×

Brak produktów w koszyku.

Dlaczego pies ciągle chodzi po domu

7 minutes


Twój czworonożny przyjaciel ma tendencję do ciągłego chodzenia po domu, a ty nie wiesz co jest tego przyczyną? Za takim zachowaniem pieska może kryć się kilka różnych powodów. W zależności od tego, co kieruje pieskiem, sposoby radzenia sobie z tym problemem będą inne.

Twój pies może ciągle chodzić po domu, ponieważ może nie czuć, że ma swój własny azyl w miejscu, w którym mieszka. Inną przyczyną takiego zachowania psa może być pojawienie się w waszym domu dziecka ale również innego czworonoga. Psiak może chodzić po domu z powodu nudy.

Czego się dowiesz z tego artykułu:

  • Pies może chodzić po domu z powodu znudzenia
  • Brak swojego miejsca w domu może sprawiać, że piesek ciągle chodzi
  • Psiak może czuć się nieswojo na skutek pojawienia nowych członków rodziny, dlatego ciągle chodzi po domu

Pies chodzi po domu

Psiaki miewają swoje własne, indywidualne przyzwyczajenia. Tak jak i my szukają sposobu, aby wyrazić to kim są. Ważne jest jednak to, aby stale obserwować zachowanie swojego czworonożnego przyjaciela. Tylko wtedy jesteśmy w stanie wyłapać  jakieś nieprawidłowości. Twój psiak często chodzi po domu? Jeśli zastanawiasz się czy to tylko niewinne przyzwyczajenie, czy może kryje się za tym poważny problem, to chce dziś odpowiedzieć ci na twoje pytanie.

Staram się cały czas brać pod uwagę to, w jaki sposób zachowuje się mój psiak. Jeśli robi coś nietypowego, zastanawiam się z czego to wynika i co może być tego przyczyną. Dzięki temu w razie zaistniałego problemu mogę bardzo szybko zareagować i pomoc mojemu psiakowi.

Dlatego jeśli niepokoi cię fakt, że twój psiak nagle zaczął nieustannie chodzić w kółko po domu, to chcę powiedzieć ci dziś nieco więcej na ten temat. Z czego może wynikać takie zachowanie u twojego czworonożnego przyjaciela, a także jak sobie z tym poradzić.

Kiedy zachowanie psa jest niepokojące

Przede wszystkim zanim zaczniesz niepokoić się zachowaniem swojego psiaka, musisz podejść do sprawy bardziej racjonalnie. Zastanów się czy twój psiak zachowuje się nieco inaczej jedynie sporadycznie, czy bardzo często. Być może zachował się dziwnie tylko jeden, jedyny raz?

Bywają sytuację, gdy podchodzimy do swojego pieska w zbyt nadopiekuńczy sposób. Zauważamy, że zareagował w niestandardowy sposób w danej sytuacji, i pełni obaw zastanawiamy się, co jest nie w porządku z naszym pieskiem.

Pamiętaj, że twój czworonożny przyjaciel również ma prawo do tego, aby mieć pewnego dnia gorszy humor, niechęć do zabawy, czy brak apetytu. Jeśli takie sytuacje to odosobniony przypadek i nie zdarzają się zbyt często, to nie masz się czego obawiać.

Jeśli jednak twój psiak zaczął zachowywać się inaczej z dnia na dzień i stan ten się utrzymuje, to jest to sygnał do tego, że coś może być nie w porządku.

Dlaczego zależy mi na tym, aby zwrócić na to twoją uwagę? Ponieważ jeśli zauważysz, że jednego dnia twój psiak wyjątkowo dużo chodzi po domu, to nie oznacza, że musisz zacząć się tym martwić. Jeśli jednak twój pupil zaczął  zachowywać się w ten sposób każdego dnia, to zdecydowanie coś jest nie w porządku.

Dlaczego pies chodzi po domu

To, że twój czworonożny przyjaciel ciągle chodzi po domu może być spowodowane przez kilka różnych przyczyn. Chciałabym ci je przedstawić, abyś lepiej mogła zrozumieć zachowanie swojego pieska oraz to, w jaki sposób możesz pomóc mu poradzić sobie z powstałym problemem.

Może masz jakieś przypuszczenia co sprawia, że twój psiak chodzi po domu? Podziel się ze mną swoimi przemyśleniami w sekcji komentarzy na końcu artykułu.

Pies nie ma swojego azylu

Jednym z powodów tego, że twój pies ciągle chodzi po domu może być brak jego własnego azylu. Każdy z nas potrzebuje mieć swoje własne miejsce. Przestrzeń, w której czujemy się zawsze dobrze i bezpiecznie. Twój psiak również potrzebuje takiego azylu.

Często zdarza się, że psi opiekunowie rezygnują z zakupu posłania dla psa, ponieważ zauważyli, że ich psiak zdecydowanie bardziej woli ucinać sobie drzemki np na kanapie. Jest to niestety dość błędne podejście.

O ile faktycznie może być tak, że twojemu pieskowi wygodniej jest przesypiać noce na leżąc na kanapie, to nie oznacza jednak, że w jego przypadku legowisko jest całkowicie zbędne. Posłanie jest przez psa traktowane jako jego i tylko jego przestrzeń. Bardzo często to właśnie tam udaje się gdy jest czymś przestraszony, chce się schować i przeczekać daną sytuację.

Zmiana sytuacji w domu

Kolejną sytuacją, która może mieć wpływ na to, że twój czworonożny przyjaciel zaczął nieustannie chodzić po waszym domu może być jakaś poważna zmiana, która się wydarzyła w waszym życiu. Przykładem takiej sytuacji może być pojawienie się w waszej rodzinie dziecka ale również innego zwierzaka.

Twój pupil może czuć się zagrożony tym, że teraz ktoś inny zajmie jego pozycje. Niestety często jest to słuszne przeświadczenie. Gdy w domu pojawia się dziecko, to nasza pełna uwaga instynktownie skupia się na nim, a pupil schodzi na nieco dalszy plan. Twój pupil nie rozumie takiej sytuacji i może odebrać to bardzo osobiście. Psiak może myśleć, że zrobił coś nie tak, skoro jego ukochani opiekunowie postanowili znaleźć kogoś na jego miejsce.

Podobnie sytuacja ma się w przypadku, gdy to bierzesz pod swoja opiekę kolejnego pieska ale również innego zwierzaka domowego. Twój czworonożny przyjaciel przyzwyczajony do tego jak wygląda wasze codzienne życie, może odczuwać dyskomfort gdy dotychczasowo dobrze mu znana codzienność i równowaga zostaną zaburzone.

Twój pupil może poczuć, że jego pozycja w twoim życiu została zagrożona. Może to właśnie przyczyniać się do tego, że twój piesek nieustannie chodzi po domu. Jeśli więc w waszej rodzinie pojawił się nowy zwierzak, to jest to bardzo prawdopodobne, że to właśnie to jest przyczyną nagłej zmiany w zachowaniu twojego pieska.

Psia nuda

Twój czworonożny przyjaciel może wciąż chodzić i kręcić się po waszym domu z powodu nudy. Psiak może zwyczajnie szukać sposobu na zagospodarowanie zbyt dużej ilości wolnego czasu. Co sprawia, że twój psiak się nudzi? Przyczyn może być wiele. Być może nie poświęcasz mu tyle czasu ile potrzebuje, jego zabawki przestały być już dla niego interesujące lub potrzebuje towarzystwa innego czworonoga.

Więcej informacji na temat psiej nudy możesz znaleźć w innym moim wpisie, który możesz znaleźć TUTAJ. Dowiesz się z niego co sprawia, że twój psiak odczuwa nudę, a także jak możesz temu zaradzić.

Nuda psiaka to wbrew pozorom bardzo poważna sprawa. Jeśli pupil długotrwale odczuwa znudzenie to może doprowadzić to ma to bezpośredni wpływ na jego poczucie szczęścia.

Pies jest chory

Innym z powodów, przez które twój psiak może chodzić po domu może być choroba. Być może twój psiak zachowuje się w ten sposób ponieważ odczuwa ból, dyskomfort, coś mu doskwiera. Psiak nie wie jak sobie z tym poradzić, dlatego właśnie zachowuje się w taki, a nie inny sposób.

Pamiętaj, że twój pupil nie powie ci wprost, że coś go boli. Będą sytuacje, gdy będzie informował o tym piskiem czy skomlenie ale nie jest to sprawa pewna. Dlatego jeśli twój pies ciągle chodzi po domu, a żaden z wyżej wymienionych przez mnie powodów nie pasuje to waszej sytuacji, to koniecznie poproś o konsultację waszego weterynarza.

Nietypowe zachowanie psa

Przyczyn tego, że twój pies chodzi po domu może być wiele. Chcąc zaradzić temu problemowi musisz skupić się na tym, co kieruje twoim pieskiem. Mam nadzieje, że moje podpowiedzi pomogą ci znaleźć rozwiązanie z tej sytuacji.

Twojemu psiakowi  zdarza się chodzić po domu? Jak myślisz, co jest tego przyczyną. Napisz mi swoja odpowiedz w komentarzu poniżej.

Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.

Zdjęcie Klaudii

Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów
Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (No Ratings Yet)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Posty, które mogą Cię zainteresować

Dlaczego mój pies nie potrafi bawić się z innymi psami

Przyczyn tego, że twój czworonożny przyjaciel nie chce bawić się z innymi psami może być kilka. Twój psiak może być nieśmiały, a...

Jak prać psie zabawki

Pranie i regularne czyszczenie zabawek twojego psa pozwoli ci utrzymać je w pełnej higienie. Dzięki temu znacznie ograniczasz możliwoś...