Dlaczego pies szczeka na samochody | blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Dlaczego pies szczeka na samochody

Pies może szczekać na samochód w obawie przed tym, co jest mu nieznane. Zazwyczaj ma to miejsce w przypadku psiaków, które rzadko mają okazję przebywać przy samochodach. Przez psa może również przemawiać instynkt łowiecki. Traktuje auto jako swoją potencjalną zdobycz, na którą szczeka i którą zamierza upolować.

Czy byłaś kiedyś świadkiem tego, że pies szczekał przy tobie na przejeżdżający samochód? Jestem pewna, że tak. Czy jednak wiesz co sprawia, że czworonogi w ten sposób reagują na aut? Powodów takiego zachowania się przez psa może być kilka. Jednym z nich może być strach przed czymś nieznanym.

Czego się dowiesz z tego artykułu

  • Pies może szczekać na samochód ze strachu przed nieznanym
  • Psiak traktuje auto jako swoją potencjalną ofiarę, na którą szczeka i chce ją dogonić
  • Szczekając i biegnąc za samochodem psiak wyładowuje nadmiar drzemiącej w nim energii

Pies szczeka na samochody

Psiak szczekający na samochody, jest to problem, o którego istnieniu nie wiedziałam, aż do momentu, gdy zabrałam mojego psiaka na wakacje za miasto. Na co dzień mieszkamy w dużej miejscowości. Obecność jeżdżących samochodów jest to stały element naszego życia. Zawsze wychodząc na spacer, przechodzimy przez dość ruchliwą ulicę kierując się w stronę parku. W życiu mojego pupila samochody są obecne właściwie od szczenięcego okresu. Dlatego do tej pory traktował je jak coś oczywistego, stały element infrastruktury. Można powiedzieć, że nie zwracał na nie większej uwagi. Co więc za tym idzie, nie miał wcześniej potrzeby szczekać na nie. Dlatego, gdy mój psiak pierwszy raz obszczekał samochód, byłam bardzo zdziwiona jego zachowaniem i zastanawiałam się, z czego ono wynika. Co spowodowało taką zmianę w zachowaniu mojego czworonoga. Tak więc chcę opowiedzieć ci o tym, co sprawia, że twój pies szczeka na samochody, a także co oznacza taka reakcja twojego pupila.

Dlaczego pies szczeka na samochody

Jak się okazuje, psy szczekają na samochody z różnych powodów. Bardzo dużo zależy od wieku psa, miejsca, w którym się wychował, a także jego dotychczasowych przeżyć. Twój psiak może szczekać na samochody, jedynie w niektórych sytuacjach. Tak jak miało to miejsce w przypadku mojego pupila. Dlatego jeśli do tej pory twojemu psiakowi w ogóle nie zdarzało się szczekanie na samochody, to niestety nie oznacza to, że nigdy taka sytuacja nie będzie miała miejsca.

Pies szczeka ze strachu

Powodem, przez który twój psiak może szczekać na samochody jest przemawiający przez niego strach. Ma nadzieję, że w ten sposób uda mu się skutecznie przegonić intruza. Samochód w oczach psiaka jest bardzo duży, głośny oraz szybki. Może powodować, że pies czuje się zagrożony. Psiak poprzez szczekanie chce pokazać swoją wyższość i gotowość, nawet jeśli wewnętrznie odczuwa strach wobec samochodu. Najczęściej taką reakcję na widok samochodu możemy zaobserwować u piesków, które na co dzień mieszkają w dość małym mieście. Widok jadącego auta nie jest dla takiego psiaka stałym elementem jego codzienności. W przypadku, gdy psiak dorasta centrum dużego miasta, to obecność ogromnej ilości aut jest dla niego czymś oczywistym. Za każdym razem, gdy wychodzi z domu, musi co najmniej kilka razy przejść przez ruchliwą ulicę. Samochody przestają mieć dla niego jakiekolwiek istotne znacznie. Nie postrzega ich jako potencjalnego źródła zagrożenia.

pies szczeka na samochody

Instynkt łowiecki u psa

Wrodzone instynkt to bardzo mocna część osobowości psa. Bardzo wiele codziennych zachowań twojego czworonożnego przyjaciela wynika właśnie z jego uwarunkowań genetycznych. Instynkt łowiecki u psa może być jedną z przyczyn szczekania psa na samochody. Psiak może postrzegać auto jako swoją potencjalną ofiarę, którą chce upolować. Bardzo często u psiaków uaktywnia się to myślenie w momencie, gdy samochód zaczyna jechać. Wówczas w takiej sytuacji umysł psiaka odbiera to jako ucieczkę, a więc instynktownie zaczyna gonić auto i szczekać na nie. Myślę, że pewnie widziałaś kiedyś podobną reakcję jeśli chodzi o rower. Psy bardzo często biegną za jadący rower, zawzięcie za nim szczekając. Podobnie było właśnie w przypadku mojego pupila. Choć na co dzień nie zwraca on uwagi na samochody, to przebywając za miastem, jego reakcja na auta była inna. W miejscu, gdzie przebywaliśmy panował bardzo dziki klimat, wokół był las, a w nim mnóstwo zwierząt. Jak widać pobudziło to instynkt łowiecki mojego typowo miejskiego czworonoga. Przejeżdżający nieopodal naszego domku samochód odebrał chyba jako jedno ze zwierząt. Postanowił więc ostentacyjnie obszczekać go, a także spróbować dogonić. Było to dla mnie dość zaskakujące, obserwować mojego psiaka zachowującego się w ten sposób względem samochodu.

Poszukiwanie aktywności fizycznej

Psy uwielbiają się ruszać. Sport z psem sprawia im bardzo dużo radości i uciechy. Jeśli nie zadbasz o to, aby twój psiak miał zapewnioną taką dawkę ruchu, jakiej potrzebuje, to będzie on próbował w jakiś sposób spożytkować nadmiar energii, który w nim jest. Może to skutkować właśnie szczekaniem oraz bieganiem za samochodami. Psiak w ten sposób uwalnia pokłady swojej energii. Jeśli zauważysz więc takie zachowanie u swojego pupila, to zastanów się, czy poświęcasz mu wystarczającą ilość uwagi, jakiej od ciebie potrzebuje. W przypadku psów zapewnienie im wystarczającej ilości aktywności fizycznej jest niezwykle ważne. Ma to bezpośredni wpływ zarówno na ich zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Psiak, który nie ma możliwości spożytkowania swojej energii będzie bardzo nieszczęśliwy.

Samotność psa

Jako miłośniczka psów nie potrafię przejść obojętnie obok czworonoga, który jest wyraźnie nieszczęśliwy. Psy to zwierzęta stadne, obecność innych osób jest dla nich bardzo ważna. W przeciwnym wypadku mogą czuć się bardzo samotne i niechciane. Dla psa zdefiniowanie tego, czym jest samochód, może być naprawdę trudne. Szczególnie jeśli na co dzień nie obcuje z dużą ilością aut, a także nie miał okazji przemieszczać się nigdzie za ich pomocą. Psiak widzi, że jest to coś, co potrafi się poruszać, a także wydawać dźwięki. Może więc odebrać samochód jako żywy organizm. Co za tym idzie, może chcieć próbować nawiązać z nim jakiś kontakt, szczególnie w przypadku, gdy psiak czuje się bardzo samotnie. Szczekając na samochód pies może próbować nawiązać kontakt, zachęcić do zabawy.

dlaczego pies szczeka na samochody

Jak oduczyć psa szczekać na samochody

To, w jaki sposób możesz oduczyć swojego psiaka szczekania na samochody zależy od tego, z czego dokładnie wynika jego zachowanie. W każdym przypadku sprawdzi się inne rozwiązanie. Jeśli twój czworonożny przyjaciel szczeka na samochody w wyniku strachu, to musisz postarać się go oswoić z autami. Jest to konieczne, ponieważ samochody to stały element życia każdego z nas. Nie będziesz w stanie chronić swojego psiaka przed autami, gdyż są one wszędzie wokół nas. Gdy psiak zaczyna szczekać na auto, pokaż mu, że nie ma się czego bać, ponieważ jesteś tuż obok. Możesz spróbować odwrócić jego uwagę od auta, aby przestał się na nim skupiać, a tym samym mimowolnie przebywał obok niego bez reagowania na niego Nich obecność samochodu stanie się dla niego czymś absolutnie normalnym. Jeśli sama nie posiadasz samochodu, to poproś kogoś, aby umożliwił psiakowi wejście do jego środka. Pomoże mu to oswoić się autem i zrozumieć, że absolutnie nie ma się czego obawiać. Bardzo często strach u psiaków wynika z tego, że coś jest dla nich nowe i nieznane. Jednak gdy już to poznają, to zdają sobie sprawę, że ich psiak był zupełnie niepotrzebny. Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, jak oduczyć psa szczekać na samochody.

Szczekanie na auta przez psa

Psy poprzez szczekanie wyrażają swoje emocje, a także komunikują się ze światem zewnętrznym. Nie możemy traktować takiego zachowania psiaka, jako czegoś złego. Przedstawiłam ci powody, które mogą być przyczyną tego, że twój psiak szczeka na samochody. Zastanów się, który z nich może być przyczyną takiego zachowania się twojego pupila. Mając tę wiedzę postaraj się mu pomóc. Twoje wsparcie i zrozumienie w tej sytuacji to podstawa. Twój psiak musi czuć, że o niego dbasz i się nim zaopiekujesz. A czy twojemu pieskowi zdarza się szczekać na samochody? Jeśli tak to, w jakich sytuacjach zazwyczaj ma to miejsce i jak starasz się z tym radzić? Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz, abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

4 komentarzy do “Dlaczego pies szczeka na samochody

  1. Mój pies co do zasady nieznośni samochodów.Poważny problem pojawia się kiedy trzeba go gdzieś zawieźć .Masakra .Rzadko jeździ i może to dlatego?

    1. Oswojenie z samochodem napewno w jakimś stopniu pomoże. Nie jestem do końca jednak przekonana, że kompletnie rozwiąże to problem. Najlepiej skontaktować się z behawiorystą z doświadczeniem w takich przypadkach. Wtedy problem najpewniej zostanie rozwiązany 🙂

  2. Czy to możliwe że pies rozpoznaje mój samochód i zaczyna się cieszyć, skakać ,skomleć pomimo że go nie widzi? To samo się dzieje gdy wracają inni domownicy.Być może rozpoznają warkot silnika ale wydaje mi się to mega trudne.

    1. Jest to bardzo prawdopodobne. Psiaki to bardzo mądre stworzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

pies ze smyczą w zębach siedzi na kamiennych schodach

Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Nauczanie dorosłego psa chodzenia na smyczy to zadanie wymagające zaangażowania, konsekwencji i cierpliwości. Kluczowe są spokojne podejście, dostosowanie metod do indywidualnych potrzeb psa oraz systematyczne nagradzanie pozytywnego zachowania. Warto pamiętać, że każdy pies jest inny i może wymagać odmiennego podejścia, a postępy mogą być stopniowe. Wnioskiem jest też fakt, że nauka nowych zachowań u dorosłego [...]

Czytaj dalej… from Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Czytaj dalej
pies biegnie w wodzie zabawa

Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Zabawy w wodzie nie tylko dostarczają rozrywki, ale także stanowią doskonałą formę ćwiczeń fizycznych, które wspierają zdrowie i kondycję psa. Dodatkowo, interakcja właściciela z psem podczas takich zabaw wzmacnia więź między nimi, co może przyczynić się do lepszej komunikacji i zrozumienia. Jednak istotne jest zachowanie ostrożności podczas zabaw w wodzie, zwłaszcza jeśli pies nie jest [...]

Czytaj dalej… from Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Czytaj dalej
pies siedzi na poduszce

Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Nadmiernie szczekające psy mogą w ten sposób wyrażać swoje potrzeby, a ich szczekanie może wynikać z różnych przyczyn, takich jak nuda, stres czy brak odpowiedniej aktywności. Kluczem do rozwiązania problemu jest zrozumienie potrzeb psa. Istotne jest indywidualne podejście do każdego psiaka, uwzględnienie jego charakteru i upodobań, a także trenowanie z pupilem umiejętności opanowywania jego potrzeby [...]

Czytaj dalej… from Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup