×

Brak produktów w koszyku.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar ubranka dla psa?

6 minutes


Poprawne zmierzenie psiaka jest niezbędne przy wyborze rozmiaru nowego ubranka. Chcąc zrobić to odpowiednio pamiętaj o wyborze właściwych partii ciała pupila. Obwód klatki piersiowej, szyi oraz długość tułowia to najważniejsze wartości, na które musisz zwrócić uwagę.
ubranko bluza dla psa yolo grey szara bowl and bone republic ls2sa

Odpowiednie rozmiary to podstawa

Podczas niepogody i chłodnych dni wspólne spacery z psiakiem wymagają odpowiedniego przygotowania. Część psów potrafi samodzielnie poradzić sobie z niską temperaturą, poprzez warstwę ochronną w postaci grubej sierści czy też dodatkowych warstw tkanki tłuszczowej.

Z reguły naszej pomocy potrzebują mniejsze psiaki, które są wyjątkowo narażone na zmarznięcie w chłodne dni, np rasy takie jak maltańczyk, york czy chihuahua. Dodatkową, ogrzewającą warstwą dla takich piesków są specjalnie zaprojektowane w tym celu ubranka. Dobrze dopasowane, wykonane z wysokiej jakości materiałów, stanowią doskonałą ochronę przed zimnem dla naszych małych zmarzluchów.

Chcąc aby ubranko dla psa w pełni spełniało swoją funkcję, chroniąc pupila przed chłodem, przede wszystkim powinno być doskonale dopasowane. Odpowiedni rozmiar zapewni psiakowi maksymalny komfort. Przylegający do ciała materiał ochroni przed wiatrem, a nieprzemakalna warstwa wierzchnia pozwoli uniknąć przemoczenia w deszczowe dni. A zatem, jak dobrać rozmiar ubranka dla psa? Podpowiadamy dalej.

Jak dobrać ubranko dla psa?

Różnice w tabeli rozmiarów

Producenci ubranek dla psów z reguły posiadają swoją własną rozmiarówkę, dopasowaną bezpośrednio do swoich produktów. Co więcej, zazwyczaj przy każdym produkcie znaleźć możemy indywidualnie dobraną tabelę rozmiarów ubranek dla psa wraz ze szczegółowym schematem sposobu pobierania miary. Nie wynika to w żadnym wypadku z chęci utrudnienia życia właścicielom psiaków. Przyczyną są różnice w kroju poszczególnych ubranek dla psów. Każdy fason oparty jest na konkretnej formie krawieckiej, która może być różna w zależności czy mamy do czynienia ze sweterkiem dla psa, bluzą czy kurteczką.

Różnice w rozmiarówce wynikają również z użytych  materiałów oraz sposobu wykończenia ubranka. Niektóre ubranka dla psów posiadają zapięcia w formie guzików czy też rzepów, co ułatwia ich zakładanie i zdejmowanie. Podobnie sytuacja ma się w przypadku sweterków wykonanych z miękkiego materiału jakim jest wełna, która umożliwia swobodne ubieranie psiaka.

Dokonując zakupu ubranka dla pieska zwróć uwagę na wskazówki producenta. Nawet jeśli w większości przypadków wybierasz dla swojego pupila rozmiar S, to upewnij się, że i tym razem będzie on odpowiedni. Za duże bądź też za małe ubranko będzie dla pieska niekomfortowe w noszeniu, może krępować jego ruchy lub też znacząco je ograniczać.

Jak zmierzyć psa do ubranka?

Dobrze dopasowane ubranko dla psa to przede wszystkim dobrze zdjęta miara. Nasze czworonogi często same utrudniają nam poprawne zmierzenie poszczególnych partii ciała. Jeśli twój pupil ucieka na sam widok centymetra krawieckiego spróbuj zająć czymś jego uwagę lub poproś o pomoc innego domownika. Nowa zabawka czy też pałaszowanie ulubionego smakołyka powinno umożliwić ci zdjęcie miary z małego urwisa. Upewnij się czy wszystkie wartości poprawnie zmierzyłeś.  Tylko dobrze dobrane ubranko będzie w pełni spełniać swoje funkcje.

Rozmiary ubranek dla psa
  • Obwód klatki piersiowej

Obwód klatki piersiowej stanowi właściwie niemal kluczowy parametr podczas określana prawidłowego rozmiaru ubranka. Jest to wyjściowa miara, od której zazwyczaj zaczynamy mierzenie psiaka. Obwód ten należy zmierzyć w najszerszym miejscu klatki piersiowej psa. Jest to bardzo ważne dlatego koniecznie zwróć uwagę czy zrobiłeś to poprawnie. Miara zdjęta w złym miejscu spowoduje, że wynik nie będzie w pełni  wiarygodny. W efekcie możemy błędnie oszacować właściwy rozmiar.

  • Obwód szyi

Chcąc prawidłowo ustalić obwód szyi należy zmierzyć ją w najszerszym miejscu. Dobrze jest zostawić psiakowi trochę luzu wokół szyi, około 1-2 zapasowe centymetry. Psy czują się niekomfortowo gdy noszone przez nich ubranko jest w tym miejscu zbyt przyległe do ciała. Dlatego też w celu zapewnienia psiakowi maksymalnej swobody nie zapomnij o zwróceniu uwagi na to czy będzie miał  wystarczająco luzu wokół szyi.

  • Długość ciała

Ostatnią z głównych miar istotnych z punktu widzenia wyboru odpowiedniego rozmiaru ubranka dla naszego psiaka jest długość ciała. Wynik będzie najbardziej miarodajny jeśli zmierzymy psa znajdującego się w pozycji stojącej. Długość ciała psiaka mierzymy począwszy od podstawy szyi aż do początku ogona. Pamiętaj jednak, że psy niezbyt dobrze czują się gdy materiał bezpośrednio styka się z ich ogonem. Dlatego też wybierając ubranko zdecyduj się na takie, które kończy się kilka centymetrów wcześniej.

Mierząc długość ciała psa sprawdź najpierw fason wybranego ubranka. Być może krój wybranej przez ciebie rzeczy jest nieco niestandardowy i aby dobrze dobrać długość ubranka nie potrzebujesz całej wartości długości ciała.

Po prawidłowym zdjęciu miar psiaka możemy wybrać odpowiedni rozmiar ubranka. Jeśli wartości poszczególnych miar znajdują się na granicy przedziału odpowiadającemu danemu rozmiarowi, to sugerujemy wybór produktu rozmiar większego. Piesek może czuć się nieswojo w ubranku zbytnio przyległym i dopasowanym do jego ciała. Jeśli obawiasz się, że żaden z rozmiarów ubranek dla psa nie jest w pełni odpowiedni dla twojego psiaka zapytaj producenta o możliwość uszycia ubranka na miarę. Wiele marek zajmujących projektowaniem akcesoriów dla psów, w tym Bowl&Bone Republic oferują taką usługę swoim klientom.

Jak zmierzyć ubranko dla psa?

Jaki sweterek dla pupila? Dobry rozmiar to nie wszystko

Chcąc sprawić swojemu psiakowi doskonałe ubranko, dobór odpowiedniego rozmiaru jest niezwykle istotny. Jednakże nie jest to jedyny wyznacznik o którym warto pamiętać. Ubranko będzie miało bezpośrednią styczność z ciałem pieska przez podczas całego spaceru. Dlatego też ważne jest aby wykonane było z dobrej jakości materiałów. W przeciwnym przypadku psiak może odczuwać dyskomfort podczas codziennego użytkowania. Tańsze, słabsze jakościowo materiały często nie przepuszczają powietrza, gryzą skórę lub też mogą nawet wywoływać reakcje alergiczne.

Dobre jakościowo ubranko to inwestycja w swobodę i dobre samopoczucie naszego pupila.

Zdjęcie Klaudii

Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów
Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
oddanych głosów: 4
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Posty, które mogą Cię zainteresować

Najlepsze zabawki dla małego psa

Zabawka dla małego psa nie powinna być dla niego zbyt duża. W przeciwnym wypadku piesek będzie miał trudność z zabawą, a nawet przen...

Dlaczego mój pies nie potrafi bawić się z innymi psami

Przyczyn tego, że twój czworonożny przyjaciel nie chce bawić się z innymi psami może być kilka. Twój psiak może być nieśmiały, a...