Jak zapewnić psu poczucie bezpieczeństwa? | Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Jak zapewnić psu poczucie bezpieczeństwa

Poczucie bezpieczeństwa u psa wpływa bezpośrednio na jego pewność siebie i podejście do życia. Jeśli piesek nie czuje się bezpiecznie to do wielu sytuacji będzie podchodził z ogromną rezerwą i brakiem zaufania, nawet jeśli są to typowe codziennie wydarzenia. Swoim działaniem możesz wpłynąć na poczucie bezpieczeństwa twojego psa.

Zastanawiasz się w jaki sposób możesz wzmocnić poczucie bezpieczeństwa u twojego czworonożnego przyjaciela? Jest na to kilka sposobów. Poczucie bezpieczeństwa u psiaka wpływa bezpośrednio na jego pewność siebie i podejście do otaczającego go świata.

Czego się dowiesz z tego artykuł:

  • Możesz pomóc psu zbudować poczucie bezpieczeństwa
  • Bezpieczeństwo ma wpływ na poczucie pewności siebie u psa
  • Pies bez poczucia bezpieczeństwa będzie bardzo nieufny i niesamodzielny

Poczucie bezpieczeństwa u psa

Biorąc pod swoją opiekę psa chcemy zapewnić mu jak najlepsze warunki, aby jego życie było szczęśliwe i pełne miłości. Jedną z podstawowych kwestii o które musimy zatroszczyć się będąc opiekunką czworonoga jest jego poczucie bezpieczeństwa. Twój pies musi czuć się dobrze i pewnie w twojej obecności. Mieć świadomość i pewność tego, że w razie zagrożenia lub nieprzewidzianej sytuacji może liczyć na twoją pomoc i wsparcie.

Jestem pewna, że zauważyłaś to, że gdy twój psiak czuje się w jakikolwiek sposób zaniepokojony sytuacją w której się znalazł, to w pierwszej kolejności szuka oparcia i pomocy właśnie u ciebie. Mój psiak zawsze szuka mnie wzrokiem, gdy tylko czuje się choć trochę zaniepokojony tym, co się wokół niego dzieje. Wiem, że moja obecność i bliskość sprawia, że czuje się on dużo bardziej bezpiecznie.

Jak rozpoznać, że pies nie czuje się bezpiecznie?

Zanim w głównej mierze skupimy się na tym, w jaki sposób możesz zapewnić swojemu psu poczucie bezpieczeństwa, to chciałabym abyś zastanowiła się, w jaki sposób twój czworonożny przyjaciel okazuje, że czuje się czymś zaniepokojony.

Jednym z najczęstszych odruchów psów w sytuacji, gdy nie czują się bezpiecznie jest chęć jak najszybszego znalezienia się blisko swojego opiekuna. Psiak wówczas zazwyczaj stara się schować za nogami swojego właściciela, aby ten obronił go w razie potrzeby.

Psiak gdy nie czuje się w danym momencie bezpiecznie może kulić ogon pod siebie, a także kłaść uszy po sobie. Zdarza się również, że twój czworonożny przyjaciel może wówczas popiskiwać. Jeśli nie ma cię w zasięgu wzroku pieska, to może on próbować schować się w dostępnym dla siebie miejscu np. pod stołem lub kuląc się w rogu pomieszczenia.

Jak zapewnić psu poczucie bezpieczeństwa?

Możesz stworzyć bezpieczną aurę dla twojego czworonożnego przyjaciela na kilka różnych sposobów. Uważam, że warto skupić się na kilku różnych możliwościach. Zapewnienie pieskowi bezpieczeństwa jedynie na jednym obszarze może być dla niego stanowczo niewystarczające. Szczególnie w przypadku bardzo wrażliwego psiaka, który ze swojej natury bywa bardzo strachliwy i nieufny wobec wszystkiego, co go otacza.

Bądź blisko swojego psa

Jeśli widzisz, że twój psiak może właśnie znaleźć się w sytuacji gdy bardzo prawdopodobne, że poczuje się niekomfortowo, postaraj się znaleźć blisko niego. Niech wie, że w razie jakiegokolwiek zagrożenia jesteś tuż obok i może na ciebie liczyć. Bądź blisko lub chociaż w zasięgu wzroku twojego pieska.

Musisz jednak uważać, aby nie być zbyt nadopiekuńcza względem swojego pieska. W sytuacji kryzysowej bądź blisko niego jednak postaraj się realnie ocenić zagrożenie. Jeśli wiesz, że twojemu pieskowi absolutnie nic nie grozi, to nie bierz go na ręce, nie podchodź zbyt blisko. Niech wie, że jesteś obok jednak jednocześnie ma też pole do samodzielności.

Poczucie bezpieczeństwa to nie jest bycie nadopiekuńczym względem psa. W niektórych sytuacjach granica jest bardzo cienka dlatego twoim zadaniem jest postarać się jak najlepiej ocenić daną sytuację.

Jeśli uważasz, że w danej sytuacji psiak nie ma się czego obawiać, to pozwól mu działać samodzielnie. Zbytnia nadopiekuńczość względem psa również nie jest wskazana. Jeśli nie dajesz swojemu czworonożnemu przyjacielowi możliwości samodzielnego poznawania świata znajdującego się wokół, to nie będzie miał on okazji budować swojej pewności siebie w naturalny sposób.

Nie stawiaj psa w stresującej sytuacji

Jeśli wiesz, że dana sytuacja może być dla psiaka stresująca, to nie staraj się  zmienić jego podejścia poprzez terapię szokową. Jeśli twój pies boi się kotów, to nie zabieraj go do miejsca, gdzie będzie ich wiele, aby oswoił się z ich towarzystwem. Takie sposoby pokonania lęków nigdy nie są skuteczne, a co więcej, mogą negatywnie wpłynąć na twoją relację z psem.

Twój psiak zapamięta to, że stawiasz go w stresujących sytuacjach i może stracić do ciebie zaufanie. Jako psia opiekunka nie wyobrażam sobie jak straszne było by to uczucie doświadczyć takiej sytuacji. Twój czworonożny przyjaciel powinien wiedzieć, że zawsze może na ciebie liczyć.

Nie stawianie psiaka w stresujących sytuacjach to jedna z podstaw wpływająca na poczucie bezpieczeństwa psiaka. Twój pupil spotyka na swojej drodze różnych ludzi i zwierzęta. Jednak świadomość tego, że z twojej strony zawsze może liczyć na wsparcie oraz to, że go nie zawiedziesz, ma dla niego ogromne znaczenie.

Unikaj sytuacji, które mogą być dla psa stresujące

Kolejnym ze sposobów zapewnienia psu poczucia bezpieczeństwa jest unikanie sytuacji, które mogą być dla twojego czworonożnego przyjaciela w jakiś sposób niekomfortowe. Ważne jest tutaj jednak to, aby potrafić odróżnić momenty w których twój psiak jest realnie zagrożony od tego, gdy jesteś w stosunku do niego nadopiekuńcza.

Jeśli wiesz, że jakieś wydarzenie może spowodować, że twój psiak nie będzie czuł się bezpiecznie, to postaraj się tak zachować, aby zniwelować maksymalnie ryzyko stresu u pieska.

Gdy idąc z psem na spacer zauważysz, że będziecie mijać dużego psa, a wiesz, że twój pupil boi się czworonogów kilka razy większych od niego, zapobiegawczo przejdź na drugą stronę ulicy. Jest to mały gest, który jednocześnie uchroni twojego pieska od wielu stresów i strachu.

Wzmacnianie poczucia bezpieczeństwa u psiaka, to też sprawienie jeśli to możliwe, że twój pupil ma w swoim życiu mniej sytuacji w których może czuć zagrożenie. Dzięki temu będzie o wiele bardziej zrelaksowany i rozluźniony podczas codziennych sytuacji.

Pokaż psu, że jest silny

W kwestii poczucia bezpieczeństwa bardzo ważne jest poczuci własnej wartości przez psiaka. Jeśli twój pupil będzie czuł się silny i odważny, to jego poczucie bezpieczeństwa będzie znacznie większe. Jak możesz na to wpłynąć? Między inny poprzez wcześniej wspomniane przeze mnie, nie trzymanie psiaka pod kloszem.

Pozwól psiakowi na więcej samodzielności. Jeśli chce wejść w kałuże podczas spaceru, pozwól mu na to. Niech sam dowie się, że woda może być brudna lub zimna. Jeśli chce wskoczyć na kanapę nie wyręczaj go w tym, niech sam podejdzie, podskoczy i się wespnie.

Pokaż swojemu psiakowi, że jest silny i sam potrafi poradzić sobie z wieloma sytuacjami, które każdego dnia stają na jego drodze. To sprawi, że zdecydowanie mniej rzeczy będzie budziło u niego lęk.

Pewny siebie psiak

Myślę, że nikt nie lubi odczuwać braku bezpieczeństwa. Jak najbardziej tyczy się to również naszych czworonożnych przyjaciół. Dlatego jeśli tylko masz taką możliwość, to jako dobra opiekunka możesz postarać się o to, aby wzmocnić u swojego pupila poczucie bezpieczeństwa.

Jak sądzisz, twój psiak czuje się przy tobie w pełni bezpiecznie? Napisz mi swoją odpowiedź w komentarzu poniżej.

Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Przywołanie psa – jak nauczyć psa przybiegać na komendę bez względu na wszystko?

Swobodna eksploracja i możliwość węszenia to – oczywiście obok wielu innych – warunki, jakie powinniśmy spełnić, aby zadbać o dobrostan psa. Nawet najdłuższe spacery na smyczy nie zaspokoją w pełni potrzeb czworonoga. I chociaż w wielu miejscach trzeba lub warto chodzić z psem na smyczy i nawet dorosłego psa należy tego nauczyć (przeczytaj Jak nauczyć [...]

Czytaj dalej… from Przywołanie psa – jak nauczyć psa przybiegać na komendę bez względu na wszystko?

Czytaj dalej
pies ze smyczą w zębach siedzi na kamiennych schodach

Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Nauczanie dorosłego psa chodzenia na smyczy to zadanie wymagające zaangażowania, konsekwencji i cierpliwości. Kluczowe są spokojne podejście, dostosowanie metod do indywidualnych potrzeb psa oraz systematyczne nagradzanie pozytywnego zachowania. Warto pamiętać, że każdy pies jest inny i może wymagać odmiennego podejścia, a postępy mogą być stopniowe. Wnioskiem jest też fakt, że nauka nowych zachowań u dorosłego [...]

Czytaj dalej… from Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Czytaj dalej
pies biegnie w wodzie zabawa

Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Zabawy w wodzie nie tylko dostarczają rozrywki, ale także stanowią doskonałą formę ćwiczeń fizycznych, które wspierają zdrowie i kondycję psa. Dodatkowo, interakcja właściciela z psem podczas takich zabaw wzmacnia więź między nimi, co może przyczynić się do lepszej komunikacji i zrozumienia. Jednak istotne jest zachowanie ostrożności podczas zabaw w wodzie, zwłaszcza jeśli pies nie jest [...]

Czytaj dalej… from Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup