Dlaczego mój pies nie potrafi bawić się z innymi psami - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Dlaczego mój pies nie potrafi bawić się z innymi psami

Nie każdy psiak posiada w sobie umiejętność bawienia się z innymi pieskami. Może być to spowodowane przez kilka różnych rzeczy. Niektóre pieski cechuje duża nieśmiałość, która sprawia, że pupil podchodzi do innych czworonogów z dużą rezerwą oraz dystansem

Przyczyn tego, że twój czworonożny przyjaciel nie chce bawić się z innymi psami może być kilka. Twój psiak może być nieśmiały, a co za tym idzie wstydzić się nieznanych sobie piesków. Jest również możliwe, że zwyczajnie nie spotkał jeszcze na swojej drodze psa, który by mu odpowiadał.

Czego się dowiesz z tego artykułu:

  • Twój pies może nie potrafić się bawić z innymi psami
  • Psiak nie spotkał jeszcze swojego psiego przyjaciela
  • Piesek jest bardzo nieśmiały względem innych psów

Pies nie potrafi bawić się z innymi psami

To, że twój czworonożny przyjaciel lubi się bawić nie oznacza wcale, że musi cieszyć się z takiej aktywności z innymi psami. Może to wynikać z jego charakteru ale nie tylko. Niechęć psiaka do zabawy z innymi psami może być spowodowana wieloma różnymi czynnikami. 

Dlaczego warto się nad tym zastanowić? Ponieważ w wielu przypadkach są to sytuacje, które wywołują u twojego pieska negatywne emocje. Zazwyczaj nie bez powodu twój psiak preferuje zabawę samemu lub w twoim towarzystwie.

Dobrą wiadomością jest to, że możesz pracować nad podejściem twojego czworonożnego przyjaciela i pomóc mu przełamać się w kontaktach z innymi pieskami. Zabawa jest chyba jednym z najlepszych sposobów na to, aby przełamać pierwsze lody pomiędzy pieskami. Bardzo ważne jest jednak to, aby żadna ze stron nie była do tego na siłę zmuszana.

Myślę, że nie ma nic bardziej denerwującego niż bycie przymuszonym do zabawy z kimś. Dobrze pamiętam z czasów dzieciństwa, gdy rodzicom zależało, abym zaprzyjaźniła się z dziećmi ich znajomych, a ja miałam na ten temat zupełnie inne zdanie.

Dlatego za tym, że twój pupil nie chce bawić się z innym pieskiem, nie musi się kryć żaden poważniejszy powód. Być może po prostu dany piesek nie przypadł mu do gustu i tyle. Więc jeśli zauważysz, że twój czworonożny przyjaciel pomimo twoich starań omija jakiegoś psa szerokim łukiem, to uszanuj w pełni jego decyzję

Dlaczego twój pies nie potrafi bawić się z innymi psami

Nie jesteśmy w stanie jednym zdaniem odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ przyczyn może być naprawdę wiele. Wiele zależy od tego w jakich warunkach dorastał psiak. Nie chodzi tutaj jedynie o warunki bytowe ale również wzorce, którymi się otaczał podczas okresu dorastania. 

Pieski, gdy są w swoim szczenięcym okresie mają tendencję do naśladowania starszych piesków, z którymi przebywają. Stają się oni dla nich pewnego rodzaju wzorem i wyznacznikiem prawidłowego postępowania. Szczeniaki starają się odtwarzać zachowania swoich rodziców lub starszego rodzeństwa.

Pies nie lubi innych psów

Twój czworonożny przyjaciel może nie chcieć bawić się z innymi pieskami, ponieważ zwyczajnie ich nie lubi. Choć zdaje sobie sprawę z tego jak mało odkrywczo może to brzmieć, to taka sytuacja jak najbardziej może mieć miejsce.

Psiak może być typem samotnika, dla którego spędzanie czasu z samym sobą lub swoim opiekunem jest najbardziej satysfakcjonujące. Nic w tym złego. Taka postawa u piesków nie jest czymś absolutnie bardzo rzadko spotykanym.

Istnieje również taka możliwość, że twój piesek jest bardzo wybredny jeśli chodzi o dobór pieskich znajomych. Bardzo trudno jest mu trafić na kogoś, kto wyda mu się interesujący. Właśnie dlatego z większością piesków, które spotyka na swojej drodze, nie ma wcale ochoty się bawić. Może nie spotkał jeszcze na swojej drodze pupila, który będzie odpowiadał mu ze względu na swój charakter i uosobienie.

Pies nie wie jak się bawić

Nie każdy psiak musi wiedzieć jak się bawić. Może to wynikać z kilku powodów. Po pierwsze, często taką właśnie sytuację możemy zaobserwować w przypadku psiaków po różnych przejściach. W życiu takiego pieska mogło do tej pory nie być miejsca na zabawę. Dlatego trafiając wreszcie pod opiekę dobrej rodziny, może nie wiedzieć czym jest zabawa i jak się bawić z innymi czworonogami.

Mając pod opieką szczeniaka często w początkowej fazie jego życia możemy zauważyć, że dość nieporadnie podchodzi do swoich zabawek. Jest to jak najbardziej normalne, ponieważ piesek dopiero co uczy się podstawowych zachowań. żeby wiedział w jaki sposób powinno się bawić, ktoś zwyczajnie musi mu to pokazać. Może być to inny piesek ale równie dobrze możesz być to równie dobrzy ty.

Nie możemy oczekiwać, że psiak sam z siebie będzie wiedział czym jest zabawa. Oczywiście, to też nie jest tak, że psiakiem nie kierują żadne instynkty w tej kwestii. Jednak nie wszystko może być od razu jasne dla twojego pieska.

Jeśli psiak od razu nie zrozumie, o co chodzi w danej zabawie, to absolutnie nie powinnaś się zniechęcać. Dobrze pamiętam jak mój psiak był malutki i zupełnie nie rozumiał na czym polega zabawa w aportowanie. Owszem, chętnie przynosił do mnie rzuconą mu piłeczkę. Jednak za nic nie chciał jej oddać. Spędziliśmy razem z pupilem kilka popołudni na tym, aby nauczyć go tego, że jeśli chce, abym rzuciła mu piłeczkę, musi mi ją najpierw oddać.

Proponujesz psu zbyt skomplikowane zabawy

Często chcąc urozmaicić czas swojemu pieskowi i jego kumplom, wymyślamy dla nich różnorodne aktywności. Część z nich z pewnością jest strzałem w dziesiątkę i dzięki tobie psiaki spędzają wspaniale wspólny czas. Przykładem takiej zabawy jest chociażby przeciąganie się dwóch psiaków za pomocą sznurowego bulletu.

Jeśli nie wiesz, gdzie możesz kupić taki rodzaj zabawki dla twojego pieska, to polecam ci serdecznie sprawdzić asortyment marki Bowl&Bone Republic. Mój psiak posiada w swojej kolekcji taki bullet i jest ona w bardzo dobrym stanie nawet pomimo tego, że jest to jednak z najczęściej używanych zabawek przez mojego pieska.

To był akurat przykład trafionej zabawy. Jeśli jednak zorganizujemy taki rodzaj rozrywki dla psiaków, który nie będzie dla nich klarowny i zrozumiały, to nic w tym dziwnego, że psiaki mogą nie chcieć się bawić. Będzie to wynikało nie tyle z ich wewnętrznej niechęci do wspólnie spędzonego czasu, co świadoma rezygnacja ze względu na trudności.

Pies jest nieśmiały

Twój czworonożny przyjaciel może stronić od zabaw z innymi pieskami nie dlatego, że tego nie chce ale być może jest zwyczajnie zbyt nieśmiały. Pieski tak jak i ludzi wyróżniają się różnymi cechami charakteru. Nieśmiałość jak najbardziej może być jedną z nich.

Jestem pewna, że dobrze znasz swojego pieska. Dlatego postaraj się ocenić, czy ogólna nieśmiałość nie jest czymś, z czym można w mniejszym lub większym stopniu utożsamić twojego pieska.

Nieśmiałość wobec innych psów może nie być łatwa do ocenienia na pierwszy rzut oka. Być może masz w domu więcej niż jednego pieska, i twój pupil zachowuje się dobrze i pewnie wobec swojego towarzysza. Wtedy twoja czujność może być uśpiona.

Jest to dość częsta sytuacja, że pieski są nieśmiałe ale tylko względem nieznanych sobie czworonogów. Osobiście uważam, że nic w tym dziwnego. Ja również należę do raczej nieśmiałych osób jeśli chodzi o kontakty z nowymi ludźmi.

Relacja psiaka z innymi psami

Czy jest czymś złym, że twój czworonożny przyjaciel nie potrafi bawić się z innymi czworonogami/ Oczywiście nie. Jednak ja po swoim piesku widzę, jak dużo daje mu to radości. dlatego jeśli możesz coś zrobić w tym kierunku i pomóc swojemu pieskowi, to serdecznie cię do tego zachęcam.

Twój psiak lubi bawić się z innymi psami czy raczej ich unika? Napisz mi swoją odpowiedź w komentarzu poniżej.

Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

pies ze smyczą w zębach siedzi na kamiennych schodach

Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Nauczanie dorosłego psa chodzenia na smyczy to zadanie wymagające zaangażowania, konsekwencji i cierpliwości. Kluczowe są spokojne podejście, dostosowanie metod do indywidualnych potrzeb psa oraz systematyczne nagradzanie pozytywnego zachowania. Warto pamiętać, że każdy pies jest inny i może wymagać odmiennego podejścia, a postępy mogą być stopniowe. Wnioskiem jest też fakt, że nauka nowych zachowań u dorosłego [...]

Czytaj dalej… from Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Czytaj dalej
pies biegnie w wodzie zabawa

Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Zabawy w wodzie nie tylko dostarczają rozrywki, ale także stanowią doskonałą formę ćwiczeń fizycznych, które wspierają zdrowie i kondycję psa. Dodatkowo, interakcja właściciela z psem podczas takich zabaw wzmacnia więź między nimi, co może przyczynić się do lepszej komunikacji i zrozumienia. Jednak istotne jest zachowanie ostrożności podczas zabaw w wodzie, zwłaszcza jeśli pies nie jest [...]

Czytaj dalej… from Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Czytaj dalej
pies siedzi na poduszce

Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Nadmiernie szczekające psy mogą w ten sposób wyrażać swoje potrzeby, a ich szczekanie może wynikać z różnych przyczyn, takich jak nuda, stres czy brak odpowiedniej aktywności. Kluczem do rozwiązania problemu jest zrozumienie potrzeb psa. Istotne jest indywidualne podejście do każdego psiaka, uwzględnienie jego charakteru i upodobań, a także trenowanie z pupilem umiejętności opanowywania jego potrzeby [...]

Czytaj dalej… from Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup