×

Brak produktów w koszyku.

Jak nauczyć psa komendy na miejsce

8 minutes


Chcesz nauczyć swojego pieska wykonywać komendę na na miejsce, a nie wiesz jak się do tego zabrać? Przygotowałam dla ciebie cztero etapowy plan nauki tego polecenia. Krok po kroku przeprowadzę cię przez całe szkolenie tej nowej umiejętności. Trening tej komendy można zaklasyfikować jako średnio trudny.

Nauka komendy na miejsce składa się z czterech etapów. Początkowo prowadzisz psa na posłanie ręką ze smakołykiem. Wraz z rozwojem treningu ostatecznie twój piesek potrafi udać się na miejsce i zostać na nim pomimo otaczających go rozpraszaczy.

legowisko poducha dla psa deco kremowa bowl and bone republic ls3sa

Komenda na miejsce

Jednym z najczęściej wypowiadanych przeze mnie poleceń, skierowanych do mojego pupila, jest komenda na miejsce. Jest bardzo przydatna w codziennym życiu z pieskiem, ponieważ pozwala w razie potrzeby odseparować go od źródła stresującej dla niego sytuacji.

Dla przykładu, mój piesek niezbyt lubi kurierów czy listonoszy. Bardzo denerwuje się, gdy zobaczy któregoś z nich w naszych drzwiach. Dlatego wiedząc to, zanim wpuszczę ich do środka, wydaje polecenie mojemu pupilowi, aby udał się na miejsce.

W ten sposób mój psiak nie doświadcza bezpośredniego spotkania z listonoszem, a tym samym unika niepotrzebnego stresu. Jest to tylko jeden z przykładów z codziennego życia, gdzie komenda na miejsce, jest niezwykle pomocna. Przedstawię ci również inne sytuacje, gdzie to polecenie jest bardzo przydatne.

Komenda na miejsce przydatna nie tylko w domu

Wbrew pozorom, jest to komenda, która sprawdzi się nie tylko w domu. Jednak aby twój piesek wiedział gdzie jest miejsce, na które ma się udać w obcej przestrzeni, musi posiadać coś swojego.

Nie możesz oczekiwać, że kładąc zupełnie nowy kocyk w pomieszczeniu, w którym piesek jest pierwszy raz, będzie on wiedział, co masz na myśli, mówiąc na miejsce.

Chcąc więc korzystać z tej komendy podczas wakacyjnego wyjazdu czy gościnnej wizyty, pamiętaj że musisz mieć ze sobą posłaniem należące do twojego czworonoga.

Żeby nie nosić ze sobą standardowego, dużego legowiska lub trudnego w złożeniu koca, polecam ci wybór zwiniętej maty. Dla mnie jest to stały element wyprawki mojego psiaka.

Korzystamy ze zwijanej maty dla psa LOFT od Bowl&Bone Republic. Posiada ona zapięcie w postaci nap, przez co jest bardzo łatwa i szybka w złożeniu. Co więcej, mata posiada wygodną rączkę, dzięki czemu przenoszenie jej z miejsca na miejsce nie stanowi żadnego problemu.

Jest to bardzo przydatny rodzaj posłania, który sprawdza się, gdy będąc z moim pieskiem na wakacyjnym wyjeździe, potrzebuje wydać mu polecenie, na miejsce.

Komenda na miejsce krok po kroku

Skupmy się teraz na tam, jak w kilku prostych krokach możesz nauczyć swojego pupila komendy na miejsce. Tak samo, jak w przypadku większości szkoleń nowych umiejętności, przydatne będą smakołyki do nagradzania twojego pieska.

Dla twojej wygody polecam ci trzymanie przysmaków podczas treningu w wygodnej saszetce. Dzięki temu możesz w łatwy i szybki sposób sięgnąć po smakołyk. Co więcej, twój piesek nie będzie rozkojarzony widokiem opakowania z przysmakami.

Ja korzystam z etui MIDI od Bow&Bone Republic, ponieważ ten produkt dodatkowo posiada przegródkę na psie woreczki. Jest to bardzo wygodne, gdy wybierając się na trening z pieskiem, nie muszę zabierać dwóch oddzielnych saszetek.

Jeśli masz już przygotowane smakołyki, którymi będziesz nagradzać swojego pupila za poprawne wykonanie polecenia, musisz zadbać o jeszcze jeden element nauki. Mianowicie, musisz określić, gdzie chcesz aby twój pupil szedł, wypowiadając komendę na miejsce.

Ważne jest, abyś wybrała posłanie, które twój piesek już dobrze zna. Trenowanie z nowym legowiskiem, którego zapach jest nieznajomy dla twojego pupila, będzie dla niego trudne. Nie będzie on identyfikował takiego posłania ze swoją przestrzenią.

Etap pierwszy nauki komendy na miejsce

Możemy przejść teraz do pierwszego etapu nauki komendy na miejsce. Początkowo trening będzie odbywał się bardzo blisko posłania. Zawołaj psa do siebie i zachęć do tego, aby wszedł na swoje legowisko. Na tym etapie szkolenia, skup się jedynie na swoich gestach, a nie wypowiadaniu docelowej komendy.

Jeśli sam gest nie wystarczy, możesz prowadzić pieska za ręką, w której trzymasz dla niego smakołyk. Jestem pewna, że taka forma zachęty pobudzi go do działania. Oczywiście jeśli pupil wykona poprawnie twoje polecenie i prowadzony twoją ręką usiądzie na posłaniu, nie zapomnij go za to nagrodzić.

śpiworek legowisko dla psa dreamy mietowe bowlandbonerepublic

Etap drugi nauki komendy na miejsce

Gdy twój psiak opanuje pierwszą część nauki, możemy przejść do kolejnej. Teraz staraj się nie wodzić psa na miejsce, a jedynie wskazywać je gestem. Ten etap nauki może zająć nieco więcej czasu, zanim twój piesek zrozumie, czego od niego oczekujesz.

Nadszedł moment, w którym możesz dodać komendę słowną. Dlaczego dopiero teraz? Ponieważ ważne było to, aby pupil dokładnie zrozumiał, czego dotyczy twoje polecenie. Mianowicie, że chodzi o to, aby samodzielnie udał się na swoje posłanie i tam został.

Upewnij się, czy twój piesek poprawnie reaguje na komendę na miejsce, powtarzając to polecenie kilkukrotnie. Jeśli tak, możemy teraz rozbudować ćwiczenie o kolejne elementy, przechodząc do kolejnego etapu.

Etap trzeci komendy na miejsce

Teraz twoim zadaniem będzie sprawić, aby twój piesek jak najdłużej siedział na swoim miejsce. Nie da się ukryć, że przecież naszym celem jest to, aby po wypowiedzeniu komendy, psiak został na swoim posłaniu, a nie po chwili z niego zszedł.

Tak więc jak możesz to zrobić? Gdy twój piesek poprawnie wykona polecenie na miejsce i usiądzie na swoim posłaniu, daj mu nagrodę w postaci smaczka. Odczekaj kilka sekund i jeśli twój piesek nadal będzie na swoim legowisku, nagródź go kolejnym smakołykiem. Czynność powtórz kilkakrotnie.

Stopniowo wydłużaj czas pomiędzy poszczególnymi nagrodami. Powoli zmień również moment pierwszej gratyfikacja psiaka. Daj mu smaczka nie od razu po udaniu się na miejsce, a dopiero gdy spędzi na swoim posłaniu kilka chwil.

Ten etap jest kluczowy ponieważ zawiera on wszystkie istotne elementy tej komendy. Dlatego zanim przejdziesz dalej upewnij się, że twój piesek na pewno zrozumiał czego oczekujesz od niego w tym poleceniu i potrafi w pełni poprawnie wykonać twoją prośbę. Jeśli tak, to możemy przejść do czwartego, ostatniego etapu nauki komendy na miejsce.

Etap czwarty komendy na miejsce

W jaki sposób zapanować nad tym, aby twój piesek posłuchał twojego polecenia bez względu na to, w jakiej sytuacji się właśnie znajdujecie? Poprzez ćwiczenia z wykorzystaniem elementów rozpraszających. W tym celu możemy użyć zabawki psiaka lub przysmaków.

Wypowiedz komendę na miejsce i zaczekaj, aż pupil zajmie pozycję na wskazanym posłaniu. Gdy już to zrobi, weź do ręki jego zabawkę i mu ją pokaż. W momencie w którym piesek nie ulegnie zachęcie i nadal będzie posłusznie siedział na miejscu, daj mu nagrodę w postaci smakołyka.

Podobnie postępuj w przypadku rozpraszacza w postaci przysmaka. W tym przypadku również pamiętaj o nagrodzeniu pieska za poprawne wykonanie polecenia.

Pamiętaj jednak, że zbyt duże rozproszenie psiaka nigdy nie będzie skutecznie. Nie możesz oczekiwać, że twój pies oprze się, gdy będziesz go bardzo zachęcał do zabawy, trzymając w ręku jego ulubioną zabawkę. W takich sytuacjach większość psiaków ulegnie pokusie i zrezygnuje z wykonania polecenia na miejsce.

Jest to normalne i chciałabym zwrócić twoją uwagę na to, abyś trening z wykorzystaniem rozproszenia nie traktowała jak ostateczny test postępu psiaka.

legowisko dla psa urban grafitowe szelki dla psa active czerwone bowlandbonerepublic ls2sa

Co zrobić aby pies nie zapomniał komendy na miejsce

Często zadajecie mi w komentarzach pytanie, co zrobić, aby piesek nie zapomniał komend, które już do tej pory opanował. Myślę, że jedynym, a na pewno skutecznym rozwiązaniem jest rutynowe przypominanie psu poleceń, które już potrafi.

Jeśli twój piesek opanował już jakąś komendę, a nie używacie jej na co dzień, może on częściowo lub w całości zapomnieć jak ją wykonywać. Dlatego raz na jakiś czas podczas treningu z pieskiem, wykonujemy wszystkie polecenia, których się do tej pory nauczył.

Dzięki temu nie wychodzi on z wprawy i nadal potrafi je wykonać. Bardzo polecam ci takie rozwiązanie.

Komenda na miejsce łatwa do nauki

Mam nadzieje, że mój cztero etapowy plan nauki komendy na miejsce, okaże się być dla ciebie przydatny. Oceniłabym trening tej umiejętności na średnim poziomie trudności.

Daj znać, czy twój piesek potrafi już wykonywać polecenie na miejsce, a jeśli nie, czy zamierzasz go tego nauczyć.

Zdjęcie Klaudii

Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów
Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
oddanych głosów: 8
Loading...

3 komentarze to “Jak nauczyć psa komendy na miejsce”

 1. Gosia Pietras pisze:

  Jesteśmy w trakcie szkolenia. Buba potrafi już iść na swoje legowisko po komendzie na miejsce, i zostać tam kilka sekund. :))) Trenujemy dalej.

 2. Marta Ga. pisze:

  A czy zamiast przysmaków można do szkolenia wykorzystać kliker? Czy lepiej nie utrudniać psiakowi?

  • Klaudia pisze:

   Początkowo proponowałabym trenować pezy pomocy smakołyków, jednak później jak najbardziej możesz zamienić je na kliker 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Posty, które mogą Cię zainteresować

Jak nauczyć psa pokazywać zęby

Chcesz nauczyć swojego pieska pokazywania zębów na twoje polecenie, ale nie wiesz od czego zacząć? Przygotowała krótki, pięcioetapow...

Jak mogę spędzać czas z psim seniorem

Opieka nad psim seniorem wygląda nieco inaczej niż ma to miejsce w przypadku szczeniaka, czy też dorosłego psa. W raz z wiekiem zmieniaj...