Czym jest lęk przed psami - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Czym jest lęk przed psami

Dla miłośników psiaków lęk przed psami może wydawać się być czymś absolutnie abstrakcyjnym. Jest to jednak realnie istniejąca fobia, co więcej, nie aż tak rzadko spotykana, jak mogłoby się wydawać. Lęk przed psami to stan emocjonalny u kogoś, dla kogo bliska obecność psiaka jest czymś trudnym i bardzo nieprzyjemnym.

Lęk przed psami jest to choroba, która może dotyczyć nas lub kogoś z naszego bliskiego otoczenia. Choć być może jako psiemu miłośnikowi trudno jest ci zrozumieć, jak można bać się piesków, to w żadnym wypadku nie powinieneś lekceważyć tego problemu u innych. Opowiem ci jak możesz wspierać osoby z lękiem przed psami.

Czego się dowiesz z tego artykułu:

  • Lęk przed psami to prawdziwa i realna fobia
  • W żadnym wypadku nie można bagatelizować tego problemu
  • Jeśli wiesz , że ktoś cierpi na lęk przed psami, nie staraj się go samodzielnie wyleczyć z jego problemu

Lęk przed psami

Czy widok czworonoga może wzbudzać u człowieka panikę i niepokój? Niestety tak. Strach i lęk przed psami jest chorobą, która może dotyczyć kogoś z nas lub z naszego bliskiego otoczenia. Choć dla prawdziwych psich miłośników może wydawać się to czymś absurdalnym, to jednak musimy zdawać sobie sprawę, że jest to bardzo poważna sytuacja.

Czym jest lęk i fobia

Lęk to stan emocjonalny wywołany faktem, że znaleźliśmy się w danej sytuacji lub też na naszej drodze stanął ktoś lub coś. Jest to nieprzyjemne uczucie niepokoju, strachu często bezradności.

Istnieje wiele bardzo popularnych wśród ludzi fobii takich jak strach przed ciemnością, tłumem czy pająkami. Jednakże czasem ludzie odczuwają lęk w dość nietypowych sytuacjach. Czasem jest to głęboko uzasadnione przeżyciami z przeszłości danej osoby. Istnieją jednak również przypadki, gdy to człowiek po prostu rodzi się z danym lękiem

szelki smycz dla psa denim niebieskie

Jak objawia się lęk przed psami

Tak jak ma to miejsce w przypadku innych lęków, strach przed psami może przybierać bardziej łagodną wersję lub też niezwykle dotkliwą. W zależności od tego lęk będzie objawiał się nieco inny sposób. 

Łagodny lęk przed psami

Osoby, u których lęk przed psami jest w dość łagodnej formie, przede wszystkim potrafią przebywać w towarzystwie czworonogów. Jeśli nie muszą utrzymywać bezpośredniego kontaktu z psiakiem i wiedzą, że znajduje się on pod opieką właściciela potrafią zachować spokój.

Taka osoba zdaje sobie sprawę, że jej lęk często bywa bezpodstawny w danej sytuacji. Dlatego też bardzo często ma ona mimo wszystko pozytywne nastawienie do psów.  Jednakże pomimo, że taka osoba może lubić psy, to jednak będąc świadoma swojego wewnętrznego lęku stara się nie nawiązywać z nimi bezpośredniego kontaktu.

Silny lęk przed psami

Sytuacja jest o wiele bardziej skomplikowana w przypadku bardzo mocnego i pogłębionego lęku przed psami. Osoba, która cierpi na tą przypadłość może odczuwać ogromny niepokój nawet gdy napotkany przez nią pies jest się po drugiej stronie ulicy.

Fakt, że piesek znajduje się w towarzystwie swojego opiekuna, a także jest na smyczy i ma założony kaganiec, nie ma wówczas większego znaczenia. W skrajnych przypadkach osoby cierpiące na lęk przed psami czują się nieswojo nawet gdy oglądają zdjęcia lub film z udziałem psów. Jak może reagować osoba z tak silnym lękiem? Mogą u niej wystąpić objawy takie tak:
– duszności
– przyspieszenie akcji serca
– nagła nadmierna potliwość
– drgawki
– wymioty
– omdlenie

Dla osób, które uwielbiają psy taka reakcja na obecność czworonogów może wydawać się absurdem. Jednakże w żadnym wypadku nie możemy lekceważyć tej przypadłości. Jest ona potwierdzona naukowo i równie poważna jak inne znane nam rodzaje lęków.

Co myśli osoba cierpiąca na lęk przed psami

Osoba, która cierpi na lęk związany z obcowaniem z psami zazwyczaj jest tego w pełni świadoma. Rozumie jakie konsekwencje niesie za sobą to, gdy przebywania w towarzystwie czworonogów. Stara się możliwie unikać stresujących dla siebie sytuacji. Niestety nie zawsze jest to możliwe. Nie możemy przecież przewidzieć każdej sytuacji w jakiej przyjdzie nam się znaleźć w swoim życiu. 

Myślę, że warto uświadomić wszystkim psim opiekunom to, że dana osoba cierpi na lęk przed psami nie oznacza wcale, że ich nie lubi. Nie odbierajmy takich osób jak wrogów naszego czworonoga. Nikt nie ma władzy nad tym jaka fobia czy lęk go dotknie. Strach w takiej sytuacji nie równa się nienawiści. Po prostu lęk przed psiakiem jest silniejszy niż inne uczucia względem niego.

Jak postępować z osobą która boi się psów

Strach przed psami jest to równie poważna przypadłość jak inne lepiej nam znane rodzaje lęków. Dlatego też nie możemy podchodzić do tego problemu w lekceważący sposób.

zrozumienie lęku przed psami

Bardzo ważne jest okazanie zrozumienia osobie cierpiącej na lęk przed psami. Choć dla ciebie może być to zupełnie niezrozumiałe to nie oznacza, że problem ten nie istnieje. Jeśli przebywasz w towarzystwie takiej osoby, miej na uwadze jej problem i jeśli tylko będzie tego potrzebować okaż wsparcie i życzliwość. To naprawdę podnosi na duchu.

zapobiegliwe działanie

Jeśli jesteś świadomy tego, że w twoim towarzystwie będzie znajdować się osoba z lękiem przed psami, postaraj się działać zapobiegliwie. W miarę możliwości ogranicz możliwość zetknięcia się tej osoby z twoim czworonogiem lub odpowiednio wcześniej ostrzeż ją przed taką sytuacją.

Jeśli wybieracie się razem na spacer w znanej jedynie tobie okolicy wybierz taką trasę, która nie wiedzie przy wybiegu dla psów lub innym popularnych miejsc dla czworonogów i ich właścicieli.

Nie bądź terapeutą

Niestety bardzo często psi opiekunowie nie potrafią zrozumieć tego, dlaczego ktoś miałby bać się ich czworonoga. Przecież jest on zupełnie niegroźny, a przy tym niezwykle uroczy. W takich sytuacjach często dochodzi do próby przekonania takiej osoby do akceptacji ich psiaka.

Najczęściej padające wówczas hasła to: “przecież on nie gryzie”, “jest bardzo spokojny i grzeczny”, “pogłaszcz go to na pewno zmienisz zdanie”, “zobacz, jak możesz się bać takiego słodkiego pieska”.

Niestety takie działanie jedynie wprawia osobę cierpiącą na lęk przed psami w niepokój i zawstydzenie. Nie jesteśmy w stanie samodzielnie pomóc takiej osobie, próbując na siłę przekonać ją, że czworonogi są świetne. Jest to zadanie dla osoby, która jest specjalistą w tej dziedzinie.

Jak możesz okazać swoje wsparcie osobie, która obawia się psa

Wiedząc już czym jest lęk przed psami myślę, że jesteś w pełni świadomy tego, że jest to prawdziwy, realny problem, który może dotyczyć nawet kogoś z twojego bliskiego otoczenia.

W zależności od stopnia pogłębienia tego lęku można próbować złagodzić ten stan na kilka sposobów. Chcesz okazać wsparcie komuś cierpiącemu na lęk przed psami? Dowiedz się więcej w jaki sposób osoby z tym rodzajem fobii radzą sobie ze swoim problemem. Pomoże ci to jeszcze lepiej zrozumieć w jakich obszarach pracy nad sobą mogą potrzebować twojego wsparcia.

Psychoterapia jako wybawienie się od lęku przed psami

Terapia z psychologiem jest to główny sposób radzenia sobie z problemem lęku czy fobii. Dzięki pomocy specjalisty w tej dziedzinie można, niekiedy właściwie całkowicie uporać się z drzemiącym wewnątrz strachem. Lęk przed psami należy do fobii, których leczenie niemal zawsze przynosi pozytywne skutki.

Jak wygląda psychoterapia 

Każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie. Dlaczego? Ponieważ od tego jak nasilony jest lęk u danej osoby, jakie jest jego źródło oraz jak się objawia zależy sposób leczenia.

Psychoterapeuta po przeprowadzeniu szczegółowego i wnikliwego wywiadu z pacjentem tworzy specjalnie dla niego plan leczenia. Terapia składa się z dwóch głównych części.

Pierwsza skupia się na warstwie psychicznej osoby. Psychiatra poprzez rozmowy strata się wpłynąć na postrzeganie psów przez takie osoby.

Druga częścią opiera się na zadaniach praktycznych. Terapeuta stara się powoli oswajać swojego pacjenta z obecnością psów. W zależności od stopnia pogłębienia się lęku lekarz rozpoczyna pracę od obcowania z podobiznami psa na fotografiach lub filmie. Dopiero po tym etapie następuje praca bezpośrednio z czworonogiem.

saszetka etui na woreczki dla psa mini granatowe

Lęk przed psami w codziennym życiu

Kiedy osoba z lękiem przed psami może potrzebować twojego wsparcia? Jest to kwestia bardzo indywidualna. Warto porozmawiać szczerze z taką osobą i również zapytać jak możesz okazać jej wsparcie. Niektórzy chcą poradzić sobie z tym problemem samodzielnie. Nie staraj się pomóc komuś na siłę jeśli wyraźnie widzisz, że nie tego od ciebie oczekuje.

A czy w twoim bliskim otoczeniu jest ktoś cierpiący na lęk przed psami?

Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

4 komentarzy do “Czym jest lęk przed psami

  1. Mam kundelka Morusa Jest mały ale okrutnie zacięty na inne psy Nie lubi też dzieci.Muszę wciąż na niego uważać Nie jest to fajne ale cóż zrobić .

    1. Jeżeli problem jest poważny to proponuję udać się do behawiorysty. On na pewno coś zaradzi 🙂

  2. Z moim psem jest na odwrót .Boi się psów nawet całkiem małych ale głośno szczekających.Chodzę z nim jak odludek tam gdzie nie ma ludzi z psami.Nie jest to proste.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

pies ze smyczą w zębach siedzi na kamiennych schodach

Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Nauczanie dorosłego psa chodzenia na smyczy to zadanie wymagające zaangażowania, konsekwencji i cierpliwości. Kluczowe są spokojne podejście, dostosowanie metod do indywidualnych potrzeb psa oraz systematyczne nagradzanie pozytywnego zachowania. Warto pamiętać, że każdy pies jest inny i może wymagać odmiennego podejścia, a postępy mogą być stopniowe. Wnioskiem jest też fakt, że nauka nowych zachowań u dorosłego [...]

Czytaj dalej… from Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Czytaj dalej
pies biegnie w wodzie zabawa

Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Zabawy w wodzie nie tylko dostarczają rozrywki, ale także stanowią doskonałą formę ćwiczeń fizycznych, które wspierają zdrowie i kondycję psa. Dodatkowo, interakcja właściciela z psem podczas takich zabaw wzmacnia więź między nimi, co może przyczynić się do lepszej komunikacji i zrozumienia. Jednak istotne jest zachowanie ostrożności podczas zabaw w wodzie, zwłaszcza jeśli pies nie jest [...]

Czytaj dalej… from Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Czytaj dalej
pies siedzi na poduszce

Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Nadmiernie szczekające psy mogą w ten sposób wyrażać swoje potrzeby, a ich szczekanie może wynikać z różnych przyczyn, takich jak nuda, stres czy brak odpowiedniej aktywności. Kluczem do rozwiązania problemu jest zrozumienie potrzeb psa. Istotne jest indywidualne podejście do każdego psiaka, uwzględnienie jego charakteru i upodobań, a także trenowanie z pupilem umiejętności opanowywania jego potrzeby [...]

Czytaj dalej… from Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup