×

Brak produktów w koszyku.

Dogtrekking – co to takiego?

6 minutes


Dogtrekking jest to rodzaj sportu polegający na szybkim marszu bądź powolnym biegu wraz ze swoim czworonożnym pupilem.

szelki smycz dla psa active red czerwony bowl and bone republic ls1sa

Co to jest dogtrekking

Jeśli uwielbiasz aktywne spędzanie wolnego czasu wraz ze swoim pupilem, to dogtrekking  zdecydowanie przypadnie ci do gustu. Na czym to polega? Dogtrekking jest to szybki marsz lub bieg z psem, który jest do nas przypięty za pomocą pasa biodrowego lub też innego, podobnego rozwiązania. W zasadzie istotę tego sportu stanowi wspólne przemieszczanie się z pieskiem w szybszym lub też wolniejszym tempie.

Właściwie nie istnieją żadne restrykcyjne zasady mówiące o tym, jaki psiak może uprawiać dogtrekking. Jest to sport właściwie dla każdego czworonoga dostosowując jednak jego tempo oraz intensywność bezpośrednio do kondycji oraz stanu zdrowia naszego pupila.

Dla tych, którzy lubią rywalizację organizowane są zawody w dogtrekkingu. Organizatorzy ustalają ciekawe trasy, a zadaniem zawodników jest z pomocą mapy pokonać wyznaczony dystans. Oczywiście wygrywają ci, którzy pokonają szlak w najkrótszym czasie, jednakże duża część uczestników podchodzi do sprawy czysto rekreacyjnie.

Jak rozpoczęła się idea dogtrekkingu

Wiedząc, co to jest dogtrekking, możemy zadać sobie pytanie, jak to się zaczęło? Jest to sport, który narodził się w Stanach Zjednoczonych, tam też miały miejsce pierwsze oficjalne zawody dogtrekkingowe. Ich trasa odbywała się na terenie Gór Skalistych.

Pierwsze zawody dogtrekkingu odbyły się w Polsce w 2005 roku na terenie Kuźni Raciborskiej. Organizatorzy po sukcesie pierwszej edycji podjęli się organizacji kolejnych zawodów. Ostatecznie stały się one cyklicznym wydarzeniem, w którym co roku bierze udział ogromna liczba psich miłośników. Co więcej, liczba zainteresowanych zawodami dogtrekkingowymi stale rośnie.

Biorący udział w zawodach mają do wyboru kilka kategorii dystansowych, co pozwala na wybór trasy odpowiadającej w pełni naszym możliwościom. Najkrótsza ma zazwyczaj ok 10 km, z kolei najdłuższa to dystans sięgający nawet 50 km.

Odpowiednie przygotowanie

Pomimo, że dogtrekking nie jest zaliczany do wymagających sportów, to mimo to wymaga od nas odpowiedniego przygotowania. Zanim podejmiemy się udziału w zawodach dogtrekkingowych warto wcześniej zapoznać się z tematem tej dziedziny sportu z psem i pozwolić zarówno sobie jak i psiaskowi obeznać się z nową aktywnością fizyczną.

Ekwipunek

 

Co powinniśmy posiadać aby móc rozpocząć przygodę z dogtrekkingiem? Przede wszystkim jest to pas biodrowy do którego przymocowujemy specjalną linkę. Przypinamy ją bezpośrednio do szelek psiaka.

Nie musimy wyposażyć swojego pupila w specjalny model do dogtrekkingu. Ważne jest jednak aby szelki były bardzo wygodne, nie uwierały ani nie ocierały psiaka podczas ruchu. Doskonale sprawdzą się szelki dla psa linii ACTIVE lub CANDY od Bowl&Bone Republic. Szelki tej marki są nie tylko niezwykle wytrzymałe ale dodatkowo zostały wykonane z wysokiej jakości materiałów zapewniających psiakowi pełną swobodę ruchów.

szelki smycz dla psa active red bowl and bone republic ls2sa

Chcąc zadbać o swoje przygotowanie do dogtrekkingu niezbędne będą wygodne buty oraz stosunkowo pojemny, aczkolwiek przede wszystkim komfortowy w noszeniu plecak.

Wybierając się w trasę z psiakiem pamiętaj o zabraniu ze sobą wody, zarówno dla siebie jak i swojego pupila. Warto również mieć przy sobie trochę ulubionych przysmaków psiaka.

Niezbędny ekwipunek wymagany podczas zawodów dogtrekkingowych powinien być ustalony uprzednio przez organizatora. Zazwyczaj w jego skład wchodzi między innymi: mapa, kompas, latarka czy też mini apteczka zawierająca niezbędne wyposażenie.

Trening czyni mistrza

Dogtrekking stanowi sam w sobie formę treningu sportowego. Jednakże przed rozpoczęciem przygody związanej z tym sportem warto najpierw zadbać o stan kondycji, zarówno naszej jak i naszego pupila. Nim zdecydujesz się na większy wysiłek związany z pokonaniem szlaku o znacznej długości przygotuj swój organizm do stawienia czoła takiemu zadaniu.

Jak więc zacząć? Przede wszystkim od zwiększenia intensywność oraz długość trwania waszych codziennych spacerów. Stopniowo przyzwyczajaj siebie oraz psiaka do wędrówek, które trwają godzinę lub więcej. Pamiętaj jednak aby nie forsować organizmu. Dogtrekking pomimo iż jest stosunkowo bezpiecznym i bezwypadkowym sportem to przy nadmiernym treningu może skończyć się urazem. Jeśli masz taką możliwość wybierzcie się w miejsce gdzie będziecie mieć okazję wędrować po bardziej górzystym terenie.

Umiejętności

Chcąc brać udział w zawodach dogtrekkingowych dobra kondycja oraz sprawność fizyczna to nie wszystko. Niezbędne jest umiejętne czytanie mapy i sprawne posługiwanie się kompasem.

Oczywiście organizatorzy zawodów wyznaczając trasy bazują na stosunkowo nieskomplikowanych szlakach do których pokonania nie jest potrzebna pogłębiona wiedza posługiwania się mapą. Nie mniej jednak powinieneś wiedzieć jak odnaleźć się w terenie, a także w jaki sposób obrać prawidłową drogę do wyznaczonego celu.

Dlaczego warto spróbować dogtrekking ze swoim psiakiem?

Wiedząc co to jest dogtrekking warto zastanowić się jakie korzyści możemy czerpać z uprawiania tej dziedziny sportu. Przede wszystkim zyskujemy kolejny sposób aktywnego spędzania czasu ze swoim ukochanym pupilem. Nic tak nie wzmacnia więzi między psiakiem, a jego opiekunem jak wspólna pasja. Budowanie relacji z czworonogiem opiera się w znacznym stopniu na wspólnej aktywności. Dogtrekking jako stały element waszego życia staje się dla was możliwością do spędzenia czasu tylko ze sobą.

Ponadto dogtrekking do doskonała okazja do socjalizacji naszego psiaka z innymi czworonogami. Wspólne wycieczki czy też udział w zawodach pozwala pupilowi oswoić się z obecnością większej ilości psów, nauczyć się obcowania w większym gronie, a także respektowania ich przestrzeni osobistej.

Niezaprzeczalną zaletą dogtrekkingu jest jego wpływ na kondycję naszą, a także naszego pupila. Jest to sport, który nie wymaga ogromnego wysiłku jednakże regularny trening doskonale wpływa na naszą formę fizyczną oraz stan ducha. Dogtrekking sprawdzi się szczególnie dla tych, którzy chcą utrzymywać aktywny tryb życia aczkolwiek nie przepadają za nadmiernym wysiłkiem fizycznym.

Ważne jest również, że nie obowiązują tu żadne ramy wiekowe uczestników – tyczy to się zarówno psiaków jak i ich opiekunów. Każda pora roku jest dobra na trochę aktywności – jest to zdecydowanie sport całoroczny.

szelki smycz dla psa yeti rose rozowe bowl and bone republic ls1sa

Czy dogtrekking jest dla mnie?

Zdecydowanie tak. Dogtrekking to sport który łączy ze sobą aktywność fizyczną z dobrą zabawą. Pozwala poprawić swoją kondycję poprzez jednoczesne zacieśnianie więzi z ukochanym pupilem. Dodatkowo możliwość uczestniczenia w zawodach dogtrekkingowych wzmaga motywację do regularnych treningu i utrzymania sprawności fizycznej na dobrym poziomie.

Dlatego wiedząc co to jest dogtrekking nie wahaj się i rozpocznij trening już dziś!

Zdjęcie Klaudii

Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów
Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (No Ratings Yet)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Posty, które mogą Cię zainteresować

Dlaczego mój pies nie potrafi bawić się z innymi psami

Przyczyn tego, że twój czworonożny przyjaciel nie chce bawić się z innymi psami może być kilka. Twój psiak może być nieśmiały, a...

Jak prać psie zabawki

Pranie i regularne czyszczenie zabawek twojego psa pozwoli ci utrzymać je w pełnej higienie. Dzięki temu znacznie ograniczasz możliwoś...