×

Brak produktów w koszyku.

Decyduję się na psiego przyjaciela – na co zwrócić uwagę?

4 minutes


Decydując się na konkretną rasę psa warto zapoznać się z jej charakterystycznymi cechami. Pozwoli to na wybór rasy najbardziej optymalnej dla nas, której jesteśmy w stanie zapewnić odpowiednie warunki oraz opiekę. Oczywiście warto pamiętać każdy psiak posiada indywidualne uosobienie i temperament. Nie możemy z góry przewidzieć wszystkich upodobań i potrzeb naszego nowego pupila.

kocyk dla psa nap grey szary bowl and bone republic blog

Na co zwrócić uwagę decydując się na psa:

  • możliwości finansowe

Na wstępie powinniśmy zastanowić się ile środków finansowych chcemy przeznaczyć nie tylko na zakup psiaka ale również jego późniejsze całkowite utrzymanie. Ceny szczeniaków niektórych ras psów mogą być bardzo wysokie. Dlatego też warto pamiętać, że adopcja psiaka ze schroniska to jedynie symboliczna opłata.

Niektóre rasy psów wymagają większych nakładów pieniężnych, między innymi na niezbędne akcesoria do pielęgnacji, środki czystości czy pokarm. Warto uprzednio zorientować się czy będziemy w stanie zapewnić szczeniakowi wszystko to, co jest niezbędne aby mógł zdrowo rosnąć i prawidłowo się rozwijać.

  • podejście do dzieci

Oczywiście jak wiadomo każdy psiak jest inny i nie możemy z góry przewidzieć jego zachowania w kontaktach z dziećmi. Jednakże niektóre rasy psów są uznawane za bardziej przyjazne względem dzieci niż inne. Warto wziąć to pod uwagę decydując się na psiaka gdy w domu znajdują się najmłodsi.

szelki smycz dla psa yeti rose bowl and bone republic ls1sa blog

  • wielkość psiaka

To czy mieszkamy w bloku czy domu z ogrodem wbrew wszelkim opiniom nie powinno mieć kluczowego znaczenia podczas wyboru psiaka. Nasz pupil może być szczęśliwy nawet jeśli nasze mieszkanie posiada mały metraż.

Jednak mimo wszystko powinniśmy racjonalnie podejść do tej kwestii. Jeśli mieszkamy w kawalerce o niewielkich rozmiarach wybór alaskan malamute czy bernardyna nie będzie zbyt dobrym pomysłem.

  • poziom aktywności fizycznej

Dla osób lubiących sport i aktywność fizyczną psi przyjaciel może być doskonałym kompanem. Należy jednak pamiętać, że nie każda rasa będzie zadowolona z  dużej dawki ruchu i wysiłku. Szukając towarzysza do wspólnego uprawiania intensywnego sportu powinniśmy raczej skłaniać się ku labradorom czy husky niż shih tzu.

  • sierść psiaka

Niektóre psiaki są wyjątkowo podatne na wypadanie sierści ze względu na uwarunkowania genetyczne swojej rasy. Jeśli codzienne szczotkowanie pupila  może być dla nas uciążliwe nie powinniśmy decydować się na malamuty czy husky.

 

legowisko dla psa urban graphite szelki active red bowl and bone republic ls1sa blog

Warto również zwrócić uwagę na problem alergii na psią sierść. Niektóre rasy zamiast sierści posiadają włosy, które jedynie w niewielkim stopniu wywołuje reakcje alergiczne. Przykładem takiej rasy są maltańczyki lub yorkshire terriery.

  • wspólne spędzanie czasu na dworze

Jeśli uwielbiamy spędzać czas na świeżym powietrzu, zarówno uprawiając sport jak i zwyczajnie spacerując to wybierając psiego kompana musimy również rozważyć jego podejście do takiego spędzania czasu. Niektóre psiaki takie jak np. alaskan malamut uwielbiają przebywać poza domem. Długie godziny spędzone na świeżym powietrzu sprawiają im ogromną przyjemność. Wybór pupila o typowo domowym uosobieniu może okazać się w tym przypadku dużym błędem.

szelki dla psa active red bowl and bone republic ls1sa blog

Oczywiście może okazać się że psiak, który wydawać by się mogło zupełnie do nas nie pasuje, stanie się naszym najlepszym przyjacielem. Nie mniej jednak decydując się na psiego przyjaciela warto przemyśleć wszystkie powyższe kwestie.

Zwróć uwagę na charakter psa

Jeśli nasz charakter i sposób spędzania wolnego czasu będzie mocno sprzeczny z uosobieniem rasy psiaka na którego się zdecydujemy, będzie to krzywdzące zarówno dla nas jak i dla niego. Zmuszanie psa do aktywności, która kosztuje go wiele wysiłku może negatywnie wpłynąć na relacje między pupilem, a jego właścicielem. Decydując się na psiaka konkretnej rasy weźmy pod uwagę to czy możemy dać mu wszystko czego potrzebuje, aby czuł się bezpiecznie, komfortowo i szczęśliwie.

Zdjęcie Klaudii

Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów
Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (No Ratings Yet)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Posty, które mogą Cię zainteresować

Dlaczego mój pies nie potrafi bawić się z innymi psami

Przyczyn tego, że twój czworonożny przyjaciel nie chce bawić się z innymi psami może być kilka. Twój psiak może być nieśmiały, a...

Jak prać psie zabawki

Pranie i regularne czyszczenie zabawek twojego psa pozwoli ci utrzymać je w pełnej higienie. Dzięki temu znacznie ograniczasz możliwoś...