×

Brak produktów w koszyku.

Czy psy lubią muzykę?

Czy zastanawiałeś się jakie znaczenie w życiu twojego pupila ma muzyka? Czy psy lubią muzykę? Czy podchodzą do niej w sposób obojętny? Chcąc zaspokoić twoją ciekawość z chęcią opowiem ci, czym jest muzyka dla psa, a także jak twój psiak reaguje na różne dźwięki i melodie.
Jak dobrać rozmiar ubranka dla psa?

Muzyka i pies

Dla większości z nas muzyka odgrywa bardzo ważną rolę w życiu. Ma wpływ na nasz nastrój, potrafi wprawić nas w zadowolenie i lepsze samopoczucie. Słuchanie ulubionych zespołów i piosenek sprawia nam przyjemność. Co więcej, warto wspomnieć, że gusta muzyczne ludzi potrafią być naprawdę bardzo zróżnicowane. Istnieje wiele gatunków i podgatunków muzycznych co sprawia, że każdy z nas może znaleźć taki rodzaj, który będzie mu najbardziej odpowiadał. Jednak, czy podobnie jest w przypadku naszych czworonożnych przyjaciół? Czy psy lubią muzykę?

Czy pies słyszy muzykę?

Odpowiedz na to pytanie jest jak najbardziej twierdząca. Przede wszystkim warto przypomnieć sobie, że nasze czworonogi mają bardzo dobry słuch. To już stanowi jednoznaczny dowód na to, że w takim razie muzyka nie może być im obojętna. Wrażliwość zmysłu słuchu u psiaka sprawia, że potrafi on doskonale wyłapywać z otoczenia nie tylko pojedyncze dźwięki ale również melodie.

Co więc za tym idzie, docierająca do niego muzyka nie jest dla psa obojętna. Psiak odbiera ją jako element otaczającej rzeczywistości. Może mieć do niej określony stosunek: negatywny bądź pozytywny. Może podjąć decyzję, że w danym momencie będzie ignorować docierające do niego melodie.

legowisko dla psa cosmopolitan platinum bowl and bone republic ls2sa

Jaki wpływ na psa ma muzyka?

Muzyka może oddziaływać na nastrój psa. W zależności od jej gatunku może wywoływać u psiaka różne stany emocjonalne. Większość psów reaguje w podobny sposób na określone gatunki muzyczne. 

Pieski słuchające muzyki klasycznej stają się w danej chwili bardziej wyciszone i uspokojone. Łagodne dźwięki wpływają  na nie w sposób relaksujący. Sami dobrze wiemy, jaki wpływ dla naszego samopoczucia może mieć położenie się w swoim ulubionym miejscu i słuchanie ulubionych melodii, czy relaksacyjnych kompozycji.

Również dla psów taki rodzaj muzyki stanowi doskonałe tło podczas drzemki na ulubionym legowisku. Znakomicie sprawdzają się do tego miękkie poduchy i legowiska zaprojektowane przez markę Bowl&Bone Republic. Ułatwiają zasypianie, a dodatkowo relaksacyjne dźwięki wydawane z naszych głośników pozwalają psiakowi w pełni skupić się na odpoczynku.

Muzyka klasyczna ma więc bardzo podobne działanie zarówno w przypadku ludzi jak i naszych czworonożnych pupili. My również często decydujemy się na ten gatunek gdy potrzebujemy odrobiny wytchnienia od otaczającego nas zgiełku i natłoku przeróżnych dźwięków.

W przypadku bardziej energicznej muzyki takiej jak rock, czy metal pieski stają się nieco bardziej pobudzone. Wzrasta ich poziom aktywności, są bardziej żwawe i ruchliwe.

Myślę, że warto tutaj wspomnieć i jednocześnie obalić bardzo często powielany mit. Mianowicie muzyka rockowa nie wzbudza u psów agresji czy też nie wzmaga gniewu i złości. Tak jak już wcześniej zostało wspomniane ten gatunek, co prawda działa pobudzająco na psa jednakże muzyka nie ma takiej mocy by wywołać u psa aż tak negatywnych emocji.

Jaki gatunek muzyki lubią psy?

Mając świadomość tego, że muzyka dla psa ma znaczenie, warto zastanowić się jaki jej gatunek najbardziej odpowiada jego gustom. Na podstawie psich preferencji oraz upodobań można wywnioskować jakie melodie i dźwięki sprawiają im największą radość podczas słuchania. W oparciu o tą wiedzę powstają specjalnie na potrzeby psich słuchaczy zestawy muzyczne stanowiące zbiór najbardziej lubianych przez psiaki gatunków. 

legowisko dla psa classic grey spiworek dreamy bowl and bone republic ls1a

Głównym założeniem tego rodzaju zbiorów muzyki stworzonych bezpośrednio z myślą o psach jest wprawienie czworonoga w relaksujący nastrój. Psy lubią muzykę z odpowiednio dobranymi i zestawionymi ze sobą dźwiękami. Jej twórcy chcą aby psiak podczas słuchania mógł odprężyć się i wypocząć.  

Muzyka dla psa składa się w głównej mierze z elementów muzyki klasycznej z uwzględnieniem tego, że powstały utwór powinien być  pozbawiony bardzo niskich oraz bardzo wysokich dźwięków.  Dlaczego? Powodem tego jest fakt, że psy czują dyskomfort podczas słyszenia takich częstotliwości.

Nie mniej jednak gatunek klasyczny to nie jedyny element składowy muzyki tworzonej z myślą o naszych czworonożnych przyjaciołach. Ważnym jest aby melodia była w spokojnym, stabilnym rytmie bez gwałtownych przejść. Dodatkowym elementem muzyki dla psiaków są dźwięki natury. Takie połączenie dźwięków i melodii jest dla psa najbardziej przyjemne i miłe w odbiorze.

Jakiej muzyki unikać w towarzystwie psa?

Myślę, że równie ważna jest  świadomość tego, jakiej muzyki nasz psiak nie lubi. Psy źle odbierają bardzo wysokie oraz bardzo niskie częstotliwości. Słuchanie tego rodzaju dźwięków sprawia im duży dyskomfort, a nawet fizyczny ból.

Psy źle reagują na głośne dźwięki, bez względu na to, czy są to odgłosy z otoczenia, czy też właśnie muzyka. Dlatego też, przede wszystkim gdy jesteśmy w towarzystwie naszego pupila, należy unikać miejsc z bardzo głośną muzyką.

obroza dla psa monaco chocolate bowl and bone republic ls2sa

Psiaki niezbyt dobrze odbierają muzykę, która wypełniona jest pojedynczymi, wysokimi i powtarzającymi się dźwiękami. Każdy kolejny  taki dźwięk podczas trwania utworu wywołuje u pupila uczucie niepokoju.

Czy należy zatem zwracać uwagę na muzykę przy psie?

Jak już wiesz, muzyka dla psa nie jest obojętna. Jeśli doświadcza jej w głównej mierze w domowym zaciszu, na niezbyt wysokim poziomie głośności, to nie musimy przywiązywać do niej aż tak dużej wagi. Jednak gdy lubisz słuchać głośno muzyki to zastanów się, czy nie będzie ona sprawiać dyskomfortu twojemu pupilowi.

Warto również obserwować zachowanie swojego psiaka. Zwracaj uwagę jak reaguje na poszczególne zespoły, utwory. Jeśli zauważysz, że zachowuje się niespokojnie przy danej muzyce lub nawet piszczy lub szczeka to znak, że nie do końca ta melodia trafia w jego gust.

A jakie są Twoje doświadczenia w tej kwestii? Zwracasz uwagę na muzykę w życiu swojego pupila, czy też niekoniecznie?

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
oddanych głosów: 4
Loading...
Posty, które mogą Cię zainteresować
szelki dla psa candy red blue bowl and bone republic ls2sa

Dlaczego twój pies nie lubi spacerów?

Mój psiak gdy tylko usłyszy słowo spacer jest pierwszy w gotowości przy drzwiach. Myślę, że zdecydowanie jest to jego ulubiony moment...

Jaką porą roku wziąć pod opiekę psa?

Przypuszczam, że nie zastanawiałeś się nad tym, czy pora roku ma znaczenie w przypadku wzięcia pod swoją opiekę małego czworonoga. C...