Każdy odpowiedzialny właściciel psa wie, jak ważne jest jego prawidłowe żywienie. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że na zdrowie i dobre samopoczucie naszego pupila ma wpływ nie tylko dobrej jakości karma, dobrana zgodnie z zapotrzebowaniem konkretnego osobnika, ale także to, w czym zostanie ona podana.
Wydawać by się mogło, że jest to zupełnie błahy temat, bo przecież głodnemu psu wszystko jedno z czego będzie jadł. Rzeczywiście, kiedy mowa jest o jakimś sporadycznym posiłku, nie ma to aż tak dużego znaczenia. Jeśli jednak mówimy o codziennym karmieniu przez całe psie życie, to okazuje się, że źle dobrana wielkość czy wysokość miski może mieć negatywny wpływ na zdrowie naszego ulubieńca.
Na co zwrócić szczególną uwagę
Każdy pies jest inny i ma swoje indywidualne potrzeby, a naszym obowiązkiem, jako jego opiekuna, jest starać się je zaspokoić. Istnieje obecnie wiele ras psów, które bardzo różnią się między sobą. Najważniejsze cechy wpływające na dobór odpowiedniej miski to wielkość psa, kształt jego pyska, długość uszu, a także jego temperament. Inna miska będzie odpowiednia dla yorka i mopsa, a inna dla owczarka niemieckiego.
W każdym punkcie sprzedającym akcesoria dla psów znajdziemy szeroki wybór misek, tak aby każdy mógł znaleźć coś odpowiedniego dla swojego czworonoga. Jest kilka podstawowych aspektów, które musimy wziąć pod uwagę szukając odpowiedniej miski dla naszego psa.
Ważną sprawą jest wybór materiału, z jakiego wykonana jest miska. Są trzy podstawowe rodzaje, które możemy spotkać w sklepach. Każdy z nich ma swoje wady i zalety:
- miski plastikowe
są niewątpliwie najtańsze, mają różne kształty i kolory, a do tego nie tłuką się przy lekkim uderzeniu. Niestety są jednak dość trudne w utrzymaniu czystości i łatwo się rysują, przez co mogą stać się siedliskiem bakterii. Dodatkowo są lekkie i przeważnie pies podczas jedzenia przesuwa je po podłodze. Jeśli mamy w domu psiego łobuziaka, łatwo mu będzie zniszczyć taką miskę, gryząc ją zamiast zabawki. Zdarza się również, że pies może dostać alergii na plastik, z którego wykonana jest miska.
- miski ceramiczne lub z wkładem ceramicznym
mają różne style i kolory, są cięższe od plastikowych, a ich gładka powierzchnia zapewnia łatwość w czyszczeniu. Nie uczulają, więc jest to najlepszy wybór dla psich alergików.
Mogą także stanowić ciekawy element wystroju naszego domu. Miski ceramiczne są jednak najdroższe i najłatwiej je stłuc. W ewentualnych pęknięciach mogą gromadzić się drobnoustroje, więc uszkodzoną miskę powinniśmy wyrzucić. Najczęściej miski ceramiczne są wybierane dla małych psów.
- miski metalowe (wkład ze stali nierdzewnej)
są zdecydowanie najtrwalsze, odporne zarówno na stłuczenia, jak i psie zęby. Łatwo je też wyczyścić i zdezynfekować. Często można je spotkać w wersji z gumową podkładką zapobiegającą ślizganiu lub na różnych podstawach/ramkach (najczęściej metalowych lub drewnianych).
Trudniej za to je znaleźć w interesującym nas kolorze czy stylu. Chociaż są wyjątki, takie jak stylowa miska dla psa DUO. Niektórym przeszkadza w miskach metalowych to, że mogą powodować hałas podczas nasypywania karmy czy spożywania posiłku przez psa.
Miska dla psa
DUO bursztyn
od 289,95zł
Jeśli zdecydowaliśmy się już na materiał, z którego ma być wykonana miska dla psa, musimy teraz dopasować jej pozostałe parametry do wymagań naszego pupila.
Przede wszystkim musimy zacząć od wielkości/pojemności miski. Za mała miska nie zmieści zalecanej porcji karmy ani wody dla naszego psa, co może mieć tragiczne skutki w postaci niedożywienia lub odwodnienia naszego pupila. Za duża z kolei może utrudniać pobieranie pokarmu lub zachęcać psa do wchodzenia do niej łapami.
Na opakowaniu karmy, którą stosujemy, są dokładne instrukcje odnośnie wielkości zalecanych dziennych porcji żywieniowych w zależności od wagi i wieku i aktywności psa. Musimy je wziąć pod uwagę, wybierając odpowiednią miskę.
Kolejną ważną sprawą jest dobranie odpowiedniej wysokości. U małych piesków sprawa jest prosta, trudniej jest przy większych rasach. Jeśli miska będzie za niska, podczas jedzenia pies będzie musiał mocno się schylać, a nawet uginać łapy. Jest to bardzo szkodliwe, może powodować trudności w przełykaniu, kłopoty z trawieniem, a także problemy ze stawami. Aby dostosować wysokość, miski najczęściej umieszczane są na różnych podstawach, tak jak np. miska dla psa DELI.
Istnieją też stojaki, których wysokość można regulować, co jest bardzo fajnym rozwiązaniem dla psiaków, które jeszcze rosną.
Musimy również wziąć pod uwagę kształt miski. Dotyczy to zwłaszcza psów o spłaszczonym pyszczku lub długich, zwisających uszach. Dla tych pierwszych przeznaczone są miski szerokie ale płytkie, co ułatwia tym pieskom pobieranie pokarmu. Dla ras o długich uszach najlepiej wybrać z kolei miskę o stożkowym kształcie (głęboką i wąską), tak aby uszy naszego psiaka nie lądowały w niej podczas jedzenia czy picia.
Dopiero kiedy najważniejsze parametry zostaną dopasowane do potrzeb naszego psa, możemy zastanowić się nad aspektem wizualnym wybranej miski. W końcu warto też pamiętać, że będzie ona elementem naszego domowego wystroju.
Miska dla psa
GRANDE szara
469,95zł
Niektórzy producenci dbają o to, aby akcesoria z danej linii takie jak legowiska, miski czy nawet ubranka dla psów stanowiły spójną całość stylistyczną.
Miski do zadań specjalnych
Poza podstawowymi rodzajami misek dla psów na rynku znaleźć możemy wiele ciekawych rozwiązań ułatwiających życie, a nawet pomagających rozwiązać niektóre problemy związane z procesem karmienia naszych pupili.
Przykładem może być miska spowalniająca jedzenie, przeznaczona dla psów, które jedzą bardzo łapczywie, co może u nich powodować problemy zdrowotne. Ma ona w środku wiele różnych wypustek, spośród których pies musi wydobywać pokarm. Dzięki temu nie łyka on dużych ilości karmy w jednym kęsie.
Możemy też spotkać specjalne karmidła/poidła grawitacyjne, dzięki którym nas pupil będzie miał stały dostęp do pokarmu/wody i pobierał je wedle własnego uznania przez cały dzień. Przy zastosowaniu takiego rozwiązania trudno nam jednak będzie kontrolować spożywane przez niego ilości pokarmu, co jest niewskazane zwłaszcza dla psów mających tendencję do przejadania się.
Dla właścicieli spędzających dużo czasu poza domem, którzy chcą kontrolować wielkość i regularność posiłków swojego psa, wymyślono z kolei karmniki elektroniczne, które otwierają się o ustalonych porach, udostępniając zaplanowaną ilość pożywienia. Można je programować nawet na kilka kolejnych dni.
Na rynku jest wiele nietypowych misek. Możemy przykładowo znaleźć miski do karmienia szczeniąt w hodowlach, a także specjalne miski podgrzewające jedzenie, przeznaczone dla psiaków karmionych poza domem podczas mrozów.
Nawet zamiast standardowej miski z wodą, czy poidła grawitacyjnego, możemy zastosować nowoczesne rozwiązanie, w postaci specjalnej fontanny, w której woda ciągle płynie (w obiegu zamkniętym) i jest przy okazji filtrowana za pomocą filtra węglowego. Dzięki temu jest zawsze świeża, co może być przydatnym rozwiązaniem w przypadku psów, które nie chcą pić wody stojącej przez dłuższy czas w misce.
Osobnym rozdziałem wśród dostępnych akcesoriów dla psów są tzw. miski podróżne. Występują w wielu różnych wariantach i są przydatne podczas wyjazdów czy dłuższych wycieczek z naszym podopiecznym. Można je składać, są lekkie i zajmują mało miejsca, więc łatwo je zabrać ze sobą.
Korzystając z okazji wybierania miski dla pupila warto też poruszyć temat wartościowej karmy dla psa. Zapraszam do zerknięcia na wpis w całości poświęcony temu bardzo ważnemu zagadnieniu – Co powinna zawierać wartościowa karma dla psa.
Jak widać zakup miski dla psa wcale nie jest takim łatwym zadaniem. Warto jednak poświęcić mu trochę czasu, aby wybrać rozwiązanie zadowalające zarówno nas jak i naszego pupila. Dla niego nowa miska będzie okazją do komfortowego ucztowania, a dla nas elementem uzupełniającym wystój naszego wnętrza.