Kiedy na zewnątrz robi się wietrznie, mokro i nieprzyjemnie, każdy z nas sięga do szafy po cieplejsze ubrania, żeby nie marznąć. Warto wtedy pomyśleć również o naszym pupilu. Są oczywiście rasy psów, które doskonale radzą sobie w takich warunkach, a nawet czują się o wiele lepiej niż podczas letnich upałów. Jeśli jednak jesteśmy właścicielem typowego zmarzlucha, trzeba pamiętać o zapewnieniu mu ciepłego okrycia na mroźne dni.
Wiele osób wciąż uważa, że ubieranie psów to tylko ludzka fanaberia, należy jednak zwrócić uwagę, że zwierzak spędzający większość czasu w ciepłym mieszkaniu nie ma szans przystosować się do zmieniających się warunków na zewnątrz. Inaczej wygląda sytuacja, gdy pies mieszka na podwórku i tam spędza całe dnie. Wtedy jego organizm sam zabezpieczy się przed chłodem, głównie dzięki odpowiedniej ilości tkanki tłuszczowej oraz odpowiednio grubej okrywie włosowej. Takich psów z całą pewnością nie powinniśmy ubierać. Wszystkie pozostałe, zwłaszcza te z krótką sierścią (np.: buldożek francuski, chihuahua), starsze, chore lub ostrzyżone (np.: maltańczyk) na pewno będą nam wdzięczne za ciepłe okrycie przed wyjściem na spacer.
Różnice w rodzajach ubranek dla psa
Jeśli zdecydowaliśmy już, że nasz pupil potrzebuje ubranka na zimowe spacery, powinniśmy się jeszcze zastanowić jaki rodzaj okrycia będzie dla niego najbardziej odpowiedni. Zależy to głównie od warunków atmosferycznych, na które chcemy się przygotować, stopnia aktywności naszego psa, jego temperamentu, wieku oraz długości sierści.
Na rynku akcesoriów dla psów ubranka zajmują coraz ważniejszą pozycję i można wybierać spośród naprawdę wielu możliwości. Trzeba jednak kierować się przede wszystkim komfortem naszego psiaka. Ubranko poza ochroną przed mrozem czy deszczem powinno umożliwiać swobodne poruszanie się, tak aby wyjście na spacer było dla psa przyjemnością.
Podstawowe rodzaje dostępnych w sklepach ubranek dla psów to:
- SWETERKI
wykonane z dzianiny, występujące w wersji z golfem lub bez. Zapewniają ciepło, jednak nie chronią przed silnym wiatrem i wilgocią. Zazwyczaj są one zakładane przez głowę. Często są używane przy pierwszych chłodach lub dla psów marznących w domu. Sweterek dla psa dobrej jakości wykonany jest z naturalnej wełny, a jego krój zapewnia komfort i nie krępuje ruchów. Przykładem takiego ubranka jest różowy sweterek dla psa ASPEN.
- KURTECZKI I KOMBINEZONY
mogą być wykonane np. z samego polaru, ale najczęściej są one kilkuwarstwowe i łączą materiał ocieplający z jakimś materiałem zabezpieczającym przed przenikaniem wilgoci, np. ortalionem. Mogą być dodatkowo wyposażone w kaptur, jednak jest on bardziej elementem wizualnym, niż mającym zastosowanie w praktyce. Istnieje wiele sposobów ich zapinania (m.in. napy, rzepy, suwaki) i warto zwrócić na to uwagę przy doborze odpowiedniego modelu dla naszego pupila, aby samo zakładanie ubranka nie stanowiło problemu. Jest to najcieplejszy rodzaj psiego okrycia. Chroni zarówno przed wiatrem i mrozem, jak również padającym deszczem czy śniegiem. Wszystkie te wymagania spełnia złota kurteczka dla psa SPIRIT. Kurteczki to najlepsze rozwiązanie dla psów aktywnych, lubiących długie zimowe wędrówki czy szaleństwa w białym puchu.
- BLUZY
wykonane najczęściej z bawełnianej dzianiny dresowej. Podobnie jak sweterki są one stosowane w okresach przejściowych (wiosna/jesień), kiedy na zewnątrz jest chłodno. Zapewniają największy komfort i swobodę ruchów, ponieważ nie przylegają tak ściśle do ciała jak kurtki czy sweterki. Często nie przykrywają całego grzbietu psa i kończą się tuż za nerkami. Dodatkowo bluzy zapewniają naszemu pieskowi nie tylko ciepło i komfort, ale i modny wygląd dzięki różnym designerskim dodatkom typu napisy, naszywki lub hafty. Taka właśnie jest unikalna i gustowna bluza dla psa CLOUD.
Zakup odpowiedniego ubranka
W momencie, gdy mamy już sprecyzowane, jakiego typu ubranka szukamy, pora zabrać się za dopasowanie odpowiedniego rozmiaru dla naszego pupila. Jest to kluczowa kwestia, ponieważ nawet idealnie skrojone ubranko będzie źle leżało i sprawiało dyskomfort, jeśli jego rozmiar będzie źle dobrany.
Najlepiej jest, kiedy możemy wybrać się na zakupy ubranka razem z naszym psiakiem. Przymierzając konkretny model czy fason ubranka, od razu widać, czy dobrze pasuje na naszego ulubieńca i czy ten swobodnie się w nim czuje. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, musimy dokonać w domu dokładnych pomiarów ciała psa, aby móc je porównać z tabelą rozmiarów, udostępnioną przez producenta konkretnego ubranka.
Najważniejsze wymiary, niezbędne do zakupu ubranka dla psa to:
- DŁUGOŚĆ GRZBIETU
mierzona od karku do nasady ogona
- OBWÓD KLATKI PIERSIOWEJ
mierzony w najszerszym miejscu, zwykle ok. 1 – 2 cm za przednimi łapami psa
- OBWÓD KARKU
mierzony w dolnej części szyi, czyli tam, gdzie będzie leżało ubranko
Należy pamiętać, że niektóre rasy mają zupełnie inne proporcje ciała niż inne psy i warto poszukać wtedy ubranek specjalnie dedykowanych dla tej konkretnej rasy lub znaleźć firmę szyjącą ubranka „na wymiar”. Generalnie każdy pies jest inny i każdego zawsze należy traktować indywidualnie. Warto również skorzystać z pomocy doświadczonego sprzedawcy, jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości odnośnie doboru właściwego rozmiaru.
Ubranka nie tylko na zimę
Obecnie na rynku akcesoriów dla psów, wśród wielu rodzajów ubranek, znajdziemy różne ciekawe rozwiązania. Okazuje się, że ubranie nie musi koniecznie służyć ochronie przed zimnem.
Niektóre pełnią wyłącznie funkcję ozdobną i przydają się bardziej właścicielom, którzy lubią wyróżniać siebie i swoje psy, niż samym czworonogom. Należą do nich np. wszelkiego rodzaju sukienki, koszulki, czapeczki czy apaszki. Wyjątkiem jest tu przypadek piesków nie posiadających sierści, ponieważ ich skóra narażona jest latem na poparzenia słoneczne. Dla nich założenie cienkiej, przewiewnej koszulki latem może okazać się wręcz zbawienne.
Do ubranek o ciekawych zastosowaniach możemy natomiast zaliczyć: specjalne majtki na cieczkę dla suczek, kamizelki odblaskowe dla psów spacerujących wieczorami w pobliżu ruchliwych ulic, szlafroki kąpielowe, które pomagają szybko wysuszyć psa po kąpieli, czy skarpetki antypoślizgowe zapobiegające ślizganiu się psiaka na śliskiej posadzce w domu.
Warto również wiedzieć o istnieniu specjalnych butów ochronnych dla psów zakładanych na zranioną łapę, a także butów zimowych stosowanych w celu ochrony wrażliwych opuszek przed działaniem soli, którą posypane są chodniki i ścieżki. Przydatna może się również okazać peleryna przeciwdeszczowa, zabezpieczająca psie futerko w deszczowe dni (zwłaszcza dla ras długowłosych, np.: york) czy specjalna kamizelka ratunkowa dla psów, kiedy planujemy wakacje nad wodą czy wyprawy łódką z naszym pupilem.
Jak widać pomysłów i rozwiązań jest naprawdę wiele, jednak najważniejsze, o czym musimy pamiętać, jeśli cokolwiek chcemy założyć na naszego psa (nawet zwykłą obrożę czy szelki), to że najpierw musimy go do tego przyzwyczaić. Najlepiej jeśli od szczeniaka uczy się on w formie zabawy, że możemy różne rzeczy na niego zakładać i potem je zdejmować, a dla niego nie oznacza to żadnego dyskomfortu czy bólu. Każdy pies, który nigdy nic na sobie nie nosił, a nagle zostanie ubrany, na pewno będzie się stresował i to już przy samym zakładaniu ubranka. Może próbować zdjąć to z siebie za wszelką cenę lub stanie nieruchomo i nie będzie chciał zrobić ani kroku. Należy zatem zacząć od stopniowego przyzwyczajania go do tego, nie zapominając o częstym nagradzaniu w momencie, kiedy zachowuje się prawidłowo.
Ważne jest również, aby wybrać najwygodniejszy dla nas i naszego pupila sposób zakładania i zapinania ubranka, zwrócić uwagę na materiały, z jakich wykonany jest konkretny model (niektóre psy są alergikami tak jak ludzie), metody jego czyszczenia i konserwacji, a także czy są w nim elementy, które nasz pies może łatwo zniszczyć lub odgryźć.
Na koniec warto również pomyśleć o tym, aby wybrane ubranko dla psa łączyło funkcjonalność i komfort użytkowania z modnym i stylowym wyglądem. Jeśli przypadnie ono do gustu zarówno psu, jak i jego właścicielom, wtedy na pewno zimowe spacery będą dla każdego z nich wielką przyjemnością.