego żywiołowy charakter. Upłynęło kilka lat a po twoim nad wyraz aktywnym psiaku pozostał mały leniuszek wylegujący się smacznie na kanapie. Jak to się stało, że apatia zagościła w Waszym domu?

Przyczyn spadku energii u psiaka może być wiele. Przede wszystkim pamiętaj, że szczeniak charakteryzuje się zupełnie innym temperamentem niż dorosły pies. Oczywistym jest, że młody psiak ma w sobie niemalże nieskończone pokłady energii, które wraz z jego dojrzewaniem coraz bardziej ulegają wyczerpaniu. Dlatego też nie musisz obawiać się o to, że psiak jest nieco mniej aktywny niż za czasów swoich szczenięcych lat. Jest to jak najbardziej normalne, oczywiście do pewnego stopnia. Jeśli masz wrażenie, że twój psiak stał się zupełnie inny to w żadnym wypadku nie powinieneś tego zignorować.

Psiak może stać się osowiały w wyniku różnych przeżyć, które wyjątkowo wpłynęły na jego psychikę i dobre samopoczucie. Przeprowadzka czy pojawienie się nowego członka rodziny może być przyczyną przygnębienia u psiaka w wyniku którego stracił on wszelką ochotę na aktywność. Pies leniuszek nie zawsze musi oznaczać małego marudę. Brak chęci do podejmowania wysiłku czy wzmożonego ruchu wynikać może również z tego, że psiak czuje się nieszczęśliwy. Postaraj się przeanalizować jakie poważne zmiany zaszły ostatnimi czasy w waszym życiu i czy jakieś wasze zachowanie piesek mógł odebrać przeciwko sobie.

Jaka jest Twoja relacja z psiakiem?

A może lenistwo psiaka wynika ze spadku twojego zaangażowania w waszą relację? Czy może zajęty swoimi codziennymi sprawami zbyt często zbywałeś pupila gdy próbował zaprosić cię do wspólnej zabawy? Psiak sam z siebie nie uda się na długi spacer lub wędrówkę. Spadek naszej własnej energii często oddziałuje bezpośrednio na naszego czworonoga. Psiak, który nie czuje zachęty do wspólnego aktywnego spędzania czasu sam ostatecznie straci motywację. Jeśli zaniedbamy kondycję psiaka w konsekwencji trudno będzie z dnia na dzień nakłonić go do wspólnej aktywności fizycznej.

Jak ożywić psa leniuszka?

Jeśli twój psiak nie cieszy się na wspólne spacery, a co więcej, odnosisz wrażenie, że stara się ich za wszelką cenę uniknąć to znak, że coś jest nie w porządku. Na wstępie skonsultuj swoje spostrzeżenia z weterynarzem aby upewnić się, że ospały charakter psiaka nie wynika ze zdrowotnych problemów. Jeśli problem nie leży w chorobie psiaka czy niedoborze witamin podejmij próbę pobudzenia swojego psiego leniuszka.

Przede wszystkim pamiętaj, że walka z upodobaniami jakie w sobie wypracował pies leniuszek będzie wymagała trochę czasu. Musisz uzbroić się w cierpliwość a przy tym pamiętać o regularności swoich działań. Obserwuj postępy swojego pupila i dostosuj do nich intensywność kolejnych czynności.

szelki smycz dla psa active red czerwony bowl and bone republic ls1sa

  • Regularne spacery z psem

Wspólne spacery to podstawa od której powinieneś zacząć aby pobudzić psiaka do aktywności fizycznej. Pamiętaj aby cały proces przeprowadzić powoli, małymi krokami. W przeciwnym wypadku pies może się szybko zniechęcić lub co gorsza nabawić kontuzji z przeforsowania.

Rozpoczynając przygodę z treningiem aktywności psiaka poprzez regularne spacery pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu. Wygodne, dobrze skrojone szelki do podstawa, aby zapewniać psiakowi maksymalny komfort podczas wspólnych wędrówek. Doskonale sprawdzą się szelki dla psa marki Bowl&Bone Republic.  Zacznijcie od krótkich, a jednocześnie częstych 15 minutowych spacerów. Nie zmuszaj psiaka do biegania czy intensywnej zabawy, na to przyjdzie jeszcze czas. Obserwuj zachowanie pieska. Jeśli zauważysz, że coraz lepiej znosi wspólne przechadzki, a wracając do domu nie jest już wyczerpany możesz rozpocząć stopniowe wydłużanie czasu spacerów. Pierwsza poprawa w kondycji psa powinna być zauważalna po upływie około tygodnia. Nie jest to jednak w pełni miarodajny wyznacznik. Każdy psiak jest nieco inny, a co za tym idzie jego powrót do formy może zajmować dłużej lub krócej.

Po upływie miesiąca dzięki regularnym spacerom psiak powinien poprawić swoją kondycję fizyczną, a same spacery staną się dla niego mniej męczące. Na ten moment piesek powinien być w stanie przejść godzinę spaceru. Pokaż psiakowi, że spacery to coś więcej niż moment na codzienną toaletę. Wspólne wycieczki to czas gdy odkrywacie nowe miejsca, cieszycie się otaczającą naturą, poznajecie nieznane dotąd szlaki.

  • wspólna zabawa z pupilem

Kolejnym sposobem na pobudzenie energii drzemiącej w psiaku jest wspólna zabawa. Psy uwielbiają gdy poświęcamy im czas. Czują wtedy, że są dla nas ważne. Jeśli forma twojego psiaka jest bardzo słaba zacznij od mniej wymagających wysiłku zabaw. W tym celu doskonale sprawdzą się wszelkiego rodzaju psie maskotki czy piłki. Bawić możecie się zarówno na zewnątrz jak i w domu, na tym etapie psiak nie jest gotowy na intensywne bieganie po dużym terenie.

Gdy kondycja psiaka ulegnie poprawie możecie wzbogacić swoją wspólną aktywność fizyczną o nieco bardziej wymagające zabawy. Doskonale sprawdzą się wszelkiego rodzaju zabawki do szarpania, które zmuszą psiaka do siłowania się z nami ale również aportowania. Bowl&Bone Republic posiada w swojej ofercie rewelacyjne zabawki dla psa, które będą idealnym uzupełnieniem waszej wspólnej zabawy.

  • spróbujcie trochę sportu

Najwyższy czas abyście spróbowali psich sportów, oczywiście w ich bardziej przystępnej wersji. Bieg z przeszkodami to doskonały pomysł na wprowadzenie nowej aktywności do życia psiaka. Nie potrzebujecie specjalistycznego sprzętu do czerpania radość ze wspólnej zabawy. Rolę przeszkód i pachołków mogą pełnić zabawki, które akurat macie pod ręką. A może klasyczna zabawa w chowanego w domu? Psiaki są doskonałe w tej dziedzinie dzięki swojemu węchowi. Gwarantujemy, że bez problemu znajdą każdą twoją kryjówkę!

zabawka dla psa dumbo legowisko spiworek dreamy lily bowl and bone republic ls1sa

Zmęczony pies to szczęśliwy pies

Podczas wysiłku fizycznego w naszym ciele uwalniają się endorfiny, które sprawiają, że nasze samopoczucie ulega zdecydowanej poprawie. Dotyczy to również naszych czworonogów. Pies leniuszek potrzebuje naszej pomocy aby rozruszać śpiącego w nim sportowego ducha.

Nie działaj impulsywnie, liczą się małe, acz regularne kroczki. Jeszcze chwila, a twój mały leniuszek będzie wesoło merdał ogonkiem na myśl o kolejnym spacerze lub wspólnej zabawie na świeżym powietrzu.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (No Ratings Yet)
Loading...
Posty, które mogą Cię zainteresować
kocyk dla psa nap grey szary bowl and bone republic blog

5 nietypowych błędów przy wychowywaniu psa

Opieka nad czworonogiem to duże wyzwanie. Chcąc zapewnić psiakowi poczucie miłości i bezpieczeństwa musimy dokładnie poznać jego pot...
kocyk dla psa nap grey szary bowl and bone republic blog

Masaż psa – kiedy i jak go wykonać?

Każdy pupil uwielbia gdy jest głaskany. Oczywiście nie każdemu psiak na to pozwoli. Jedynie wybrani dostaną zgodę. Czy zastanawiałeś...