×

Brak produktów w koszyku.

Jak zadbać o sen psa?

Psiaki uwielbiają spać. Sen stanowi znaczącą część ich całego dnia dlatego ważne jest aby mogły czerpać z niego jak najwięcej przyjemności. Dbałość o jakość snu psiaka to między innymi dobrze dobrane legowisko, a także dopracowanie wspólnego rytmu dnia.

legowisko dla psa classic grey bowl and bone republic ls1a

Jak skutecznie zadbać o zdrowy sen psa?

Psiaki to prawdziwe śpiochy. Godzinami mogą drzemać na kanapie, najchętniej w towarzystwie swojego właściciela. Czują się wtedy najbardziej spokojne i zrelaksowane i mają swój psi relaks. Sen psa jest niezwykle ważny nie tylko dla jego zdrowia ale i dobrego samopoczucia. Pozwala odpocząć po długim, intensywnym dniu i nabrać siły na nowe czekające go wyzwania.

W dużej mierze to właśnie w naszych rękach leży zapewnienie psiakowi dobrych warunków dla spokojnego snu. Podstawą jest własny kąt, gdzie powinniśmy umieścić posłanie dla psa. Na dobry sen wpływa również codzienna aktywność fizyczna psiaka, stały rytm dnia czy zdrowa dieta.

W przypadku zaobserwowania u pupila zaburzeń związanych ze snem koniecznym jest udanie się do specjalisty. Zwierzęta te uwielbiają spać dlatego jeśli zauważasz bezsenność u psa, może być to początek większego problemu zdrowotnego.

Zdrowy psi sen, czyli jaki?

Na zdrowy i spokojny psi sen składa się kilka czynników. Świadomość ich odpowiednich cech jest kluczowa w dbaniu o spokój naszego psiaka w nocy, ale i podczas krótkich, poobiednich drzemek. Poniżej przedstawiamy kilka istotnych czynników mających wpływ na dobry sen naszego czworonoga.

Długość snu

Jednym z najbardziej kluczowych czynników jest długość psiego snu. Nie możemy przedstawić jednego ogólnego wzorca dla wszystkich psiaków ponieważ jest to sprawa dość indywidualna. Długość snu potrzebnego psu do prawidłowego odpoczynku i pełni regeneracji sił zależna jest przede wszystkim od jego wieku, codziennej aktywności fizycznej ale również rasy.

Genetycznie najwięcej snu potrzebują psy takich ras jak labrador czy owczarek niemiecki. Nieco krócej śpią psiaki ras określanych jako mniejsze. W tym gronie znajdziemy między innymi maltańczyki, yorki, mopsy czy buldogi francuskie.

Najwięcej snu potrzebują psi seniorzy. W ciągu doby mogą przesypiać nawet 18 godzin. Podobnie jest w przypadku szczeniąt u których sen pełni kluczową rolę w procesie prawidłowego rozwoju. Zdecydowanie krócej śpią dorosłe psiaki. Potrzebują od 12 do 14 godzin snu dziennie aby czuć się w wypoczęte i w pełni sił.

Więcej snu potrzebują psy, które prowadzą bardzo aktywny styl życia. Wzmożony wysiłek fizyczny sprawia, że do pełnej regeneracji sił potrzebują przespać więcej godzin niż typowo kanapowy psiak. Jest to szczególnie zauważalne u psiaków, które profesjonalnie trenują różnego rodzaju dyscypliny sportowe.

Jakość psiego snu

Nie każdy psi sen da nam tyle samo energii i siły do działania. To od jakości naszego snu zależy jego pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Dlatego też dbanie o spokojne spędzenie nocy przez naszego pupila to podstawa opieki nad nim.

W przypadku psów wyróżnić możemy dwie fazy snu: SWS oraz REM. Na pierwszą z nich składa się proces zasypiania, który to działa uspokajająco na mózg, który przechodzi powoli w czas lekkiego spoczynku. Podczas SWS organizm psiaka wycisza się i poddaje odprężeniu ale jest jeszcze aktywny dlatego też nazywana jest wczesną fazą snu.

Faza REM u psa stanowi fazę jego snu głębokiego. To właśnie podczas jej trwania organizm ma szansę na pełną regenerację i całkowity relaks. Obserwując psiaka w fazie REM możemy zauważyć ruchy gałek ocznych pod zamkniętymi powiekami, a także lekkie podrygi kończyn. Niekiedy psiaki mogą wydawać z siebie dźwięki. Faza REM u psa trwa około 12% całego czasu snu. Biorąc pod uwagę, że tylko wówczas sen u psa ma właściwości zdrowotne to jego procent w stosunku do całkowitego przesypianego czasu jest bardzo niewielki.

Ze względu na fakt, że faza REM u psa to tak niewielki procent całego snu to naszym zadaniem jest zadbać o jego spokój podczas nocy. Jakość psiego snu ma bezpośredni wpływ na jego zdrowie fizyczne jak i psychiczne. Zapewnienie mu optymalnych warunków do spania pozwoli w pełni wykorzystać zdrowotne działanie snu.

Odpowiednie posłanie

Miejsce w którym twój pupil postanawia się zdrzemnąć nie jest przypadkowe. Psiak wybiera je z konkretnego powodu. Musi spełniać ono jego wymogi dotyczące komfortu podczas leżenia czy otaczającej go w danym miejscu atmosfery.

Psiak czuje się najbezpieczniej jeśli posiada swój własny kącik w domu. Powinno to być miejsce nieco na uboczu lecz jednocześnie umożliwiające psiakowi obserwację innych domowników. Posłanie powinno być odpowiednio duże, tak aby pupil mógł wygodnie i bez krępacji ułożyć się do snu. Właśnie dlatego ważne jest by wiedzieć, jak dobrać odpowiednie legowisko dla psa. To właśnie ono zapewni mu wygodę zarówno podczas nocy jak i szybkich, energetycznych drzemek w ciągu dnia. Wysokiej klasy posłania wykonane z najlepszej jakości materiałów znaleźć można w asortymencie marki Bowl&Bone Republic. Legowisko dla psa Urban Grey czy LOFT są już niemal kultowymi pozycjami w ofercie firmy. Ich dodatkowych atutem jest wykorzystanie antyalergicznego sztucznego puchu do ich wypełnienia dzięki czemu psiaki cierpiące na alergię nie muszą martwić się o to, że reakcje uczuleniowe  zakłócają ich spokojny sen.

Wybierając posłanie dla psa należy również zwrócić uwagę na to jak jest ono wypełnione. Legowisko powinno izolować psiaka od zimnej i twardej  podłogi. Ponadto wypełnienie powinno być na tyle elastyczne aby delikatnie dopasowywać się do kształtu ciała psa, dzięki czemu czuje się on bardziej bezpiecznie podczas snu.

legowisko dla psa loft grey szare

Wieczorna rutyna

Psy lubią stabilizację i rutynę. Stały cykl dnia daje im poczucie bezpieczeństwa oraz panującego ładu i porządku. Dzięki wypracowaniu codziennych nawyków opierających się o stały rytm dnia psiak czuje się stabilnie i pewnie. Stałe godziny wieczornego spaceru, posiłku oraz położenia się spać wpływają pozytywnie na jakość snu psa.

Wieczorna rutyna to przede wszystkim moment wyciszenia się po emocjonującym dniu. W tym czasie unikaj aktywnych i żywiołowych zabaw z psiakiem.  Udaj się z psem na ostatni tego dnia, wieczorny spacer. Wybierajcie trasy spokojne, gdzie po drodze nie będziecie mijać zatłoczonych, głośnych miejsc. Po powrocie ze wspólnego spaceru możesz podać pupilowi ulubiony posiłek. W miejscu gdzie znajduje się kącik psiaka zadbaj wówczas o przytulną atmosferę. Zasłoń okna znajdujące się nieopodal posłania, przygaś światła i ścisz grającą muzykę lub telewizor. Psiak zauważy, że nastała pora snu oraz odpoczynku i chętnie uda się spać na swoje legowisko.

Jeśli zauważysz, że twój piesek już smacznie śpi staraj się zachowywać stosunkowo cicho aby go nie obudzić. Psy są bardzo czujne, nawet podczas snu. Byle głośniejszy szmer może wybudzić ich z fazy REM. Psiak zbudzony gwałtownym dźwiękiem może się bardzo wystraszyć i zdenerwować co negatywnie wpływa na jego zdrowie. Twój psiak zasługuje na spokojny, niezmącony niczym sen.

legowisko dla psa classic brown bowl

Wyspany psiak, to szczęśliwy psiak

Każdy z nas jest marudny jeśli nie wyśpi się i wstanie lewą nogą. To samo dotyczy naszych czworonożnych przyjaciół. Psi sen jest niezwykle ważny dlatego jako opiekunowie naszych psiaków to naszych zadaniem jest zadbanie o to aby naszym pupilom spało się jak najlepiej.

Dobra jakość snu psa skutkuje dłuższym i spokojniejszym życiem psa. Inwestycja w dobre jakościowo i wygodne legowisko to jeden z najlepszych prezentów jakie możesz sprawić swojemu czworonożnym przyjacielowi. Nie wierzysz? Sprawdź dlaczego warto wybierać dobre jakościowo produkty.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (No Ratings Yet)
Loading...
Posty, które mogą Cię zainteresować
kocyk dla psa nap grey szary bowl and bone republic blog

5 nietypowych błędów przy wychowywaniu psa

Opieka nad czworonogiem to duże wyzwanie. Chcąc zapewnić psiakowi poczucie miłości i bezpieczeństwa musimy dokładnie poznać jego pot...
kocyk dla psa nap grey szary bowl and bone republic blog

Masaż psa – kiedy i jak go wykonać?

Każdy pupil uwielbia gdy jest głaskany. Oczywiście nie każdemu psiak na to pozwoli. Jedynie wybrani dostaną zgodę. Czy zastanawiałeś...