Psy nie posiadają wrodzonej umiejętności chodzenia na smyczy. Jednak ze względu na to, że spacery stanowią stały element naszego dnia, warto aby były przyjemnością zarówno dla psiaka jak i jego właściciela. Nauka chodzenia na smyczy to jedno z pierwszych ćwiczeń jakie powinno się podejmować ze szczeniakiem.
Jak nauczyć psa chodzić na smyczy?
Młody piesek szybko pojmie zasady poprawnego zachowania na spacerze. Dorosłe psy nieco trudniej oduczyć nawyku ciągnięcia i szarpania smyczy. Nie jest to jednak niewykonalne, potrzebna jest duża cierpliwość i konsekwencja. Każdego, nawet najbardziej opornego psiaka można nauczyć chodzenia na smyczy, ważna jest systematyczność ćwiczeń i stanowcze podejście właściciela.
Dobry początek w nauce psa chodzenia na smyczy
Najłatwiej jest nauczyć psa grzecznego chodzenia na smyczy gdy jest on jeszcze szczeniakiem. Młody psiak jest chłonny wiedzy i jest w stanie w szybkim czasie pojąć nowe umiejętności. Dlatego najlepiej już podczas pierwszego spaceru rozpocząć naukę chodzenia na smyczy. Wybór odpowiedniej smyczy i obroży lub szelek to pierwszy krok do przygotowania szczeniaka na jego pierwszy spacer. Duży wybór możemy znaleźć w asortymencie marki Bowl&Bone Republic. Pupil na pewno będzie czuł się wygodnie i komfortowo podczas aktywnych spacerów mając na sobie na przykład szelki dla psa CANDY. Jednakże dla pewności warto wypróbować również inne typy szelek. Prócz szelek wkładanych “przez głowę” na rynku dostępne są również szelki wkładane “przez łapki” (np. szelki dla psa SOHO kremowe) a także szelki z pasków. Pamiętajmy, że by wszystko się udało psiak musi czuć się komfortowo a jego ruchy nie mogą być skrępowane. Akcesoriów do spaceru należy szukać tak długo, aż będziemy pewni, że obydwa warunki zostały bezwzględnie spełnione. Przed pierwszym wspólnym wyjściem powinniśmy zapoznać szczeniaka z nowymi akcesoriami. Dajmy mu do powąchania smycz oraz szelki, aby oswoił się z nieznanym zapachem. Możemy założyć mu je podczas zabawy, aby przyzwyczaił się do ich noszenia.
Gdy już wybierzemy szelki lub obrożę
Gdy psiak zaznajomi się z szelkami lub obrożą możemy udać się na pierwszy spacer. Przede wszystkim nie powinniśmy siłować się z psiakiem będącym na smyczy. Jeśli pupil zbyt mocno wyrywa się i szarpie podczas spaceru, zatrzymajmy się na moment. Damy tym znak psu, że nie godzimy się na jego postępowanie i podejście do spaceru. Jeśli nie będziemy stanowczy i pozwolimy mu na takie zachowanie podczas pierwszych spacerów, psiak to zapamięta. Będzie kojarzył, że jeśli będzie wystarczająco długo wyrywał się i ciągnął nas w końcu mu ulegniemy i pójdziemy tam, gdzie on ma ochotę. Stójmy w miejscu tak długo, aż uspokoi się i ocenimy, że jest gotowy na kontynuowanie spaceru. Bądźmy nieugięci w tej kwestii. Możemy tą metodę stosować również gdy pies zatrzyma się i nie będzie chciał dalej iść. Po kilku minutach postoju i bezruchu każdy szczeniak będzie miał dosyć i ruszy z miejsca. Jeśli psiak jest posłuszny i reaguje na nasze polecenia pochwalmy go. Otrzymany smakołyk za dobre sprawowanie będzie dla niego dobrą motywacją do dalszej nauki chodzenia na smyczy.
Warto zaczynać spacery od, krótkich dystansów, aby młody psiak przyzwyczaił się do nowej aktywności. Pamiętajmy jednak, że mamy do czynienia ze szczeniaczkiem, dla którego wszystko jest nieznane i interesujące. Nie wymagajmy od niego postawy dorosłego psa.
A jeśli psiak jest starszy?
Oczywiście zdarza się, że nawet dorosły już pies nie potrafi chodzić na smyczy. Nauka poprawnego zachowania podczas spacerów opiera się na podobnych zasadach jak w przypadku szczeniaków. Jednak ze względu na wiek psiaka wymaga to więcej cierpliwości i wytrwałości. Nauka nowych umiejętności nie powinna od razu zajmować całego czasu trwania spaceru. Stopniowo możemy wydłużać ćwiczenia oraz zwiększać ich trudność. Zwróćmy uwagę na samopoczucie psiaka, jeśli jest wyjątkowo niespokojny podczas spaceru zrezygnujmy tego dnia ze szkolenia. Próba zmuszenia go do ćwiczeń może spowodować, że stanie się jeszcze bardziej oporny.
Dorosłe psiaki też uwielbiają nagrody w postaci smakołyków czy ciasteczek. Jak najbardziej możemy wykorzystywać je jako formę wynagrodzenia za dobre zachowanie. Nie należy jednak stosować smakołyków w celu zachęcenia psiaka, aby do nas podszedł, chyba że ćwiczymy z nim konkretną komendę wymagającą tego zachowania. Powinna być to dla niego niespodzianka wręczana za posłuszne wykonywanie polecenia, a nie forma wabika. Spacer to dla psa przede wszystkim forma rozrywki i zabawy. Dlatego dajmy mu odrobinę wolności i nie kontrolujmy każdego jego ruchu. Psiak potrzebuje zapoznać się z otaczającymi zapachami, badać i przeszukiwać teren. Nauka psa chodzenia na smyczy będzie o wiele skuteczniejsza jeśli pupil będzie czuł swobodną atmosferę pozbawioną presji ze strony właściciela.