Jak poradzić sobie z pchłami u psa - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Jak poradzić sobie z pchłami u psa

Pies może zarazić się pchłami zarówno od drugiego napotkane psa, jak i innego zwierzaka, z którym miał kontakt. Chcąc pozbyć się pcheł ze skóry psa, musisz wykonać mu porządną kąpiel przy użyciu szamponu stworzonego z myślą o walce z tymi pasożytami. Musisz również wyprać wszystkie akcesoria twojego psa. 

Twój psiak ma problem z pchłami i zastanawiasz się, co jest tego przyczyną. Okazuje się, że nasze pieski mogą zarazić się pchłami nie tylko od innych psów, ale również kotów, a także innych zwierząt. Jeśli zauważysz u swojego pieska pchły to czym prędzej musisz podjąć kroki, które pozwolą ci im zaradzić.

Czego się dowiesz z tego artykułu

  • Pies może zarazić się pchłami od drugiego psa, ale również innego zwierzaka
  • Intensywne drapanie się psa może być spowodowane obecnością pcheł na jego skórze.
  • Podstawą pozbycia się pcheł u psa jest kąpiel przy użyciu szamponów przeznaczonych do tego celu.

Pchły u psa

Jestem pewna, że starasz się dbać o swojego pupila tak bardzo, jak tylko możesz. Zwracasz dużą uwagę na jego higienę i czystość. Niestety bardzo często pomimo dużej troskliwości psiaki potrafią złapać pchły. Przede wszystkim chcę żebyś wiedziała, że wcale nie oznacza to, że jesteś złą opiekunką i nie dbasz o higienę swojego psiaka. Nic bardziej mylnego.

Pchły to problem, który może dotyczyć każdego pieska, tak samo twojego jak i mojego. Odnoszę czasem wrażenie, że im bardziej zwracam uwagę na to, aby mój psiak był bardziej czysty i schludny, tym bardziej on czuje potrzebę wytaplania się w najbliższej kałuży jaką spotka podczas spaceru.

Dlatego też chce powiedzieć ci, jak możesz poradzić sobie z tym problemem, jakim są pchły. Nie możesz bagatelizować tego, ponieważ zapewniam cię, że te pasożyty same z siebie nie postanowią zostawić twojego pupila w spokoju. Do tego niezbędna będzie twoja interwencja.

Czym są pchły

Czy wiesz czym tak naprawdę są pchły? Jest to rodzaj owadów, będących pasożytami. Ich głównym źródłem pożywienia jest krew. Dlatego też za swój cel obierają sobie psy, czy koty. Mają w ten sposób nieograniczony dostęp do krwi.

Zwierzęta nie są w stanie samodzielnie pozbyć się pcheł. Z pewnością z tego też powodu są tak przez nie lubiane. Dlatego tak ważne jest to, abyś będąc psim opiekunem miała wiedzę na temat tych psich pasożytów, a także znała sposoby jak możesz skutecznie z nimi walczyć.

Dlaczego twój pies ma pchły

Na samym początku warto, abyś dowiedziała się, jakie mogą być przyczyny tego, że twój psiak ma pchły. Może być to spowodowane kilkoma czynnikami. Zapoznaj się z nimi i zastanów, który z nich jest najprawdopodobniej przyczyną obecności pcheł na skórze twojego czworonoga.

Pies zaraził się pchłami od innego psa

Jedną z najczęstszych przyczyn obecności pcheł na ciele twojego psa będzie zarażenie się nimi od innego czworonoga. Niestety nawet jedno krótkie spotkanie z takim psiakiem, może sprawić, że na ciele twojego pupila pojawią się pchły. Dlatego też tak ważne jest to, abyś zwracała uwagę na to, z jakim psem twój pupil spędza czas.

Niestety najczęściej nosicielami pcheł są psiaki, o które właściciel nie dba w odpowiedni sposób lub też są w pełni pozostawione same sobie. Dlatego jeśli nie masz pewności jaki jest stan higieny danego psa, to może nie jest dobrym pomysłem pozwolenie bawić mu się z twoim pupilem.

Sytuacja ta działa również w drugą stronę. Jeśli wiesz, że twój psiak zaraził się pchłami, to nasz czas pełnego pozbycia się ich, staraj się izolować pupila od innych czworonogów. W ten sposób nie rozsiewa tych pasożytów na inne psiaki. Jest to bardzo odpowiedzialne podejście.

Inne zwierzęta mogą przenieść pchły na psa

Choć w głównej mierze kojarzymy pchły z psami, to jednak mogą one również pasożytować na innych zwierzętach. Co za tym idzie, twój psiak może zarazić się nie tylko od psów.

Źródłem obecności pcheł na jego skórze mogą być również koty ale nie tylko. Twój pies może zarazić się tymi pasożytami również od innych zwierząt, które spotka na swojej drodze i z którymi będzie miał bliższy kontakt.

Dlatego jeśli twój psiak spędzi trochę więcej czasu w towarzystwie innego zwierzaka, to dla pewności po takim spotkaniu przejrzyj dokładnie stan jego skóry.

Pies przebywając w jakimś miejscu może się zarazić psami

Pchły żyją przede wszystkim na skórze żywych organizmów. Niestety nie oznacza to, że nie potrafią egzystować w innych warunkach. Istnieje taka możliwość, że pchły mogą przejść na ciało twojego psa z miejsca, w którym przebywa.

Siedlisko pcheł może znajdować się na meblach lub tkaninach. Pewnie zastanawiasz się co w ogóle te pasożyty robią w takim miejscu. Zazwyczaj szukają schronienia, gdy zostają wywabione ze skóry zwierzęcia, na którym do tej pory żyły.

Oczywiście jest to dla nich sytuacja przejściowa zanim zlokalizują swoją nową ofiarę, na której ciało się przeniosą.

Wiedza na ten temat jest bardzo ważna, ponieważ z reguły jako potencjalne źródło zarażenia się naszego psa pchłami postrzegamy inne zwierzęta. Dlatego jeśli nie ma ich w pobliżu nasza czujność może pozostać uśpiona.

Jak rozpoznać, że pies ma pchły

Pewnie zastanawiasz się, czy będziesz w stanie gołym okiem zauważyć, że twój czworonożny przyjaciel ma pchły. Ten rodzaj pasożytów co prawda jest bardzo mały, ale jeśli dokładnie obejrzeć skórę swojego pieska, to będziesz w stanie dostrzec pojedyncze pchły.

Mają one czarny kolor i nieco owalny kształt. Wielkością przypominają nieco główkę od szpilki, więc nie są zupełnie malutkie i niewidoczne. Wiadomo, najłatwiej jest je dostrzec u psiaków o jasnej sierści,. Jednak jeśli bardzo dobrze się przyjrzysz, to zobaczysz je również u ciemnowłosego pieska.

Jak zachowuje się pies gdy ma pchły

Pchły wybierają skórę psa ze względu na to, że mogą żywić się jego krwią. Choć być może ugryzienie jednej pchły jest mało bolesne, to w przypadku ich znacznej ilości może być bardzo dokuczliwe dla psiaka. Jest to dla czworonoga niekomfortowe uczucie, z którym z pewnością będzie próbował zawalczyć.

Dlatego bardzo charakterystycznym zachowaniem psa, który ma pchły jest uporczywe drapanie. Jeśli zauważysz, że twój pupil drapie się niemal bez przerwy, a dodatkowo próbuje zębami wgryźć się w skórę, to znak, że coś jest nie w porządku.

Obejrzyj wówczas dokładnie sierść twojego psiaka ponieważ jest bardzo prawdopodobne, że zachowuje w taki sposób ponieważ zaatakowały go pchły.

Jak poradzić sobie z pchłami u psa

Jeśli tylko zauważysz, że twojego czworonożnego przyjaciela zaatakowały pchły, to twoje działanie powinno być natychmiastowe. Zwlekanie może jeszcze bardziej pogorszyć sprawę i stan zdrowia pupila. Co więc powinnaś zrobić aby skutecznie wyplenić pchły u twojego pieska?

Wyczyść akcesoria psa

Wszystkie akcesoria twojego psa muszą zostać wyczyszczone. Choć pchły występują przede wszystkim na skórze psiaka, to część z nich może znajdować się na jego rzeczach. Wówczas gdy uda ci się pozbyć pasożytów z ciała psiaka, to mogą one go z powrotem zaatakować przechodząc z jego akcesoriów.

Dlatego twoim zadaniem będzie wypranie zarówno legowiska psiaka i kocyków jak i szelek czy smyczy, a nawet zabawek. Zachowanie pełnej higieny w takiej sytuacji jest sprawą kluczową w walce z pchłami u czworonoga.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak skutecznie czyścić akcesoria twojego czworonoga, to odsyłam cię do wpisu na ten temat, który znajdziesz TUTAJ.

Dokładna kąpiel psa

Chcąc pozbyć się pcheł ze skóry twojego psiaka, musisz mu wykonać bardzo dokładną kąpiel. Bardzo ważne jest to, abyś użyła do tego specjalistycznego szamponu, przeznaczonego do walki z tymi pasożytami. Zwykły mógłby sobie nie poradzić z tym zadaniem.

W większości przypadków spieniony szampon powinien być pozostawiony na skórze psiaka na około dziesięć minut. Wówczas jego działanie jest  najbardziej skuteczne. Zdaje sobie sprawę, że może być to szczególnie trudne w przypadku czworonogów, dla których kąpiel jest prawdziwą udręką. Jednak w tej sytuacji zdrowie psiaka jest ważniejsze od jego własnych preferencji.

Tego rodzaju kąpiel wykonuj w rękawiczkach. Masz do czynienia z pasożytami więc jestem pewna, że nie chcesz ich bezpośrednio dotykać dłonią.

Wyczesywanie sierści

Na rynku dostępne są specjalne szczotki do wyczesywania pcheł. Nie uważam jednak, żeby taki sposób pozbycia się pasożytów był w stu procentach skuteczny.

Jednak jako drugi etap walki z pchłami, po wykonaniu psiakowi porządnej kąpieli, jak najbardziej tak. Da ci to pewność, że na pewno pozbyłaś się wszystkich pasożytów ze skóry psa.

Szybka reakcja na pchły u psa

Podstawą w walce z pchłami u psa jest bardzo szybka reakcja. Dzięki temu ograniczysz rozmnażaniu się pcheł na skórze psiaka.

Twój psiak miał kiedyś pchły? Jak sobie z tym poradziłaś? Opowiedz mi o tym zostawiając komentarz poniżej.

Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

2 komentarzy do “Jak poradzić sobie z pchłami u psa

  1. Nie tylko kąpiel psa jest ważna w sytuacji podejrzewania pcheł.Trzeba też dobrze wyprać całe posłanie a najlepiej zmienić.Mam na myśli to że jedno legowisko to za mało żeby utrzymać czystość .Oczywiście nie można przesadzać w drugą stronę i zmieniać posłanie zbyt często .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

pies śpi na materacu w pokoju

Jak dobrać najlepsze posłanie ortopedyczne dla psa

W wyborze najlepszego posłania ortopedycznego dla psa należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych kwestii. To dopasowanie legowiska do indywidualnych potrzeb psa, zapewnienie jakości wykonania oraz odpowiednich materiałów, właściwy rozmiar i komfort, który oferuje, a także jego zdolność do wspierania stawów i kręgosłupa. Decyzja o posłaniu ortopedycznym to inwestycja w zdrowie psa, dlatego warto zadbać o [...]

Czytaj dalej… from Jak dobrać najlepsze posłanie ortopedyczne dla psa

Czytaj dalej
piesek na legowisku z zabawkami

Objawy babeszjosy u psa

Wiedza na temat babeszjozy, jej przyczyn i sposobów leczenia jest kluczowa dla każdego właściciela psa. Zapoznanie się z możliwymi objawami i sposobami zapobiegania tej chorobie może pomóc w szybszym rozpoznaniu i skutecznym leczeniu. Objawy babeszjozy mogą być różnorodne i łatwo je przeoczyć. Czego się dowiesz z tego artykułu: Babeszjosa u psa W trosce o zdrowie [...]

Czytaj dalej… from Objawy babeszjosy u psa

Czytaj dalej
pies czeka na chodzniku

Podstawowa higiena psich uszu

Każdy opiekun psa powinien zrozumieć, że dbanie o higienę uszu nie jest tylko kwestią estetyki, lecz głównie troską o dobre samopoczucie pupila. Różne rasy mogą wymagać różnego podejścia do pielęgnacji uszu, dlatego też kluczowe jest systematyczne sprawdzanie ich stanu i odpowiednia pielęgnacja, dostosowana do indywidualnych potrzeb konkretnego psa. Czego się dowiesz z tego artykułu: Higiena [...]

Czytaj dalej… from Podstawowa higiena psich uszu

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup