Jaką wybrać płeć biorąc pod swoją opiekę czworonożnego przyjaciela? Warto się głębiej zaznajomić nad różnicami jakie niesie ze sobą wybór określonej płci psa. W końcu jest to decyzja na bardzo długi czas i warto ją podjąć rozważnie. Jednakże czy tak naprawdę w codziennym życiu płeć twojego pupila będzie miała znaczenie?
Czy płeć psa jest ważna?
Podejmując decyzję o wprowadzeniu do Twojego życia nowego, czworonożnego członka rodziny z pewnością przeszło Ci przez myśl pytanie, czy płeć psa ma znaczenie.
Duże grono osób podchodzi obojętnie do płci pupila. Z drugiej jednak strony, dla części psich opiekunów jest to niezwykle istotna kwestia, którą w głównej mierze biorą pod uwagę decydując się na czworonożnego towarzysza. Czy rzeczywiście płeć psiaka ma wpływ na jego charakter, temperament i uosobienie?
Jaką płeć psa wybrać
Myślę, że na wstępie powinniśmy ustalić jedną bardzo istotną kwestię. Mianowicie, żadna z płci nie jest lepsza ani gorsza. Nie ważne czy nasz pupil jest psem czy suczką, każde z nich będzie kochać Cię równie mocno. Zapewniam Cię, że ty również nie będziesz widzieć świata poza swoim pupilem, bez względu na to jakiej będzie płci.
Nie mniej jednak, jeśli bardzo zależy ci na tym, aby świadomie decydować o tym jakiego psiaka bierzesz pod swoją opiekę, to warto zwrócić uwagę na płeć czworonoga. Niektóre cechy są bardziej widoczne i uwydatnione w przypadku psów, a inne suczek.
Jest to jak najbardziej normalne. Z pewnością przyznasz mi racje, że kobiety i mężczyźni również bardzo różnią się od siebie. Niezaprzeczalnie część cech jest typowa dla płci męskiej, a z kolei inne definiują płeć damską. Wynika to z uwarunkowań biologicznych. Dlatego też te różnice możemy również obserwować pośród psiaków.
Kilka faktów o psiej dziewczynce
Na wstępie powinieneś poznać kilka powszechnie powielanych mitów na temat suczek. Mianowicie nie są one wcale dużo bardziej spokojne i posłuszne w porównaniu do psów. Myślę, że w tej kwestii zachowana jest równowaga w przypadku obu płci.
Co więcej, często powtarza się, że suczki bardziej przywiązują się do swoich opiekunów niż psy, co również stanowi nieprawdę. Pupil pokocha Cię równie mocno bez względu na to, jakiej jest płci.
– fizjologia suczki
Decydując się na opiekę nad suczką, przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że raz-dwa razy do roku pojawi się u niej cieczka. Jest to dość absorbująca sytuacja, podczas której pupil będzie wymagał od nas większej opieki i uwagi. Ponadto, w tym czasie z pewnością wzbudzi zainteresowanie wśród pobliskich psiaków.
Dodatkowo u niektórych suczek budzi się ogromne pragnienie posiadania potomstwa. Warto być przygotowanym na tą sytuacje i wiedzieć jak można wówczas pomóc swojemu pupilowi.
– poziom agresji u suczki
Płeć damska u psiaków charakteryzuje mniejszymi pokładami agresji w niż ma to miejsce w przypadku psa. Nie od razu zdecyduje się na atak i ofensywne działanie. Co więcej, suczki są nieco bardziej bojaźliwe, dlatego też podczas konfrontacji częściej będą wybierać ucieczkę niż walkę.
Oczywiście, sytuacja będzie diametralnie się różnić gdy w polu zagrożenia będą znajdować się jej młode. Wówczas można z całą śmiałością stwierdzić, że poziom agresji suczki stanie się bardzo wysoki i będzie w stanie bez wahania zdecydować się na atak, aby tylko ochronić swoje szczeniaki.
– suczki bardziej respektują zasady
Poziom wszelkiego rodzaju zniszczeń jest niższy w przypadku suczek, aniżeli psiaków. Z czego to wynika? Przede wszystkim warto przypomnieć, że psy charakteryzują się silną potrzebą oznaczenia terytorium, na którym się znajdują. Decydując się na psią dziewczynkę problem ten nie będzie nas dotyczył.
Jest to szczególnie ważna kwestia, gdy przydomowy ogród jest naszym oczkiem w głowie, a jednocześnie nie chcemy tworzyć w nim stref wyznaczonych tylko dla psiaka. Wówczas wybór suczki pozwoli nieco ograniczyć ilość zniszczeń i strat które mogą powstać w ogrodzie.
Pamiętaj, by spożytkować nadmiar energii psa, bez względu na jego płeć, najlepszym rozwiązaniem jest długi spacer oraz wspólna zabawa. A gdy mowa o zabawie … dobrze mieć pod ręką fajne zabawki dla psa. Jasne, że zwykły kijek może też być super zabawką, jednakże z kolorowymi i mięciutkimi pluszakami dla pupila zabawa będzie z pewnością bardziej urozmaicona.
Zabawka dla psa
TOFFI
39,95zł
Psi facet
Przejdźmy do analizy i charakterystyki płci męskiej u psów. Nie da się ukryć, że w większości przypadków psy w ramach jednej rasy są nieco większe niż suczki. Nie jest to jednak żelazna reguła i nie powinna być traktowana jako w pełni miarodajny wyznacznik. Jakie inne cechy są bardzo często przypisywane psiakom?
– siła psa
W świecie zwierząt z reguły samce charakteryzują się większą mocą i siłą fizyczną niż samice. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku naszych czworonożnych przyjaciół. Psy są silniejsze niż suczki. Posiadają lepszą formę fizyczną w kategoriach siłowych.
Jednakże warto wiedzieć, że tężyzna fizyczna psów nie wpływa na inne umiejętności psiaka. W większości przypadków suczki są znacznie szybsze podczas biegu.
– chęć dominacji u psa
Jak z pewnością wszyscy wiemy dla samców kwestia pełnienia funkcji przywódcy jest bardzo ważna. Psy również cechuje chęć dominacji. Jest to szczególnie widoczne jeśli pod opieką mamy co najmniej dwa psiaki płci męskiej.
Wówczas to istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia rywalizacji między nimi. Może to prowadzić do częstych konfliktów w domu lub też widocznej dyskryminacji jednego psiaka przez drugiego.
– samiec i jego zainteresowanie psią płcią przeciwną
W przypadku psów to w głównej mierze samce zabiegają o względy samic. Musimy być tego świadomi. Psiak może czuć się poddenerwowany lub z drugiej stronie osowiały, gdy w pobliżu znajduje się suczka w okresie rui do której nie ma dostępu. W tym czasie należy zachować szczególną czujność! Zdarzały się przypadki, że psiak uciekał chcąc spotkać się z suczką.
Każdy pupil kocha swojego opiekuna równie mocno
Jak więc widzisz, płeć psa tak naprawdę nie ma znaczącego wpływu na jego zachowanie w stosunku do swojego opiekuna. Oczywiście, w pewien sposób wpływa ona na uosobienie i temperament czworonoga jednakże, nie jest głównym czynnikiem.
Zarówno psie dziewczynki jak i psi chłopcy to wspaniali towarzysze życia! Decydując się na wybór psiaka, który stanie się częścią naszej rodziny kwestia konkretnej płci jest więc bardziej osobistą preferencją.
A ty masz pod swoją opieką psią dziewczynkę czy chłopca? Daj znać w komentarzu.