Czy pies ma poczucie czasu? - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Czy pies ma poczucie czasu?

W życiu psa czas odgrywa niemałą rolę. Choć twój czworonożny przyjaciel w inny sposób odbiera przemijające minuty czy godziny, to jednak potrafi on wyczuć przemijający czas. Jednym ze sposobów poprzez który pies odbiera upływający czas jest ulatniający się zapach właściciela pod jego nieobecność w domu.

Zastanawiasz się w jaki sposób twój czworonożny przyjaciel odbiera upływający czas? Mijające godziny mają dla psa znaczenie, jednak odbierane są przez twojego pupila w nieco inny sposób niż może ci się wydawać. Co ciekawe psy w dużym stopniu odbierają upływający czas za pomocą węchu.

Czego się dowiesz z tego artykułu:

  • Upływający czas ma znaczenie dla psa
  • Pies odbiera mijający czas między innymi za pomocą węchu
  • Psiaki dzielą upływająca czas na krótki lub długi okres

Pies ma poczucie czasu

Jak dużo wiesz na temat swojego psa? Gdy już wydaje mi się, że wiem naprawdę wiele o moim czworonożnym przyjacielu, to nagle dowiaduje się o czymś, co jest dla mnie kompletną nowością. Psy to bardzo interesujące zwierzaki. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o swoim piesku ale również innych psach, to chciałabym poruszyć dziś bardzo ciekawą kwestię, jaką jest poczucie czasu u psa.

Czy zastanawiałaś się kiedyś nad tym, w jaki sposób twój piesek odbiera upływający czas? Jaką rolę w jego życiu odgrywają przemijające godziny. Uważam, że jest to niezwykle ciekawy temat. Jestem pewna, że jako psiej opiekunce, również przypadnie ci do gustu.

W końcu w naszym życiu czas odgrywa niewyobrażalnie dużą rolę. Bez niego nasza codzienność wyglądałaby zupełnie inaczej. Na upływie czasu opieramy bardzo wiele naszych codziennych spraw. Czy więc w równie dużym stopniu, ma on znaczenie dla twojego czworonożnego przyjaciela?

Pies lubi stały rytm dnia

Nie da się zaprzeczyć, że psy lubią stały rytm dnia. Gdy twój psiak wie, kiedy czeka go pobudka, poranny spacer i pierwszy posiłek, czuje się bardziej bezpiecznie i pewnie. Zauważyłam, że gdy w czasie weekendów zdarzało mi się wstawać nie o tej godzinie co zazwyczaj i później zaczynałam swój dzień, mój psiak wyglądał na trochę zdenerwowanego.

Próbował obudzić i wyciągnąć mnie z łóżka wcześniej. Gdy już wstałam, to czekał przy swojej misce na śniadanie, choć w ciągu tygodnia zawsze dzień zaczynamy spacerem, a później jedzeniem. 

W momencie, gdy zorientowałam się, że zmiana rytmu dnia w weekend wpływa negatywnie na jego samopoczucie, postanowiłam nieco zmienić swoje podejście do weekendów.

Owszem, nadal pozwalam sobie pospać trochę dłużej niż w trakcie tygodnia. Jednak jest to stosunkowo niewielka różnica w czasie. Dla mojego psiaka jest prawie niezauważalna, a co więcej, nie wpływa ona negatywnie na jego rutynę dnia.

To, że psy lubią i cenią sobie rutynę dnia jest niekwestionowanym dowodem na to, że czas nie jest im obojętny. Choć nie postrzegają go w taki sposób jak my, to potrafią jednak rozpoznać, gdy coś nie odbywa się zgodnie z utartym i dobrze mu już znanym schematem czasowym.

Pies odczuwa nudę

Gdy pies zostaje sam w domu i nie ma do dyspozycji wystarczającej ilości rzeczy, które mogą umilać mu ten wolny czas, zaczyna się nudzić. Wówczas czas oczekiwania na powrót do domu ukochanego opiekuna zaczyna się bardzo wydłużać. Psiak zaczyna odczuwać, że od dłuższego czasu nie ma czym się zająć.

Bardzo często podczas zbyt długo trwającej nudy psiak zaczyna rozrabiać. W efekcie może gryźć rzeczy znajdujące się w waszym domu, takie jak buty czy meble. Psiak zachowuje się w ten sposób ponieważ chce zagospodarować zbyt dużą ilość wolnego czasu.

Jest to kolejne potwierdzenie na to, że dla twojego psa czas ma znaczenie. Twój czworonożny przyjaciel odczuwa nadmiar wolnego czasu w swoim życiu. Chwilami może być wręcz przytłoczony tym, że zbyt wiele czasu ma tylko dla siebie.

Psiaki bardzo często ucinają sobie drzemki dla zabicia nudy. Jednak jest to dobre rozwiązanie jedynie przez jakąś część dnia. Jeśli twój pupil spędza wiele godzin samotnie w domu, to prędzej czy później nawet sen nie będzie dla niego interesującym rozwiązaniem na spędzenie czasu.

czy pies ma poczucie czasu

Jak pies odbiera czas?

Wiesz już, że dla twojego psa upływający czas jest czymś ważnym w życiu. Odczuwa on mijające godziny, a także wie, co czeka go o danej porze dnia. Jednak w jaki dokładnie sposób pies odbiera upływający czas? Pewnym jest, że będzie postrzegał go w inny sposób niż ty, czy ja.

Krótki lub długi wycinek czasu

Jednym ze sposobów jaki psiaki odbierają upływający czas jest to, czy dana sytuacja trwa długo, czy krótko. Jeśli dla przykładu twoja nieobecność w domu trwa krótko, to piesek nie przykłada do tego aż tak dużej wagi. Gdy ma czym się zająć i nie dręczy go nuda, upływający czas może być przez niego właściwie niezauważalny.

Jednak w przypadku długiej nieobecności, do twojego pieska zaczyna docierać, że jest sam w domu już długo. Gdy wszystkie jego psie zajęcia zaczną być dla niego nudne, będzie odczuwał, że odcinek czasu, w którym jesteś nieobecna trwa długo.

W takich sytuacjach pieski często starają się w jakiś sposób zagospodarować ten czas, którego mają w nadmiarze. Zazwyczaj wpadają na pomysły, które niezbyt podobają się ich właścicielom, jak np. gryzienie rzeczy, przenoszenie ich z miejsca na miejsce.

Jeśli kiedykolwiek zdarzyło ci się zostawić swojego psiaka bez jakiegoś zajęcia czy też umacza czasu, to ten temat jest ci z pewnością bardzo dobrze znany.

Pies odczuwa upływ czasu poprzez węch

Twój pies jest w stanie identyfikować upływający czas za pomocą węchu. Dla mnie jest to coś niezwykle interesującego i ciekawego. Psiak odczuwa jak długo nieobecny jest w domu jego opiekun, poprzez stopniowe ulatnianie się jego zapachu unoszącego się w powietrzu.

Jak z pewnością dobrze wiesz, nasze czworonogi mają bardzo mocno rozwinięty zmysł węchu. To właśnie za jego pomocą w dużej mierze odbierają otaczający ich świat. Jeśli chciałabyś dowiedzieć się więcej na temat tego, w jaki sposób działa zmysł węchu u psów, to odsyłam cię do innego mojego artykułu. Znajdziesz go tutaj: Jak pies odbiera zapachy?

Dla twojego pieska twój zapach jest czymś bardzo charakterystycznym i dobrze mu znanym. Psiak potrafi wyczuć twoją obecność, nawet jeśli dopiero zbliżasz się do domu.

Gdy opuszczasz dom, początkowo twój zapach w pomieszczeniu jest bardzo intensywny. Twój psiak mocno go wyczuwa. Wraz z upływającym czasem oczywistym jest, że zapach ten zaczyna stopniowo słabnąć. Twój psiak oczywiście jest tego świadomy, odczuwa to swoim węchem.

Mózg psiaka potrafi połączyć słabnący zapach z twoją nieobecnością. Twój psiak wie, że skoro ma coraz większy problem z wyczuciem twojego zapachu w powietrzu, to oznacza, że upłynął już długi czas od twojego wyjścia.

Z tego też powodu pieski bardzo często chcąc w bardziej intensywny sposób poczuć zapach ukochanego opiekuna, przynoszą jego rzeczy do swojego posłania. Gdy wychodzę z domu i nie ma mnie zbyt długo, mój psiak bardzo często wskakuje na moje łóżko i tam zasypia. Jak z pewnością domyślasz się jest to miejsce, w którym mój zapach jest bardzo intensywny.

Kiedyś zastanawiałam się dlaczego mój psiak pod moją nieobecność znosi do swojego legowiska różne moje rzeczy. Nie niszczył ich więc było to dla mnie zaskakujące. Teraz już wiem, że chciał mieć blisko siebie mój zapach.

jak pies odbiera czas

Upływający czas w życiu psa

Czas to nieodłączny element naszego życia. Jak się okazuje, ma on również duże znaczenie dla naszych czworonożnych przyjaciół. Choć w inny sposób odbiera upływające godziny, to jest to dla niego również istotna kwestia.

Jak myślisz, jak twój psiak odbiera upływający czas. Wydaje ci się, że zwraca na to uwagę czy raczej jest na to obojętny? Podziel się ze mną swoją opinią w komentarzu.

Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

piesek w różowym sweterku

Jak fotografować swojego pieska – moje najlepsze wskazówki 

Fotografowanie psów to nie tylko umiejętność uchwycenia pięknych chwil z naszymi wiernymi towarzyszami, ale także sposób na wzmocnienie więzi między właścicielem, a psem. Warto poznać kilka technik, takich jak między innymi wykorzystanie naturalnego światła, cierpliwość podczas pracy z pupilem oraz kreatywne podejście do kadrowania, aby uzyskać udane i jak najpiękniejsze zdjęcia swojego czworonożnego przyjaciela. Czego [...]

Czytaj dalej… from Jak fotografować swojego pieska – moje najlepsze wskazówki 

Czytaj dalej
pies ubrany w plaszczyk dla psa brazowy

Dlaczego pies ucieka

Dla każdego psiego opiekuna uciekanie pupila jest czymś bardzo stresującym. Czasem psiak nie chce wcale opuścić swojego właściciela, a jedynie brakuje mu aktywnej rozrywki. Jednak niektóre pieski uciekają z chęci wolności i zobaczenia tego co nowe i nieznane. Czego się dowiesz z tego artykułu Pies ucieka Wiele zachowań naszych czworonożnych przyjaciół jest dla nas nie [...]

Czytaj dalej… from Dlaczego pies ucieka

Czytaj dalej
pies podczas spaceru siedzi z opiekunką z przyczepioną saszetką

Dlaczego pies liże właściciela

Wiele codziennych zachowań naszych czworonożnych przyjaciół jest nieprzypadkowych. To, że psiak zaczyna lizać swojego właściciela, czy to po twarzy, czy po rękach, jest spowodowane konkretnymi intencjami psa. Wśród nich możemy wymienić między innymi chęć psiaka zwrócenia na siebie uwagi. Czego się dowiesz z tego artykułu: Dlaczego pies liże właściciela  Często zachowanie naszych czworonożnych przyjaciół bywa [...]

Czytaj dalej… from Dlaczego pies liże właściciela

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup