Czy zastanawiałeś się jakie znaczenie w życiu twojego pupila ma muzyka? Czy psy lubią muzykę? Czy podchodzą do niej w sposób obojętny? Chcąc zaspokoić twoją ciekawość z chęcią opowiem ci, czym jest muzyka dla psa, a także jak twój psiak reaguje na różne dźwięki i melodie. Być może nieświadomie wybierasz taki rodzaj muzyki, który wprawia twojego czworonożnego przyjaciela w dyskomfort.
Czego się dowiesz z tego artykułu:
- Czy pies słyszy muzykę
- Czy pies lubi muzykę
- Jaki wpływ na psa ma muzyka
Informacje zostały zaktualizowane o:
- Jaka muzyka wpływa uspokajająco na psa
- Czy pies może mieć ulubioną piosenkę
- Czy pies może być obojętny na muzykę
Czy nasze psy lubią muzykę
Dla większości z nas muzyka odgrywa bardzo ważną rolę w życiu. Czy jednak zastanawiałeś się kiedyś, czy psy lubią muzykę?
Dla nas muzyka ma wpływ na nastrój, potrafi wprawić nas w zadowolenie i lepsze samopoczucie. Słuchanie ulubionych zespołów i piosenek sprawia nam przyjemność. Co więcej, warto wspomnieć, że gusta muzyczne ludzi potrafią być naprawdę bardzo zróżnicowane. Istnieje wiele gatunków i podgatunków muzycznych co sprawia, że każdy z nas może znaleźć taki rodzaj, który będzie mu najbardziej odpowiadał.
Jednak, czy podobnie jest w przypadku naszych czworonożnych przyjaciół? Czy psy lubią muzykę, a jeśli tak, to jaką?
Czy pies słyszy muzykę?
Odpowiedz na to pytanie jest jak najbardziej twierdząca. Przede wszystkim warto przypomnieć sobie, że nasze czworonogi mają bardzo dobry słuch. To już stanowi jednoznaczny dowód na to, że w takim razie muzyka nie może być im obojętna. Wrażliwość zmysłu słuchu u psiaka sprawia, że potrafi on doskonale wyłapywać z otoczenia nie tylko pojedyncze dźwięki, ale również melodie.
Co więc za tym idzie, docierająca do niego muzyka nie jest dla twojego psa obojętna. Psiak odbiera ją jako element otaczającej rzeczywistości. Może mieć do niej określony stosunek: negatywny bądź pozytywny. Może też podjąć decyzję, że w danym momencie będzie ignorować docierające do niego melodie.
Jaki wpływ na psa ma muzyka?
Muzyka może oddziaływać na nastrój psa. W zależności od jej gatunku może wywoływać u psiaka różne stany emocjonalne. Większość psów reaguje w podobny sposób na określone gatunki muzyczne.
Muzyka klasyczna w uszach twojego psiaka
Pieski słuchające muzyki klasycznej stają się w danej chwili bardziej wyciszone i uspokojone. Łagodne dźwięki wpływają na nie w sposób relaksujący. Sami dobrze wiemy, jaki wpływ dla naszego samopoczucia może mieć położenie się w swoim ulubionym miejscu i słuchanie ulubionych melodii, czy relaksacyjnych kompozycji.
Również dla psów taki rodzaj muzyki stanowi doskonałe tło podczas drzemki na ulubionym posłaniu. Znakomicie sprawdzają się do tego miękkie poduchy i legowiska zaprojektowane przez markę Bowl&Bone Republic. Ułatwiają zasypianie, a dodatkowo relaksacyjne dźwięki wydawane z naszych głośników pozwalają psiakowi w pełni skupić się na odpoczynku. Jest to wówczas wspaniały relaks dla psa.
Muzyka klasyczna ma więc bardzo podobne działanie zarówno w przypadku ludzi, jak i naszych czworonożnych pupili. My również często decydujemy się na ten gatunek, gdy potrzebujemy odrobiny wytchnienia od otaczającego nas zgiełku i natłoku przeróżnych dźwięków.
Czy muzyka rockowa ma zły wpływ na psa?
W przypadku bardziej energicznej muzyki takiej jak rock, czy metal pieski stają się nieco bardziej pobudzone. Wzrasta ich poziom aktywności, są bardziej żwawe i ruchliwe.
Myślę, że warto tutaj wspomnieć i jednocześnie obalić bardzo często powielany mit. Mianowicie muzyka rockowa nie wzbudza u psów agresji, czy też nie wzmaga gniewu i złości. Tak jak już wcześniej wspominałam ten gatunek, co prawda działa pobudzająco na psa, jednakże muzyka nie ma takiej mocy by wywołać u psa aż tak negatywnych emocji.
Tak więc jeśli rock jest twoim ulubionym gatunkiem muzycznym, to nie musisz objawiać się słuchać go przy swoim czworonożnym przyjacielu.
Jaki gatunek muzyki lubią psy?
Mając świadomość tego, że muzyka dla psa ma znaczenie, warto zastanowić się jaki jej gatunek najbardziej odpowiada jego gustom. Na podstawie psich preferencji oraz upodobań można wywnioskować jakie melodie i dźwięki sprawiają im największą radość podczas słuchania.
W oparciu o tą wiedzę powstają specjalnie na potrzeby psich słuchaczy zestawy muzyczne, stanowiące zbiór najbardziej lubianych przez psiaki gatunków.
Głównym założeniem tego rodzaju zbiorów muzyki stworzonych bezpośrednio z myślą o psach jest wprawienie czworonoga w relaksujący nastrój. Psy lubią muzykę z odpowiednio dobranymi i zestawionymi ze sobą dźwiękami. Jej twórcy chcą, aby psiak podczas słuchania mógł odprężyć się i wypocząć.
Muzyka dla psa składa się w głównej mierze z elementów muzyki klasycznej z uwzględnieniem tego, że powstały utwór powinien być pozbawiony bardzo niskich oraz bardzo wysokich dźwięków. Dlaczego? Powodem tego jest fakt, że psy czują dyskomfort podczas słyszenia takich częstotliwości.
Nie mniej jednak gatunek klasyczny to nie jedyny element składowy muzyki tworzonej z myślą o naszych czworonożnych przyjaciołach. Ważnym jest, aby melodia była w spokojnym, stabilnym rytmie bez gwałtownych przejść. Dodatkowym elementem muzyki dla psiaków są dźwięki natury. Takie połączenie dźwięków i melodii jest dla psa najbardziej przyjemne i miłe w odbiorze.
Ten dobór elementów składowych muzyki dla psów wynika w dużej mierze z tego, jak nasze psiaki odbierają dźwięki.
Czy psy lubią każdą muzykę – jakiej unikać w jego towarzystwie
Myślę, że równie ważna jest świadomość tego, jakiej muzyki nasz psiak nie lubi. Psy źle odbierają bardzo wysokie oraz bardzo niskie częstotliwości. Słuchanie tego rodzaju dźwięków sprawia im duży dyskomfort, a nawet fizyczny ból. Jest to bardzo ważne jako psi opiekun musisz o tym pamiętać.
Psy źle reagują na głośne dźwięki, bez względu na to, czy są to odgłosy z otoczenia, czy też właśnie muzyka. Dlatego też, przede wszystkim gdy jesteśmy w towarzystwie naszego pupila, należy unikać miejsc z bardzo głośną muzyką.
Psiaki niezbyt dobrze odbierają muzykę, która wypełniona jest pojedynczymi, wysokimi i powtarzającymi się dźwiękami. Każdy kolejny taki dźwięk podczas trwania utworu może wywołać u twojego pupila uczucie niepokoju.
Jaka muzyka wpływa uspokajająco na psa
Muzyka klasyczna działa szczególnie uspokajająco na psy. Dźwięki o spokojnym rytmie, wolniejszym tempie i harmonijnych tonach – jak utwory fortepianowe lub skrzypcowe – mogą pomóc zredukować stres u psa i sprzyjać relaksowi. Badania wskazują również, że dźwięki natury, jak szum fal lub śpiew ptaków, mogą działać kojąco. Niektóre psy dobrze reagują też na dźwięki reggae i soft rocka, które mają łagodne, rytmiczne tony. Warto jednak obserwować reakcję twojego psiaka na różne gatunki, ponieważ jak pewnie wiesz, każdy pupil jest inny i może mieć swoje preferencje.
Czy pies może mieć ulubioną piosenkę
Tak, jak najbardziej twój psiak może mieć ulubioną piosenkę! Ja zauważyłam, że mój czworonożny przyjaciel szczególnie lubi jedną, bardzo popularną piosenkę dla dzieci. Choć psy nie rozumieją muzyki jak ludzie, mogą reagować pozytywnie na określone dźwięki, rytmy lub melodie, które wywołują u nich spokój lub radość. Jeśli zauważysz, że pies szczególnie uspokaja się lub staje się bardziej zrelaksowany przy konkretnej piosence, istnieje duża szansa, że właśnie ona stała się jego ulubioną. Psy potrafią też przywiązać się do dźwięków, które towarzyszą ich codziennym, pozytywnym rytuałom, co może dodatkowo wzmacniać ich preferencje muzyczne.
Czy pies może być obojętny na muzykę
Oczywiście twój psiak może być obojętny na muzykę. Choć wiele psów reaguje na dźwięki – szczególnie uspokajające lub o niskich tonach – nie wszystkie wykazują zainteresowanie muzyką. Reakcja psa na muzykę zależy od jego charakteru, wrażliwości słuchowej i doświadczeń. Niektóre psy ignorują muzykę w tle, traktując ją jak dźwięk codziennego otoczenia, a ich obojętność może wynikać także z faktu, że muzyka nie odgrywa znaczącej roli w ich interakcjach z otoczeniem.
Śpiworek dla psa |DREAMY kremowy
Czy należy zatem zwracać uwagę na muzykę przy psie?
Jak już wiesz, muzyka dla psa nie jest obojętna. Jeśli doświadcza jej w głównej mierze w domowym zaciszu, na niezbyt wysokim poziomie głośności, to nie musimy przywiązywać do niej aż tak dużej wagi. Jednak gdy lubisz słuchać głośno muzyki, to zastanów się, czy nie będzie ona sprawiać dyskomfortu twojemu pupilowi.
Warto również obserwować zachowanie swojego psiaka. Zwracaj uwagę jak reaguje na poszczególne zespoły, utwory. Jeśli zauważysz, że zachowuje się niespokojnie przy danej muzyce lub nawet piszczy lub szczeka to znak, że nie do końca ta melodia trafia w jego gust.
Mój psiak przeważnie lubi muzykę, jednak są momenty w których bez względu na gatunek, zaczyna go drażnić. Ma to miejsce na przykład podczas jazdy samochodem.
A jakie są Twoje doświadczenia w tej kwestii? Zwracasz uwagę na muzykę w życiu swojego pupila, czy też niekoniecznie?
Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.
Słucham muzyki każdego dnia i sama produkuję, więc moja sunia jest “narażona” na przeróżne dźwięki, głównie dość “agresywne”, elektroniczne. Na samym początku, gdy jeszcze nie znała muzyki, szczekała na głośniki, ale na szczęście szybko się przyzwyczaiła i czuję, że ją to zwyczajnie relaksuje, a nawet zasypia przy muzyce.
Często też przy niej śpiewam, albo ruszam jej łapkami w rytm muzyki, a wtedy staje się przesłodka. Od jakiegoś czasu, gdy wychodzimy na spacer, zaczęła podchodzić do zaparkowanych samochodów, z których dobiega głośna muzyka i merda ogonem, cieszy się, albo kładzie się przy samochodzie i słucha, nawet głośne techno. Myślę, że może w przypadku bardziej agresywnych psiaków odpowiednia muzyka mogłaby nawet trochę pomóc. Ogólnie mega fajne doświadczenie.
Strasznie fajnie, że podzieliłaś się z nami swoimi spostrzeżeniami 🙂 Psiaki zawsze na pierwszym miejscu stawiają swojego opiekuna. Całą reszta to wtórna kwestia 🙂