Decyduję się na psiego przyjaciela - na co zwrócić uwagę? - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Decyduję się na psiego przyjaciela – na co zwrócić uwagę?

Decydując się na konkretną rasę psa warto zapoznać się z jej charakterystycznymi cechami. Pozwoli to na wybór rasy najbardziej optymalnej dla nas, której jesteśmy w stanie zapewnić odpowiednie warunki oraz opiekę. Oczywiście warto pamiętać każdy psiak posiada indywidualne uosobienie i temperament. Nie możemy z góry przewidzieć wszystkich upodobań i potrzeb naszego nowego pupila.

pies siedzi na kocyku na tle ściany

Na co zwrócić uwagę decydując się na psa:

  • możliwości finansowe

Na wstępie powinniśmy zastanowić się ile środków finansowych chcemy przeznaczyć nie tylko na zakup psiaka ale również jego późniejsze całkowite utrzymanie. Ceny szczeniaków niektórych ras psów mogą być bardzo wysokie. Dlatego też warto pamiętać, że adopcja psiaka ze schroniska to jedynie symboliczna opłata.

Niektóre rasy psów wymagają większych nakładów pieniężnych, między innymi na niezbędne akcesoria do pielęgnacji, środki czystości czy pokarm. Warto uprzednio zorientować się czy będziemy w stanie zapewnić szczeniakowi wszystko to, co jest niezbędne aby mógł zdrowo rosnąć i prawidłowo się rozwijać.

  • podejście do dzieci

Oczywiście jak wiadomo każdy psiak jest inny i nie możemy z góry przewidzieć jego zachowania w kontaktach z dziećmi. Jednakże niektóre rasy psów są uznawane za bardziej przyjazne względem dzieci niż inne. Warto wziąć to pod uwagę decydując się na psiaka gdy w domu znajdują się najmłodsi.

  • wielkość psiaka

To czy mieszkamy w bloku czy domu z ogrodem wbrew wszelkim opiniom nie powinno mieć kluczowego znaczenia podczas wyboru psiaka. Nasz pupil może być szczęśliwy nawet jeśli nasze mieszkanie posiada mały metraż.

Jednak mimo wszystko powinniśmy racjonalnie podejść do tej kwestii. Jeśli mieszkamy w kawalerce o niewielkich rozmiarach wybór alaskan malamute czy bernardyna nie będzie zbyt dobrym pomysłem.

  • poziom aktywności fizycznej

Dla osób lubiących sport i aktywność fizyczną psi przyjaciel może być doskonałym kompanem. Należy jednak pamiętać, że nie każda rasa będzie zadowolona z  dużej dawki ruchu i wysiłku. Szukając towarzysza do wspólnego uprawiania intensywnego sportu powinniśmy raczej skłaniać się ku labradorom czy husky niż shih tzu.

  • sierść psiaka

Niektóre psiaki są wyjątkowo podatne na wypadanie sierści ze względu na uwarunkowania genetyczne swojej rasy. Jeśli codzienne szczotkowanie pupila  może być dla nas uciążliwe nie powinniśmy decydować się na malamuty czy husky.

Warto również zwrócić uwagę na problem alergii na psią sierść. Niektóre rasy zamiast sierści posiadają włosy, które jedynie w niewielkim stopniu wywołuje reakcje alergiczne. Przykładem takiej rasy są maltańczyki lub yorkshire terriery.

  • wspólne spędzanie czasu na dworze

Jeśli uwielbiamy spędzać czas na świeżym powietrzu, zarówno uprawiając sport jak i zwyczajnie spacerując to wybierając psiego kompana musimy również rozważyć jego podejście do takiego spędzania czasu. Niektóre psiaki takie jak np. alaskan malamut uwielbiają przebywać poza domem. Długie godziny spędzone na świeżym powietrzu sprawiają im ogromną przyjemność. Wybór pupila o typowo domowym uosobieniu może okazać się w tym przypadku dużym błędem.

Oczywiście może okazać się że psiak, który wydawać by się mogło zupełnie do nas nie pasuje, stanie się naszym najlepszym przyjacielem. Nie mniej jednak decydując się na psiego przyjaciela warto przemyśleć wszystkie powyższe kwestie.

Zwróć uwagę na charakter psa

Jeśli nasz charakter i sposób spędzania wolnego czasu będzie mocno sprzeczny z uosobieniem rasy psiaka na którego się zdecydujemy, będzie to krzywdzące zarówno dla nas jak i dla niego. Zmuszanie psa do aktywności, która kosztuje go wiele wysiłku może negatywnie wpłynąć na relacje między pupilem, a jego właścicielem. Decydując się na psiaka konkretnej rasy weźmy pod uwagę to czy możemy dać mu wszystko czego potrzebuje, aby czuł się bezpiecznie, komfortowo i szczęśliwie.

Autor: Dawid

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

pies ze smyczą w zębach siedzi na kamiennych schodach

Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Nauczanie dorosłego psa chodzenia na smyczy to zadanie wymagające zaangażowania, konsekwencji i cierpliwości. Kluczowe są spokojne podejście, dostosowanie metod do indywidualnych potrzeb psa oraz systematyczne nagradzanie pozytywnego zachowania. Warto pamiętać, że każdy pies jest inny i może wymagać odmiennego podejścia, a postępy mogą być stopniowe. Wnioskiem jest też fakt, że nauka nowych zachowań u dorosłego [...]

Czytaj dalej… from Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Czytaj dalej
pies biegnie w wodzie zabawa

Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Zabawy w wodzie nie tylko dostarczają rozrywki, ale także stanowią doskonałą formę ćwiczeń fizycznych, które wspierają zdrowie i kondycję psa. Dodatkowo, interakcja właściciela z psem podczas takich zabaw wzmacnia więź między nimi, co może przyczynić się do lepszej komunikacji i zrozumienia. Jednak istotne jest zachowanie ostrożności podczas zabaw w wodzie, zwłaszcza jeśli pies nie jest [...]

Czytaj dalej… from Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Czytaj dalej
pies siedzi na poduszce

Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Nadmiernie szczekające psy mogą w ten sposób wyrażać swoje potrzeby, a ich szczekanie może wynikać z różnych przyczyn, takich jak nuda, stres czy brak odpowiedniej aktywności. Kluczem do rozwiązania problemu jest zrozumienie potrzeb psa. Istotne jest indywidualne podejście do każdego psiaka, uwzględnienie jego charakteru i upodobań, a także trenowanie z pupilem umiejętności opanowywania jego potrzeby [...]

Czytaj dalej… from Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup