×

Brak produktów w koszyku.

Jak widzi pies?

7 minutes


Na początku chcemy obalić bardzo popularny mit, że psy nie rozróżniają kolorów, widząc świat jedynie w czarno-białych barwach. Nic bardziej mylnego.

Szelki dla psa Soho Cream

Spis treści:

  1. Jak pies widzi swoje otoczenie?
  2. Ostrość widzianego obrazu
  3. Jak widzi pies w nocy?
  4. Pole widzenia wzroku psa
  5. Wrażliwość psa na ruch
  6. Odbiór migającego światła
  7. Jaki świat widzą psy?

Jak pies widzi swoje otoczenie?

To jak widzi pies nie może zostać przedstawione z całkowitą precyzją. Wnioski na temat wzroku psa wysnuwane są na podstawie budowy siatkówki oka. Nie jesteśmy jednak w stanie ocenić, w jaki sposób ostatecznie jego mózg odbiera widziane barwy, światła i kształty.

Ostrość widzianego obrazu

Soczewka oka człowieka dzięki swojej budowie potrafi widzieć ostro zarówno z bliska, jak i z daleka. Psy mają znacznie mniej rozwiniętą tę umiejętność. Szacuje się, że widzą nawet kilkukrotnie mniej ostry obraz niż widziałby go człowiek.

Wzrok wszystkich psów nie jest jednakowy. Budowa siatkówki oka może różnić się w przypadku niektórych ras. Dla przykładu owczarki niemieckie oraz rottweilery zalicza się do psów krótkowzrocznych. Jak daleko widzi pies? Przedmioty znajdujące się w niedalekiej odległości postrzegane są przez nich jako ostre, z kolei wszystko będące na dalszym planie jest rozmyte. Zupełnie odwrotnie jest w przypadku chartów. Ta rasa klasyfikowana jest jako dalekowzroczna. Co za tym idzie, ostro widzą przedmioty znajdujące się daleko, a niezbyt wyraźnie te będące blisko nich. Wynika to z faktu, że ich zmysł na drodze przystosowywania się do skutecznego polowania wraz z upływem lat uległ zmianie w podstawie genotypowej.

Jak widzi pies w nocy?

Wzrok psów dużo lepiej spisuje się w półmroku niż wzrok człowieka. Szacuje się, że w ciemności  potrafią dostrzec nawet siedmiokrotnie więcej szczegółów. Wynika to z różnic w budowie oka. Psy posiadają większą ilość fotoreceptorów odpowiadających za postrzeganie kształtów w ciemności, niż ludzie. Dodatkowo są w stanie wychwycić ruch nawet w przypadku bardzo słabego oświetlenia.

W skład budowy psiego oka wchodzi makata odblaskowa. Jej funkcją jest ponowne wyłapanie promieni świetlnych, a następnie przekierowanie ich na siatkówkę.  Makata sprawia, że oczy psów na fotografiach wykonanych ze światłem fleszu mają żółty lub zielony odblask. Dla porównania oko człowieka pozbawione jest owej błony, przez co na zdjęciach z błyskiem obijają się czerwonym kolorem.

Pole widzenia wzroku psa

Oczywistym jest, że perspektywa widzenia psów znacznie różni się od tej, jak widzi człowiek. Nie da się ukryć, że ze względu na budowę naszego ciała jesteśmy w stanie spostrzec znacznie więcej otaczającego świata niż nasi czworonożni przyjaciele. Odpowiedzialność za psiaka to między innymi dbanie o jego bezpieczeństwo. Człowiek jest w stanie zobaczyć niebezpieczeństwo, jakim może być groźny pies czy nadjeżdżający samochód, którego pupil może nie dostrzec w porę. Inna perspektywa widzenia to często możliwość uniknięcia zagrożenia.

Pole widzenia psa również różni się od tego, ile obszaru my jesteśmy stanie objąć wzrokiem. W tym przypadku psiaki mają nad nami przewagę. Człowiek jest w stanie spostrzec pole do 180° wokół siebie. Pies natomiast potrafi zobaczyć znacznie więcej, szacuje się że wartość ta wynosi od 240° do 270°. Dane te dotyczą obszaru widzenia dwuocznego. Tak więc psiaki są w stanie zobaczyć nas nawet wówczas, gdy my sami nie jesteśmy w stanie ich dostrzec w swoim polu widzenia.

Wrażliwość psa na ruch

Psy posiadają bardzo wysoką wrażliwość i wyczulenie na wszelkiego rodzaju ruch. Wynika to poniekąd z ich uwarunkowań genetycznych, które u części ras nastawione jest na skuteczne polowanie i tropienie zwierzyny. Psy jako myśliwi są w  stanie w półmroku dostrzec ruch swojej potencjalnej ofiary. Ich wzrok potrafi wychwycić poruszający się obiekt, nawet jeśli ten znajduje się w odległości jednego kilometra. Co ciekawe, jeśli ten sam obiekt znajdowałby się w bliskim otoczeniu psiaka, lecz pozostawał w całkowitym bezruchu możliwym jest, że byłby przez niego niezauważony. Psiaki potrafią reagować bardzo gwałtownie na nagły, niezapowiedziany niczym ruch. Stąd, wszelkie sugestie, aby starać się nie zachować w ich towarzystwie zbyt nadpobudliwie, aby nie wprowadzać ich bez potrzeby w  nerwowy nastrój. Jak widzą psy?

Wzmożona reakcja wzroku psa na ruch tłumaczy wiele jego zachowań, których przyczyn nie do końca rozumiemy. Przykładem tego może być reakcja psa na poruszający się szybko rower. Wiele psów, szczególnie tych, które nie mają na co dzień styczności z tym środkiem transportu, zaczyna szczekać lub nawet biec jego śladem. W oczach psiaka szybko poruszający się obiekt uaktywnia w nim potrzebę pogoni za nim, polowania czy zaganiania.

Jak daleko widzi pies? Postrzeganie ruchu przez psy jest interesujące w kolejnym aspekcie. Potrafią rozpoznać znaną im osobę z daleka poprzez analizę sposobu poruszania się. Psiaki zapamiętują styl chodzenia swoich bliskich, dzięki czemu są w stanie dostrzec swojego właściciela nawet z naprawdę dużej odległości. Niestety sposób poruszania się nie jest w pełni indywidualną cechą każdego człowieka. Zdarza się, że psiak pomyli znaną sobie osobę z kimś, kto chodzi w bardzo podobny sposób.

Wrażliwość psów na ruch to również bardzo dobry sposób na wspólną zabawę. Wiele zabawek dla psiaków zaprojektowanych  jest właśnie z myślą o ich ogromnym zainteresowaniu poruszającymi się obiektami. Przykładem są wszelkiego rodzaju piłki czy frisbee, za którymi psiaki uwielbiają biegać. Innym rodzajem zabawek bazujących na ruchu mogą być bullety od Bowl&Bone Republic. Doskonale sprawdzają się zarówno do szarpania i przeciągania, jak i aportowania. Pobudzają tym samym zainteresowanie psiaka poprzez nieustanne pozostawanie bulletu w ruchu.

Odbiór migającego światła

Jak widzi pies? Różnica w budowie oka psa w porównaniu do człowieka wpływa na inny sposób postrzegania ruchu, kolorów czy ostrości obiektów, ale nie tylko. Psiaki inaczej niż my odbierają światło, które nie jest jednostajne, a migające. Oko człowieka odbiera obraz na ekranie jako ciągły jeśli jego odświeżanie następuje 55-60 razy na sekundę. Wówczas nie jesteśmy w stanie wyłapać przerw w wyświetlanym filmie. Oczy psów odbierają obraz jako płynną całość dopiero wówczas, gdy odświeżanie następuje min. 75 razy na sekundę. Jakie kolory widzi pies? To, co przez nas odbierane jest jako jednolity film, dla psiaków stanowi zbitek złączonych ze sobą fragmentów scen po przerywanych czarnym ekranem.

Sweterek dla psa aspen pink

Jaki świat widzą psy?

Psy widzą otaczającą ich przestrzeń, obiekty i ludzi w inny sposób niż człowiek. Wynika to z budowy siatkówki wewnątrz ich oka. To jednak od nas w głównej mierze zależy jaki świat będą mogły zobaczyć. Jako ich opiekunowie jesteśmy odpowiedzialni za naszych czworonożnych przyjaciół. To czy będzie członkiem szczęśliwej, kochającej go rodziny leży w naszych rękach. Pozwólmy naszym psiakom widzieć świat pełen miłości i dobra.

Zdjęcie Klaudii

Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów
Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
oddanych głosów: 4
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Posty, które mogą Cię zainteresować

Dlaczego mój pies nie potrafi bawić się z innymi psami

Przyczyn tego, że twój czworonożny przyjaciel nie chce bawić się z innymi psami może być kilka. Twój psiak może być nieśmiały, a...

Co zrobić gdy pies zjadł coś, czego nie powinien

Każdemu psiakowi zdarza się zjeść coś, czego absolutnie nie powinien. W takiej sytuacji bardzo ważna jest twoja szybka reakcja i oceni...