×

Brak produktów w koszyku.

Jak wybrać odpowiednie imię dla psa?

6 minutes


Gdy w domu pojawia się psiak zadajemy sobie pytanie - jakie imię będzie dla niego odpowiednie? Przede wszystkim powinno być oryginalne lecz nie przesadzone, niezbyt długie i wpadające w ucho.

Wybór imienia dla psa

Jak dobrać imię dla psa?

Jako właściciele psiego pupila chcemy, aby jego imię było tak samo wyjątkowe jak on, oddawało w pełni jego charakter i uosobienie. Pomysłów jest mnóstwo, jednak jak wybrać to jedno jedyne, które będzie towarzyszyć twojemu czworonożnemu przyjacielowi do końca życia? Znając kilka podstawowych zasad, które dla ciebie przygotowaliśmy, zdecydowanie łatwiej będzie podjąć tą nieprostą, a wbrew pozorom bardzo ważną decyzję.

Imię psiaka stanowi formę jego wizytówki, określa jego osobowość i sposób bycia. Nazwanie dużego, postawnego psiaka puszkiem czy maleństwem poniekąd jest zabawne i rozczulające, jednak czy na na pewno jest to dobry pomysł? Źle dobrane imię może zaburzyć wizerunek psa, sprawiając, że będzie błędnie odbierany przez otoczenie.

Na to zwróć uwagę przy podejmowaniu decyzji

Niestety, nie istnieje gotowy przepis na wybór imienia, które niezaprzeczalnie będzie doskonale dobrane dla naszego pupila. Co więcej, nie ma nawet uniwersalnych kryteriów pasujących idealnie do psiaków jednej rasy. Wszystko zależy od charakteru pupila i pierwszego wrażenia jakie robi przy zetknięciu z nową osobą.

legowisko poducha dla psa deco sapphire niebieska zabawka bax bowl and bone republic ls1sa

Krótkie czy długie imię dla psa

Długie imię psa może okazać się utrapieniem w życiu codziennym. Pięknie brzmiące, z unikalnym charakterem, szybko ustąpi miejsca skróconej wersji, łatwiejszej do wymawiania przez domowników. Dlatego też w dużej mierze ze względu na codzienną wygodę zdecydowanie lepszym wyborem jest imię niezbyt długie, o nieskomplikowanej konstrukcji.

Krótkie imię jest zazwyczaj prostsze do wymówienia. Dodatkowo jest również łatwiejsze do zapamiętania, nie tylko dla nas ale również samego psiaka. Szybciej nauczy się reagować na swoje imię i przychodzić na zawołanie.

Decydując się na krótkie imię dla psa nie oznacza wcale, że musi składać się ono jedynie z jednej sylaby. Imiona cztero czy pięcioliterowe są wyjątkowo dźwięczne i ładnie brzmiące. Przykładem krótkiego imienia dla psiaka może być: Leon, Fafik, Elza czy Lary.

Oryginalne imię dla psa

Przy wyborze imienia dla psa powinieneś unikać tych, które są wyjątkowo popularne. Na wołanie w parku Rexa czy Maxa reagować może nie tylko nasz pupil ale też kilka innych psiaków. Działać to może również w drugą stronę. Nasz psiak może reagować na wołanie innych właścicieli, których psy nazywają się tak samo jak nasz czworonożny przyjaciel.

Oryginalne, rzadko spotykane imię dla psa nada mu wyjątkowego charakteru i dostojności. Jeśli będzie ono nawiązywać do słowa z innego języka, ważne abyśmy znali jego tłumaczenie. Unikniemy w ten sposób niemiłych rozczarować gdyż dumnie brzmiące imię  obcojęzyczne po przetłumaczeniu może okazać się niezbyt ciekawym słowem.

Decydując się na oryginalnie brzmiące imię łatwo niestety popaść w przesadę. Pamiętaj, że imię nie powinno sprawiać trudności w wymowie innym domownikom. Nie powinieneś nazywać psiaka w taki sposób, że nikt oprócz ciebie nie będzie potrafił poprawnie zawołać go do siebie.

Zdrobnienia i inne modyfikacje

Zwracając się w pieszczotliwy sposób do bliskich nam osób często wypowiadamy ich imię w zdrobniały sposób. Jest to naturalny odruch, świadczący o naszej sympatii do drugiej osoby. Podobnie postępujemy w przypadku naszych ukochanych czworonogów. Wybierając imię dla psiaka spróbuj odmienić je w zdrobniały sposób i sprawdź jak wówczas będzie brzmiało.

Sprawdzając możliwe odmiany imienia pupila pomyśl również o jego oficjalnej formie. Często zwracamy się do psiaka poważnym tonem gdy ten coś przeskrobie lub też usiłuje właśnie nabroić. Oficjalnie, poważnie brzmiąca forma imienia po pewnym czasie zostaje kojarzona przez pieska jako reakcja opiekuna na jego niegrzeczne zachowanie.

kocyk dla psa royal czerwony niebieski bowl and bone republic ls1a

Idealnie dobrane imię dla Twojego psa

Imię psiaka przede wszystkim powinno dobrze współgrać z jego wyglądem, charakterem i temperamentem. Przekorny wybór imienia, które stanowi niejako przeciwieństwo jego samego, może wydawać się zabawne lecz niestety na dłuższą metę może działać ośmieszająco na psiaka. Co więcej, nadanie psiakowi, który charakteryzuje się niezbyt przyjacielskim uosobieniem w stosunku do obcych, imienia Milusiński czy Słodziutki może być przyczyną niemiłych sytuacji.

Tego powinieneś unikać

Niepozornym, choć niezwykle istotnym błędem popełnianym podczas nazywania nowego czworonożnego przyjaciela jest wybór imienia, które w swoim brzmieniu przypomina znaną mu komendę. Psom czasem trudno jest odróżnić słowa i zwroty z naszego języka o  podobnym wydźwięku. Dlatego też nie powinno się nadawać pupilowi imienia brzmiącego podobnie do słów siad, noga, łapa itp. Psiak może czuć się zdezorientowany nie mając pewności czy jego właściciel wypowiada jego imię, czy też wydaje wobec niego komendę.

Psy są inteligentnymi zwierzętami i potrafią zrozumieć wiele zwrotów z ludzkiego języka i powiązać je z właściwymi znaczeniami. Jednak samo brzmienie bardzo podobnych słów może być dla nich nie do odróżnienia.

Swego czasu bardzo częstym zabiegiem było wybranie dla psiaków i innych zwierząt imion ludzkich. Jeśli zdecydujemy się na imię, które nie jest popularne w obecnym czasie to nie musimy obawiać się niemiłych sytuacji. Jednakże jeśli wybierzemy imię, które sprawi, że zwracając się do pupila podczas spaceru na nasze zawołanie będą reagować inni spacerowicze sytuacja może okazać się krępująca.

legowisko mata dla psa loft coral bowl and bone republic ls2sa blog

Imię dla Twojego psa na całe jego życie

Nadane psu imię docelowo ma towarzyszyć mu do końca życia. Z tego względu twój wybór powinien być przemyślany. Imion dla psiaków mamy do dyspozycji całe mnóstwo. Jeśli masz problem ze zdecydowaniem się na jedno przedyskutuj tę sprawę z innymi domownikami. Pies będzie członkiem waszej rodziny i nawet jeśli to ty planujesz sprawować nad nim główną opiekę to warto poprosić innych o pomoc w kwestii odpowiedniego imienia.

Co jednak w sytuacji gdy podejmujemy decyzję o zmianie imienia psiaka? Proces ten nie będzie prosty, musisz być cierpliwy i zdeterminowany. Psiaki przyzwyczajają się do tego jak brzmi ich imię i nagła zmiana początkowo  może być dla nich dezorientująca. Nie jest to jednak niewykonalne i jeżeli jesteś przekonany do swojej decyzji to zacznij działać w tym kierunku.

Pamiętaj jednak, że jest to proces, który wymaga od psiaka wysiłku. Dlatego jeśli nie ma ku temu znaczących przesłanek to może jednak warto oszczędzić psu dodatkowego stresu i pozostać przy pierwotnym imieniu.

Zdjęcie Klaudii

Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów
Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
oddanych głosów: 1
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Posty, które mogą Cię zainteresować

Elementy odblaskowe w szelkach Twojego psa

Po zmroku widoczność twojego pieska podczas waszych wspólnych spacerów drastycznie spada. Zadbaj o bezpieczeństwo twojego czworonożneg...

Czego dowiesz się o psie patrząc na sposób jedzenia

Sposób jedzenia posiłku przez twojego czworonożnego przyjaciela może powiedzieć ci bardzo dużo o nim samym. Psiaki po przejściach bar...