×

Brak produktów w koszyku.

Dlaczego mój pies nie szczeka?

Czy pies, który mało szczeka lub nawet wcale to wada, czy zaleta? Istnieje kilka powodów dla których twój psiak nie daje głosu. W dzisiejszym wpisie postaram się ci przybliżyć możliwe powody dla których twój psiak nie szczeka.
legowisko mata dla psa chill silver srebrna zabawka bax bowl and bone republic ls1sa

Pies nie szczeka

Jeśli ktoś zadałby ci pytanie w jaki sposób psy porozumiewają się ze sobą, to z pewnością bez wahania odpowiesz: poprzez szczekanie.  Co więcej, psiaki komunikują się w ten sposób nie tylko między sobą. Szczekając starają się zwrócić naszą uwagę i przekazać nam pewien rodzaj informacji. 

Choć większość czworonogów porozumiewa się z otoczeniem za pomocą szczekania to są również takie psiaki, które tego nie robią. Ich komunikacja wygląda wówczas nieco inaczej. Jeśli zastanawiałeś się kiedyś: “dlaczego mój pies nie szczeka?”, to ten artykuł powstał właśnie z myślą o tobie. Uważam jednak, że warto, aby wszyscy psi miłośnicy zapoznali się z tym tematem. Ułatwi to wówczas funkcjonowanie z innymi psiakami i pozwoli uniknąć niepotrzebnych nieporozumień.

Przyczyna szczekania

Przede wszystkim warto zrozumieć dlaczego tak naprawdę pies szczeka. Jest to sposób naszych czworonogów na wyrażanie emocji. Zauważmy jednak, że często szczekaniu psiaka towarzyszą również inne sygnały. Psy komunikują się także poprzez wycie, warczenie czy skomlenie. Szczekanie jest jednym z  głównych sposobów na porozumiewanie się, ale z pewnością nie jedynym.

Oczywiście psiaki potrafią szczekać na różne sposoby. Częstotliwość oraz głośność wydawanych dźwięków jest uzależniona od intencji działania pupila. Pies może szczekać z powodu strachu, zaniepokojenia lub chęci zwrócenia na siebie uwagi. Bardzo częstym powodem szczekania jest chęć obrony swojego terytorium i zakomunikowanie obcej osobie, że nie jest na nim mile widziana. Bronionym miejscem, często może być jego legowisko lub buda.

obroza dla psa monaco chocolate bowl and bone republic ls2sa

Warto wiedzieć, że za pomocą szczekania psy wyrażają nie tylko negatywne emocje, ale również te pozytywne. Z pewnością niejednokrotnie byłeś świadkiem takie zachowania psiaka. Podczas wspólnej zabawy pieski bardzo często radośnie szczekają. 

Rasy psów które nie szczekają

Zastanawiając się dlaczego twój pies nie szczeka przede wszystkim odpowiedz sobie na pytanie jakiej rasy jest twój psiak. Część ras psów charakteryzuje się właśnie tym, że komunikują się i wyrażają emocje w nieco inny sposób. Opowiem ci o kilku z nich.

Syberian husky, Alaskan malamute

Psiaki tych ras swoje szczekanie ograniczają do minimum. Znacznie częściej porozumiewają się one poprzez melodyjne ujadanie lub wycie. Wydawane przez nich sygnały potrafią być naprawdę głośne i jednostajne. Psiaki tych ras potrafią szczekać, jednakże robią to naprawdę bardzo rzadko. Decydują się na ten rodzaj komunikacji, gdy są czymś naprawdę zaniepokojone lub bardzo chcą zwrócić nasza uwagę.

Basenji

Niewątpliwie basenji zaliczymy do grona ras psów, które z reguły nie porozumiewają się za pomocą szczekania. Psiaki tej rasy charakteryzują się tym, że nie szczekają ze względu na budowę swojego ciała. U basenji struny głosowe nie są wykształcone w taki sposób aby umożliwić pełne szczekanie. Dlatego też psiaki tej rasy porozumiewają się poprzez ujadanie. Wydawane przez nie dźwięki można określić jako jodłowanie.

Rottweiler

Kolejną rasą z grona mało szczekających psów jest rottweiler. Psy tej rasy charakteryzują się mocną, dominującą osobowością. Cechuje je odwaga i poczucie odpowiedzialności za obronę swojego terytorium. Rottweilery potrafią szczekać, jednakże robią to niezwykle rzadko. Jest to dla nich forma komunikacji traktowana jako ostateczność. Z reguły informuje o poważnym zagrożeniu. W większości przypadków odstraszają nieproszonych gości warczeniem. 

Akita inu

Akita inu to rasa, która wyraża swoje emocje za pomocą różnych dźwięków, które nie do końca brzmią jak szczekanie. Ich sposób komunikacji przypomina bardziej coś na kształt ujadania. Nie mniej jednak warto wspomnieć, że Akita inu szczekać potrafią, jednakże robią to tylko w nietypowych sytuacjach.

Nieszczekający psiak a jego temperament

Warto wiedzieć, że jeśli daną rasę psów nie szczeka. to nie oznacza to wcale, że taki pupil będzie cichy. Nic bardziej mylnego. Wszystkie pieski odczuwają potrzebę komunikacji i informowania o tym co czują w danej chwili. Różni je tylko sposób w jaki przekazują swoje emocje. Co więcej, częstotliwość ujadania czy jodłowania przez psiaka jest właściwie taka sama jak w przypadku szczekania u innej rasy. 

Fakt, że dany piesek nie szczeka nie oznacza wcale że jest on spokojniejszy, czy też bardziej cichy. Niestety jest to często błędne przeświadczenie kierujące ludźmi którzy decydują się na psiaka należącego do grona ras nieszczekających.

szelki dla psa candy red blue bowl and bone republic ls1sa

Dlaczego pies nie szczeka?

Szczekanie u psa jest sprawą bardzo indywidualną. Choć wyróżnia się rasy psów, które z reguły szczekają bardzo mało to nie oznacza wcale, że powinniśmy traktować to jako pewnik. To czy psiak będzie szczekać, zależy nie tylko od jego rasy, ale charakteru i temperamentu.

Psiak może nie szczekać ponieważ jest bardzo nieśmiały i nie chce zwracać na siebie zbyt dużej uwagi. Ceni sobie ciszę i spokój, dlatego szczekanie może traktować jako ostateczną formę komunikacji. Taki psiak będzie dużo częściej popiskiwał, czy warczał.

legowisko dla psa classic pink kosz na zabawki pink zabawka toffi bowl and bone republic ls1a blog

Kolejnym powodem wpływającym na to, że pies nie szczeka może być środowisko w którym się wychowywał. Jeśli psiak dorastał przy przedstawicielu rasy mało szczekającej, to wysoce prawdopodobne, że będzie chciał w ten sposób naśladować swojego towarzysza.

Pies może również nie szczekać zbyt często i nie jest to przyczyna do niepokoju. Każdy psiak jest wyjątkowy, dlatego nie możemy oczekiwać, że wszystkie pieski będą równie głośne. Do jakiej grupy psiaków ty możesz zaliczyć swojego pupila? Szczekanie to u niego rzadkość, czy też główny środek komunikacji?

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
oddanych głosów: 4
Loading...
Posty, które mogą Cię zainteresować
Balto to jeden z najbardziej cenionych psów na świecie

Sportowy duch psa – czy każdy pupil go ma?

Czy każdy psiak uwielbia biegać po parku goniąc ulubioną piłkę? Oczywiście, że nie. To zależy w dużej mierze również od charakte...
szelki dla psa candy red blue bowl and bone republic ls2sa

Dlaczego twój pies nie lubi spacerów?

Mój psiak gdy tylko usłyszy słowo spacer jest pierwszy w gotowości przy drzwiach. Myślę, że zdecydowanie jest to jego ulubiony moment...