Jeśli pies wyje pozostając samemu w domu, to oznacza jest to objaw tęsknoty za opiekunem. W przypadku gdy wycie psa trwa nieustannie przez całą nieobecność domownika, to być może pies cierpi na lęk separacyjny. Psiak poprzez wycie może komunikować się z innymi psami w okolicy lub też usiłować zwrócić na siebie twoja uwagę.
Czy twojemu czworonożnemu przyjacielowi zdarza się wyć, a ty nie wiesz co jest tego powodem? Jeśli tak to przygotowałam dla ciebie kilka wskazówek dotyczących tego. co może być przyczyną takiego zachowania u twojego pieska, a także w jaki sposób możesz temu zaradzić.
Czego się dowiesz z tego artykułu:
- Pies może wyć zarówno wtedy gdy jest sam w domu, jak wówczas, gdy jesteś tuż obok
- Jeśli wycie psa jest bardzo nasilone, to być może masz do czynienia z lękiem separacyjnym
- Pies może wyć z tęsknoty, ale również bólu lub chcąc w ten sposób przekazać jakąś informację
Informacje zostały zaktualizowane o:
- Pies wyje – co robić?
- Mój pies wyje bez powodu
- Czy wszystkie psy wyją
Pies wyje
Życie codzienne z psiakiem to ogromna radość ale jednocześnie też duża odpowiedzialność. Twoim obowiązkiem jest zadbać o to, aby twój pupil czuł się kochany i zaopiekowany. Dlatego musisz potrafić poprawnie odczytywać jego zachowanie i sygnały, które ci wysyła.
Jednym ze sposób w jaki twój pies komunikuje się z otaczającym go światem jest wycie. Czy jednak wiesz, dlaczego twój psiak reaguje w taki sposób? Wycie psa bardzo często traktujemy podobnie jak szczekanie, zakładamy że jest to typowe zachowanie dla psa.
Chciałabym jednak, abyś wiedziała i była świadoma tego, dlaczego twój pies wyje. Zdecydowanie nie robi tego bez żadnego powodu. Za każdym zachowaniem twojego psa stoją konkretne intencje. Dokładnie tak samo jest w przypadku psiego wycia. Dlatego tak ważne jest to abyś wiedział, dlaczego twój psiak zachowuje się w taki sposób i co próbuje ci tym przekazać.
Kiedy pies zaczyna wyć
W jakich sytuacjach psy zaczynają wyć? W zdecydowanej większości przypadków wówczas, gdy zostają same. Co ciekawe, dotyczy to zarówno bycia bez nikogo w domu jak i zamknięcie w pokoju.
Pies wyje gdy zostaje sam w domu
Dlaczego twój pies wyje gdy pozostaje sam w domu? Zachowuje się w ten sposób, ponieważ tęskni za tobą. Psy to zwierzęta stadne. Najlepiej czują się będąc w towarzystwie. Dlatego gdy muszą spędzić czas samotnie w domu, jest im bardzo smutno.
Wycie twojego psa w takiej sytuacji jest jego sposobem na wyrażenie jego emocji. Manifestuje swój smutek i niezadowolenie z tego, że został pozostawiony sam w domu.
Nie zawsze jednak psy będą wyć, gdy ich właściciel wychodzi z domu. Niektóre pieski bardzo cenią sobie czas spędzony tylko ze sobą. Lubią ciszę i spokój, mogą się wówczas zrelaksować.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pozostawiania twojego pupila samego w domu, to odsyłam cię do wpisu, który znajdziesz TUTAJ. Opisuje w nim w jaki sposób możesz przygotować swojego pupila na pozostawanie samemu.
Pies wyje gdy jesteś w domu
Gdy ostatnio do mojego mieszkania przyjechała nowa kanapa, to na czas jej wniesienia do salonu przez pracowników, zamknęłam mojego pupila w sypialni, aby nic mu się nie stało. Piesek nie jest duży i dostawcy mogliby przez przypadek zrobić mu krzywdę, gdy ich uwaga będzie skupiona na niesieniu mebla, a nie patrzeniu pod nogi.
Choć sypialnia to miejsce, które mój pupil dobrze zna, ma tu swoje legowisko i codziennie przesypia noc, to jego oburzenie w tamtym momencie było ogromne. Wył niemalże przez cały ten czas, choć dobrze wiedział, że wciąż jestem wraz z nim w domu.
Jak więc widzisz, pies może wyrażać swoje emocje poprzez wycie nawet jeśli zdaje sobie sprawę, że tak naprawdę nie jest pozostawiony sam w domu. Jest to jego rodzaj komunikacji. Pamiętajmy, że czworonogi nigdy nie robią nic bez wyraźnej przyczyny. Dlatego gdy psiak wyje, z pewnością ma ku temu bardzo istotny dla siebie w danej chwili powód.
Pies wyje w twojej obecności
Nikt nie powiedział przecież, że twój pies nie może wyć, gdy znajdujesz się tuż obok niego. Takie sytuacje jak najbardziej również mają miejsce. Oczywiście wówczas przekaz twojego psiaka jest zupełnie inny niż wtedy, gdy wyje pozostawiony sam w domu.
Niezaprzeczalnie pies wyje w twoim towarzystwie po to, aby przede wszystkim zwrócić twoją uwagę. Jako jego opiekunka, jesteś najważniejszą osobą w jego życiu. Dlatego też, gdy jakaś sytuacja jest dla niego istotna z jakiegoś powodu, to w pierwszej kolejności chce, abyś była tego świadoma.
Dlatego w takiej sytuacji wycie twojego psa ma na celu wywołanie u ciebie jakiejś reakcji względem niego. To jak ma ona być zależy od tego, co spowodowało, że twój psiak zaczął wyć.
Dlaczego mój pies zaczyna wyć
Przyczyn wycia twojego psa może być naprawdę dużo. Takie zachowanie psa to jego sposób komunikowania emocji, które się w nim kłębią. Jako psi opiekun dobrze abyś była świadoma tego, co w danym momencie czuje twój czworonożny przyjaciel, a także czego od ciebie wówczas potrzebuje.
Pies wyje z tęsknoty
Wycie psa najczęściej jest spowodowane jego tęsknotą za domownikami. Psiaki bardzo nie lubią, gdy ich opiekunowie zostawiają ich samych. Swoją dezaprobatę i sprzeciw w tej sytuacji wyrażają właśnie za pomocą wycia.
Tak jak już wcześniej wspomniałam, możesz oswoić twojego psa z zostawaniem samemu w domu. Jest to bardzo ważne jeśli wiesz, że każde twoje wyjście jest dla psa bardzo traumatycznym przeżyciem.
Pies może wyć z tęsknoty za konkretną osobą, nawet jeśli w domu znajdują się inni domownicy. W takiej sytuacji warto skupić uwagę na czymś innym. Jeśli jesteś obecna przy psiaku, to możesz zachęcić do do wspólnej zabawy ulubioną zabawką. Dobrze, aby psiak wiedział, że dla innych domowników jest również bardzo ważny i chętnie spędzą z nim czas.
Pies wyje informując o zdarzeniu
Psy to bardzo terytorialne zwierzęta. Przestrzeń w której mieszkają jest dla nich bardzo ważna i nie potrafią przejść obojętnie, gdy pojawia się ktoś obcy.
Dlatego też bywają sytuacje, gdy to pies reaguje wyciem w momencie, gdy ktoś mu obcy wkracza na jego teren. Psiak w ten sposób informuje o takiej sytuacji, a także ma na celu zmusić obcego do opuszczenia jego przestrzeni.
Pies wyje komunikując się z innymi psami
Twój pies za pomocą wycia może próbować nawiązać kontakt z innymi czworonogami. To również wynika z wrodzonego instynktu twojego pupila. Psy od dawien dawna komunikują się między sobą między innymi właśnie poprzez głośne wycie.
Z pewnością niejednokrotnie byłaś światkiem tego rodzaju komunikacji między psami. Wycie psa potrafi być bardzo głośne, a w połączeniu z naprawdę dobrym słuchem u czworonogów, to mogą porozumiewać się ze sobą znajdując się w bardzo dużej odległości.
Gdy jeden psiak zaczyna wyć, bardzo często zaczyna wtórować mu drugi. Co próbują sobie przekazać w ten sposób? Tego niestety nie dowiem się ani ty, ani ja.
Pies wyje z powodu bólu
Kolejnym powodem wycia twojego psa może być fakt, że odczuwa on w danym momencie duży ból. W takiej sytuacji wycie przypomina skomlenie połączone z ujadaniem. Jest to naturalna reakcja organizmu na zdarzenie, które powoduje powstanie uczucia dyskomfortu i bólu.
Ludzie również bardzo często odczuwając ogromny ból zaczynają krzyczeć. Jeśli więc wycie twojego psa składa się z bardzo piskliwych, wysokich i urywanych dźwięków to sygnał dla ciebie, że bardzo prawdopodobne, że dzieje mu się coś złego. W takiej sytuacji czym prędzej upewnij się gdzie jest i czy nic mu nie grozi.
Czasem jednak wycie psa w takich sytuacjach jest bardzo ostentacyjne i na pokaz. Mój psiak bardzo nie lubi obcinania pazurów. Zawsze przy tym wyje. Początkowo myślałam, że zachowuje się tak, ponieważ naprawdę go to boli. Dopiero później zorientowałam się, że zaczyna on wyć jeszcze zanim obcążki dotkną jego pazurka. Ma on nadzieję, że swoim wyciem odwiedzie mnie od przycinania pazurków.
Pies wyje – co robić?
Jestem pewna, że dla każdego psiego opiekuna wycie jego pupila jest czymś bardzo nieprzyjemnym. Martwisz się o to, że twój psiak odczuwa właśnie negatywne emocje. Gdy znajdujesz się obok swojego pupila, który wyje, zachowaj spokój i spróbuj zidentyfikować przyczynę wycia. Sprawdź otoczenie pod kątem głośnych dźwięków lub nieznajomych, które mogą go niepokoić. Jeśli pies wyje z nudy, zapewnij mu zabawkę lub zorganizuj krótką zabawę. W przypadku lęku separacyjnego, bądź blisko niego i mów spokojnym głosem.
Unikaj karania psa za wycie, zamiast tego nagradzaj go za ciche zachowanie smakołykami lub pochwałami. Jeśli wycie wynika z bólu lub dyskomfortu, sprawdź psa pod kątem urazów i skonsultuj się z weterynarzem. Jeśli problem nie ustępuje, skonsultuj się z behawiorystą psów.
Mój pies wyje bez powodu
Jeśli twój czworonożny przyjaciel wyje bez widocznego powodu, ważne jest, aby zrozumieć, że psy zazwyczaj mają powód do wycia, nawet jeśli nie jest on od razu oczywisty. Przede wszystkim spróbuj obserwować, kiedy i w jakich sytuacjach pies wyje. Czy dzieje się to o określonej porze dnia? Czy są jakieś zewnętrzne bodźce, które mogą wywoływać wycie, takie jak syreny, dźwięki sąsiadów, czy przejeżdżające samochody? Upewnij się, że twój psiak ma wystarczająco dużo zabawy i ćwiczeń. Często wycie może być wynikiem nudy lub nadmiaru energii. Regularne spacery, zabawy i interaktywne zabawki mogą pomóc w zajęciu psa i zmniejszeniu potrzeby wycia.
W przypadku gdy to twój piesek wyje bez widocznego powodu, obserwuj jego zachowanie, zapewnij mu odpowiednią stymulację i towarzystwo, trenuj go i skonsultuj się z weterynarzem lub behawiorystą, jeśli problem nie ustępuje. Cierpliwość i konsekwencja są kluczowe w rozwiązaniu tego problemu.
Czy wszystkie psy wyją
Nie wszystkie pieski wyją, choć jest to jednocześnie naturalne dla wielu ras. Wycie służy komunikacji i może mieć różne przyczyny, takie jak chęć zwrócenia uwagi, lęk separacyjny, reakcja na dźwięki lub potrzeba komunikacji z innymi psami. Niektóre rasy, jak husky syberyjski, malamut alaskański i beagle, mają większą tendencję do wycia z powodu ich cech genetycznych i faktu, że w przeszłości były używane do pracy w większych grupach. Inne rasy, jak labradory, golden retrievery i buldogi, wyją rzadziej i mogą komunikować się inaczej, na przykład przez szczekanie.
Indywidualne cechy psa, takie jak temperament, socjalizacja i doświadczenia życiowe, również wpływają na to, czy pies będzie wył. Wycie może być również spowodowane bólem lub dyskomfortem. Ważne jest zrozumienie przyczyn wycia, aby odpowiednio reagować na to zachowanie.
Zabawka dla psa |BAX
Wycie psa to sygnał dla ciebie
Bez względu na to, co jest przyczyną wycia twojego psa, to jedno jest pewne, twój pupil zachowuje się w ten sposób, ponieważ chce tym zwrócić na siebie uwagę. W zależności od sytuacji, chodzi mu o ciebie jak i inne czworonogi.
Psiaki poprzez wycie komunikują się zarówno z nami jak i innymi psami. Dlatego jeśli twój pupil zachowuje się w taki sposób, to sprawdź, co chce w danym momencie przekazać twój psiak. Być może w danej chwili ma on ci do powiedzenia oś niezwykle ważnego.
Twój pupil często wyje? Jakie sytuacje najczęściej powodują taką reakcję z jego strony? Podziel się tym ze mną w komentarzu poniżej.
Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.
Mój pies wyje najczęściej o 5-6 rano … nie jest to tęsknota … bardziej budzik dla całego osiedla … 🙂
Mam psa rasy husky. Te psy wyją rano, wieczorem gdy pada deszcz albo gdy jest im smutno. Hodowca nie uprzedził mnie że te psy tak mają. Na szczęście ja to uwielbiam a sąsiedzi są wyrozumiali bo byłby kłopot.
🙂