Dlaczego pies nie szczeka? Przyczyny | blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Dlaczego mój pies nie szczeka?

Czy pies, który mało szczeka lub nawet wcale tego nie robi to wada, czy zaleta? Istnieje kilka powodów dla których twój psiak nie daje głosu. W dzisiejszym wpisie postaram się ci przybliżyć możliwe powody dla których twój psiak nie szczeka. Istnieją rasy psów, które z natury nie szczekają, komunikują się wówczas w inny sposób, poprzez wycie lub też ujadanie.

Pies nie szczeka

Jeśli ktoś zadałby ci pytanie, w jaki sposób psy porozumiewają się ze sobą, to z pewnością bez wahania odpowiesz: poprzez szczekanie. Co więcej, psiaki komunikują się w ten sposób nie tylko między sobą. Szczekając starają się zwrócić naszą uwagę i przekazać nam pewien rodzaj informacji. 

Choć większość czworonogów porozumiewa się z otoczeniem za pomocą szczekania, to są również takie psiaki, które tego nie robią. Ich komunikacja wygląda wówczas nieco inaczej. Jeśli zastanawiałeś się kiedyś: “dlaczego mój pies nie szczeka?”, to ten artykuł powstał właśnie z myślą o tobie.

Uważam jednak, że warto, aby wszyscy psi miłośnicy zapoznali się z tym tematem. Ułatwi im to wówczas funkcjonowanie z innymi psiakami i pozwoli uniknąć niepotrzebnych nieporozumień.

pies z zabawką na podłodze

Dlaczego pies szczeka?

Przede wszystkim warto zrozumieć, dlaczego tak naprawdę twój pies szczeka. Jest to sposób naszych czworonogów na wyrażanie emocji. Zauważ jednak, że często szczekaniu psiaka towarzyszą również inne sygnały. Psy komunikują się także poprzez wycie, warczenie czy też skomlenie. Szczekanie jest jednym z głównych sposobów na porozumiewanie się u psiaków, ale z pewnością nie jedynym.

Oczywiście psiaki potrafią szczekać na różne sposoby. Częstotliwość oraz głośność wydawanych dźwięków jest uzależniona od intencji działania pupila. Twój pies może szczekać z powodu strachu, zaniepokojenia lub chęci zwrócenia na siebie uwagi.

Bardzo częstym powodem szczekania jest chęć obrony swojego terytorium i zakomunikowanie obcej osobie, że nie jest na nim mile widziana. Bronionym miejscem, często może być legowisko dla psa czy też ulubiona przestrzeń na kanapie.

Mój psiak jest wyjątkowo przywiązany do swoich zabawek. Jeśli podczas zabawy w parku jakiś inny piesek podejdzie do jego zabawki z szarego sznura bulletu, to może być pewien, że mój pupil ostentacyjnie go obszczeka.

Warto wiedzieć, że za pomocą szczekania psy wyrażają nie tylko negatywne emocje, ale również te pozytywne. Z pewnością niejednokrotnie byłeś świadkiem takiego zachowania u jakiegoś psiaka. Podczas wspólnej zabawy pieski bardzo często radośnie szczekają. Oznacza to, że cieszą się wspólnie spędzanym czasem.

Rasy psów które nie szczekają

Zastanawiając się, dlaczego twój pies nie szczeka, przede wszystkim odpowiedz sobie na pytanie, jakiej rasy jest twój psiak. Część ras psów charakteryzuje się właśnie tym, że komunikują się i wyrażają emocje w nieco inny sposób. Opowiem ci o kilku z nich.

Syberian Husky, Alaskan Malamute wyją lub ujadają

Psiaki tych ras swoje szczekanie ograniczają do minimum. Znacznie częściej porozumiewają się one poprzez melodyjne ujadanie lub wycie. Wydawane przez nich sygnały potrafią być naprawdę głośne i jednostajne.

Psiaki tych ras potrafią szczekać, jednakże robią to naprawdę bardzo rzadko. Decydują się na ten rodzaj komunikacji, gdy są czymś naprawdę zaniepokojone lub bardzo chcą zwrócić nasza uwagę.

Basenji ujadają

Niewątpliwie basenji zaliczymy do grona ras psów, które z reguły nie porozumiewają się za pomocą szczekania. Psiaki tej rasy charakteryzują się tym, że nie szczekają ze względu na swoją anatomię. U basenji struny głosowe nie są wykształcone w taki sposób, aby umożliwić mu pełne szczekanie. Dlatego też psiaki tej rasy porozumiewają się poprzez ujadanie. Wydawane przez nie dźwięki można określić jako jodłowanie.

Rottweiler bardzo rzadko szczeka

Kolejną rasą z grona mało szczekających psów jest rottweiler. Psy tej rasy charakteryzują się mocną, dominującą osobowością. Cechuje je odwaga i poczucie odpowiedzialności za obronę swojego terytorium.

Rottweilery potrafią szczekać, jednakże robią to niezwykle rzadko. Jest to dla nich forma komunikacji traktowana jako ostateczność. Z reguły w ten sposób informują o poważnym zagrożeniu. W większości przypadków odstraszają nieproszonych gości warczeniem. 

Akita inu wydaje inne dziwęki

Akita inu to rasa, która wyraża swoje emocje za pomocą różnych dźwięków, które nie do końca brzmią jak szczekanie. Ich sposób komunikacji przypomina bardziej coś na kształt ujadania. Nie mniej jednak, warto wspomnieć, że Akita inu szczekać potrafią, jednakże robią to tylko w nietypowych sytuacjach.

Nieszczekający psiak a jego temperament

Warto wiedzieć, że jeśli dany pupil należy do jednej z ras, które nie szczekają, to nie oznacza wcale, że będzie cichy. Nic bardziej mylnego.

Wszystkie pieski odczuwają potrzebę komunikacji i informowania o tym, co czują w danej chwili. Różni je tylko sposób, w jaki przekazują swoje emocje. Co więcej, częstotliwość ujadania czy jodłowania przez psiaka jest właściwie taka sama jak w przypadku szczekania u innej rasy.

Fakt, że dany piesek nie szczeka, nie oznacza wcale że jest on spokojniejszy, czy też bardziej cichy. Niestety jest to często błędne przeświadczenie kierujące ludźmi, którzy decydują się na psiaka należącego do grona ras nieszczekających. Szybko okazuje się że ich pupil nie jest tak cichy i bezgłośny, jak przypuszczali, że będzie.

dwa mopsy na spacerze

Dlaczego pies nie szczeka?

Szczekanie u psa jest sprawą bardzo indywidualną. Choć wyróżnia się rasy psów, które z reguły szczekają bardzo mało, to nie oznacza wcale, że powinniśmy traktować to jako pewnik. To czy psiak będzie szczekać, zależy nie tylko od jego rasy, ale charakteru i temperamentu.

Psiak może nie szczekać, ponieważ jest bardzo nieśmiały i nie chce zwracać na siebie zbyt dużej uwagi. Ceni sobie ciszę i spokój, dlatego szczekanie może traktować jako ostateczną formę komunikacji. Taki psiak będzie dużo częściej popiskiwał czy też warczał.

Kolejnym powodem wpływającym na to, że pies nie szczeka, może być środowisko w którym się wychowywał. Jeśli psiak dorastał przy przedstawicielu rasy mało szczekającej, to wysoce prawdopodobne, że będzie chciał w ten sposób naśladować swojego towarzysza.

Jeśli twój piesek już od szczenięcego okresu nie szczekał, to istnieje również możliwość, że przyczyną mogą być problemy z jego strunami głosowymi. Być może pupil nie szczeka, ponieważ nie jest w stanie tego rozbić. Jeśli więc zauważysz u swojego pieska całkowity brak szczekania oraz wydawania podobnych odgłosów koniecznie udaj się do weterynarza.

Zdarza się również i tak, że pieski zwyczajnie nie odczuwają potrzeby szczekania. Można to często zaobserwować u psich seniorów, którzy to w późniejszych latach swojego życia stają się bardziej spokojni i bezgłośni.

Mój pies nie szczeka – czy muszę się martwić?

Twój pies może nie szczekać zbyt często i nie jest to przyczyna do niepokoju. Każdy psiak jest wyjątkowy, dlatego nie możemy oczekiwać, że wszystkie pieski będą równie głośne lub ciche. Jak już wiesz, to czy piesek będzie szczekał zależy w głównej mierze od tego, w jakiej sytuacji w danym momencie się znajduje.

Do jakiej grupy psiaków ty możesz zaliczyć swojego pupila? Szczekanie to u niego rzadkość, czy też może główny środek komunikacji?

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

2 komentarzy do “Dlaczego mój pies nie szczeka?

  1. Ma siedem lat, jest wzięty ze schroniska u mnie jest osiem miesięcy i ani razu nie szczeknol.

    1. Być może potrzebuje jeszcze więcej czasu, żeby w pełni odnaleźć się w nowym środowisku. Dorosłe psy dłużej przystosowują się do nowych warunków życia. To cudowne, że dałaś mu bezpieczny i kochający dom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

pies ze smyczą w zębach siedzi na kamiennych schodach

Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Nauczanie dorosłego psa chodzenia na smyczy to zadanie wymagające zaangażowania, konsekwencji i cierpliwości. Kluczowe są spokojne podejście, dostosowanie metod do indywidualnych potrzeb psa oraz systematyczne nagradzanie pozytywnego zachowania. Warto pamiętać, że każdy pies jest inny i może wymagać odmiennego podejścia, a postępy mogą być stopniowe. Wnioskiem jest też fakt, że nauka nowych zachowań u dorosłego [...]

Czytaj dalej… from Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Czytaj dalej
pies biegnie w wodzie zabawa

Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Zabawy w wodzie nie tylko dostarczają rozrywki, ale także stanowią doskonałą formę ćwiczeń fizycznych, które wspierają zdrowie i kondycję psa. Dodatkowo, interakcja właściciela z psem podczas takich zabaw wzmacnia więź między nimi, co może przyczynić się do lepszej komunikacji i zrozumienia. Jednak istotne jest zachowanie ostrożności podczas zabaw w wodzie, zwłaszcza jeśli pies nie jest [...]

Czytaj dalej… from Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Czytaj dalej
pies siedzi na poduszce

Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Nadmiernie szczekające psy mogą w ten sposób wyrażać swoje potrzeby, a ich szczekanie może wynikać z różnych przyczyn, takich jak nuda, stres czy brak odpowiedniej aktywności. Kluczem do rozwiązania problemu jest zrozumienie potrzeb psa. Istotne jest indywidualne podejście do każdego psiaka, uwzględnienie jego charakteru i upodobań, a także trenowanie z pupilem umiejętności opanowywania jego potrzeby [...]

Czytaj dalej… from Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup