Czy pies umie przepraszać - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Czy pies umie przepraszać

Czy zastanawiałaś się kiedyś nad tym, czy twój czworonożny przyjaciel może mieć potrzebę przeproszenia cię za swoje złe zachowanie? Dziś chciałabym odpowiedzieć na twoje pytanie. Psie przeprosiny nieco różnią się od tych, które znamy z codziennego życia w relacjach z ludźmi.

Po tym jak psiak zrozumie, że zachował się w sposób, który wzbudził w tobie dezaprobatę i rozczarowanie, może próbować przeprosić cię na swój własny, pieski sposób. Jednym z nich jest chęć bycia cały czas blisko ciebie, przytulania, kładzenia głowy na kolanach. W ramach przeprosin psiak może chcieć podarować ci swoje smakołyki.

Czego się dowiesz z tego artykułu:

  • Psy czują się źle, gdy zrobią coś czym mogą zezłościć swojego opiekuna
  • Jednym ze sposobów przepraszania jest chęć bycia nieustannie blisko opiekuna
  • Pies chcąc wyrazić swoją skruchę może oferować swoje smakołyki albo zabawki

Pies umie przepraszać

Czy twój czworonożny przyjaciel zrobi czasem coś takiego, czym absolutnie wytrąci cię z równowagi? Mój niestety bardzo często miewa takie momenty. Było to szczególnie nasilone i dokuczliwie, gdy był jeszcze małym szczeniakiem. Dziś owszem, jest nieco grzeczniejszy. Jednak nadal zdarza mu się wysypać całą ziemię z kwiatka, czy pogryźć framugę od drzwi.

W większości przypadków mój piesek bardzo dobrze wie, że zrobił coś złego. Jestem w stanie zobaczyć to po nim, jeszcze zanim znajdę dowody na to, że coś spsocił. Poczucie winy jest widoczne w jego psich oczach. Wiem, że zdaje sobie sprawę z tego, że źle postąpił.

Chciałabym jednak zadać ci pytanie, czy uważasz że w takich sytuacjach twój piesek w pewnym sensie cię przeprasza? A jeśli tak to jak wyglądają jego przeprosiny.

Omówię dziś zagadnienie jakim jest umiejętność przepraszania przez psy. Jak myślisz, czy nasze pieski w ogóle rozumieją znaczenie takiego zachowania i są w stanie je stosować w momencie, gdy czują, że powinny? Napisz mi jakie jest twoje zdanie w tej kwestii w sekcji komentarzy poniżej.

Czy pies wie, że zrobił źle

Zanim przejdziemy do niezwykle ciekawego zagadnienia, jakim są psie przeprosiny, chce poruszyć nieco inną kwestię. Mianowicie, czy twój psiak jest w stanie zrozumieć, że zrobił coś złego.

Odpowiedź na to pytanie nie jest w pełni jednoznaczna. Twój piesek owszem, może być w stanie zrozumieć, że zrobił coś nie w porządku, jednak pod warunkiem, że sama nauczysz go tego co jest dobre, a co złe.

Twój psiak przecież sam z siebie nie może być świadomy tego, że wyrywanie kwiatka doniczkowego z ziemi, stojącego w salonie, nie jest zbyt dobrym pomysłem. Dopiero twoja reakcja na tego typu zachowania sprawia, że twój piesek poznaje twoje podejście do danego zdarzenia.

Pieski potrafią wyczuwać nasze emocje. Wiedzą czy jesteśmy zadowoleni, czy wręcz przeciwnie, zezłoszczeni. Myślę, że mój piesek potrafi odczytywać komunikaty, które do niego wysyłam, gdy jestem wyraźnie niezadowolona z jego zachowania. Dlatego też potrafi zrozumieć kiedy zrobił coś złego.

Psem kieruje instynkt

Pamiętaj, że twój piesek bardzo rzadko robi coś bez żądnej przyczyny.  Chce być postrzegany przez ciebie w jak najlepszym świetle. Dlatego też nie będzie z premedytacją i celowością zachować się w sposób, który będzie przez ciebie odebrany jako zły.

Twoim pieskiem kieruje instynkt, który w wielu sytuacjach przyćmiewa logiczne myślenie pieska. Dlatego twój psiak mógł się zachować w dany sposób, ponieważ przemawiały przez niego jego pierwotne cechy.

Psiak może zachowywać się niegrzecznie w momencie, gdy jest bardzo znudzony. Jeśli nie poświęcasz mu wystarczająco dużo czasu, to w efekcie może on próbować sam zorganizować sobie interesującą go rozrywkę.

Jak pewnie dobrze wiesz, pieskom najwięcej radości sprawiają zabawy, które nam, ich opiekunom nie do końca się podobają. Dla mojego pieska jedną z najlepszych zabaw jest ściąganie świeżo powieszonego prania z suszarki.

Twój psiak w większości sytuacji wie, że zrobił coś złego. Jednak jego potrzeba zabicia wolnego czasu w danym momencie była na tyle silna, że nie był w stanie jej opanować. Zazwyczaj można póżniej zaobserować widoczną skruchę i żal za swoje zachowanie w oczach psiaka.

Zawsze śmieszy mnie również, gdy w takiej sytuacji mój piesek zaczyna udawać, że absolutnie nie widzi mojego zdenerwowania jego złym zachowaniem. Gdy ostatnio pogryzł mojego buta i pokazując mu go pytałam, kto to zrobiła, to nieugięcie patrzył się w jeden punkt na ścianie. Za nic nie chciał nawiązać ze mną kontaktu wzorkowego. Wiedział, że zrobił źle, jednak jako taktykę obrał chęć przekonania mnie, że to na pewno nie on.

Czy twój pies cię przeprasza

Skupmy się teraz na głównym zagadnieniu tego wpisu. Mianowicie odpowiedzi na pytanie, czy psy potrafią przepraszać. Zdaje sobie sprawę z tego, że może to być dość kontrowersyjne zagadnienie, ponieważ nie jest poparte żadnymi badaniami naukowymi. Możemy opierać się jedynie na wnioskach wysnutych z obserwacji psich zachować.

Dlatego też w pełni rozumiem, że ktoś może uważać, że psy nie mają zdolności do przepraszania. Jednak osobiście posiadam odmienne zdanie na ten temat. Wynika ono z mojego codziennego życiu z czworonogiem u boku. Obserwacji jego zachowań i emocji w najróżniejszych sytuacjach.

Moim zadaniem jest pokazanie ci, jakie zachowania twojego czworonożnego przyjaciela mogą świadczyć o tym, że na swój własny, pieski sposób stara się on cię przeprosić. Zebrałam je w listę, którą przedstawiam ci poniżej.

Pies przytula się do ciebie

Jednym ze sposobów, które w oczach mojego pieska są formą przeprosin, jest próba nawiązania kontaktu ze mną. Zazwyczaj w takich sytuacjach, gdy mój czworonożny przyjaciel uważa, że zrobił źle, stara się złapać ze mną kontakt.

W momencie, gdy zajmuje się czymś, stara się być jak najbliżej mnie. Jeśli akurat siedzę na kanapie czy biurku, wspina się na moje kolana. Całe szczęście, że jest dość małym psiakiem, inaczej mogłoby być to dość kłopotliwe. Jeśli siedzi obok, to kładzie mi głowę na kolanach lub wtula się we mnie.

Uważam, że jest to niezwykle urocze zachowanie mojego pieska. Co więcej, niezwykle skuteczne. Nie potrafię długo gniewać się na mojego psiaka, gdy tak bardzo stara się okazać mi swoją miłość.

– lizanie przez psa

Pies za pomocą lizania okazuje swoją sympatię. Zauważałam, że mój psiak często liże mnie w momencie, gdy chce nieco ostudzić mój gniew do niego. Myślę, że jest to właśnie jeden z jego psich sposobów na przepraszanie mnie.

Psy bardzo często liżą swoich opiekunów, chcąc w ten sposób okazać im swoje oddanie i sympatię. Dlatego też w oczach twojego czworonożnego przyjaciela jest to dobry sposób na to, aby okazać ci swoją skruchę i przeprosić.

– pies nie odstępuje cię na krok

Kolejnym sposobem przez który twój psiak może chcieć wyrazić swoją skruchę jest chęć towarzyszenia ci przez cały możliwy czas. Psiak w takich sytuacjach nie odstępuje cię na krok. Jest przy tobie cały czas.

Czy zauważyłaś kiedyś takie zachowanie u swojego psiaka? Być może wynikało ono właśnie z tego, że w ten sposób piesek chciał cię przeprosić.

– psiak daje ci prezent

Kolejnym ze sposobów w jaki psy przepraszają swoich opiekunów jest podarowywanie przez nich różnych swoich rzeczy. Mój psiak w takich momentach często przynosi mi swoje smakołyki, schowane gdzieś na specjalną okazję.

Oprócz smakołyków mój pupil jako formę przeprosin przynosi mi jedną ze swoich zabawek. Jedną z jego ulubionych zabawek jest DEX od Bowl&Bone Republic.

Przeprosiny psa

Psie przeprosiny to jedno z najbardziej uroczych zachowań piesków. Czy może być coś słodszego niż psiak, który stara się wyrazić swoją skruchę i chęć poprawienia ci humoru. Takie zachowanie mojego pupila sprawia, że nie potrafię się długo na niego gniewać.

A w jaki sposób twój pupil stara się ciebie przeprosić? Podziel się tym ze mną zostawiając komentarz poniżej.

Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

piesek w różowym sweterku

Jak fotografować swojego pieska – moje najlepsze wskazówki 

Fotografowanie psów to nie tylko umiejętność uchwycenia pięknych chwil z naszymi wiernymi towarzyszami, ale także sposób na wzmocnienie więzi między właścicielem, a psem. Warto poznać kilka technik, takich jak między innymi wykorzystanie naturalnego światła, cierpliwość podczas pracy z pupilem oraz kreatywne podejście do kadrowania, aby uzyskać udane i jak najpiękniejsze zdjęcia swojego czworonożnego przyjaciela. Czego [...]

Czytaj dalej… from Jak fotografować swojego pieska – moje najlepsze wskazówki 

Czytaj dalej
pies ubrany w plaszczyk dla psa brazowy

Dlaczego pies ucieka

Dla każdego psiego opiekuna uciekanie pupila jest czymś bardzo stresującym. Czasem psiak nie chce wcale opuścić swojego właściciela, a jedynie brakuje mu aktywnej rozrywki. Jednak niektóre pieski uciekają z chęci wolności i zobaczenia tego co nowe i nieznane. Czego się dowiesz z tego artykułu Pies ucieka Wiele zachowań naszych czworonożnych przyjaciół jest dla nas nie [...]

Czytaj dalej… from Dlaczego pies ucieka

Czytaj dalej
pies podczas spaceru siedzi z opiekunką z przyczepioną saszetką

Dlaczego pies liże właściciela

Wiele codziennych zachowań naszych czworonożnych przyjaciół jest nieprzypadkowych. To, że psiak zaczyna lizać swojego właściciela, czy to po twarzy, czy po rękach, jest spowodowane konkretnymi intencjami psa. Wśród nich możemy wymienić między innymi chęć psiaka zwrócenia na siebie uwagi. Czego się dowiesz z tego artykułu: Dlaczego pies liże właściciela  Często zachowanie naszych czworonożnych przyjaciół bywa [...]

Czytaj dalej… from Dlaczego pies liże właściciela

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup